Zavrieť

Porady

Účtovanie drobného majetku na podsúvahových účtoch

Dobry den,chcela by som sa spytat skusenejsích - je potrebné účtovať drobny hmotný majetok v obci na podsúvahových účtoch?uklada to nejaký zákon pre obec?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    Vivi Pozri príspevok
    Dobry den,chcela by som sa spytat skusenejsích - je potrebné účtovať drobny hmotný majetok v obci na podsúvahových účtoch?uklada to nejaký zákon pre obec?


    Ano rozpočtové organizácie evidujú DHM na podsúvahových účtoch, len v internej smernici musíš mať podchytené od akej sumy. Napríklad uvedieš, že nákup od hodnoty 35,--€, ktorého doba upotrebiteľnosti je vyššia ako jeden rok. Tieto podmienky si určíš sama podľa vlastných skúseností. Samozrejme na podsúvahových účtoch neeviduješ dajme tomu toner do kopírky aj keď stojí napr. 60,-€, ale napríklad ak kúpiš stoličku, ktorej hodnota je 39,-€ tak toto by si už mala viesť na podsúvahových účtoch. Tieto veci si musíš vyšpecifikovať pre vlastné potreby čo viesť na podsúvahových účtoch a čo len v OTE-čkach.

    1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

    1gabika1
    Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne majetku a jeho účtovania. Sme rozpočtová organizácia - škola s právnou subjektivitou - zriadená mestom. Dali sme si postaviť drevené ihrisko, ktoré sa skladá z viacerých komponentov. Celková suma faktúry je 1750 €, na faktúre mám vyčíslené sumy jednotilivých preliezok samostatne. Na výstavbu tohto ihriska sme získali časť peňazí sumu 664 € z jednej nadácie.

    -Moja otázka znie kde zaradiť toto ihrisko?
    -Zaradiť ho ako celok alebo jednotlivé preliezky samostatne?
    -A ešte by som sa chcela opýtať je to ako kapitálový výdavok?

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    1gabika1 Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne majetku a jeho účtovania. Sme rozpočtová organizácia - škola s právnou subjektivitou - zriadená mestom. Dali sme si postaviť drevené ihrisko, ktoré sa skladá z viacerých komponentov. Celková suma faktúry je 1750 €, na faktúre mám vyčíslené sumy jednotilivých preliezok samostatne. Na výstavbu tohto ihriska sme získali časť peňazí sumu 664 € z jednej nadácie.

    -Moja otázka znie kde zaradiť toto ihrisko?
    -Zaradiť ho ako celok alebo jednotlivé preliezky samostatne?
    -A ešte by som sa chcela opýtať je to ako kapitálový výdavok?
    Ja by som to ako celok neevidovala, máš predsa vyčíslenú každú preliezku zvlášť ( budeš to viesť na podsúvahových účtoch) a či je to kapitálový výdavok? Ako ti určil zriaďovateľ rozpočet? Vy ste vyplácali z rozpočtu len ten rozdiel? Ak si ho hradila z bežných výdavkov ( 630-ky) tak to nie je kapitálový výdavok. Ak ti však zriaďovateľ túto sumu vyčlennil na 700-ky tak to kapitálový výdavok máš.

    1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

    1gabika1
    Sabadka, prepáč možno sa hlúpo opýtam, ale som v tomto úplný začiatočník a momentálne sa ani nemám koho iného opýtať.
    -Čiže si tie preliezky zaevidujem každú zvlášť ako DHM a budem ich postupne odpisovať?
    -A čo sa týka zriaďovateľa...tak tam je problém v tom, že oni nás v ničom neusmernia a my sami si musíme tieto veci riešiť, ale na 700-ky mi určite nič nedali..ak by to bolo potrebné riešila by som to možno nejakým presunom zo 630-ky, ale ja si tiež myslím, že keď z rozpočtu doplácame iba ten rozdiel, že to kapitálový výdavok nemusí byť.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    1gabika1 Pozri príspevok
    Sabadka, prepáč možno sa hlúpo opýtam, ale som v tomto úplný začiatočník a momentálne sa ani nemám koho iného opýtať.
    -Čiže si tie preliezky zaevidujem každú zvlášť ako DHM a budem ich postupne odpisovať?
    -A čo sa týka zriaďovateľa...tak tam je problém v tom, že oni nás v ničom neusmernia a my sami si musíme tieto veci riešiť, ale na 700-ky mi určite nič nedali..ak by to bolo potrebné riešila by som to možno nejakým presunom zo 630-ky, ale ja si tiež myslím, že keď z rozpočtu doplácame iba ten rozdiel, že to kapitálový výdavok nemusí byť.
    Ano tie preliezky zaeviduješ každú zvlášť ako DHM, odpisovať nebudeš,pretože ak jednotková cena preliezky je do 1700,--€ tak to vedieš len na podsúvahových účtoch či už ako 771 105 športové potreby alebo 771 108 Ostatné ,je už na tebe. A na tom kapitálovom sa zhodneme. Faktúru ak budeš uhrádzať tak si ju rozčleň preliezky si daj na 633 006 a práce ak tam máš nejaké tak daj na 635 006 - Rutinná a štandardná údržba budov, objektov alebo ich častí,. Neviem čo máš všetko na faktúre.

    1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

    1gabika1
    Ďakujem veľmi pekne, ale veľmi by som ťa poprosila keby si mi mohla napísať celé účtovanie tejto faktúry.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    1gabika1 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne, ale veľmi by som ťa poprosila keby si mi mohla napísať celé účtovanie tejto faktúry.
    Presné čísla účtov čo sa týka samotného účtovníctva, ti nenapíšem, nechcem sa kopnúť a zavádzať ťa a momentálne tu nemám účtovníčku,, maximálne ti viem pomôcoť s rozpisom ekonomickej klasifikácie a so zaradením do majetku, ale aj k tomu by som potrebovala viacej info, čo konrétne máš na tej faktúre, ohľadom účtovníctva sa určite ešte niekto ozve, ak nie a stačí ti to aj v auguste, tak ti môžem pomôcť, keď sa mi účtovníčka vráti z dovolenky.

    Účtovanie drobného majetku na podsúvahových účtoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.