Zavrieť

Porady

CESTNÁ DAŇ - FO

eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Mám problém, na ktorý mi zatiaľ neodpovedali ani na DÚ.
Podnikateľ - SZČO mal auto vložené v podnikaní od roku 2003. Riadne platil cestnú daň - aj pre rok 2005. Minulý týždeň auto vybral z podnikania a prepísal ho na seba ako na FO t.j. v technickom preukaze je pri jeho mene nie IČO ale rodné číslo. Auto chce aj naďalej používať v súvislosti s podnikaním.
Ako mám vysporiadať cestnú daň?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tak sme sa pekne rozdelili na dva tábory. Ja som napísala tak , ako to bežne robím. Píšem na priznania MV DIČ či je auto v majetku alebo nie je. Nestalo sa mi, že by mi to bolo vrátené. Stále vychádzam z toho, že FO je pre správcu dane jeden subjekt.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Pri podávaní daňového priznania k dani z príjmov, je to určite jeden subjekt, lebo podáva len jedno daňové priznanie k dani z príjmov zo všetkých príjomov za celé zdaňovacie obdobie. Ale na Daňové priznanie k dani z mot. vozidiel nemôžeš ako nepodnikateľ uviesť DIČ podnikateľa, hoci to je jedna a tá istá osoba.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Johanka
Tak sme sa pekne rozdelili na dva tábory. Ja som napísala tak , ako to bežne robím. Píšem na priznania MV DIČ či je auto v majetku alebo nie je. Nestalo sa mi, že by mi to bolo vrátené. Stále vychádzam z toho, že FO je pre správcu dane jeden subjekt.
Nevrátili ti ho, lebo z daň. priznania nevedia či je vozidlo v majetku firmy alebo nie.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Myslím, že som už napísala, že na DÚ sa mi vyjadrili, že nové daň.priznanie podávať nemusím, len oznámenie o zmene.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

eko
Myslím, že som už napísala, že na DÚ sa mi vyjadrili, že nové daň.priznanie podávať nemusím, len oznámenie o zmene.
Ja by som im listom oznámila zmenu držiteľa vozidla, ako prílohu k listu by som priložila odfotený technický preukaz, aby tú zmenu videli a ak by som to auto nezaradené v majetku firmy chcela ďalej používať na podnikateľské účely, tak by som ďalej platila daň z motorových vozidiel, len by som si to nedala do nákladov, alebo ak, tak nejakou tou pomernou časťou ako som spomínala v predchádzajúcich príspevkoch.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Mimochodom, aká sankcia je za nepodanie daňového priznania?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

V sume základnej náhrady za používanie vlastného motorového vozidla nezaradeného v podnikaní sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu /poistné, údržba, opravy/ s výnimkou:

- dane z motorových vozidiel, ktorú je povinný držiteľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plne uznaným daňovým výdavkom ................
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

eko
Mimochodom, aká sankcia je za nepodanie daňového priznania?
2000,- Sk, ale skús tam ísť pomaličky, potichúčky /za správkyňou dane - nie do podateľne/ a možno sa dohodneš.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pozrite sa na to ešte niekto, niektoré odpovede sú totálne zavádzajúce - moje a Johankine to nie sú - myslím tie dnešné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Erika, ak myslíš mňa, ja som príspevok č.16 už opravila.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Nevšimla som si opravu a nie že si sa urazila. O tom to tu nie je.
Pekný deň.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pepa
Nevšimla som si opravu a nie že si sa urazila. O tom to tu nie je.
Pekný deň.
Neurazila - iba som chcela upozorniť na opravený príspevok.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Pepa
Pozrite sa na to ešte niekto, niektoré odpovede sú totálne zavádzajúce - moje a Johankine to nie sú - myslím tie dnešné.
Prepáčte, ja som nikoho nezavádzala svojim odpoveďami, je to môj názor a pre kľud duše som volala na daňový úrad a tam mi podali nasledovné vysvetlenie:
Pri podávaní Daňového priznania k dani z mot. vozidiel - ak je občan zároveň SZČO a používa svoje vlastné auto (nezaradené v majetku firmy) kde je v technickom ako držiteľ vozidla, tak je jedno, či sa tam dá DIČ alebo rodné číslo, lebo počítač im daňovníka nájde aj tak, aj tak. Priznanie je treba podať do 15-tich dní od začiatia používania vozidla na podnikateľské účely a v tomto termíne daň aj zaplatiť. A čo sa týka dať, či nedať daň z mot. vozidiel do nákladov v tomto prípade, tak sa môže dať v jednoduchom účtovníctve do nákladov a to s odvolaním sa na zákon o dani z príjmov § 19 - daňové výdavky, odst. 3, písm. j).
Iný postup je keď je auto vypožičané alebo prenajaté.
A naozaj som nikoho nechcela zavádzať ako bolo spomenuté, všetkým sa ospravedlňujem. Prajem krásny deň....
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Aj tebe pekný deň.

.
0 0
roxan roxan

roxan je offline (nepripojený) roxan

Viete mi niekto poradit ako je to ked mam auto pozicane prip. prenajate od inej sukromnej osoby a chcem ho pouzivat na podnikanie?
Koho mam uviest na DP a ako ho vuplnit?

Som beginer


Dakujem
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
V tomto prípade je platcom dane z motorových vozidiel majiteľ vozidla, ty si túto čiastku nemôžeš uplatniť vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

A do nákladov si môžeš dávať len PHM.
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Keď pracujem na dohodu a mám v nej uvedené v ďalších dojednaniach, používanie súkromného vozidla (tak raz za mesiac) som povinná platiť za svoje auto cestnú daň?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

eko
Keď pracujem na dohodu a mám v nej uvedené v ďalších dojednaniach, používanie súkromného vozidla (tak raz za mesiac) som povinná platiť za svoje auto cestnú daň?
Nie .
0 0
eko eko

eko je offline (nepripojený) eko

Ďakujem - vydýchla som si.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať