Zavrieť

Porady

Čo je škoda podľa Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Podľa Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov,
§ 6

(1)
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
a)
b)
c)
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e)

Zaujímalo by ma, čo je myslené škodou?

Sú to aj pokuty? Alebo pokuty sú pokuty a nie je to škoda?
(Mám na mysli napríklad pokuty so socialky za oneskorené podanie výkazu, pokuty z DU ...).
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov škodu nedefinuje, preto je treba použiť ustanovenia občianskeho zákonníka.
Keď sa vám znížil majetok, vznikla škoda. Škodca mohol spôsobiť škodu konaním (zavineným alebo nezavineným) alebo opomenutím.
Pokuty sú škodou, ktorú niekto spôsobil a mal by ju uhradiť. Samozrejme, ak to urobil správca, škodu nebude vymáhať, ale ju uhradí. Uhrádza sa skutočná škoda a ušlý zisk.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Čo sa týka pokút udelených SVB od Soc. poist. alebo DÚ, tak za tieto určite je zodpovedná konkrétna osoba - teda funkcionár SVB, spravidla predseda. Ten ju potom musí uhradiť tak poviediac z vlastného vrecka preto, že ju zapríčinil svojou nedbanlivosťou, teda opozdeným podaním výkazov pre vyššie uvedené inštitúcie. Tieto sú povinné zo zákona sankcie vymáhať. Aj u nášho SVB sa toto tiež riešilo.
Predsedníčke bola jej odmena, v nasledujúcom období, o sankciu 2000,- Sk v r. 2008 znížená.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Hm, lenze pokuta nema byt z coho zrazena, predseda je uz niekto iny.

A aj novy predseda by sa funkcie rad vzdal, tak som zvedava, kto to bude robit teraz.

Ja chapem, ze predseda ma zodpovednost, ale na druhu stranu, oneskorenie zapricinil ekonom z vyboru, ktory robil uctovnictvo a zan aj bral peniaze.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dáša_ Pozri príspevok
Ja chapem, ze predseda ma zodpovednost, ale na druhu stranu, oneskorenie zapricinil ekonom z vyboru, ktory robil uctovnictvo a zan aj bral peniaze.
Vymáhajte škodu od ekonóma.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Už som toto riešila v príspevku pokuty. Naše SVB dostalo pokuty 2000,-Sk od DÚ a 10.000,- Sk od energetickej inšpekcie ( za predsedníctva bývalého predsedu), nakoľko to spôsobil pri výkone svojej funkcie a nebol ochotný to zaplatiť podali sme trestné oznámenie za porušenie zákona pri správe cudzieho majetku. A nič sa nestalo, lebo polícia to uzavrela tým, že nie sú v zmluve presne definovené právomoci predsedu SVB a dovolanie sa na zákon 182/1993 nám vôbec nepomohol.
Naposledy upravil Deganova : 22.06.09 at 08:04
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Treba si uvedomiť že SVB je účtovnou jednotkou PO. Pokutu dostane účtovná jednotka nie konkrétny člen, štatutár. Takže aj zodpovednosť je na PO SVB.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Treba si uvedomiť že SVB je účtovnou jednotkou PO. Pokutu dostane účtovná jednotka nie konkrétny člen, štatutár. Takže aj zodpovednosť je na PO SVB.
V preklade to znamená, že je správne alebo nesprávne, keď sa pokuta vymáha po bývalom predsedovi predstavenstva?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dáša_ Pozri príspevok
V preklade to znamená, že je správne alebo nesprávne, keď sa pokuta vymáha po bývalom predsedovi predstavenstva?
Vlastnú skúsenosť nemám ale končí to neúspešne vymáhať od štatutára SVB.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Vlastnú skúsenosť nemám ale končí to neúspešne vymáhať od štatutára SVB.
Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mlisa Pozri príspevok
Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.
Predseda robil aj účtovníctvo?
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Predseda robil aj účtovníctvo?
nie, uctovnictvo viedla uctovnicka. Ale predseda ako statutar bol podla zmluvy o zalozeni SVB zodpovedny za hospodarenie SVB (neviem ako presne to bolo definovane).
Vlastne som tym chcela len povedat, ze uplatnenie nahrady skody od statutarneho organu nie je vzdy vylucene, je vsak potrebne vediet preukazat ze konkretna povinnost bola povinnostou statutara a skoda bola sposobena v suvislosti s porusenim tejto povinnosti, tzn vzdy zalezi od konkretneho pripadu. Z tohto hladiska je dolezite mat urcene povinnosti predsedu v Zmluve o zalozeni SVB co najpresnejsie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mlisa Pozri príspevok
nie, uctovnictvo viedla uctovnicka. Ale predseda ako statutar bol podla zmluvy o zalozeni SVB zodpovedny za hospodarenie SVB (neviem ako presne to bolo definovane).
Vlastne som tym chcela len povedat, ze uplatnenie nahrady skody od statutarneho organu nie je vzdy vylucene, je vsak potrebne vediet preukazat ze konkretna povinnost bola povinnostou statutara a skoda bola sposobena v suvislosti s porusenim tejto povinnosti, tzn vzdy zalezi od konkretneho pripadu. Z tohto hladiska je dolezite mat urcene povinnosti predsedu v Zmluve o zalozeni SVB co najpresnejsie.
To je samozrejmé. Ale zmluva musí byť v súlade so znením zákona 182/1993.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
mlisa Pozri príspevok
Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.
A robí ešte naďalej predsedu?
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Elena Navrátilová Pozri príspevok
To je samozrejmé. Ale zmluva musí byť v súlade so znením zákona 182/1993.
Samozrejme :-) Zakon je vsak vacsinou prilis vseobecny, preto je v zaujme vsetkych zucastnenych stran mat v zmluve veci urcene co najkonkretnejsie :-)

Dotycny predseda uz predsedu nerobi, inak by sa na tie pokuty ani neprislo, zistili sa az po vymene funkcii
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
mlisa Pozri príspevok
Samozrejme :-) Zakon je vsak vacsinou prilis vseobecny, preto je v zaujme vsetkych zucastnenych stran mat v zmluve veci urcene co najkonkretnejsie :-)

Dotycny predseda uz predsedu nerobi, inak by sa na tie pokuty ani neprislo, zistili sa az po vymene funkcii
Tak to by som dal pokutu aj rade že nekontrolovala to čo mala, keď o tom nikto nevedel.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V konečnom dôsledku volí predsedu a radu SVB, zhromaždenie SVB. Vlastníci bytov, domu, zhromaždenie nie je zodpovedné za nič?

Bez ich rozhodnutia by nebol predseda, čo pochybil. Ani rada, čo nekontrolovala, aby predseda nepochybil.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

sito Pozri príspevok
V konečnom dôsledku volí predsedu a radu SVB, zhromaždenie SVB. Vlastníci bytov, domu, zhromaždenie nie je zodpovedné za nič?

Bez ich rozhodnutia by nebol predseda, čo pochybil. Ani rada, čo nekontrolovala, aby predseda nepochybil.
Keby sa to bralo takto, tak nikto nikdy v celom štáte žiadnu pokutu nezaplatí. Vždy ho niekto zvolil, bol niekym menovaný atď. Teda sú vinní všetci občania, že na to neprišli včas a nechali ho - ich vo funkcii.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Jozef I Pozri príspevok
Tak to by som dal pokutu aj rade že nekontrolovala to čo mala, keď o tom nikto nevedel.
Neviem ako si to potom SVB poriesilo interne, ze sa im nieco taketo mohlo stat, mozno Radu odvolalo, fakt netusim
Pokutu mozno ulozit len na zaklade niecoho co to umoznuje, aj ked dovod by na to bol :-)

Co sa tyka zodpovednosti zhromazdenia za to ze zvolilo takeho predsedu... predseda tym ze funkciu prijal (a bral za nu odmenu) na seba prevzal zodpovednost za plnenie svojich povinnosti v sulade so zakonom a so zmluvou o SVB, tam niet co riesit Volby su o tom ze sa deleguju prava aj povinnosti.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Iróniou je, že súčastný predseda priznáva, že v´daka tomu, že minulý predseda urobil zmluvy tak ako urobil, tak spoločenstvo vyhralo milionovy spor. A nebol to spor jednoduhcý.
A v druhej vete vymáha škodu (teda zrazil si z preplatku) cca 3000 Sk, ked celá odmena za celý rok bola nejakých 6000 Sk.

A najzábavnejšie na tom celom je, že súčastný predseda sa chce vzdať funkcie a hľadá niekoho, kto by to po nom prebral....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

svojar Pozri príspevok
Keby sa to bralo takto, tak nikto nikdy v celom štáte žiadnu pokutu nezaplatí. Vždy ho niekto zvolil, bol niekym menovaný atď. Teda sú vinní všetci občania, že na to neprišli včas a nechali ho - ich vo funkcii.
Ja netvrdím, že všetci sú vinní za to, čo spraví predseda, rada SVB. Ale pred voľbami, by sa mohli viac venovať informáciam o kandidátoch na uvedené funkcie.

Zvyčajne to býva tak, že viac kandidátov nie je, tak je dobrý taký aký je, aký sa prihlásil, prihlásili.

Ak sú za funkciu odmeňovaní, mali by si byť toho vedomí, že zverenú funkciu by mali vykonávať zodpovedne. Za nesprávne rozhodnutia musia niesť aj zodpovednosť, sankcie. Tie by mali byť tiež v zmluve o SVB.

Ak aj napriek tomu spraví niečo, čo je v rozpore so zmluvou, tak by si mal byť vedomí dôsledkov svojho konania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať