Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poistenie

Prosím o radu,
od februára som nezamestnaná, evidovaná na UP, v ochrannej dobe som bola 2,5 mesiaca PN, poberám podporu. V čom spočíva dobrovolné nemocenské poistenie?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Xanti Pozri príspevok
Prepáč a prečo potom radia zo SP napr. môjmu známemu, že sa mal počas PN prihlásiť ako dobrovolný platca nemocenského. S tým, že po uplynutí 270 dní získa po skončení PN zo zamestnania, PN z DPN. A platí si už dlhší čas z max. vymeriavacieho základu. Skúsiš mi to objasniť? Rada sa poučím. Btw. je na celom ID, ten známy.
tak to ti nebudem ani vyvracať a ani ti to nepotvrdím.

Záleží na koho natrafíš. Už tu bol totiž spomínaný prípad s materským, ked počas poberania materského zo zamestnania sa prihlásila mamička na DnP a vraj podla ústredia SP (už po odvolaní!!!) počas poberania materského nemala platíť ani poistné z DNP. Takže ked si uplatnovala nárok na tuším očr, tak jej neuznali skutočný VZ ale len pravdepodobný t.j. dávku z minima.

t.j. robia si ako im to vyhovuje.

A pritom je tu viacero prípadov, ked to uznali.

no a myslím je jedno, či materské alebo nemocenské.
V zákone o sociálnom poistení je to upravené v § 140
materské ods.1 písm.a)
nemocenské ods.4.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Brčko dakujem za vysvetlenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

brčko Pozri príspevok
súhlasím, aj ked mne prišla dávka (ošetrovné ) na 2x. Prvé z DNP rátaná z minim.mzdy z jednej pobočky SP a potom neskôr zo zamestnania rozdiel do maxima z druhej pobočky SP. Myslela som, že sa dohodnú, že to bude vyplácať jedna pobočka.

Tak neviem, či pri nemocenskom je to inak.
Mam povinné poistenie SZČO a dobrovolné NP. Dostala som rozhodnutie o určení vymeriavacieho základu jednou sumou aj nemocenské mi posielali na účet jednou sumou. Ale to bolo z jednej pobočky...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Poprosim surne o konkretnu radu.
Zamestnanec pracoval u jedneho zamestnavatela 10 rokov, dostaval cca 16 000sk cisteho. Od 11.2008 skuncil PP dohodou a bol SZCO., Platil si nemocenske dobrovolne poistenie z minimalneho zakladu.
2.6.2009 ZRUSIL zivnost koli fin.problemoM a 22.6.2009 sa siel zaevidovat na UP.Je vsak chory a potrebuje sa daT VYPISAT NA pn. aKU VYSKU pn BUDE DOSTAVAT? PROSIM ASPON PRIBLIZNE CISLA, NIE PERCENTA. pOCITA SA TO Z DOBY, KED BOL ZAMESTANY, CI KED BOL szco? DAKUJEM.
0 1
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alaya1 Pozri príspevok
Poprosim surne o konkretnu radu.
Zamestnanec pracoval u jedneho zamestnavatela 10 rokov, dostaval cca 16 000sk cisteho. Od 11.2008 skuncil PP dohodou a bol SZCO., Platil si nemocenske dobrovolne poistenie z minimalneho zakladu.
2.6.2009 ZRUSIL zivnost koli fin.problemoM a 22.6.2009 sa siel zaevidovat na UP.Je vsak chory a potrebuje sa daT VYPISAT NA pn. aKU VYSKU pn BUDE DOSTAVAT? PROSIM ASPON PRIBLIZNE CISLA, NIE PERCENTA. pOCITA SA TO Z DOBY, KED BOL ZAMESTANY, CI KED BOL szco? DAKUJEM.
Záleží dokedy si platil DNP a ako dlho.
Ak PN vznikla do 42dní po ukončení DNP, tak má nárok na nemocenské z DNP (výška sa ráta z obdobia posledného nem.poistenia, teda DNP, dni zo zamestnania potrebuje len z dôvodu, že v posledných 2rokoch musí byť aspon 270dní nem.poistený).

A výška záleží od toho, či si platil DNP aspon 26týždnov (t.j. od prihlásenia do odhlásenia/resp. dna pred odhlásením je aspon 26x7dní)

Ak áno, tak sa ráta dávka z minimálnej mzdy v r.2008, z ktorej si platil v r.2008. Mesačná dávka cca 55% z 8100,-Sk

Ak nie, tak sa dávka ráta z aktuálnej minim. mzdy t.j. z 295,5eur a dávka od 4-tého dna bude 55% z 295,5eur :30 (prvé 3dni len 25%)

Ak by 42dní nevychádzalo/už uplynulo od odhlásenia, tak sa môže prihlásiť na DNP teraz a ak PN vznikne až po prihlásení, tak má nárok na nemocenské z aktuálnej min.mzdy.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
Záleží dokedy si platil DNP a ako dlho.
Ak PN vznikla do 42dní po ukončení DNP, tak má nárok na nemocenské z DNP (výška sa ráta z obdobia posledného nem.poistenia, teda DNP, dni zo zamestnania potrebuje len z dôvodu, že v posledných 2rokoch musí byť aspon 270dní nem.poistený).

A výška záleží od toho, či si platil DNP aspon 26týždnov (t.j. od prihlásenia do odhlásenia/resp. dna pred odhlásením je aspon 26x7dní)

Ak áno, tak sa ráta dávka z minimálnej mzdy v r.2008, z ktorej si platil v r.2008. Mesačná dávka cca 55% z 8100,-Sk

Ak nie, tak sa dávka ráta z aktuálnej minim. mzdy t.j. z 295,5eur a dávka od 4-tého dna bude 55% z 295,5eur :30 (prvé 3dni len 25%)

Ak by 42dní nevychádzalo/už uplynulo od odhlásenia, tak sa môže prihlásiť na DNP teraz a ak PN vznikne až po prihlásení, tak má nárok na nemocenské z aktuálnej min.mzdy.

Na tvoju žiadosť prekladám do zrozumitelnejšieho jazyka.

Ak pracoval dohodobo, potom sa prihlásil na dobrov.nem.poistenie (DNP) od 11/08 a ukončil presne 2.6.09 t.j. DNP trvalo najmenej 185dní, čo je viac ako 26týždnov (nepíšeš presný dátum, kedy v 11/08 začalo, ale aj keby začalo 30.11.08, tak je to 185dní, t.j. viac ako 26týž.), tak v prípade, ak mu vznikne PN v období DO 14.7.09 (treba rátať 42dní od ukončenia poistenia t.j. od 2.6.09), tak bude mať nárok na nemocenské vo výške cca
za 1-3den PN-ky cca 66,4Sk na kalend.den
za 4den až do konca PN-ky cca 146Sk na kalend.den
(nemôžem rátať presne, lebo ste neuviedla presný dátum vzniku DNP, no zhruba vám to musí stačiť)


Výška jeho mzdy nemá na výšku nemocenského vplyv. Na výšku jeho nemocenkého (PN-ky) má vplyv jeho POSLEDNé nemoc.poistenie, čo bolo DNP.

Ak vznikne PN 15.7.09 a neskôr a nebude nemocensky poistený, tak nárok na nemocenské nebude mať žiadny. Ak sa prihlási na DNP napr. z minima, tak nárok na nemocenské bude rátaný z aktuálnej min.mzdy. Ako sa presne vyráta aj so sumami, no bez vyrátania výsledku, som uviedla v citovanom príspevku.
Naposledy upravil brčko : 28.06.09 at 20:53
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

brčko Pozri príspevok
Na tvoju žiadosť prekladám do zrozumitelnejšieho jazyka.

Ak pracoval dohodobo, potom sa prihlásil na dobrov.nem.poistenie (DNP) od 11/08 a ukončil presne 2.6.09 t.j. DNP trvalo najmenej 185dní, čo je viac ako 26týždnov (nepíšeš presný dátum, kedy v 11/08 začalo, ale aj keby začalo 30.11.08, tak je to 185dní, t.j. viac ako 26týž.), tak v prípade, ak mu vznikne PN v období DO 14.7.09 (treba rátať 42dní od ukončenia poistenia t.j. od 2.6.09), tak bude mať nárok na nemocenské vo výške cca
za 1-3den PN-ky cca 66,4Sk na kalend.den
za 4den až do konca PN-ky cca 146Sk na kalend.den
(nemôžem rátať presne, lebo ste neuviedla presný dátum vzniku DNP, no zhruba vám to musí stačiť)


Výška jeho mzdy nemá na výšku nemocenského vplyv. Na výšku jeho nemocenkého (PN-ky) má vplyv jeho POSLEDNé nemoc.poistenie, čo bolo DNP.

Ak vznikne PN 15.7.09 a neskôr a nebude nemocensky poistený, tak nárok na nemocenské nebude mať žiadny. Ak sa prihlási na DNP napr. z minima, tak nárok na nemocenské bude rátaný z aktuálnej min.mzdy. Ako sa presne vyráta aj so sumami, no bez vyrátania výsledku, som uviedla v citovanom príspevku.
Dakujem velmi pekne, velmi mi to pomohlo.
0 1
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

brčko Pozri príspevok
Aj pri DNP platí ochranná lehota. Takže ak vznikne Očr do 42dní od ukončenia, tak nárok na ošetrovné ti vzniká. Aj ked len z minima. No sama by som bola zvedavá, ako budú reagovať v SP. Tak prípadne daj vedieť.
Bolo mi vyplatené ošetrovné za 10 dní vo výške 38 Eur. Takže to vyšlo.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elizabet100 Pozri príspevok
Bolo mi vyplatené ošetrovné za 10 dní vo výške 38 Eur. Takže to vyšlo.
A prišlo ti aj rozhodnutie? LEbo tá suma sa mi nezdá. Malo to byť podla mna rátané z pravdepodobného VZ, t.j. z aktuálnej min.mzdy vzhladom na § 53 + § 57 ods.1 písm.c) + ods.2 zákona o sociálnom poistení
t.j.
295,5eur :30 x 55% x10dní

čo uviedli v rozhodnutí?

a dík za info.

DOPLNAM:
som nad tým ešte dumala.
Tak to bude ošetrovné len za jún ale nie za dni očr v júli. Ak začala očr od 24.6.09, tak by to malo byť za 7kalend.dní, takže to sedí
295,5eur : 30 x 55% x 7dní.
Ešte ti o mesiac prídu peniaze za 3dni očr v júli cca 16,25eur.
Naposledy upravil brčko : 27.07.09 at 17:34
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

manželka je DNP osoba, začala si to platiť od júla 2009 z maximalneho základu...plánujeme tehotenstvo, bude mať po porode nárok na vyššiu materskú? a kolko to cca bude?

Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepa78 Pozri príspevok
manželka je DNP osoba, začala si to platiť od júla 2009 z maximalneho základu...plánujeme tehotenstvo, bude mať po porode nárok na vyššiu materskú? a kolko to cca bude?

Dakujem
ak sa v tomto ohlade nezmení zákon a okrem DNP nemá teraz iné nem. poistenie! a splní všetky podmienky na nárok na materské z DNP (aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, trvanie DNP, nebude mať dlh voči SP), a sa už nebude odhlasovať z DNP, tak sa bude rátané materské z vym.základov z DNP z obdobia od prihlásenia do 31.12.09. Velmi zhruba mesačne cca 55% z jej mesačného vym.základu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať