Zavrieť

Porady

rozpocet tepla v neobyvanom byte

Pekny den,

prosim o radu, ako riesit nasledujuci problem,

cely rok 2008 som mala neobyvany byt. Z dovodu hospitalizacie som nemohla byt pritomna na odcitani spotreby tepla na radiatoroch v na zaciatku roka 2009,
a tak mi teraz pri zuctovani rozpocitali teplo nahradnym sposobom, z ktoreho vysla suma, ako pri celorocnej spotrebe 4-clennej rodiny. Pritom v byte nebola ziadna spotreba.

Da sa voci tomu branit?
Naposledy upravil mona091 : 31.05.09 at 19:55
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mona091 Pozri príspevok
spravca ma nahlasene, ze byt je neobyvany, aJ TAK SA UCTUJE 1 OSOBA, je to prizemny byt, ktory je maximalne nevyhodny z pohladu tepla, nie je vykurovany z pivnicnych priestorov a koeficient pri rozpocte tepla nie je kompenzaciou ale vysmechom,
no kazdy rok, aj ked tam sa nerobi skutocna spotreba, spotreba tam je, pretoze aj ked su radiatory vypnute, aj tak je tam spotreba z dovodu odparovania, a cudovala by si sa, ako zujimavo vyzera cislo, ktore je nie z ohrevu TV ale z odparenia,

byt je mojej mamy, ktora sa dlhodobo zdrziava u mojho brata mimo rep., ale o tri roky sa vrati, takze preto sa on staram,

a naozaj nemam zaujem vykurovat susedov, pretoze ani oni nemali zaujem mi oznamovat dolezite informacie, aj ked kontakt maju, a tiez nesuhlasili so zvyhodnenim prizemneho bytu vzhladom k vykurovaniu, (koeficient),
tiez nesuhlasili s montazou digitalnych meracov tepla (vtedy by sa urcite nestalo to, ze po odpocte po stanovenom termine by neuznali odmerane hodnoty, pripadne merace na dialku, bez toho, aby bol niekto v byte)

to akoze mam aj kurit, platit a este si zvysovat platby kvoli susedom?

fakt si myslis, ze sa nechcem prisposobit?
ako by malo moje prisposobenie vyzerat? co by som mala inac robit?
No vieš,... ty to vidíš takto a ten kto sa stará o dom to vidí inak...Verím Ti, ale skús si vybrať z našej komunikácie nejaký ten kompromis...proste sa snaž dohodnúť na rozumnom predpise so správcom, nenadávaj , lebo aj keď je ten byt prízemný, nemusí byť až tak nevýhodný...aj ja mám taký píšeš, že tam kuriť nebudeš, tak ber na vedomie, že na to doplácaju susedné byty /aj keď možno ho máš vedľa studenej chodby, nad studenými pivnicami atď.../ mohli by sme to riešiť donekonečna. Mňa poburilo, len to, že si to chcela hneď riešiť súdom...tam ale cesta nevedie. Takže ako som začala, tak končím, najdi správny kompromis a dohodni sa so správcom ako to bude približne najlepšie pre obe strany, ...asi tak
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

slavica, dakujem, viem, ze to nemyslis zle,

ale ja som uz zufala, pretoze so spravcom uz neviem komunikovat, presviedca ma, ze on nie je povinny mi doporucene nic oznamovat, a moja chyba je, ze v schranke listy nemam, ako aj to, ze na reklamaciu mi nebol povinny odpovedat doporucene, ale stacilo mu zaevidovat odoslanu postu, dokonca na meno mojej mamy, aj ked reklamacia bola pisana v mojom mene, ako spolnomocnenej osoby,
zvysene zalohovite platby musim respektovat, a aj ked preukazatelne tam niekolkorocne nie je ziadna spotreba, stale po vyuctovani boli pred tym preplatky, zalohy zvysuju a ja to musim platit, inac ma penalizuju,

a v tomto nevidim logiku, ja im poskytnem bezurocne peniaze, ktore sa mi vratia, ale ked im neposkytnem viac penazi, tak mi ich aj spenalizuju,

ak by som spravila spotrebu, ktoru by mi nauctovali vo vyuctovani, tiez mozu povedat, ze ma uverovali pocas roka, tak nech si potom zoberu aj uropk, ale takto?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mona091 Pozri príspevok
spravca ma nahlasene, ze byt je neobyvany, aJ TAK SA UCTUJE 1 OSOBA, je to prizemny byt, ktory je maximalne nevyhodny z pohladu tepla, nie je vykurovany z pivnicnych priestorov a koeficient pri rozpocte tepla nie je kompenzaciou ale vysmechom,
no kazdy rok, aj ked tam sa nerobi skutocna spotreba, spotreba tam je, pretoze aj ked su radiatory vypnute, aj tak je tam spotreba z dovodu odparovania, a cudovala by si sa, ako zujimavo vyzera cislo, ktore je nie z ohrevu TV ale z odparenia,

byt je mojej mamy, ktora sa dlhodobo zdrziava u mojho brata mimo rep., ale o tri roky sa vrati, takze preto sa on staram,

a naozaj nemam zaujem vykurovat susedov, pretoze ani oni nemali zaujem mi oznamovat dolezite informacie, aj ked kontakt maju, a tiez nesuhlasili so zvyhodnenim prizemneho bytu vzhladom k vykurovaniu, (koeficient),
tiez nesuhlasili s montazou digitalnych meracov tepla (vtedy by sa urcite nestalo to, ze po odpocte po stanovenom termine by neuznali odmerane hodnoty, pripadne merace na dialku, bez toho, aby bol niekto v byte),

no aj tak by som nekurila v byte, v ktorom sa nebyva, tento byt susedi s pivnicou, chodbou, to su vsetko priestory, ktore nie su vykurovane, a susedi aj so susedom z vedlajsej brany,
a naozaj nevidim dovod, aby som isla na zaciatku zimy zapnut temperovanie a vypnut ho po sezone,
aby som vzkurila susedov,

co sa tyka vlastnictva bytu, nebytovych priestorv, spolovćnych casti a zariadeni, mozes sa spolahnut, ze naozaj v tom mam prehlad, nebavim sa o spoluvlastnictve niecoho, bavim sa o mojich zalohovitych platbach za moju spotrebu,


takze ako, to akoze mam aj kurit, platit a este si zvysovat platby kvoli susedom?

fakt si myslis, ze sa nechcem prisposobit?
ako by malo moje prisposobenie vyzerat? co by som mala inac robit?
Presne, presne! Treba niečo prepichnúť, aby bolo viac informácii. Stalo sa.

Pokrok nezastavíš, ale kdebili zostanú na mieste.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Podľa tvojho príspevku mi vychádza, že za celý rok si sa pravdepodobne nezaujímala o dianie v dome, kde si vlastníčkou bytu. Keby si bola v tom období so správcom, určite by ti povedal o zvýšení platieb za plnenia.
Ale mohol ti poslať upomienku a určite by si bola zareagovala skorej a nie až po doručení vyúčtovania.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

verkaz Pozri príspevok
Podľa tvojho príspevku mi vychádza, že za celý rok si sa pravdepodobne nezaujímala o dianie v dome, kde si vlastníčkou bytu. Keby si bola v tom období so správcom, určite by ti povedal o zvýšení platieb za plnenia.
Ale mohol ti poslať upomienku a určite by si bola zareagovala skorej a nie až po doručení vyúčtovania.

zadala som otazku, a z odpovedi mi vyslo, ze sa nemam pustat do takehoto boja, ze som opacna, z Marsu, a mala by som robit nasledovne:

- vyplatit vsetky nedoplatky, aj za zvysene zalohy, ktore su penalizovane, aj za nedoplatok, ktory bol reklamovany, a aj ked som nedostala na reklamaciu odpoved, je to jedno, lebo aj obycajna posta je odpovedou,
- zistovat pravidelne u spravcu, ci sa nezvysuju preddavky, a okamzite ich platit zvysene, vsak na konci obdobia mi nieco vratia,
- nestarat sa o to, ze platim tolko, ako ked sa tam byva,
- nestarat sa o to, ze susedia nechcu diditalne merace, ktore zachovavaju hodnoty aj z minulych obdobi, a daju sa pouzit aj v ine dni
- nestarat sa o to, ze za kurenie mi bolo naratane Najviac z celej brany, kde sa byty uzivaju
- nezabudnut vykurovat v zime byt, aby sa susedia na mna nehnevali, ze im taha od pivnice
- chodit pravidelne ku spravcovi, ci nahodou mi neposiela nejake obycajne zasielky
- nestarat sa iba o byt v ramci beznej starostlivosti, ale chodit za susedmi, a pytat sa ich, co nove


takze, vzdavam sa,
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Flinstone Pozri príspevok
väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.
Osobne si myslím, že aj neobývaný byt je treba vykurovať na teplotu 20 °C. Je to možné, na to sú v bytoch termostatické hlavice. Akýkoľvek pomer, ani 60 : 40 to nezabezpečí. Jedine dohodnutý spôsob 1,5 násobku najvyššej úhrady rovnakého bytu. V takom prípade by posledná veta bola aktuálna len do prvého ročného vyúčtovania. Dalšie roky by sa už zariadil, aby kúril, využíval termostatické hlavice.

Chybou v tom dome ja aj to, že nechcú spraviť krok dopredu, vymeniť odparovacie meranie za elektronické.

Väčšina správcov ma s pomerom 40 : 60 len to, že ho musia rešpektovať, ak sa vlastníci bytov na ňom dohodli.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Flinstone Pozri príspevok
väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.




- nikde som nepisala, ze nechcem platit ziadnu zalohu

- velmi dobre viem, ze naklady su aj bez toho, ci si zakurim

- je rozdiel, ci mi vznikaju dalsie naklady zbytocnym odparovanim

- po cele roky som platila bez toho, aby mi vadilo, ze vobec nieco platim



- ide mi o to, ze spravili zo mna neplatica, lebo som si v priebehu roka nezvysila zalohovite platby, o ktorych som, sa nedozvedela, lebo mi nic neposlali, to mi naratali ako nedoplatky, nasledne ich spenalizovali + spenalizovali mi dlh z minuleho roku, ktory som reklamovala, a odpovede som sa nedockala,

- a penale su daleko za hranicou vysky, za ktoru inych trestaju



- moja otazka znela, ci ma zmysel sa branit proti penalom, pretoze:

- preplatok bol 450€, vyplatene zalohy a skutocna spotreba
- nedoplatok bol 950 €
- zaplatit mam 500 €

pytam sa, ako je mozne, ze z reklamovanej sumy vo vyske cca 12000,-sk z predchadzajuceho roku (nechceli uznat odpocet z meracov tepla po navrate z PNS, lebo udajne uz boli po lehote uzivatelnosti a tak mi zratali priemer, aj ked preukazatelne tam nebola ziadna ina moja spotreba), na ktoru mi neodpovedali + udajne zvysovanie zaloh pocas rok, pricom netusim, o ake sumy, vznikol tak vysoky nedoplatok, ake su penalizacne uroky?

A je zo mna velky neplatic, aj ked pravidelne kazdy mesiac roky platim,
a je to aj dobry navod pre spravcov, ako ziskat zadarmo zdroje na uzivanie pocas roka, staci iba neustale zdvihat zalohovite platby, a na konci roka ich kazdemu vratia, to znamena, mic neporusia, iba si zabezpecia okamzite lacne zdroje, a pripadne, poslat taketo oznamenia obycajnou postou a potom okamzite tieto sumy penalizovat, ak nahodou niekto zmenu zvysenia neuskutocni, a tomu uz hovorim "podnikanie"

toto pisem ako vysvetlenie, pretoze mam dojem, ze sa nepresne vyjadrujem o co mi ide, kedze sa tu vsuvaju rozne ine myslienky, ktore s pointou mojho problemu nemaju nic spolocne,
a nakoniec len tolko, ze naozaj som to uz vzdala, pretoze ked citam reakcie, uvedomila som si, aky je vacsinovy nazor, a este vela vody pretecie, kym ludisa aktivne zacnu vnimat svoje prava a povinnosti a naozaj si ich aj hajit
Naposledy upravil mona091 : 12.06.10 at 19:31
1 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

V niečom s tebou súhlasí a v niečom nie. Určite zlyhala komunikácia.
Pokiaľ sú v danom byte preplatky,( a dosť vysoké) a súčasne správca má informáciu o tom že daný byt sa neužíva, je povinný spraviť predpis bytu primerane. Tým by som sa bránila predpisu a žiadala ho minimálne teraz upraviť. Možno by som skúsila požiadať o odpustenie ( príp.zníženie penále) a napísať dôvody ( pošta, neprítomnosť...). Neviem však či Vám vyhovejú. A určite by som ich slušne požiadala, aby Vám zasielali poštu doporučene, príp.aj oznámenie e-mailom.
Nesúhlasím však s tým , že v zime byt aspoň netemperujete, a naozaj je Vašou povinnosťou zabezpečiť odpočet spotrieb vody, tepla tak aby bolo možné urobiť vyúčtovanie.
Tak ako povedala Slavica, nemá význam sa rozčuľovať, tým nič nedosiahnete. Skúste slušne a dohodou.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Podľa dostupnej štatistiky je spotreba tepla na vykurovanie za celý rok percentuálne rozdelená na mesiace:
- január 19,00 %
- február 16,00 %
- marec 15,00 %
Z toho mi vychádza tak, ako tu už bolo konštatované, že aj základná zložka je za tieto mesiace vyššia a aj keď sa v byte nekúr, zaplatí sa viac.i
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Téma má správny názov: rozpočet tepla v neobyvanom byte.

Rozpočítanie tepla na neobývaný byt by mal byť minimálne 30 % z ročného priemeru na byt. Ak 30 % minie, uhradí aj 30 % nákladov. Ak nemá 30 % minutých, mal by byt uhradiť minimálne priemer, ale ani to nemusí zaručiť, že v byte sa bude temperovať na 20 °C. Nič iné ako výška nákladov nezabezpečí aby v neprítomnosti vlastník nastavil hlavice tak aby bola v byte aj v jeho neprítomnosti teplota 20 °C.

Susedia budú isto radšej, keď bude kúriť a platiť. Ako nekúriť a platiť. Ale nájdu sa v dome aj taký, ktorí s tým súhlasia, lebo je to pre ných prínos, čo oni prekúria, to on zaplatí. A to bez rozdielu, čí je to byt výhodný, alebo nevýhodný.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať