Zavrieť

Porady

Pestovanie malín

Prosím o radu : pestujem v záhradke maliny už asi 5 rokov. Keďže maliny sa rozrástli, mám ich už po celej záhradke a dokonca aj na dvore, od susedov maliny prerástli už k nám. Poraďte niekto nejaký zlepšovák, aby som zabránila koreňom cestovať všade. Ďakujem.
Usporiadat
hacker007 hacker007

hacker007 je offline (nepripojený) hacker007

muž
Ďakujem za preloženie mojej otázky.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nemáš za čo :-)
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

strihanie malín a černíc
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

My maliny zrezávame pred jarou o tretinu, alebo polovicu, podľa toho aké vysoké vyrastú v predošlom roku.(tento rok po tých dažďoch boli vysoké aj cez dva metre) Tie zrezané vyženú na jar konáriky, ktoré rodia jún a júl. Nové čo na jar vyrašia z koreňov, ktoré sa ťahajú ako burina rodia potom september a október podľa počasia, niekedy aj november. A to sa stále opakuje. Tie maliny sú veľmi vďačná rastlinka. Tiež sa nám ale rozťahovali všade. Susedia rušili kôlňu tak som od nich vypýtala takú pogumovanú krytinu, ktorú chceli odviesť na smetisko, bola široká asi 60 cm, tak som vykopala priekopu (rigol) a tie pásy som tam zakopala. Dúfam, že to pomôže lebo hlbšie tie ich korené nepôjdu. Tiež nechcem otravovať susedov aby sa im plazili po záhrade a ja ich tiež chcem mať iba na jednom mieste, lebo už zasahovali všade. Tú prekážku som dala z oboch strán. Tie maliny sú fantastické a nechcela by som sa ich vzdať. Rušíme ich na dvore a tak som si to takto zabezpečila a potiahla po krajoch záhrady.
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

ela77 Pozri príspevok
My maliny zrezávame pred jarou o tretinu, alebo polovicu, podľa toho aké vysoké vyrastú v predošlom roku.
Súhlasím, len doplním, že to platí pre raz rodiace odrody. Dvakrát rodiace plodia už na tohtoročných výhonoch, čiže na tých, čo narastú na jar na jeseň rodia prvýkrát. Potom druhýkrát rodia zhruba v tom čase, ako bežné odrody. Mne osobne viac chutia raz rodiace, jesenné mám skôr pre chuť. Tie na zimu zostrihám úplne. Neskúšala som nechať ich na druhý rok, ale podľa niektorých pestovateľov tak dosiahnem, že všetka energia sa sústredí do jesennej úrody.
2 0
babun babun

babun je offline (nepripojený) babun

Caute, porqadi niekto ako a hlavne KEDY je vhodne presadzat maliny? Mame ich uz dost zarastene travou a burinou, tak by som to rad omladil a skulturnil)) Vopred dakujem za radu.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Všade sa píše, že na jeseň, no ja presádzam na jar a osvedčilo sa mi to, len treba dávať pozor na nové púčiky, aby sa nepoškodili, ale na to treba dávať pozor aj na jeseň. Staré niekoľkoročné vykopávam a nové jednoročné ponechávam. Ja v jeseni nestrihám ani odrodené maliny, ponechávam ich tam kvôli snehu, lebo tie nové ponechané mi potom sneh polámal
3 0
Fanny62 Fanny62

Fanny62 je offline (nepripojený) Fanny62

Ako strihať čiernene maliny bez pichliačov?
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Neviem ale ja som zatial počul o malinách, malino-černiciach a černiciach. Čierne maliny som nepočul. Čo to je?
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Dobry den, ciernoplode maliny ako napr. Bristol, rodia ako klasicke maliny na minulorocnych vyhonoch, ktore po odrodeni zaschnu, a môzu sa odstanit tesne pri zemi, hned po zbere, alebo kedykolvek do jari.
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Ďakujem za vysvetlenie
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak tejto komukácii som neporozumel. Jedine ak to bolo myslené ironicky.
Jedine ak by sme to brali ako pri politikoch keď "odpovedajú na otázku" ale nejakú úplne inú, než bola položená.
Otázka bola ako zabrániť malinám v rozrastaní... odpoveď hovorila o černiciach či ostružinách, ktoré sa ale koreňmi nerozrastajú v pôde ako maliny.
Zabrániť možno hlbokým prehradením- napríklad betonovým podzemným múrikom, alebo ručným vytrhávaním, alebo postrekom.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

....cha,... že vraj betonové, či iné zátarasy... to ale neplatí pre mojich susedov. Maliny nestačím vytrhávať zo skalky, z trávnika a vlastne zovšadiaľ. Oni sa nestarajú vôbec..čo môžeme robiť????
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ešte by si to mohla vzdať a pestovať maliny úplne všade. Je to celkom chutné ovocie. Tiež sa mi rozrastajú v záhrade.
Väčší orech ich vie zastaviť, ale inak len pesticid alebo manuálne vytrhávanie.
Veď ale každý kto má maliny má podobný problém a nejak sa s ním ak chce mať maliny vysporiuada.
Horšie keď niekto nechce mať maliny a má ich aj tak...
Dá sa to vytrhať dôkladne s rýľom. Potom hlbší betonový múrik od suseda a potom ešte pár krát dôkladné vytrhnutie keď bude obrastať a po čase vôla človeka zasa raz zvíťazí nad prírodou ako vždy...
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..ešte toto..všade mať maliny. Máme malú záhradku, kde je všetko..., ale je všetko v poriadku a oni majú všade všetko natískané. Raz za čas prídu, ani neoberajú,lebo im popadá. Mohli dať k zadnému plotu.
0 0
vemak vemak

vemak je offline (nepripojený) vemak

Ja mám len 4 odrody, ale nemám problém s rozrastaním a v zemi žiadne zátarasy. Pestujem ich na drôtoch, na zemi čierna textília a kôra. Nechávam len výrez tam kde chcem aby rástli, a oni rastú len tam.
0 0
nattali nattali

nattali je offline (nepripojený) nattali

presne toto som sa chcela opýtať ... môžem maliny obsypať tenkou vrstvou mulčovacej kôry? vraj nie, že ich môžem len okopávať ... nezadusí mi tá kôra nové výhonky?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

neboj sa prejdú aj cez kôru, mne prešli i cez kamenný odpad a štrk.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

nattali
presne toto som sa chcela opýtať ... môžem maliny obsypať tenkou vrstvou mulčovacej kôry? vraj nie, že ich môžem len okopávať ... nezadusí mi tá kôra nové výhonky?
Maliny nie je vhodne okopavat,maju plytke korene, mozes ich poskodit. A neboj sa, malina je "mrcha", tie jej vyhonky ani mulcovacia kora nezastavi.
1 0
nattali nattali

nattali je offline (nepripojený) nattali

supis, to som chcela pocut :-) dakujeeem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať