Zavrieť

Porady

školské kluby detí

Prosím o diskusiu, myslíte si, že to prejde, vraj chcú rušiť školské kluby detí,( družiny,čo budeme robiť, je to možné? Ekonomická kríza je už aj medzi deťmi, dovolíme, to?
Usporiadat
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lilu1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja mám veru tých otázok viac. Bola som na školení v Nitre a lektorka nám povedala, že vychovávateľky treba s platnosťou od 1.11.2009 preradiť z 9. platovej triedy do 8. platovej triedy a odpočítané roky im treba vrátiť. V zákone č. 317/2009 v § 61 odsek 2 sa zas píše, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Tak teraz ako to vlastne je - bude?
Ďalej ma zaujíma, či vedúca ŠKD musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v zmysle zákona č. 317/2009? Pozri vyhlášku MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov časť XXI. Vedúci pedagogickí zamestnanci.
Čo bude a ako to bude sa dozvieme až vyjdú k zákonu 317/2009 vykonávacie predpisy alebo nejaké vyhlášky, pretože od 01.11.2009 zákon č. 317/2009 ruší vyhlášku č. 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti.
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Sabadka Pozri príspevok
Čo bude a ako to bude sa dozvieme až vyjdú k zákonu 317/2009 vykonávacie predpisy alebo nejaké vyhlášky, pretože od 01.11.2009 zákon č. 317/2009 ruší vyhlášku č. 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti.
Viem že sa ruší vyhláška 41/1996 o odbornej pedagogickej spôsobilosti ale už je v pripomienkovom konaní vyhláška MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov. Pozri:
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=4354
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Lilu1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja mám veru tých otázok viac. Bola som na školení v Nitre a lektorka nám povedala, že vychovávateľky treba s platnosťou od 1.11.2009 preradiť z 9. platovej triedy do 8. platovej triedy a odpočítané roky im treba vrátiť. V zákone č. 317/2009 v § 61 odsek 2 sa zas píše, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Tak teraz ako to vlastne je - bude?
Ďalej ma zaujíma, či vedúca ŠKD musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v zmysle zákona č. 317/2009? Pozri vyhlášku MŠ SR o kvalifikačných predpokladoch pedag. zamestnancov a odborných zamestnancov časť XXI. Vedúci pedagogickí zamestnanci.
Chcem aj ja nadviazať na túto otázku. Tiež som bola na školení a po vypočutí si Ing. Belešovej sa mi ukázalo niekoľko problémov, ktoré budeme musieť s riaditeľkou od 1.11.2009 riešiť. S jedným si ale lámem hlavu a som zvedavá na Vaše názory.
Máme zamestnanú učiteľku, ktorú moja predchodkyňa zaradila do 10 triedy, lebo má ukončenú ekonomiku živočíšnej výroby v Nitre a DPŠ - u nás vyučuje prírodopis a pestovateľské práce. Na seminári som sa dozvedela, že musí mať štátnu skúšku z predmetu aspoň príbuzného tomu, ktorý vyučuje+DPŠ a učiť ten predmet min. 1/2 vyuč. hodín z celého vyučovacieho úväzku. Neviem, či od 1.11.2009 ju budem môcť nechať v desine, lebo podľa mňa bude nekvalifikovaná a pradpokladám, že pôjde o triedu nižšie, no neviem čo s platom. Týka sa to aj jej, že ostáva na tej istej sume, len s triedou pôjde nižšie? Ak by si urobila nejakú doplňujúcu kvalifikáciu do r. 2013 bola by zaradená ako s 1 atestáciou, ale čo s ňou dovtedy?
0 0
julia2 julia2

julia2 je offline (nepripojený) julia2

Ja som len zvedavá, čo je na tom pravdy, že majú ísť vychošky opäť z 9.triedy do 8.plat. triedy. Ale v 317/2009 som sa dočítala, že výnimka udelená zo vzdania by mala zostať. Ale ako to bude s odpočtom rokov??Budú zasa tri roky???
Sú niekde nové katalógy prac. činností??
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

potrebovala by som radu, aké možnosti má ved.pracovník ,ktorého zamestnanec je už 2 roky neustále práceneschopný /zo šk.roka odrobí asi 2 mesiace/,potom zasa ide na PN. Keď sa po takmer 2 rokoch vráti do práce prinesie doklad o absolvovaní bakalárskeho štúdia v inom odbore ako pracuje a požaduje od nadriadeného 2 dni v týždni uvoľnenie na dokončenie štúdia. Berie ako samozrejmosť čerpanie dovolenky počas šk.roka.Čo môžem ako jeho priamy nadriadený urobiť. Tvrdí, že študoval individuálne prostr. internetu. Je takéto niečovôbec možné?
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

to je ťažká otázka, na ktorú asi nevieme zatiaľ odpoved. Pracujem v ŠK už 20 rokov, ale to čo sa s nami deje teraz je za hrozným. Je nás 6.odd. a iba ja ako vedúca mám celý úväzok. Ostatné kolegyne majú iba čiastočné. Kedysi sme si doplnali uväzky výukou na I. či II. stupni, teraz nikto.Naopak učitelia nám berú zo ŠKD počas činností deti na záujm. krúžky, ktoré majú platené a veľmi dobre. Takže asi spejeme k tomu čo vravíš a to je likvidácia. Ale ako to zvládnu potom učitelia to by ma zaujímalo, a kedy sa budú plne venovať výuke ktorú študovali? Je to asi zamotaný kruh a zúfalstvo celého nášho systému v školstve.
0 0
julia2 julia2

julia2 je offline (nepripojený) julia2

Pracujem ako vychoška už 23 rokov a čo sa začalo teraz s nami robiť, to nemá obdobu...Učitelia si pekne zarábajú.,, berú nám deti z klubu na krúžky,,,a v našich oddeleniach je prázdno.Berú nám hodiny, skracujú úväzky a pod...Dokonca chodia s deťmi i na obedy a obsluhujú ich tam..Berú nám robotu.Čo bude s klubmi???Zachvíľu sa učiteľky nasťahujú aj tam a my pôjdeme asi po žobraní...Mali by im zdvihnúť úväzky a bolo by po problémoch , veď ako to všetko stíhajú????? Je to len honba za eurom......
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Vážení oznamujem Vám, že som sa telefonicky skontaktovala s KŠÚ nemenovaného mesta a dostala som informáciu čo sa týka § 61 odsek 2 zákona 317/2009 kde sa dočítate, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená - že tento odsek v zákone nemá čo hľadať, že sa tam dostal omylom. Hlavná vec, že to vláda schválila. No nie? Vydá sa buď pokyn alebo usmernenie k tomuto odseku, pretože to vyzerá tak, že vychovávateľky pôjdu späť do 8.platovej triedy a vráti sa im odpočítaných 5 rokov praxe.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

gerda Pozri príspevok
Prosím o diskusiu, myslíte si, že to prejde, vraj chcú rušiť školské kluby detí,( družiny,čo budeme robiť, je to možné? Ekonomická kríza je už aj medzi deťmi, dovolíme, to?
Lelinka59 Pozri príspevok
to je ťažká otázka, na ktorú asi nevieme zatiaľ odpoved. Pracujem v ŠK už 20 rokov, ale to čo sa s nami deje teraz je za hrozným. Je nás 6.odd. a iba ja ako vedúca mám celý úväzok. Ostatné kolegyne majú iba čiastočné. Kedysi sme si doplnali uväzky výukou na I. či II. stupni, teraz nikto.Naopak učitelia nám berú zo ŠKD počas činností deti na záujm. krúžky, ktoré majú platené a veľmi dobre. Takže asi spejeme k tomu čo vravíš a to je likvidácia. Ale ako to zvládnu potom učitelia to by ma zaujímalo, a kedy sa budú plne venovať výuke ktorú študovali? Je to asi zamotaný kruh a zúfalstvo celého nášho systému v školstve.
julia2 Pozri príspevok
Pracujem ako vychoška už 23 rokov a čo sa začalo teraz s nami robiť, to nemá obdobu...Učitelia si pekne zarábajú.,, berú nám deti z klubu na krúžky,,,a v našich oddeleniach je prázdno.Berú nám hodiny, skracujú úväzky a pod...Dokonca chodia s deťmi i na obedy a obsluhujú ich tam..Berú nám robotu.Čo bude s klubmi???Zachvíľu sa učiteľky nasťahujú aj tam a my pôjdeme asi po žobraní...Mali by im zdvihnúť úväzky a bolo by po problémoch , veď ako to všetko stíhajú????? Je to len honba za eurom......
1.Hľadáte vinníkov na nesprávnom mieste;
2.Jednoducho je iná doba ako pred 20-30 rokmi a vy sa buď prispôsobíte, alebo ...
3.Konkurenciou pre školské kluby nie sú len učitelia ktorí vedú v popoludňajších hodinách záujmové útvary = krúžky, ale aj centrá voľného času, ZUŠ-ky a taktiež športové kluby a veľkým konkurentom pre ŠKD je aj ulica, kde sa deti cítia slobodné a nespútavajú ich tam samé zákazy, príkazy pravidlá, nezaujímavá činnosť veľmi podobná tej školskej a veľakrát aj v tých istých priestoroch;
4.Nájsť vinníka je to najjednoduchšie (podarilo sa to aj vám, aj mne), ale urobiť správny krok, správnym smerom je už oveľa náročnejšia vec;
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Myslím si, že nikto z nás nehľadá vinníka. Chceme sa plne venovať svojej práci a byť za ňu aj adekvátne ohodnotené. Vždy som si vážila prácu iných, a taktiež viem, že pozícia vychovávateľa na ZŠ je veľmi zaznávaná, vždy bola a to čo sa deje teraz nemá obdobu. Doteraz sme boli dobré na zastupovanie, lepenie toho čo iní nechceli. Novými zákonmi spejeme k likvidácii, je mi to jasné. Len mi je smutno, že po toľkých rokoch poctivej práce sa to deje špinavým spôsobom, byrokratickou vojnou, nezmyselnou honbou za kreditmi. Len by ma zaujímalo, kedy prídu na rad deti, o ktoré nám má ísť v prvom rade. Alebo azda si táto spoločnosť myslí, že naháňaním kreditov budeme mať kvalitnejších učiteľov........ ha ha ha... a tá vaša spomínaná ulica ešte nikdy nikoho nevychovala.Ak je toto tá spomínaná reforma tak potom nechcem mať s ňou nič spoločné, budem radšej nezamestnaná a budem si vychovávať svoje vnúčatá, aby ich nevychovávala ulica. A hádam do dôchodku ešte tých 10 rokov prežijem dôstojne a nebudem musieť denne bojovať s hlúposťou a aroganciou ako detí, tak rodičov a celej tejto reformnej spoločnosti. Je mi z toho všetkého nanič.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Lelinka59 Pozri príspevok
Myslím si, že nikto z nás nehľadá vinníka. Chceme sa plne venovať svojej práci a byť za ňu aj adekvátne ohodnotené. Vždy som si vážila prácu iných, a taktiež viem, že pozícia vychovávateľa na ZŠ je veľmi zaznávaná, vždy bola a to čo sa deje teraz nemá obdobu. Doteraz sme boli dobré na zastupovanie, lepenie toho čo iní nechceli. Novými zákonmi spejeme k likvidácii, je mi to jasné. Len mi je smutno, že po toľkých rokoch poctivej práce sa to deje špinavým spôsobom, byrokratickou vojnou, nezmyselnou honbou za kreditmi. Len by ma zaujímalo, kedy prídu na rad deti, o ktoré nám má ísť v prvom rade. Alebo azda si táto spoločnosť myslí, že naháňaním kreditov budeme mať kvalitnejších učiteľov........ ha ha ha... a tá vaša spomínaná ulica ešte nikdy nikoho nevychovala.Ak je toto tá spomínaná reforma tak potom nechcem mať s ňou nič spoločné, budem radšej nezamestnaná a budem si vychovávať svoje vnúčatá, aby ich nevychovávala ulica. A hádam do dôchodku ešte tých 10 rokov prežijem dôstojne a nebudem musieť denne bojovať s hlúposťou a aroganciou ako detí, tak rodičov a celej tejto reformnej spoločnosti. Je mi z toho všetkého nanič.
Vaše slová sú veľavravné a urážajú všetkých zainteresovaných.
Ľudia s podobnými názormi a postojmi to určite majú veľmi ťažké pri práci s deťmi, rodičmi ... treba pouvažovať o zmene zamestnania
;

Vrátim sa však k téme;

O bytí či nebytí ŠKD rozhodnú v konečnom dôsledku deti a ich rodičia, ktorí si vyberú kde zapíšu, alebo nezapíšu svoju ratolesť ( krúžok v škole, ŠKD, CVČ, športový klub, ....alebo k starým rodičom).
A verte, že sa budú rozhodovať hlavne podľa kvality poskytovaných služieb;
Bolo by už načase, aby sa všetky vzdelávacie inštitúcie (hlavne pedag. pracovníci) konečne začali pozerať na dieťa a ich rodiča ako na klienta;
Tí ktorí tak učinili, sú minimálne o krok vpred pred tými, čo čakajú, že niekto od ministerského stola vyrieši ich existenčný problém.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lilu1 Pozri príspevok
Vážení oznamujem Vám, že som sa telefonicky skontaktovala s KŠÚ nemenovaného mesta a dostala som informáciu čo sa týka § 61 odsek 2 zákona 317/2009 kde sa dočítate, že pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania prac. činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená - že tento odsek v zákone nemá čo hľadať, že sa tam dostal omylom. Hlavná vec, že to vláda schválila. No nie? Vydá sa buď pokyn alebo usmernenie k tomuto odseku, pretože to vyzerá tak, že vychovávateľky pôjdu späť do 8.platovej triedy a vráti sa im odpočítaných 5 rokov praxe.
Nerobte paniku, aj keď budú zaradené vychovávateľky do 8. platovej triedy, plat sa im musí vyrovnávať do výšky súčasného platu. Takže finančne škodné na tom nebudú.
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Sabadka Pozri príspevok
Nerobte paniku, aj keď budú zaradené vychovávateľky do 8. platovej triedy, plat sa im musí vyrovnávať do výšky súčasného platu. Takže finančne škodné na tom nebudú.
Nejde o paniku, ani o to že by na tom vychovávateľky tratili. Ide o to, že pravá ruka nevie čo robí ľavá.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lilu1 Pozri príspevok
Nejde o paniku, ani o to že by na tom vychovávateľky tratili. Ide o to, že pravá ruka nevie čo robí ľavá.
To platí už dávno, a žiaľ neostáva nám nič iné len sa prispôsobiť, nikto z nás to nezmení.
0 0
eby eby

eby je offline (nepripojený) eby

Pridám moju skúsenosť, bola som na 2 školeniach ja a na iných 2 naša riaditeľka, ja som počula Mgr. Tamášovú a p. Holíkovú, ktoré podali výklad zákona rovnako a to, že vychošky a materáčky mali k 1.4.2002 výnimku nie zo zaradenia, ale zo vzdelania, to sú 2 rozdielne pojmy. Ak sme ju teda k 1.4.2002 považovali za VŠ vzdelanú, výnimka je zachovaná, nemôžeme ju teraz považovať za SŠ vzdelanú, znamená to, že musí byť zaradená v 9. Riaditeľka bola na p. Belešovej a na školení KŠÚ, prišla s tým, že majú byť zaradené v 8. tr. Všetci prednášatelia boli v skupine, ktorá tvorila zákon. Takže ??????????? Paráda,čo ?
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Takže treba počkať, až všetky potrebné zákony a nariadenia budú vyjdené, vraj by to tam malo zrozumitelne uvedené. Ja som tiež bola na školení, kde školitelka prednášala, že všetky výnimky sú zo vzdelania a triedy im zostanú zachované. Ale to všetko bolo ešte len v pripomienkovaní.
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Chcela som si vyliať iba svoj žiaľ nad neutešenou situáciou v ŠKD, pracujem už dosť dlho s deťmi vážený pán a nikdy som nemala problém tak s deťmi ako rodičmi, iba som konštatovala neutešenú situáciu, zmeny ktoré k ničomu nevedú. Neviem či poznáte nový vých. program- vraj nový - nič nové iba názvy a väčšia byrokracia. A vychovávateľky mlčia , lebo sa boja o svoje miesta. Ved nám zo ŠKD ľudia utekajú, kto pojde robiť na čiastočný úväzok, za almužnu? Je toho veľmi veľa čo by bolo naprávať, ale zmenami názvov sa to nenapraví.
Od 1.11. ideme všetky , čo sme mali výnimku o triedu nižšie.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lelinka59 Pozri príspevok
Od 1.11. ideme všetky , čo sme mali výnimku o triedu nižšie.
Ale ak si pozriete platovú tabuľku tak finančne neprídete o nič, pretože tá trieda nižšia sa cca rovná tej triede v ktorej ste teraz, ak by tam aj bol nejaký rozdiel, tak sa vám plat musí vyrovnávať, nemôžete mať podľa nového zaradenia plat nižší než ste mali pred 01.11.2009.
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Vraj áno, máte pravdu. Môžete mi poradiť, kto bude teraz uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky, keď vraj uvádzajúci vychovávateľ musí mať 1. atestačnú skúšku?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lelinka59 Pozri príspevok
Vraj áno, máte pravdu. Môžete mi poradiť, kto bude teraz uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky, keď vraj uvádzajúci vychovávateľ musí mať 1. atestačnú skúšku?
Skúste si vyhľadať zákon 317/2009 a tam máte presne popísané kto, s akým vzdelaním a čo môže vykonávať. radšej raz prečítať a presvedčiť sa na vlastné oči ako 2 x počuť polopravdy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať