Zavrieť

Porady

Musim odovzdat obciansky preukaz, ak zmenim trvale bydlisko zo Slovenska do Rakuska?

DOBRY DEN.PORADTE MI PROSIM.CHCEM ZMENIT TRVALY POBYT ZO SLOVENSKA DO RAKUSKA.NIE OBCIANSTVO.NA POLICII POVEDALY ZE MUSIM ODOVZDAT OB.PREUKAZ.CO MAM POTOM NOSIT AKO DOKLAD TOTOZNOSTI ALEBO KED POJDEM NIECO VYBAVIT NA URAD.PRIPADA MITO PADNUTE NA HLAVU.VED STALE SOM OBCAN SLOVENSKEJ REPUBLIKY.
Naposledy upravil ivka70 : 06.10.14 at 08:02
Usporiadat
Závodná1 Závodná1

Závodná1 je offline (nepripojený) Závodná1

dobrý den dala som si trvalý pobyt v rakúsku a neviem či odhlásenie na slovensku je automatické alebo či musím ísť na slovensko a odhlásiť sa sama prosím poradte mi dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Závodná1 Pozri príspevok
dobrý den dala som si trvalý pobyt v rakúsku a neviem či odhlásenie na slovensku je automatické alebo či musím ísť na slovensko a odhlásiť sa sama prosím poradte mi dakujem
Musíš sa odhlásiť na ohlasovni pobytu a tiež odovzdať OP.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Mozes mat trvaly tu a prechodny tam. Je to vyhodnejsie kvoli ostatnym zmenam. Poistovna,auto atd. Nie je to automaticke. Je to presne taka ista zmena ako stahovanie sa z okresu do okresu. A v rakusku musis nafasovat aufenthaltstittle-povolenie na pobyt.
0 0
snezko snezko

snezko je offline (nepripojený) snezko

a ked ho odovzdam tak ako potom funguju nasledovne veci ?

1) ucet v banke na slovensku
2) me automobily tu na slovenskych znackach ?

mozem mat trvaly v rakusku a auto na slovenskych SPZ ?

dakujem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

snezko Pozri príspevok
a ked ho odovzdam tak ako potom funguju nasledovne veci ?

1) ucet v banke na slovensku
2) me automobily tu na slovenskych znackach ?

mozem mat trvaly v rakusku a auto na slovenskych SPZ ?

dakujem
Ak založíš tému, tak pokračuj v nej, nehádž otázky do viacerých
Používaj aj vyhľadávač, nájdeš toho veľa...
pozri aj tu : http://www.porada.sk/t85285-p2-byvan...to-obnasa.html
atd.

Ak je to auto súkromné-tak sa SPZ-prideľujú podľa bydliska-trv. pobytu.
0 0
jelalim jelalim

jelalim je offline (nepripojený) jelalim

Otazka je, preco TP na Slovensku rusit?
0 0
snezko snezko

snezko je offline (nepripojený) snezko

jelalim Pozri príspevok
Otazka je, preco TP na Slovensku rusit?

odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

snezko Pozri príspevok
odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR
Zaujimava otazka, ale auto sa registruje v mieste trvaleho pobytu majitela, tak si myslim ze skor nie.
Vlastne asi neurobis ziadnu zmenu na aute, pokial nemas trvaly pobyt tam, kde mas prihlasene auto.

http://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-do-zahranicia
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

snezko Pozri príspevok
odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR
Podstatné bude skôr asi to, kto je majiteľom auta podľa TP. Ty, alebo lízingová spoločnosť?
0 0
barbie31 barbie31

barbie31 je offline (nepripojený) barbie31

Hallo, no preklikala som uz vsetko mozne, aj som sa informovala vo viedni na migrant ale moc sa nikto nevyzna. takze poznam x ludi aj slovakov aj nemcov, co maju dva trvale pobyty v dvoch roznych statoch a nikto este neodovzdal obciansky ani nedostal pokutu. takze desny hokej v tom mam.asi tak.b.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

barbie31 Pozri príspevok
Hallo, no preklikala som uz vsetko mozne, aj som sa informovala vo viedni na migrant ale moc sa nikto nevyzna. takze poznam x ludi aj slovakov aj nemcov, co maju dva trvale pobyty v dvoch roznych statoch a nikto este neodovzdal obciansky ani nedostal pokutu. takze desny hokej v tom mam.asi tak.b.
Neodovzdali, lebo nie je spätná kontrola.

Napr. bývalý kolega išiel pracovať do materskej firmy do Viedne. Tam si aj prenajal byt a býva tam s rodinou. Sú tam prihlásení k trvalému pobytu, aby mali nejaké výhody (napr. aby mohla jeho žena poberať rodičovský príspevok). Ale na druhej strane na SK sa neodhlásil z trvalého pobytu, takže tiež má 2 trvalé pobyty. V AT sa ho nikto nepýtal, či sa na SK odhlásil.

Možno by mal problém, keby napr. spôsobil dopr. nehodu svojim autom, na ktorom má SK značky. Vtedy by sa polícia začala zaujímať, kde teda má trvalý pobyt....
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Pridelenie trvalého pobytu v EÚ vedie k zrušeniu trvalého pobytu v SR. V tejto oblasti je v súčasnosti situácia trochu chaotická - v budúcnosti sa totiž predpokladá, že v rámci EU bude automaticky platiť to, čo teraz platí v rámci jednej krajiny, t.j. trvalý pobyt na jednom mieste by automaticky viedol k zrušeniu pobytu v mieste predošlom, no zatiaľ v súčasnosti to ešte tak nefunguje a vnútroštátne zákony to upravujú veľmi nejasne. Preto sa často vyskytuje situácia, že človeku je pridelený trvalý pobyt, ale v pôvodnej krajine si ho nezruší, vďaka čomu má vlastne dva trvalé pobyty, je to však na jeho vlastné riziko. Každopádne treba v prípade pridelenia trvalého pobytu v cudzine v súčasnosti zrušiť trvalý pobyt v SR.
Žiaden predpis spoločenstiev neupravuje otázku viacerých pobytov vo viacerých členských štátoch EÚ súčasne. Čo sa týka slovenských predpisov , podrobné informácie o trvalom pobyte nájdete http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=521 . Na tejto stránke nájdete, že: "Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu." Zákon však neukladá žiadnu sankciu za porušenie tejto povinnosti, ani sa to v praxi nekontroluje.
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go....k=2010&h_text=
1 0
martINKA413 martINKA413

martINKA413 je offline (nepripojený) martINKA413

zdravim vsetkych,
myslim ze viaceri v tom maju hokej. najma dost ludi tu popisalo aj nepresne informacie.
to co pise arizona o OP jednom TP je pravda. Je to tak, clovek ma mat len jeden TP a ked ho nahlasi v AT mal by ho zrusit tu v SR. Prax ale byva ozaj taka ze ludia si nechavaju dva TP z dovodu ze byrokracia na SR uradoch/bankach/inych instituciach obcas nema hranic a tetuskam pri prepazke nevysvetli nikto ze aj ked som Slovenka nemam OP lebo tu skratka nezijem.
pravda je za za auto v AT platit clovek musi! Moje-nemoje, kupene pozicane ci na leasing ci este horsie firemne - ak jazdi po Rakuskych cestach a ja mam pobyt v AT musim zan v AT platit. Predsa im nicim ich cesty, znecistujem ich vzduch. Na jednej strane to znie logicky an druhej to riadne komplikuje zivot a robi z vela Slovakov spekulantov ako to obist. Neda sa. Ak vas uda sused predvaluju si vas na policiu na vysluch a zaplatite okrem jednej pokuty rovno dve a aj tak musite doplatit vsetky tie poplatky ako NOVA dan ci STK, TK a vsetko. Auto nie je potrebne prehlasovat ale dane platit musite!
Asi je viacero takych co sa len prestahovali za ciaru a stale robia tu, v tom pripade maju tu zdravotnu socialnu a aj danove priznanie a platenie dani z prijmov. Dan z prijmu sa plati v krajine kde clovek peniaze zarobil. Kedze zamestnavatel plati aj nadalej zdravotnu a socialnu, zaujim ma len jedna vec? Musim im nieco hlasit? Podla mna nie, mozno maximalne zmenu bydliska aby vedeli kam posielat uradnu postu. Ak sa mylim opravte ma prosim.
Rada pre vsetkych, vela googlite, vela sa dozviete
0 0
Silvia84 Silvia84

Silvia84 je offline (nepripojený) Silvia84

A moze mat obcan trvaly pobyt v cudzine a na sk prechodny?Moze si vtedy nechat obciansky preukaz?Ja zijem v zahranici, mam tam zdravotnu poistku cez muza, je zivnostnik, trvaly pobyt a zdrziavam sa na sk z rodinnych dovodov, chcem tu isty cas aj pracovat aby to bolo financne menej narocne, mozem tu mat prechodny pobyt?ake doklady ziadaju na urade?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Silvia84 Pozri príspevok
A moze mat obcan trvaly pobyt v cudzine a na sk prechodny?Moze si vtedy nechat obciansky preukaz?Ja zijem v zahranici, mam tam zdravotnu poistku cez muza, je zivnostnik, trvaly pobyt a zdrziavam sa na sk z rodinnych dovodov, chcem tu isty cas aj pracovat aby to bolo financne menej narocne, mozem tu mat prechodny pobyt?ake doklady ziadaju na urade?
Vlastnenie OP, ci ID karty sa vztahuje k trvalemu pobytu. Podla mna je platny novsie vydany doklad totoznosti, v tvojom pripade ID karta z AT. Podla zakona je tym padom tvoj OP neplatny,mal by sa odovzadat.
Ak by si si aj na SK nechala prechodny pobyt, aj tak sa v pripade potreby preukazujes platnym dokladom totoznosti,co je v tvojom pripade ID Card.
Pre istotu sa informuj na cudzineckej policii, tam ti povedia ci je mozne pouzivat aj slov.OP,ak ano,co k tom potrebujes...
0 0
Silvia84 Silvia84

Silvia84 je offline (nepripojený) Silvia84

Je to vlastne tak, ze som sa pred rokmi vydala za slovaka v zahranici a vydali mi identifikacnu kartu danej krajiny. No trvaly pobyt som si nadalej nechala na Slovensku a obciansky neodovzdala, nakolko som sa velmi casto zdrziavala aj na sk. Momentalnne som zas dlhsi cas na sk, obciansky mam, pas nemam, manzel ma ale byrokraticke problemy v zahranici a momentalne nie je nahlaseny nikde, cize ani ja, ale pracuje tam a riesi aby sa mohol nahlasit. Cize tam zas budem mat trvaly pobyt a tu chcem trvaly zmenit na prechodny a vybavit si pas. Kde sa to vlastne vybavuje, na mestkom urade?Ake dokumenty odo mna budu ziadat?Mozem mat problemy so zakonom, ze som neodovzdala pred rokmi obciansky?
0 0
Luiza Luiza

Luiza je offline (nepripojený) Luiza

Ja zijem tiez v zahranici, kde som dostala tzv. Rezidencnu kartu. Je na nej pobyt, trvaly v prislusnej krajine, ale nemozem ju pouzit ked cestujem zo zahranicia von (ked idem na navstevu na Sovensko napr.). Tato karta plati len na uzemi krajiny, ktora mi ho vydala. Takze OP slovensky nemozem odovzdat, lebo by som nemala ako vycestovat. A potom, OP Vam v danej krajine vydaju len na zaklade ak mate obcianstvo prislusnej krajiny. Mne v Rumunsku kde byvam s rodinou mi odmietli vydat OP, lebo nemam rumunske obcianstvo, a dostala som len rezidencnu kartu, ktoru pouzivam len tam.
A hoci pracujem v Rakusku, tu sa mozem preukazovat len slovenskym OP.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Luiza
Takze OP slovensky nemozem odovzdat, lebo by som nemala ako vycestovat.
Slovenský OP musíš odovzdať, keď zmeníš trvalý pobyt zo Slovenska do zahraničia. Cestovať (a preukazovať svoje občianstvo) môžeš potom na cestovný pas.
1 0
Stano73 Stano73

Stano73 je offline (nepripojený) Stano73

Ja by som mal tiež dotaz... Chceme si kupiť v Maďarsku v pohraničí domček. Na Slovensku nebudem mať nehnuteľnosť, kde by som bol prihlásený na TP. Ako to bude s vozidlom, ktoré mám na mene a zatial na slov. ŠPZ?? Ak dobre viem, maďarské značky môže dostať len občan Maďarskej republiky.... Ja by som zas mal odovzdať slovenský OP, teda aj následne ŠPZ... Aké značky budem mať??? Teda radšej sa mám prihlásiť na TP u rodičov na SVK.... To je asi EU...:-)
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

A kde teda budes mat TP ? Lebo ten povodny ti zrusia,iba ak zdokladujes novy.
Ked menis TP, tak je potrebne zmenu nahlasit aj na dopravny inspektorat
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať