Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti - odvody - dôchodca

Ahojte,

potrebovali by sme poradit ako je to s ukoncenim zivnosti pre podnikajuceho predcasneho dochodcu. Za ucelom prepocitania vysky dochodku chceme ukoncit zivnost (podnikame 5 rokov).

- ku ktoremu datumu je vhodne ukoncenie? (treba k 30.6.2009?)
- budeme platit odvody po ukonceni, ak ano tak kam a do kedy? (len pripominam - predcasny dochodca)
- ma narok na upravu dochodku aj predcasny dochodca?

Dakujem vam velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Na úpravu dôchodku má nárok aj predčasný starobný dôchodca ak skončí podnikateľskú činnosť a ak si platil odvody do SP. Ako predčasný starobný dôchodca neplatí odvody ani do ZP, ani do SP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jamis Pozri príspevok
    Na úpravu dôchodku má nárok aj predčasný starobný dôchodca ak skončí podnikateľskú činnosť a ak si platil odvody do SP. Ako predčasný starobný dôchodca neplatí odvody ani do ZP, ani do SP.
    Ako má predčasný dôchodok vplyv na platenie odvodov do SP u živnostníka ?
    Povinným platitelom je každý živnostník, ktorého príjem za predchádz. kal. rok presiahne 12-násobok min. mzdy.
    Starobný dôchodca neplatí len inv. poistenie

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    veronikasad Pozri príspevok
    Ako má predčasný dôchodok vplyv na platenie odvodov do SP u živnostníka ?
    Povinným platitelom je každý živnostník, ktorého príjem za predchádz. kal. rok presiahne 12-násobok min. mzdy.
    Starobný dôchodca neplatí len inv. poistenie
    Predsa ak si chce dať prepočítať dôchodok, tak musí do SP platiť odvody aj na starobný dôchodok. Samozrejme, že neplatí IP a PvN. Ale v prípade ak mal príjem za predchádzajúce kal. roky zo živnosti nižší ako 12-násobok minim. mzdy, tak nie je povinný platiť do SP nič a v tomto prípade sa mu dôhodok nenavýši. Ak predčasný starobný dôchodca ukončí živnosť, tak neplatí nič ani do SP ani do ZP.
    Takto som to myslela.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jamis Pozri príspevok
    Predsa ak si chce dať prepočítať dôchodok, tak musí do SP platiť odvody aj na starobný dôchodok. Samozrejme, že neplatí IP a PvN. Ale v prípade ak mal príjem za predchádzajúce kal. roky zo živnosti nižší ako 12-násobok minim. mzdy, tak nie je povinný platiť do SP nič a v tomto prípade sa mu dôhodok nenavýši.
    Takto som to myslela.
    s takouto odpoveďou súhlasím.
    Zo zadania otázky som rozumela, že odvody platí a pýta sa, či ich bude platiť aj po skončení živnosti

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    veronikasad Pozri príspevok
    s takouto odpoveďou súhlasím.
    Zo zadania otázky som rozumela, že odvody platí a pýta sa, či ich bude platiť aj po skončení živnosti
    Nie je jasne napísané, že platí odvody. Tak som to vzala všeobecne.

    phalmo je offline (nepripojený) phalmo

    phalmo
    len zhrniem či som to spravne pochopil:

    - ku ktoremu datumu je vhodne ukoncenie? (treba k 30.6.2009?) s ohľadom na platenie odvodov do SP a ZP na dátume nezáleží
    - budeme platit odvody po ukonceni, ak ano tak kam a do kedy? (len pripominam - predcasny dochodca) žiadne platenie odvodov okamžite po ukončení živnosti
    - ma narok na upravu dochodku aj predcasny dochodca? áno

    verím, že som to pochopil správne. Veľká vďaka

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    phalmo Pozri príspevok
    len zhrniem či som to spravne pochopil:

    - ku ktoremu datumu je vhodne ukoncenie? (treba k 30.6.2009?) s ohľadom na platenie odvodov do SP a ZP na dátume nezáleží
    - budeme platit odvody po ukonceni, ak ano tak kam a do kedy? (len pripominam - predcasny dochodca) žiadne platenie odvodov okamžite po ukončení živnosti
    - ma narok na upravu dochodku aj predcasny dochodca? áno

    verím, že som to pochopil správne. Veľká vďaka
    Pochopil si to správne, len pripomeniem, že sa treba odhlásiť zo SP a ZP ako živnostník a prihlásiť sa na ZP ako predčasný starobný dôchodca.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    mám aj ja jednu otázku: živnostník chce odísť do predčasného dôchodku. Ke´d po podaní príde rozhodnutie že sa mu uznávajú xx eur je to povinný prijímať ? Mám na mysli , že môže to odmietnúť ?

    ukončenie živnosti - odvody - dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.