Zavrieť

Porady

Vy sa pýtajte a my Vám budeme odpovedať

Zakladám novú tému pre menej skúsené, ale za to snaživé gazdinky, kde im my, viacej skúsené, odrastenejšie gazdinky poradíme. Pretože stihla som si tu všimnúť, že sa tu nájdu aj takí - také, ktoré nemajú pochopenie pre ne. Veď nie všetci spadli z neba múdri, že jóóó
Usporiadat
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

buchač Pozri príspevok
....bratu ...to máš tak .......keby mne talian strapačky s bryndzou alebo kyslou kapustou servíroval .....he , nie do zadnej časti tela by to inkasoval .....šak načo ho zbytočne ešte aj otáčať , rovno do oných by to vyfasoval ....


...ibaže , ako to na Slovensku býva zvykom ...všade samá pizzeria , mekáč , číňan ....
Pizzu málokde vedia , mekáč nejak nemusím ...a od ryže mi oči nejak šikmejú......

Ale aj tie halušky nevie hocikto , možno sa daný kuchár rekvalifikoval z murára na kuchára , lebo už aj také som videl , že by aj panel jedna dávka halušiek podržala ..
Na priprave halusiek nie je nic tazke, staci mat suroviny. Halusky samotne je lahke pripravit, potom uz len osmazit slaninku a pridat bryndzu. Problem nasich ''restauracii'' je, ze na jedlo seru, v com ich zakaznici ale podporuju. Tiez som uz mal vseliake halusky z prasku so smradlavou pseudobryndzou. Aj v tom je rozdiel. Parmigiano Reggiano musi byt presne ten syr z presne tych dvoch miest podla tradicnych receptur vyrobeny, ale bryndza? To moze byt prakticky cokolvek, staci, ze je tam 50% ovcieho mlieka (co vyrobcovia tiez nedodrziavaju; myslim, ze boli aj take ''bryndze'', kde bolo 5%). Takze halusky staci len uvarit a premiesat.

Pizza je kus vacsi problem, lebo potrebujes pec a piect je skratka tazsie ako varit vo vode. Miesenie cesta, spravne kysnutie atd. Ale u nas je skor problem to, ze tam davaju kadejake pseudosuroviny - eidam, omacky z flasky z Lidlu, dietnu pseudosunku, sampinony z konzervy, ktore chutou nepripominaju huby a ine neduhy. Rovnako je to s cestovinami - nie je problem ich uvarit ani na tej najvyssej urovni, problem je len to, ze nasi na to totalne seru. Tortellini su vzdy kupovane, aj gnocchi, omacky su casto flaskove. Skratka absolutna urazka hosta a aj talianskej gastronomie.

Takze cele to stoji a pada na tom, ci sa ten konkretny clovek na to vyserie alebo nie.

No a co sa tych cinskych fastfoodov tyka, to tiez nema absolutne nic spolocne s cinskou kuchynou o nic viac ako sackova polievka ''Francuzska'' s francuskou kuchynou. Heh, ten mekac je asi najnormalnejsia vec, co u nas je. Na nic sa nehra, dostanes presne to, co si objednas.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
V našom meste sa dá stále kúpiť Bryndza TAMI (Tatranská Mliekáreň), kde je podiel ovčieho mlieka okolo tých 5 či 7% (vyrobená v Poľsku).

V BA som mal bryndzové halušky 2x (raz na Kamzíku a raz už nepamätám kde) a vždy to bolo otrasné. Jeden bratislavčan mi povedal, že na západe si nemám dávať bryndzové halušky, takže teraz sa už toho držím.

Keď halušky, tak zo zemiakov a nie len voda s múkou.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ja sa držím toho:
Halušky - múka, vajce, voda - podľa účelu aj tuk
Strapačky - zemiaky, múka, niekto aj vajce
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
bettylou Pozri príspevok
chcem uvariť špenátovú polievku, ale všade nachádzam len 1 recept s obmenami - muka, smotana, vajíčko... Vie niekto recept na tšpenátovú polievku s inou zeleninou, nejakú zalaninovú odskúšanú kombináciu?
Takéto som našla, vyzerajú dobre:
http://dobrejedlo.pluska.sk/dobre-je...-spenatom.html
http://recepty.noviny.sk/polievky/21...-spenatom.html
http://dobruchut.aktuality.sk/recept...a-so-spenatom/
http://receptar.zena.atlas.sk/drozdo...evky/6959.html
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

lofr Pozri príspevok
Prakticky rovnake je to aj s masom... hmota bez chuti.

Ide o to, co k nemu dodas, akym sposobom ho pripravis, a ake korenia a bylinky. Rovnake je to s mozzarelou.
Napriklad, na pizzi by ti uz pravdepodobne nevadila, a keby napriklad talianovi niekto na pizzu naserviroval Eidam, ako na nasom slovensku byva zvykom, nakopal by ho do zadnych casti.
Ja to riesim preto, ze na pizzu pouzivam radsej tvrdsiu mozzarelu. Pracoval som aj v jednej pizzerii a pamatam si, ze pouzivali znacku Paladin. A mozem povedat, ze zo vsetkych "tvrdych" chuti najlepsie, len tazko sa zhana. Ta Milsy je sice fajne tvrda, dobre sa struha, ale faktze je uplne bez chuti. Osobne si myslim, ze dobra kvalitna mozzarela ma chutit dobre a lahodne aj samotna. Celkovo, tieto tvrde mozzarely sa tazsie zhanaju, a prave preto by som rad vedel rozdiel oproti parenici, a vlastne, akym sposobom sa vyrabaju.
Ako sa robí mozzarella, ako sa robí parenica, parenyica.



2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Letko Pozri príspevok
V našom meste sa dá stále kúpiť Bryndza TAMI (Tatranská Mliekáreň), kde je podiel ovčieho mlieka okolo tých 5 či 7% (vyrobená v Poľsku).
Nuž neviem, vykupujú ovčie mlieko z okolia. A na obale nájdeš zloženie 25% ovčieho mlieka.
Naposledy upravil kukučka : 05.06.12 at 12:04 Dôvod: citácia
0 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

potrebujem opat radu.

ostalo mi trochu zemiakov v supke uvarenych, cca 300 gramov, aka to mala kopka, povedal som si. Ze co spravim s tym, nuz sulance predsa.

Na druhy den osupal som ich, roztlacil, pozrel nejake recepty, ze pridat trochu krupice, vajce, hrubu muku. Nuz pridaval som. Pridaval som zas. A zase som pridaval. Potom som este pridaval a nakoniec som... pridaval. Akoby ta muka mizla v studni. Vsade v receptoch sa pise, ze zemiakov ma byt viac, a muky menej. Ale mne to pripadalo, ze tych 300g zemiakov akoby nasiaklo 400g muky. No a z lahkej vecere sa stala obrovska guca cesta, ktora by nakrmila hadam troch.
Nuz nasulal som, a isiel uvarit. A tam bol dalsi problem, sulance boli akoby moc hutne, neda sa povedat ze tvrde, to je zle slovicko, stale boli makke, ale neboli take jemne, nerozplyvali sa tak... od babky z detstva si pamatam, ake lahodne ich robila makkucke, a tieto boli proste hutne. Co som zrobil zle?
Skusal som ich este dlhsie povarit, ale mam pocit, ze sa to len zhorsovalo, poslednych zopar som povaril 10 minut, ci sa to nezmeni, ale boli este horsie, nez tie co som vybral, hned ako vyplavali.

Ja mam pocit, ze to bolo kvoli tomu velkemu mnozstvu muky... ze keby bolo viac zemiakov ako muky, boli by maksie. Aj by chutili viac zemiakovo, tu som mal pocit, ze zujem samu muku. Urobil som chybu vo vybere zemiakov? Pouzil som nove zemiaky... mozno maju privela vody. Nechapem, kde inde moze byt problem...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

lofr Pozri príspevok
potrebujem opat radu.

ostalo mi trochu zemiakov v supke uvarenych, cca 300 gramov, aka to mala kopka, povedal som si. Ze co spravim s tym, nuz sulance predsa.

Na druhy den osupal som ich, roztlacil, pozrel nejake recepty, ze pridat trochu krupice, vajce, hrubu muku. Nuz pridaval som. Pridaval som zas. A zase som pridaval. Potom som este pridaval a nakoniec som... pridaval. Akoby ta muka mizla v studni. Vsade v receptoch sa pise, ze zemiakov ma byt viac, a muky menej. Ale mne to pripadalo, ze tych 300g zemiakov akoby nasiaklo 400g muky. No a z lahkej vecere sa stala obrovska guca cesta, ktora by nakrmila hadam troch.
Nuz nasulal som, a isiel uvarit. A tam bol dalsi problem, sulance boli akoby moc hutne, neda sa povedat ze tvrde, to je zle slovicko, stale boli makke, ale neboli take jemne, nerozplyvali sa tak... od babky z detstva si pamatam, ake lahodne ich robila makkucke, a tieto boli proste hutne. Co som zrobil zle?
Skusal som ich este dlhsie povarit, ale mam pocit, ze sa to len zhorsovalo, poslednych zopar som povaril 10 minut, ci sa to nezmeni, ale boli este horsie, nez tie co som vybral, hned ako vyplavali.

Ja mam pocit, ze to bolo kvoli tomu velkemu mnozstvu muky... ze keby bolo viac zemiakov ako muky, boli by maksie. Aj by chutili viac zemiakovo, tu som mal pocit, ze zujem samu muku. Urobil som chybu vo vybere zemiakov? Pouzil som nove zemiaky... mozno maju privela vody. Nechapem, kde inde moze byt problem...
no, ja tipujem, že problém sú nové zemiaky, majú v sebe príliš veľa vody.

Akurát somsi spomenula, že tesne po revolúcii sme boli v Nitre na Agrokomplexe a tam nam odmietli v reštaurácii pripraviť v lete hranolky - že z nových zemiakov sa nikdy nerobia. To boli tie časy, keď si ešte aj v takýto kuchári pripravovali veci sami. A nepoužívali iba mrazené polotovary.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

srska Pozri príspevok
1. je taliansky
2. je dlhý
3. je použiteľný aj na váľkanie cesta
Aj dostatočne drahý.
Dáša_ Pozri príspevok
ja som pôvodne chcela tento http://www.bytovedoplnky.sk/kategori...joseph-zeleny/ tam sa dajú nastaviť 3 hrúbky cesta. Medzitým sa hrali aj návrhari v tesome a vymysleli toto čudo
Dáši, strojček na cestoviny ťa viac neláka? Ja som si ako darček(tento Imperia) pred 2 rokmi vybrala a len jedno ľutujem, prečo som ho už dávno nemala. Rovno so strojčekom som objednala aj jeden nástavec. Využívam ho aj len na vaľkanie cesta, neznamená to však, že na drevený valček som zanevrela, mäkšie cestá s ním vaľkám. Ja na pirohy na slano(bryndzové, tvarohové) robím cesto bez vajca, len polohr. múka, voda, soľ, vyvaľkané na hrubšie ako rezancové. Také sa robilo u mojej svokry.
Slayer666 Pozri príspevok
V tom, ze je taliansky, samozrejme, vobec nie je kvalita. Ale v tom, ze je dlhy, je vhodnejsi na valkanie cesta na cestoviny. Ver mi, s klasickym valcekom je to dost naprd. Este uvazujem aj o strojceku na cestoviny, ale valcek vraj robi lepsie cestoviny.
Pre koho ako. Určite závisí od toho, kto je na aký zvyknutý. Ak nejaký ten piatok vaľkaš s valčekom s rúčkami, ťažšie sa získava fortieľ s „metlovou“ rúčkou, vždy ťa to láka vrátiť sa k osvedčenému spôsobu. Viem o čom píšem, jedna z mojich babičiek používala valček s rúčkou, druhá bez. Skúšala som obidva spôsoby, ktorým som však začala, ten mi už ostal lebo som s ním bola zručnejšia.
Osobne si neviem predstaviť, že na rozdiel od strojčeka by od ručného vaľkania boli lepšie cestoviny. Používam oboje. Kvalita závisí od zloženia a hlavne vypracovania cesta, prepáč, ja som o tom presvedčená.
Valčeky bez rúčok používajú maďarské gazdinky, skús v HU Dokonca ho vieš objednať aj cez SR. Takýto valček ti tiež vyrobí každý zručný stolár.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

gazdinky - poraďte kvalitný mlynček na kávu za prijateľnú cenu (do 100 evri)
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

srska Pozri príspevok
gazdinky - poraďte kvalitný mlynček na kávu za prijateľnú cenu (do 100 evri)
tuším tu máme odborníka na kávu - dantessa, skús jeho
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Marína Pozri príspevok
Dáši, strojček na cestoviny ťa viac neláka? Ja som si ako darček(tento Imperia) pred 2 rokmi vybrala a len jedno ľutujem, prečo som ho už dávno nemala. Rovno so strojčekom som objednala aj jeden nástavec. Využívam ho aj len na vaľkanie cesta, neznamená to však, že na drevený valček som zanevrela, mäkšie cestá s ním vaľkám. Ja na pirohy na slano(bryndzové, tvarohové) robím cesto bez vajca, len polohr. múka, voda, soľ, vyvaľkané na hrubšie ako rezancové. Také sa robilo u mojej svokry.
jeden strojček na cestoviny sa už u nás podral. Aktuálny strojček používam ale na necestové účely (fimo).
Tento valček ma lákal ale z iného dôvodu - napríklad vaľkám cesto napríklad na keksy a neviem dosiahnuť rovnomernú hrúbku po celej ploche. Proste skôr kvôli sladkým koláčom ako kvôli cestovinám.
1 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

Dáša_ Pozri príspevok
no, ja tipujem, že problém sú nové zemiaky, majú v sebe príliš veľa vody.

Akurát somsi spomenula, že tesne po revolúcii sme boli v Nitre na Agrokomplexe a tam nam odmietli v reštaurácii pripraviť v lete hranolky - že z nových zemiakov sa nikdy nerobia. To boli tie časy, keď si ešte aj v takýto kuchári pripravovali veci sami. A nepoužívali iba mrazené polotovary.
Dakujem. Tak som to spravne odhadol kde bol problem.
Nepomohlo by rozpucene zemiaky chvilu nechat stat na vacsej ploche, cim by sa odparila cast vody a vysusili by sa?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

lofr Pozri príspevok
Dakujem. Tak som to spravne odhadol kde bol problem.
Nepomohlo by rozpucene zemiaky chvilu nechat stat na vacsej ploche, cim by sa odparila cast vody a vysusili by sa?
Podľa mňa by nepomohlo, nové zemiaky nie sú vhodné na prípravu zemiakového cesta ani zemiakových placiek.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Ja mam tiez jednu. Co pouzivate na zatazovanie uhoriek, ked robite kvasene? Mam cviklu a potrebujem nejake napady, nech sa mi tam plesen nerobi.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Voľakedy sa používala hrubšia dýha tvaru elipsy, ktorá sa mierne stlačila ako pružina a vzoprela sa pod hrdlo fľaše.
V litrovej fľaši olív som našla plastový košíček podobný sitku do drezu.

Dýha bola buková.
Naposledy upravil kukučka : 20.06.12 at 08:29 Dôvod: doplnenie
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Slayer666 Pozri príspevok
Ja mam tiez jednu. Co pouzivate na zatazovanie uhoriek, ked robite kvasene? Mam cviklu a potrebujem nejake napady, nech sa mi tam plesen nerobi.
..

..v malých pohároch uhorky nemusíš zaťažovať, ak ich doplna poukladáš, ale môžeš jednu polovičku uhorky preložiť tak, aby šla stredom pohára-podobne, ako to drievko kedysi,ja tomu hovorím "premostím" naložené uhorky,ale používam to len vtedy, ak dávam do veľkých, 4-litrových pohárov..
..a cviklu zalej šťavou tak, aby bola celá zaliata, steriliZuj a hOrúce obráť "dolebruchom"..pleseň sa robí len vtedy, ak sa do pohára dostane vzduch, alebo máš slabý nálev..
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

srska Pozri príspevok
gazdinky - poraďte kvalitný mlynček na kávu za prijateľnú cenu (do 100 evri)
http://www.cafepoint.sk/domace-mlynceky-na-kavu za 99,99€ odporúčam
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Urciteč niekomu tento obrazok posluzi, ako inspiracia.

0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

poraďáci, potrebujem radu, ako spracovať plody josty. Zvykla som robiť kompot, ale jedla som ho iba ja , podobne to bolo aj s džemom. Ona je troška viac kyslá, cukor nechcem veľa používať a džem alebo lekvár z josty nie je taký jemný ako napr. jahody alebo maliny. Už som aj kombinovala s malinami, ale zostával. On je troška hrubší. Tak už neviem čo s nimi. Ešte mi zostáva dať ich do mrazáku a potom po častiach pridávať, keď sa nakopí viac rôznych ovocí dať ich spolu s ním a urobiť pečený čaj. Ale možno máte nejaké svoje recepty. Neviem ako dlho by sa sušili v sušičke. Alebo ich ozaj nechať zmrznúť a potom dávať do bublaniny??? Poraďte kto máte toto ovocie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať