Zavrieť

Porady

Dobropis a DPH

Ahojte! Chcem sa poradit. Robim DP k DPH za II.kvartal.Robi mi problem dobropis.Ked ho evidujem do evidencie DPH, zapnem volbu oprava zakladu dane D - hodnota sa mi neprenesie do r. 21 - odpocitanie dane celkom, z toho podla §51 ods. 1 písm. a). Preco? Prosim poradte. Dakujem.
Usporiadat
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

mozete mi niekto povedat, kde to najdem v zakone poriesene?

dodavatel IC DPH vystavil fakturu odberatelovi neplatca DPH este v roku 2008. Odberatel to mal cele v nakladoch aj s DPH.
v roku 2009 dodavatel vystavil dobropis na cast plnenia, ale medzitym odberatel sa uz stal platcom DPH.
a teraz ako sa vysporiada DPH z dobropisu, musi urobit teraz odberatel uz ako platca DPH opravu odpocitanej dane?
prezrela som uz vselijake komentare a usmernenia, ale vzdy to je riesene iba medzi dvoma platitelmi DPH

dakujem
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- no podľa môjho názoru je odpoveď priamo v zákone o DPH
§ 53 ods. 1
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

- vo vašom prípade ste si daň neodpočítali, t.z. nemáte ani povinnosť opraviť odpočítanú daň.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

adabirk Pozri príspevok
- no podľa môjho názoru je odpoveď priamo v zákone o DPH
§ 53 ods. 1
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

- vo vašom prípade ste si daň neodpočítali, t.z. nemáte ani povinnosť opraviť odpočítanú daň.

dakujem
0 0
zoe zoe

zoe je offline (nepripojený) zoe

Ahojte, ak som tie dobrppisy v riadku 21 predsa len uviedla?..žiaľ, robila som to nespravne.. mam urobit dodatočné DP za každý mesiac za rok 2009? ( v konečnom dosledku sa nič nezmeni, len teda suma v riadku 21 DP od DPH) co vy na to? dakujem (
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Moja otázočka znie, dodávateľ vystavil dobropis v 9. mes. 2009 , zdaniteľné plnenie tiež v 09/2009.
Odberateľ dobropis pravdepodobne z vlastnou vinou nezaevidoval do knihy záväzkov a daňovej evidencie v 09/2009. Až v mes.11/2009 došiel na to a vyžiadal si dobropis od dodávateľa znova.
Môže ho zaevidovať v 11/2009 alebo musí podať dodatočné priznanie DPH?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zlata Pozri príspevok
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Moja otázočka znie, dodávateľ vystavil dobropis v 9. mes. 2009 , zdaniteľné plnenie tiež v 09/2009.
Odberateľ dobropis pravdepodobne z vlastnou vinou nezaevidoval do knihy záväzkov a daňovej evidencie v 09/2009. Až v mes.11/2009 došiel na to a vyžiadal si dobropis od dodávateľa znova.
Môže ho zaevidovať v 11/2009 alebo musí podať dodatočné priznanie DPH?
Áno môže. Odporúčam odložiť si obálku, kde je prípadne razítko z pošty.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Áno môže. Odporúčam odložiť si obálku, kde je prípadne razítko z pošty.
Vďaka,
to som rada že pre pár euráčov sa nemusím zdržovať.
Naposledy upravil Zlata : 11.12.09 at 10:41
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
Naposledy upravil L-M : 21.01.10 at 11:05
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
Prosím,viem, že máte teraz všetci veľa práce, ale termín na DPH sa nezvratne blíži...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie

Správne, do r. 21 sa dobropis nezapočítava.
0 0
mamuša mamuša

mamuša je offline (nepripojený) mamuša

Mne zapísalo daň z dobropisu plusovou hodnotou do riadku 23 a teraz neviem, či to mám tiež správne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať