Zavrieť

Porady

Materská dovolenka verzus polovičný pracovný úväzok alebo podpora

Dobrý deň prajem, mám problém s ktorým si neviem dať rady a preto prosím vás, fundovaných majstrov porady o cenné rady.
U môjho zamestnávateľa som zamestnaná od roku 2006, kedy som bola prijatá na polovičný pracovný úväzok, čo mi veľmi vyhovovalo, pretože som začala študovať VŠ. Od 1.1.2008 ma zobral na plný úväzok a dobu neurčitú, no vo februári vymyslel, že vplyvom hospodárskej krízy mi ponúka buď opätovný polovičný pracovný úväzok na dobu URČITÚ (s tým, že ak sa práca posunie dopredu, prejdem na trvalý pracovný pomer), alebo výpovednú lehotu a ahoj.. Keďže peniaze potrebujeme, rozhodla som sa pre polovičný pracovný pomer a tu nastáva môj problém. Som v 11 týždni tehotenstva a pracovný pomer mám uzatvorený do 30.6.2009 a zatiaľ sa mi nikto nevyjadril ako to bude ďalej no je predpoklad, že zmluvu budem mať, nakoľko nikto za mňa nehľadá náhradu a pracovné plány mám nalinajkované na september 2009 ale.. Nástup na materskú dovolenku by som mala mať 4.11. Môžete mi poradiť prosím vás, aká situácia vznikne, ak by šéf so mnou nepredĺžil pracovnú zmluvu a ja budem nezamestnaná s podporou? Mám nárok potom na materskú? Nikto o mojom tehotenstve nevie a asi bude najlepšie ak to budem tajiť do 1.7., no čo potom? Je mi úplne jasné, že si novú prácu v 3 mesiaci nenájdem.. Dočítala som sa, že ak by som bola zamestnaná u tohoto zamestnávateľa a išla od neho na materskú, môj vymeriavací základ bude za rok 2008, však? V mojom prípade je asi bezpredmetné aby som mu písomnou formou poslala vyjadrenie, že som tehotná a tak bola zákonom chránená, však? (Možno tak ak mi predĺži zmluvu od 1.7., nie?) Prosím poraďte mi, aké kroky mám podniknúť, aby som z toho vyšla čo najlepšie a náš rodinný rozpočet neutrpel pre moje pochybenie. Ďakujem vám vopred veľmi pekne, Lilli
Usporiadat
inguska08 inguska08

inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

PP bol na dobu neurčitú
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu

1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,

m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
n) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d),
o) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru.

(2) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zistenia

a) vykonávania práce bez pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
b) nástupu do zamestnania,
c) nedodržania povinnosti podľa § 34 ods. 7 bez vážnych dôvodov,
d) nespolupráce s úradom alebo
e) že mu bolo v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine udelené povolenie na zamestnanie.

(3) V prípadoch vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 1 písm. m) a z dôvodov podľa odseku 2 úrad znovu zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po uplynutí troch mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

inguska08 Pozri príspevok
resp. ak sa zamestná počas posledného týždňa 08/2010 a od 1.9. sa znova zaeviduje, tak dostane podporu? Vymeriavacím základom bude mzda za ten týždeň, alebo rok 2009?
ak sa odhlásiš z UP na základe pracovnej zmluvy a od 1.9.2010 sa znovu zaeviduješ, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Vymeriavacím základom bude príjem za posledné tri dva roky.
Naposledy upravil veronikasad : 06.08.10 at 13:51
0 0
inguska08 inguska08

inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

Ďakujem veľmi pekne za rady. Prajem krásny víkend
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

inguska08 Pozri príspevok
resp. ak sa zamestná počas posledného týždňa 08/2010 a od 1.9. sa znova zaeviduje, tak dostane podporu? Vymeriavacím základom bude mzda za ten týždeň, alebo rok 2009?
... takto by to teoreticky šlo ... ale na jej mieste by som sa zamestnala aspoň na mesiac (nejaké zastupovanie)

VZ bude priemer za dva roky dozadu... kuk sem http://www.porada.sk/1473687-post3.html
0 0
inguska08 inguska08

inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

prečo aspoň na mesiac?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

inguska08 Pozri príspevok
prečo aspoň na mesiac?
aby to UP nepovažoval za špekuláciu z tvojej strany. Ale ak budeš pracovať aj pár dní a prac.pomer skončíš v skúšobnej dobe, žiadny zákon neporušiš.
0 0
inguska08 inguska08

inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

Ešte raz vďaka
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
ak sa odhlásiš z UP na základe pracovnej zmluvy a od 1.9.2010 sa znovu zaeviduješ, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Vymeriavacím základom bude príjem za posledné tri dva roky.

Toto ale podla mna nie je pravda.
Ak sa totiz zamestna a napr. po skusobnej dobe ukonci PP (ci uz zamestnanec alebo zamestnavatel), moze sa opat zaregistrovat na UP ale ma narok len na taku podporu, aku mala pred zamestnanim. Aj vyskou aj dobou naroku na podporu (cize moze docerpat to, co nevycerpala pre zamestnanim)

Podporu v nezamestnanosti jej podla mna prehodnotia az po, aktualne, 2 rokoch zamestnania alebo platenia poistenia v nezamestnanosti.

Ono to tak nefunguje, ze tyzden si prec z UP a znovu ti narok prepocitavaju. .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Toto ale podla mna nie je pravda.
Ak sa totiz zamestna a napr. po skusobnej dobe ukonci PP (ci uz zamestnanec alebo zamestnavatel), moze sa opat zaregistrovat na UP ale ma narok len na taku podporu, aku mala pred zamestnanim. Aj vyskou aj dobou naroku na podporu (cize moze docerpat to, co nevycerpala pre zamestnanim)

Podporu v nezamestnanosti jej podla mna prehodnotia az po, aktualne, 2 rokoch zamestnania alebo platenia poistenia v nezamestnanosti.

Ono to tak nefunguje, ze tyzden si prec z UP a znovu ti narok prepocitavaju. .
Ivka, čítaj prosím príspevky od začiatku. Podla starého zákona nemala nárok na podporu, nemala splnenú dobu poistenia v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej vzniká len podľa nového zákona účinného od 1.9.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... veď žiadnu podporu nemala ....
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Ivka, čítaj prosím príspevky od začiatku. Podla starého zákona nemala nárok na podporu, nemala splnenú dobu poistenia v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej vzniká len podľa nového zákona účinného od 1.9.
To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivka70 Pozri príspevok
To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?
.. jej nemajú čo prehodnocovať ...

zadávateľka sa síce evidovala na UPSVaR (keby sa neevidovala, bolo by to jednoduchšie ) .. ale nárok na dávku v nezamestnanosti jej teraz nevznikol. Ak sa teraz zamestná .... a zamestnanie skončí z akéhokoľvek dôvodu ... a evidovať sa znova pôjde po prvom septembri, tak bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Bude posúdená po novom

Dokonca ak by sa teraz dobrovoľne odhlásila ... aj tak môže urobiť - len teda tam sa znova môže zaevidovať najskôr o tri mesiace ... aj tak potom bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti

.. a ešte doplním, že keď niekto náhodou nechce dávku v nezamestnanosti ... nemusí o ňu požiadať
Naposledy upravil Katy a R : 07.08.10 at 12:19
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?
Ivka, je to inak. Ak by na UP zostala a aj keď by k 1.9. splnila podmienky na výplatu dávky, bude posudzovaná podľa zákona platného k 31.8. a nárok na dávku jej nevznikne ....
0 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

Naša zamestnankyňa ide na materskú dovolenku. Mám však problém, aký jej dať vymeriavací základ. Zamestnaná je u nás od 1.1.2010, ale od 18.3.2011 jej bola zmenená zmluva na skrátený pracovný čas. Vypočítať jej VZ len z obdobia od 18.3.2011 a na potvrdenie pre SP uviesť niekde, že sa jedná o skrátenú pracovnú dobu?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

AnnaČ Pozri príspevok
Naša zamestnankyňa ide na materskú dovolenku. Mám však problém, aký jej dať vymeriavací základ. Zamestnaná je u nás od 1.1.2010, ale od 18.3.2011 jej bola zmenená zmluva na skrátený pracovný čas. Vypočítať jej VZ len z obdobia od 18.3.2011 a na potvrdenie pre SP uviesť niekde, že sa jedná o skrátenú pracovnú dobu?
podľa toho, čo píšeš, jej zmluva trvá nepretržite ... takže RO je rok 2010. SP nezaujíma úväzok, ale VZ.
0 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

Ale v podstate jej VZ je vlastne polovičný, lebo sa skrátil pracovný čas na polovicu a tým aj mzda je polovičná. Aj tak z roku 2010?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

AnnaČ Pozri príspevok
Ale v podstate jej VZ je vlastne polovičný, lebo sa skrátil pracovný čas na polovicu a tým aj mzda je polovičná. Aj tak z roku 2010?
zákon platí ... viď § 54 a 55 .. . ja dodám len, že chvalabohu - v tomto prípade (horšie je, keď je to opačne)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať