Zavrieť

Porady

Dobre rady pre zdravie

wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

HemoroidySkúsme si rukou v rukavici vtierať na príslušné miesto propolisovú masť.

Ak niekedy trpíme na svrbenie konečníka skúsme v priebehu dňa piť prevarenú vodu s citrónovou šťavou.
Herpes
Hneď pri tvorbe herpesu treba natrieť toto miesto kolínskou. Zastavíme jeho tvorbu.

Ak sa nám často stáva, že sa nám pukajú bolestivo kútiky úst, skúsme si ich vytierať vlastnými vlasmi, alebo naše staré mamy tiež doporučujú vytierať si boľavé kútiky vlastným výterom z ucha. Trochu štípe, ale zároveň utvorí na rane hojivý mastný povlak.
Trhliny v kútiku úst sú predzvesťou, že nám chýba železo. Treba zájsť do lekárne a doplniť si jeho zásobu v tele.
Popukané pery s herpesom ošetrujeme hneď, keď začínajú svr*bieť, potieraním liehom a zasypávaním. Prasknutý herpes zľahka natierame antiseptickými masťami.


Hlasivky

Ak máme choré hlasivky vyskúšajme nápoj, ktorý si vyrobíme z nastrúhaného alebo nadrobno pokrájaného chrenu zaliateho dobrým červeným vínom alebo vínom z čiernych ríbezlí. Nápoj rozrobíme v tmavej vínovej fľaši v pomere 1 diel chrenu a 2 až 3 diely vína. Po uzavretí dobre pretrepeme a necháme stáť asi 10 dní. Po odstátí scedíme a pijeme najmenej 3 – krát denne jeden malý pohárik.

Pre odstránenie tzv. speváckeho uzlíka z hlasiviek doporučuje sa po dlhšiu dobu jesť denne figy.

Hnačka
Hnačku niekedy liečili starí ľudia prostredníctvom múky. Múku upražili nasucho na panvici do ružova a konzumovali. Pri malých deťoch ju riedili vodou a urobili z nej puding (ako zápražku). Aby deťom lepšie chutila pridali do nej trochu cukru.
Proti hnačke zaberá aj maizena rozmiešaná vo vode. Nápoj sa urobí z jedného decilitra vlažnej vody a 1 kávovej lyžičky maizeny. Treba nápoj vypiť ráno nalačno. Ak to nestačí možno to bez nejakých vedľajších účinkov zopakovať.
Na hnačku tiež môžeme požiť kávovú lyžičku rasce a zapiť ju vodou.

Účinným liekom proti hnačke môže byť tiež čaj z čerešňových stopiek. Preto je dobré v čase zberu čerešní s týmto počítať a nasušiť si stopky z čerešní do zásoby. Je to veľmi dobrý a prirodzený liek na hnačku.
Pri silných hnačkách ale aj vredových chorobách sa varí čaj z dubovej kôry. Dostaneme ju aj s návodom na prípravu v takmer každej lekárni.
Hnačkové ochorenie liečime ešte pred príchodom lekára prísnou diétou. Podávame len nesladený čaj so suchárom, prípadne vývar z krúp, ryže, mrkvovú polievku (postrúhaná mrkva vyvarená vo vode) a pod. Dobre pôsobia aj sušené čučoriedky alebo jablká po*strúhané najemno.

Horúčka
Na zníženie a zmiernenie horúčky sa odporúča med s citrónovou šťavou.
Proti horúčke a cítiacemu prechladnutiu pomáha potná kúra, ktorú si urobíme kúpeľom pri pridaní odvaru z lipového kvetu alebo kvetov čiernej bazy. Postupne pridávame teplotu kúpeľa, tak ako vydržíme (musíme dať pozor na náš tlak krvi). Potom vlezieme do postele a poriadne sa zabalíme a vypotíme.
V čase núdze nám proti horúčke môže poslúžiť aj nápoj zo suchých kôrok pokropený šťavou z citróna a preliate horúcou vodou. Užívame ešte teplé.
Pri vysokej horúčke (ak nemáme iný liek) veľmi dobre pomôže užitie ešte horúceho mäsového a zeleninového vývaru. Postup je obdobný ako pri mäsovej polievke. Postavíme variť do l litra vody kúsok mäsa spolu so zelerom, mrkvou a cibuľou. Necháme pol hodiny povrieť a podávame.
Horúčku znížime do príchodu lekára, keď nohy chorého zabalíme od kolien dolu do studeného zábalu. Zábal tiež môžeme namočiť do studenej vody s trochou octu.
Studený zábal dávame napríklad na zníženie teploty. Pripravíme ho z väčšieho kusa plátna, ktoré namočíme do mierne studenej vody a vy*žmýkame. Aby sa nezamokrilo lôžko, podkladáme pod chorého igelit. Zábal nechávame pôsobiť asi minútu a opakujeme ho tri krát. Príliš studená voda môže deťom spôsobiť šok a takisto organizmu, preto je dôležité vedieť, že teplotu znižujeme postupne, nie viac ako o jeden stupeň.

Hrčka na prsníku
Skúsime si na hrčku prikladať slivkový lekvár (čistý bez cukru) zmiešaný s bravčovou masťou (bez soli) v pomere 1 diel masti a 1 diel lekváru. Prikladať aspoň 2 mesiace.

Hrdlo
Pri náznaku bolesti hrdla si skúsme prikladať studený obklad (vreckovku alebo menší uterák) namočený v jablkovom octe poprípade v studenej vode ak nemáme ocot. Najlepšie je ho obaliť sáčkom z umelej hmoty, tak aby dlhšie a lepšie pôsobil a ešte na povrch dať uterák.

Pri bolesti hrdla z nachladenia si skúsme viacej dní za sebou prehrievať hrdlo a prsia elektrickou poduškou aspoň 20 minút. Popri prehrievaní pime čaj z materinej dúšky. Do hrnčeka dáme kávovú lyžičku materinej dúšky a zalejeme horúcou vodou. Necháme 10 minút vylúhovať a čaj pijeme ešte teplý.



Dezinfekcia rany
Pre rýchlu dezinfekciu rany (pri nedostatku iných prostriedkov) môžeme použiť aj sódu bikarbónu rozpustenú v troške vody.

Dojčenie a zápal prsníkov
Pre zvýšenie tvorby materského mlieka môžeme piť i viackrát denne odvar, ktorý si pripravíme sami. Rozmiešame 20 g feniklu, anízu, majoránky a kôprového semena. Odoberieme si z tejto zmesi za malú lyžičku dáme do hrnčíka a zalejeme vriacou vodou. Necháme vylúhovať aspoň 10 minút a potom môžeme precediť a popíjať 2 a viackrát za deň.
Pre zmiernenie zápalu prsníkov pri dojčení skúsme obklad z mrkvy a hladkej múky. Nastrúhame mrkvu na čo najdrobnejšie a primiešame do nej hladkú múku, tak že vznikne kaša. Túto dáme na mikroténový sáčok a trošku ho zohrejeme. Potom kašičkou priložíme na prsník a na mikroténový sáčok ešte dáme bavlnenú plienku alebo uterák. Najlepšie ak to aplikujeme večer.
Dýchacie cesty
Pri kataroch dýchacích ciest ale aj celkovej únave sa používajú ihličnaté kúpele – ½ kg suchého extraktu vetvičiek jedle alebo kosodreviny necháme vylúhovať asi ½ hodiny v 3 litroch vriacej vody.





CelulitídaNa postihnuté miesta nanesieme kašičku spracovanú z medu a soli a necháme pôsobiť 10 až 15 minút. Kašička odstraňuje odumreté bunky z tela a zvlhčuje pokožku. Po pôsobení treba ošetrené miesta dobre prepláchnuť vodou a vymasírovať alebo vydrhnúť drsnejšou látkou alebo kefkou.
Môžeme tiež vyskúšať silnú čiernu kávu, ktorou si natrieme postihnuté miesta a ovinieme priesvitnou fóliou. Proces opakujeme, kým sa nedostaví želateľný účinok.
Cukrovka
Pre diabetikov je veľmi vhodné jesť sladké zemiaky. Tieto obsahujú veľa inzulínu, preto je dobré ich jesť surové alebo v inom tepelnom upravenom stave. Ak ich konzumáciu kombinujeme zapitím žihľavovým čajom, zníži sa nám v krvi obsah cukru.
Pre stiahnutie cukru v krvi môžeme použiť aj jablčný ocot miešaný s vodou v pomere jedna ku 8 dielom octu. Užívame ho pravidelne denne.
Skúsime niekedy piť i čaj z fazuľových šupiek. Šupky z fazule asi za 3 decový pohár uvaríme v 1 litri vody tak, že ho necháme povrieť asi 15 minút a vylúhovať aspoň 2 hodiny. Popíjať viackrát denne.
Na liečenie cukrovky je vhodný slaný kúpeľ, ktorý si pripravíme tak, že 2 kg kuchynskej soli prevaríme vo vode a vlejeme do vane.
Čkanie
Kto trpí častým čkaním nech skúsi piť čaj uvarený z kôprových semien. K príprave potrebujeme 3 decilitre vody, ktorou zalejeme 1 kávovú lyžičku kôprových semien a necháme vylúhovať.
Niekedy pomôže jednoducho zjesť kocku cukru s octom.
Črevné obtiaže
Pri nadúvaní čriev niekedy pomôže, ak si dáme do úst malé množstvo škoricového prášku. Chvíľku ho držíme v ústach ale neprehltneme. Potom ho vypľujeme. Malo by sa nám uľaviť nadúvanie a znížiť napätie v črevách, pretože škorica pôsobí na zrýchlenie krvného obehu.
Prečistenie čriev dosiahneme i požitím chrenu zmiešaného s jabĺčkami. Pomôže to i pri nechutenstve a zlom trávení.
Ak vieme, že v črevách nám hospodári črevný parazit skúsime ho vypudiť pomocou cibule. Nakrájanú cibuľu zaliatu vodou necháme stáť asi 10 hodín. Potom precedíme a pijeme aspoň 3 dni.
Dobrým prostriedkom proti črevným parazitom a infekciám je aj cesnak. Má antibiotické vlastnosti a pomáha aj tam, kde nezabral penicilín alebo niektoré iné lieky. Pôsobí proti choroboplodným kvasinkám a plesniam



BradaviceBradavice sa často vyskytujú hlavne na rukách
Bradavice sa často vyskytujú hlavne u detí a mladších ľudí na nohách a medzi prstami.

Odstránime ich:
Môžeme ich opakovane potierať dužinou z nechtíka lekárskeho.
Môžeme si bradavice potierať medom handričkou z konope a nechať to účinkovať cez noc. Pri neúspechu procedúru zopakovať.

Ďalší recept na bradavice je ocot s cibuľou. Príprava zmesi je taká, že očistíme a pokrájame na menšie kúsky cibuľu a zalejeme ju poldeci octom a necháme odstáť 24 hodín. Potom každý deň vyberieme jeden kúsok cibule z octu a prikladáme na bradavice a pripevníme obväzom alebo leukoplastom. Necháme na noc pôsobiť a opakujeme, kým bradavice nezmiznú.

Bradavicu môžeme odstrániť aj natieraním niekoľkokrát denne šťavou listu z fikusu. Natieranie opakujeme, kým bradavica nezmizne.

V prípade, že bradavička je dlhšia a znepríjemňuje nám vzhľad, môžeme ju pri koreni pevne podviazať svojim vlastným vlasom alebo jemnou bielou hodvábnou nitkou. Tým prestane do bradavice prúdiť krv a bradavička sčernie a po týždni najviac 10 dní odpadne.



Afty,
Bolesť zmiernime ak si tampónik namočíme do propolisovej tinktúry a afty poriadne ním pretierame.
Aknét.j. vyrážky vyskytujúce sa najviac na tvári.

Obyčajne pomôže, ak vyrážku čo najskôr potrieme šťavou z čerstvo rozrezaného cesnaku.

Môžeme skúsiť tiež čistiť si veľmi dôkladne každý deň pleť surovým zemiakom

Rôzne drobné vyrážky na tvári a na tele liečime odvarom z orechového lístia. 50 g suchého alebo čerstvého lístia zalejeme litrom studenej vody a 15 minút varíme. Po vychladnutí tampónom potierame vyrážky.

Postihnuté miesta s vyrážkami si natrieme roztokom, ktorý si urobíme z 1 decilitra vody a 10 kvapiek propolisovej tinktúry. Ak nám natreté miesta oschnú ošetríme ich krémom alebo masťou, na ktorý sme zvyknutí.
Pre vyčistenie pleti a na akné použijeme masku zo šťavy z papáje a s jednou kockou čerstvých pivných kvasníc. Natrieme na vyčistenú a umytú pleť a necháme pôsobiť aspoň hodinu. Maska má regeneračný účinok a zároveň čistí pleť.

Alergia
Ak máme sennú nádchu alebo alergiu, pri ktorej máme záchvat kašľa, opuchnuté oči, a príznaky ako pri nádche skúsime levanduľový alebo mätový aromatický olej, ktorý vdychujeme. Najlepšie a najpríjemnejšie je použitie aromatickej lampy. Táto liečba pôsobí upokojujúcu a prináša utíšenie alergických reakcií.
Ekzémy je dobre natierať uhorkovou šťavou.


Angína
Pri angíne nám môže pomôcť domáci liek a to odvar z fíg v mlieku. Pomaly pregĺgať, aby čo najviac pôsobilo na hrdlo a mandle.
Artérioskleróza
Artérioskleróze predchádzame požívaním ríbezľovej šťavy. Obsahuje vitamín C a soli draslíka

Účinným prostriedkom proti artérioskleróze je domáci cesnak. Liek si pripravíme tak, že 150 g očisteného cesnaku rozotrieme (bez prítomnosti kovu) zalejeme ho 100 ml čistého liehu, dobre uzavrieme a pretrepeme. Necháme aspoň týždeň v chladničke. Pred dávkovaním treba tinktúru precediť cez sitko z umelej hmoty. Užívame ju každé ráno po 15 kvapkách. Ak nie sme alergickí na mlieko, kvapky zapijeme mliekom.

Astma
Liečenie môžeme skúsiť užívaním 1-krát denne lyžičky medu zmiešanou s materskou kašičkou. Ak nám toto pomáha môžeme si dopredu rozrobiť kašičku a to v pomere 2,5 g medu a 1 g kašičky.

Pri astme alebo chronicky sa opakujúcom zápale priedušiek skúsime si urobiť roztok zo 100 g propolisu a 400 ml bieleho alkoholu. Precedený roztok užívame 2 až 3 krát denne jednu kávovú lyžičku rozpustenú v malom pohári vody.
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pochváliť
Cukrovka
Pre diabetikov je veľmi vhodné jesť sladké zemiaky. Tieto obsahujú veľa inzulínu, preto je dobré ich jesť surové alebo v inom tepelnom upravenom stave. Ak ich konzumáciu kombinujeme zapitím žihľavovým čajom, zníži sa nám v krvi obsah cukru.
Pre stiahnutie cukru v krvi môžeme použiť aj jablčný ocot miešaný s vodou v pomere jedna ku 8 dielom octu. Užívame ho pravidelne denne.
Skúsime niekedy piť i čaj z fazuľových šupiek. Šupky z fazule asi za 3 decový pohár uvaríme v 1 litri vody tak, že ho necháme povrieť asi 15 minút a vylúhovať aspoň 2 hodiny. Popíjať viackrát denne.
Na liečenie cukrovky je vhodný slaný kúpeľ, ktorý si pripravíme tak, že 2 kg kuchynskej soli prevaríme vo vode a vlejeme do vane.

Neobsahujú inzulín ale inulín (druh polysacharidu). Inzulín podávaný perorálne sa pôsobením žalúdočných kyselín rozkladá, a preto ho treba podávať injekčne alebo novšie inhaláciou.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Pochváliť
Náhodou som objavila, prilepím...snáď niekomu rady pomôžu

Prvá Pomoc z domáceho prostredia

 Nádcha
- hodiť kadidlo na žeravé uhlie, výpary vdychovať a nos vyplachovať studenou vodou.
- Hodiť ľanové semeno na žeravé uhlie a vdychovať.
- Náparka nad zemiakmi uvarenými v šupke.
- Natierať nos nechtíkovou masťou.

 Nádcha v začiatku
- alpou pofŕkať vreckovku položiť na tvár a dýchať cez to.
- Strúčik cesnaku zabaliť do vaty a vložiť do nosa na 1/2 hodiny.

 Nádcha zastavená
- čelo potierať masťou z majoránky (l lyžica jemne spráškovanej majoránky + l lyžica bravčovej masti)
- pri prechladnutí (poklep na čelo bolí) – vložiť do plátna alebo gázy roztlačený teplý zemiak a prikladať na dutiny čelné a lícne. Cez toto položiť teplý, suchý obklad, aby to neochladlo. Po vychladnutí zemiak vymeniť. Obklad má byť položený 3/4 – 1 hodinu, opakovať viackrát za deň.
- Nahriať 1/2 kg soli na suchom pekáči a prikladať v plátenom vrecku na dutiny 2 krát denne. Soľ možno použiť iba 2 krát potom ju treba vymeniť. Soľ máme priloženú kým neochladne.
- Potierať koreň nosa olejom z kvetu ľubovníka.

 Nádcha zastavená so zápalom dutín
- po vyhriatí soľou natierať tvár – dutiny pálenkou, v ktorej sa vylúhovalo pár koliečok chrenu. Tvár potom ošetriť krémom.

 Nádory nezhubné
- obklady z ľanového semena vareného v mlieku. Historické.

 Nádor vnútorný
- jačmenná múka alebo otruby s octom a maslom, vypracovať z toho cesto a prikladať obklady. Prevzaté.
- Zhubný (ako doplnok liečby po konzultácii s lekárom), čerstvý postrúhaný kaleráb dusený na masle, teplé priložiť na postihnuté miesto ako placku. K tomu treba 6 týždňov piť čaj z myšieho chvostíka (1 malá lyžička byliny na 3 dcl vody, variť 2 minúty). Túto dávku vypiť na 3 krát cez deň po jedle.

 Nádor na prsníku
- (nezhubný) koreň bielej ľalie variť v kozej srvátke – obklad. Prevzaté.

 Nádor vonkajší
- praslička naparená na sitku nad vriacou vodou (pozor nie variť). Teplú vňať prikladať, prekryť suchým a nechať až kým nevychladne.

 Nadúvanie – čkanie
- zastaví aníz uvarený vo víne alebo vo vode, piť alebo z tohto odvaru obklad na žalúdok.

 Náruživosť u žien znižuje
- ofbst, slrno prášok z koreňa archangeliky lekárskej užitý v bielom víne. Vylúhovať 8 hodín – l lyžica na 1/2 litra vína, vypiť na 3 razy cez deň alebo užiť na špic noža prášku jednorázovo. U mužov – vŕbové listy spráškované do nápoja (l lyžička) alebo palina pravá varená vo víne, na 2 dcl vína l zarovnaná lyžička paliny alebo prášok na špic noža jednorázovo.

 Nedokrvenosť končatín
- náparka končatín nad odvarom sennej mrvy, na l liter vody 4 hrste mrvy. Končatiny striedavo ponárať do studenej a teplej vody.


 Nechuť k jedlu
- (pre dospelých) 2 hrianky zo žemle posypať na obe strany škoricou, potom naliať na panvicu dobrého starého vína, dať na to hrianky a variť až kým víno nevyvrie a hrianky nesčernejú. Potom ich zjesť.
- Uvariť vo vode rozmarín, pomiešať to v pomere 1:1 s vínom a máčať do toho chlieb. Na 2 dcl vody 1/2 lyžičky rozmarínu 2 krát denne.

 Nechutenstvo u tehotných
- medzi jedlom vypiť pohárik šampanského alebo lyžicu koňaku v pohoriku vody.

 Nervy poranené a pohmoždené
- obklad – z bôbovej múky a octu vypracovať cesto.

 Nespavosť
- cibuľu pokrájať na kúsky, poliať plálenkou, nechať to stáť 10 dní v teple, pridať do toho uvarený cukrový sirup. Večer 1 – 3 kávové lyžičky.
- Kúpeľ nôh v teplej slanej vode pred spaním.
- Studená voda 2 diely a ocot l diel, namočiť do toho bavlnené pančuchy, natiahnuť na nohy, obviazať vlnenou šatkou a ľahnuť si na 1 – 2 hodiny do postele. Ak pacient zaspí má si to po zobudení vyzuť.
- 5 – 6 makovičiek vlčieho maku uvariť v 3 dcl vody, obklad na čelo.
- Obklad na čelo z čerstvých kvetov bazy alebo suchých do pláteného vrecka (nie z odvaru).

 Nevoľnosť
- po šunke, párkoch, saláme, hríboch – 1/2 litra vody, 2,5 lyžičky dubovej kôry, 1/2 citróna, l malá lyžička petržlenu, 8 minút variť, potom vypiť.

 Nizky tlak
- 3 krát denne poživať pár lístkov rozmarínu.
- Viac soliť, lebo to obyčajne pochádza nedostatku sodíka pri slabom žalúdku.

 Nočné potenie
- pohár mlieka + l lyžica koňaku, vypiť pred spaním.

 Nohy boľavé
- šľapy močiť v odvare ovsa. Na l liter vody 5 lyžíc ovsa. Kúpeľ 20 minút.

 Nohy opuchnuté
- obklad na nohy z ľanovej látky namočený do vlastného moču.
- Rozohriať dubovú dosku a postaviť sa na ňu kým neochladne. Prevzaté.
- Prikladať teplé suché pšeničné otruby.

 Nohy unavené
- kúpeľ v odvare repíka alebo paliny pravej. Na liter vody 3 polievkové lyžice paliny, na liter vody 4 polievkové lyžice repíka. Kúpeľ by mal byť 2 minúty (teplý).

 Nohy páchnuce
- vložiť mach čo rastie na zemi do topánok a preliečiť si ľadviny urologickým čajom aspoň 2 týždne. Prevzaté.

 Nos upchatý
- uvoľní sa sŕkaním teplého odvaru majoránky.

 Nosné mandle
- figy sušené rozotreté a dobre vymiešané priložiť ako náplať na nos.

 Nové tkanivo v rane narastie
- zasýpať usušeným spráškovaným semenom tekvice (keloidná jazva).
 Oči slabé
- umývať odvarom jačmeňa. Na 1/2 litra vody 2 polievkové lyžice jačmeňa, 5 minút variť, teplým odvarom umývať 2 – 3 krát denne.

 Oči zapálené
- priložiť šupu z plodu tekvice.
- Obklad z teplého bieloho vína na 10 minút.
- Obklad zo slivovice na 2 minúty. Potom ošetriť bravčovou masťou.

 Oči slabé, karpavé, zapálené
- obklad z prevarených jabĺk.

 Oči krvavé
- obklad z odvaru paliny pravej (slabý).

 Oči – šedý zákal
- obklad z lístkov ruského čaju teplý na 10 minút, piť ruský čaj.

 Oči posilňuje
- jedávať často čučoriedky.

 Oči - beľmo
- v začiatkoch – oči najprv vymyť vodou z pútnického miesta, potom kvapnúť tekutého medu. Historické – prevzaté.

 Očný zápal
- obklad z odvaru listu vlašského orecha, 3 dcl vody, l lístom z orecha čerstvý alebo sušený.

 Obrna údov
- plátno položené na noc do mraveniska, potom do neho zabaliť ochrnutý úd na 1/2 hodiny. Natierať gáfrovým olejom a rozcvičovať.
- Rozotrieť veľkú dávku chrenu, zabaliť do plátna, pofŕkať vodou a prikladať na postihnuté miesta. Keby miesto sčervenelo, dať studený obklad.

 Ochrnutie údov po viacnásonom prechladnutí
- do plálenky namočiť konopný uterák – nežmýkať, len nechať odtiecť, zabaliť do toho údy – 5 krát denne po 14 dní. Po 14 dňoch rozmiešať plánku s bravčovou masťou a robiť jemnú, ale rýchlu masáž 5 krát denne.

 Ochrnutie po porážke
- piť odvar zemežlče. Na 3 dcl vody 1/2 malej lyžičky cca 2 týždne.

 Ochromenie údov
- oviazť zajačou kožušinou alebo trieť vlnenou látkou.

 Ochromenie jazyka
- žuje sa koreň bedrovníka.

 Oko udreté
- obklad z bieleho vína.

 Oko zapálené
- jačmeň – obklad z tvarohu a mlieka, každé 2 hodiny.
- Pšeničný chlieb namočený do studenej vody – obklad.
- Vymývať oči viackrát čajom z očianky, na 1/2 litra vody l polievková lyžica, nechať prejsť varom.


 Oko zaprášené vápnom
- vymyť cukrovou vodou.

 Omrzliny
- denne umývať omrzlinu v horúcom odvare z orechového listu. Na 1 liter vody 4 listy orecha.
- Kúpele v odvare šošovice.
- 4 cibule rozrezať na kúsky, nasypať 2 polievkové lyžice soli, nechať pár hodín stáť. Potom touto šťavou natierať a nechať to uschnúť.
- Vyčistenú uhorku od jadierok dáme vysušiť a odložíme. V prípade bolesti dať uhorku do teplej vody a priladať ju kým sa omrzlina nezahojí.
- Umývať vlastným močom, odstráni to svrbenie a pálenie.
- Rybí tuk + krieda, natrieť a posypať alebo urobiť z toho kašu a natrieť.
- Vytopiť slaninku a do masti z nej pridať pár kvapiek arnikovej tinktúry, natierať. Arniku môže nahradiť aj nechtík lekársky.
- Jedľové ihličie – 3 polievkové lyžice na l liter vody, variť 2 – 3 hodiny, precediť a v odvare kúpeť 3 krát denne 10 – 15 minút.
- Pri svrbené – kúpeľ v odvare zemiakových šupiek.

 Omladzovací čaj
- veľmi slabý čaj z kvetu alechemilky, na 3 dcl vody 1/2 malej lyžičky čaju. Upevňuje prsia u žien a osviežuje starcov.

 Opálenie na horúcom plechu
- hojí sa veľmi ťažko. Obklaz z kvetu bielej ľalie namočenej v olivovom oleji. (ľalia sa máča v oleji najmenej mesiac).

 Opilosť
- dať vypliť silnú čiernu kávu alebo sladké mlieko. Propolisová tinktúra – 6 kvapiek na 1 dcl vody vypiť jednorázovo.

 Opilosti zabráni
- piť na lačno zápar z paliny pravej, na 3 dcl vody 1/2 malej lyžičky byliny. Jednorázovo.

 Opuchy
- odvar octový z koreňa ihlice tŕnistej. Na 3 dcl octu l polievková lyžica koreňa, 5 minút variť, obklad.
- Dym zo spálenej mäty (ľudový názov konskej, vodnej, ktorá rastie pri potokoch) púšťať na opuch.

 Opuch celkový
- baliť do upraženého ovsa 1 krát denne, opakovať kým sa opuch nestratí. Nemocný sa od toho potí.
- Uvariť koreň bazy čiernej, na 1/2 litra vody l polievkovú lyžicu koreňa, odvarom umývať celé telo.

 Opuch členka
- keď je opuch okolo členka ako venček a po žiadnom lieku neodpuchne, ide obyčajne o čiastočné vykĺbenie. Treba to dať napraviť a potom sa doliečuje.

 Opuch prsníkov
- hrsť rumančeka pravého spariť v 1/2 litri vody a prikladať teplé obklady.

 Opuch na pohladných údoch
- jačmenné otruby zmiešať s octom a maslom a cesto priladať.

 Opuchy tvrdé
- aj vnútorné zmäkčuje – ľanové semeno s olejom, medom a vodou. 6 polievkových lyžíc semena, l polievková lyžica oleja, l polievková lyžica medu a l,5 litra vody 10 minút variť.
 Opuchy horúce
- pastiersku kapsičku rozdrvať, zmiešať s octom a prikladať vlažné.

 Opuch následkom vodnateľky
- borievku rozdrviť, zaliať olejom, 10 dní nechať stáť – potom natierať.
- Olej borievky s lojom zmiešať a použiť ako masť. Môže sa pridávať aj do kúpeľa.

 Oslabenie nôh a rúk
- 4 čajové šálky olivového oleja, 2 polievkové lyžice gáfru, 2 polievkové lyžice mentolu vymiešať, natierať tým ruky a nohy.

 Ospalosť
- piť varené klinčeky vo víne. Na 1/2 litra vína 5 – 6 klinčekov, piť 3 krát denne l dcl.

 Osýpky
- uvarené figy dať do nápoja a do šošovicovej polievky pridať semeno repy. 2 diely vody a l diel liehu – natierať telo.

 Osýpky keď nemôžu vyraziť
- pri zachladení – z čerstvého kyslého mlieka urobiť tvaroh a do teplého tvarohu zabliť najdlhšie na l hodinu. Navrch suchý zábal.

 Otlačené nohy
- pečená cibuľa na chodidlá na noc ako obklad.
- Natierať šťavou z cibule zmiešanou so slepačím tukom.

 Otravy rôzne
- užiť odvar dubovej kôry v mlieku. 1/2 malej lyžičky práškovej kôry na 2 dcl mlieka. Kôru vyriť 1/4 hodiny v 1 dcl vody potom pridať mlieko a nechať zovrieť. Túto dávku užiť 2x denne.

 Otravy hríbami
- 1 krát užiť odvar z červenej reďkovky ako prvú pomoc. Vyvolá zvracanie. 2 polievkové lyžice olúpanej nastrúhanej reďkovky variť 5 minút v 4 dcl vody. Navštíviť lekára.

 Otrava krvi pri poranení
- umývať odvarom z listu červenej repy (1/2 litra vody a 2 listy červenej repy).

 Pád, pohmoždenie, odreniny
- odvar betoniky, čakanky, myšieho chvostíka a skoroceľu v pive – piť. Prevzaté.

 Pach z úst
- zobrať studenú, pramenitú vodu (môže byť z pútnickeho miesta), dobre ju osoliť a po 3 dni ráno na lačno s ňou zjesť toľko ražného chleba koľko človek vládze.

 Páchnutie z úst od žalúdka
- vo víne variť palinu pravú (1/2 lyžičky na 2 dcl) a citrónovú kôru. Citrón najprv dobre umyť v octovej vode. Páchnutie býva obyčajne od spadnutého žalúdka, treba urobiť diagnostiku. Citrónovú kôru variť 5 minút, pridať palinu 2 minúty variť a 5 minút vylúhovať.

 Pakostnica (dna)
- koreň žihľavy varený v silnom víne – piť. Na 3 dcl vína 1 polievková lyžica koreňa, 5 minút variť. Vypiť na 3 krát po jedle.

 Palec na nohe zapálený
- 1,5 dcl sladkého mlieka dať zohriať, pridať malú lyžičku octu, aby sa to zrazilo – z toho potom obklad na l hodinu l krát denne.

 Pamäť slabá
- 3 krát do roka si urobiť prečistenie ciev čajom z rasce. Na 3 dcl vody malá lyžička rasce, 8 minút variť. Čaj piť počas dňa po hltoch 5 dní po sebe.

 Pálenie záhy
- je vždy pri padnutom žalúdku. 4 dni po sebe vypiť ráno na lačno 3 dcl dobre teplej vody. Až o 1 hodinu jesť.

 Pankreas a žlčník posilňuje
- l balíček majoránky, 20 bobkových listov spráškovať, preosiať cez jemné sitko. Potom pridať l malú lyžičku práškového zázvoru a 8 lyžíc glugopúru. Zmiešať spolu, dobre uzavrieť a užívať 2 krát denne 1/2 malej lyžičky a zapiť. Môže sa užiť aj pri narušenom trávení. Pri dlhších problémoch so žlčníkom a pankreasom treba užívať aj 3 týždne.

 Pásomnica
- skoro ráno jesť olúpané jadierka z uhorky alebo hodne jahôd.
- 4 dni po sebe večer namočiť do vody 2 polievkové lyžice celého maku. Ráno na lačno 1 hodinu pred raňajkami ho zjesť, ale pre jeho zjedením treba vypiť za štamperlík koňaku alebo borovičky, potom zjesť mak.
- Kto nemôže jesť mak, môže sa z jeho odvaru urobiť obklad. Na 7 dcl vody 7 polievkových lyžíc maku, 8 minút variť. Do odvaru namočiť handru, priložiť teplé na celé brucho. Opakovať 4 noci.

 Pečeň zväčšená
- vínové obklady z portugálu (víno).

 Pečeň – zápal
- obklad z utlčených malinových listov na pečeň. Obklad odníma horúčku.
- Do odvaru šošovice namočiť ľanové plátno a priladať na pečeň.
- Malinové listy ako obklad sa dávajú dovtedy, kým neuschnú.
- Obklady z odvaru vňate čakanky. Na 1/2 litra vody 2 polievkové lyžice vňate variť 10 minút.

 Pečeň opuchnutá
- ľanové semeno varené vo vode a oleji – obklad. Na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice semena a 1 polievkovú lyžicu oleja. Variť 10 minút.

 Pečeň chronická
- natierať teplým olivovým olejom a k tomu užiť polievkovú lyžicu olivového oleja. Po porade s lekárom.

 Pečeň keď nepracuje
- piť čaj z betoniky lekárskej alebo obklady z nej. Na 3 dcl vody l malá lyžička čaju, na pitie. Na obklad 4 dcl vody 4 polievkové lyžice betoniky. Čaj sa pije 2 – 3 týždne, obklad cca 5 nocí pretože obklad má taký účinok ako pitie čaju celý týždeň.
- Obklad z prostějovskej starorežnej s vodou v pomere 1:1 na noc.
- Práškovaný horec vo víne. Zapiť prášok, alebo zmiešať. Na špic noža do 1 dcl vína.

 Pečeň keď zle pracuje
- čaj z koreňa púpavy lekárskej. Na 3 dcl vody 1 polievková lyžica koreňa. Na 3 krát vypiť pred jedlom, 2 týždne. Vínny odvar z ihlice tŕnistej. Na 1/2 litra vína l polievková lyžica koreňa ihlice, 5 minút variť. Na 3 krát vypiť pred jedlom cez deň. Kúra 2 týždne.
- Piť čaj zo skoroceľu a jesť veľa tvarohu. Na 3 dcl vody 1 malú lyžičku čaju. Vypiť na 3 krát pred jedlom. Piť 2 týždne.

 Pečeň čistí
- kúpeľ nôh 20 minútový v odvare dubovej kôry 5 – 6 dní. Na 7 dcl vody 2 polievkové lyžice kôry, 1/4 hodiny variť. Odvar sa pripraví vždy čerstvý.
- Obklad na pečeň z odvaru dubovej kôry. Dávka ako do kúpeľa. U veľmi preliekovanej pečene postačí 10 obkladov po celú noc. Ak sa chce čistenie po čase opakovať, potom sa použije obklad z odvaru šalvie lekárskej. 4 – 5 lyžíc byliny na 1 liter vody, 5 minút variť.
- Čakanka – byľ s kvetom – dávka na 1 liter bieleho vína vylúhovať 8 – 10 dní. Užívať ráno a večer 0,5 dcl.

 Pečeň keď tvrdne
- listy kopytníka európskeho máčané cez noc vo víne, ráno vypiť teplé. Na 1/2 litra vína 1 polievková lyžica listov. Vypiť 1 dcl pred jedlom, 1 krát denne. Kúra trvá 2 týždne.

 Pečeň
- vodnatieľka od nej – koreň paštrnáka usušiť, rozdrviť a užívať s medom l malú lyžičku prášku a l malú lyžičku medu. Pri opuchoch brucha užívať 1 krát denne 2 týždne. Ako doplnok liečby.
- List kopytníka macerovať vo víne – piť teplé. Na 1/2 litra vína l malá lyžička kopytníka macerovať celú noc. Dávka je na 3 dni. Kúra trvá 6 dní, pôsobí močopudne.
- Koreň špargle varený vo víne. Na 1/2 litra vína 2 lyžice postrúhaného koreňa. Užiť cca 2 dávky 1 krát denne. Uvedená dávka je na 4 dní, kúra trvá 8 dní.

 Pehy a škvrny
- zmiešať škoricu s medom a natierať.
- Natierať octovým výťažkom z chrenu.
- Hrsť rozkrájaného koreňa petržlenu zaliať l litrom vody a nechať stáť l týždeň na slnku dobre prikryté – natierať viac týždňov pred spaním.
- Umývať slanou vodou.
- Do l litra mlieka vytlačiť l citrón, pridať l lyžičku pálenky, lyžičku cukru, všetko pár minút povariť. Po vychladnutí natierať.

 Pery popukané
- bravčovú masť zmiešať s práškom z listov bazalky pravej a natierať.

 Pery a ruky popukané
- zohriať sladkú smotanu až vyzerá ako maslo – 2 krát denne natierať.

 Piesok v moči
- čaj z vňate zeleru – 4 dcl vody, l polievková lyžica vňate zeleru, 4 minúty variť, vypiť cez deň na 3 krát po jedle každý druhý deň 3 týždne. Obklad na obličky alebo mechúr podľa toho, kde sa piesoch nachádza cca 5 nocí. Na 4 dcl vody 2 polievkové lyžice postrúhaného koreňa zeleru 4 minúty variť a zmes natrieť na plátno, priložiť každú druhú noc. Keby sa obklad a čaj dával každý deň, vylučovanie by bolo príliš prudké, piesok by moho narušiť a poškodiť sliznicu močovodu.

 Pigment strata
- javí sa, že je to z nedostatku vitamínu A a E, treba doplniť. Vitamín E jedávať len každý piaty deň v prirodzenej forme, vitamín A každý deň cca 5 týždňov. A – listová zelenina, fazuľa, mrkva, marhule, paradajky, hrach, zeler, maslo, mlieko, olej z rybacej pečene. E – orechy, semená – mak, hrach, sója, jedlé oleje lisované za studena.

 Pichanie v boku
- v chrbáte – v krížoch – obklady z nastrúhaného chrenu, keď miesto sčervenie odložiť. Ak vznikne na mieste pľuzgier, treba ho ošetriť ako popáleninu. Je to účel liečby aby škodlivina vyšla na povrch.
- Pšeničné otruby pokropiť octom a zohriate prikladať.
- Obklad z uvareného semena ľanu, teplý prikladať na konopnom alebo ľanovom plátne.
- Priložiť kapustný list, ktorý sme predtým ponorili do horúcej vody, aby zmäkol, potrieť ho maslom alebo slepačím tukom, posypať práškovou rascou a teplý priložiť.



 Pleseň kožná
- vodný roztok z kamenca – l malá lyžička na 3 dcl vody – kúpele.

 Plešatosť
- vtierať čistú šťavu z cesnaku do pokožky alebo nakrájanú cibuľu vylúhovať cez noc v čistom liehu. Natierať aj obklady. Sčervenanie kože nie je na závadu, pretože sa jedná o prekrvenie, ktoré je užitočné pre výživu vlasového lôžka. Šťavu necháme pôsobiť na pokožke 10 minút, potom umyjeme. Ak dávame obklady z vylúhovanej cibule treba pokožku ošetriť krémom pretože lieh vysušuje. Obklad necháme pôsobiť 3 hodiny.

 Plod pri pôrode pomáha vypudiť
- vypiť vodu, v ktorej sa varilo 4 – 5 kusov vajec na tvrdo. Dá sa vypiť žene až keď už nemá síl na vytlačenie plodu. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Plodnosť u žien napomáha
- nohy kúpať v odvare vratiča a materinej dúšky. Na 1 liter vody 2 polievkové lyžice vratiča a 2 polievkové lyžice materinej dúšky. Kúpeľ l krát denne 20 minút 3 dni pred menštruáciou.

 Pľúca – posilnenie
- piť jeden krát denne 3 polievkové lyžice vína z veroniky lekárskej po jedle cca 10 dní. Na 1/2 litra vína 1 polievková lyžica byliny, prevariť.

 Popálenina
- posypať sódou bikarbónou alebo namočiť viackrát do kyslej smotany.
- Ľanový olej a vápenná voda z lekárne v pomere 1:1 – obklad.
- Pri ťažkej popálenine obklad s hrubým náterom čistého včelieho vosku.
- Surové postrúhané zemiaky rozmiešať s potlčenou kriedou a ľanovým olejom – potierať.
- Silný odvar z ruského čaju, 2 polievkové lyžice variť niekoľko minút v litri vody.
- Obklad z kyslej kapusty alebo surového postrúhaného zemiaka alebo natierať medom

 Popálenina od slnka
- natierať kyslou smotanou alebo zriedenou slabou octovou vodou.

 Popukané ruky
- 4 lyžičky masla a l lyžička medu, zmiešať a natierať.

 Popukané ruky a nohy
- umývať v mlieku so záparom rumančeka. Na 3 dcl vody l polievková lyžica rumančeka.

 Poranenia vnútorné aj vonkajšie
- piť alchemilku obyčajnú alebo dávať z nej obklady.

 Porazené údy (následok mozgovej príhody)
- natierať levanduľovým olejom.

 Pokrčené a stiahnuté údy
- palina obyčajná s rascou a repíkom uvariť v bielom víne a napariť postihnuté miesta alebo sa kúpať v odvare. Príprava: na l liter vína 2 polievkové lyžice paliny obyčajnej, 2 polievkové lyžice repíka, 1/2 malej lyžičky rasce, 4 minúty variť. Naparovať pokiaľ je odvar teplý, prípadne prihrievať podľa potreby. Deti 10 minút, dospelí 15 – 20 minút.

 Porážka (mozgová príhoda)
- naparovať sa nad odvarom z fazuľového struku, rumančeka a čistca. Náparka – 1 liter vody, hrsť fazuľových strukov, 2 polievkové lyžice rumančeka, 2 polievkové lyžice čistca. Fazuľové struky variť prvé 4 minúty, potom pridať čistec a variť 2 minúty, nakonie rumanček iba zapariť. Naparovať sa nad tým 10 minút najviac 10 dní. Pri kašľaní sa môže objaviť krv, netreba sa zľaknúť. Ako doplnok liečby.



 Porážka jednostranná
- šalviový odvar piť ráno a večer a natierať aj údy. Odvar na jeden deň – 3 dcl vody, l malá lyžička šalvie, variť odokryté 3 minúty – vypiť na 3 krát po jedle. Užívať 7 dní.

 Proti porážke (prevencia)
- ráno na lačno jesť niekoľko horčičných semien. Prevzaté.
- Pustiť krv z nosa pomocou žihľavovej šťavy alebo šnupnutím tabaku. Prevzaté.

 Postieľku po pôrode vypudí
- kvet, vňať a byľ nechtíka spáliť a napariť sa na dymom. Prevzaté.
- Palina obyčajná – teplý obklad z odvaru na podbruško. Na 1/2 litra vody 5 lyžíc paliny. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Poštípanie hadom
- postrúhaný cesnak ako obklad a zároveň ho aj jesť. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Potencia prílišná
- 15 g koreňa valeriány, 30 g chmeľovej šištice spolu zmiešať. Pripraviť zápar z l malej lyžičky zmesi, l hrnček vody, 2 minúty variť – vypiť pred spaním.

 Potenciu zvyšuje
- 2 g vanilky 2 – 3 krát denne. Spráškovanú vanilku zmiešať s glukopúrom v pomere 1:1, takto užívať.

 Prasknuté päty
- baliť do tvarohu na l hodinu l krát denne a doplniť si vitamín A a E.

 Podagra (dna)
- na postihnuté miesto prikladať horúcu soľ, len čo ochladne vymeniť. Jdenu soľ možno použiť len 2 krát.
- Pri chronických záchvatoch obklady z horúcej vody, potom zabaliť do suchého.

 Pohmoždeniny – modriny
- obklad z bieleho hroznového vína.
- Obklad zo sparených listov betoniky lekárskej.
- Obklad z čerstvej vňa ľubovníka bodkovaného.
- Umývať odvarom materinej dúšky.
- 3 lyžice soli do pohára vody, pridať 3 lyžice octu dávať obklady.

 Pohrudnica – zápal
- listy kapusty zohriať na horúcej tehle, aby zmäkli, pomastiť masťou alebo slepačím tukom, posypať mletou rascou a teplé priladať na hrudník. Ako doplnok terapie.

 Pohryznutie besným psom
- obklad z utlčenej čerstvej mäty so soľou. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Pohryznutie psom alebo hadom
- umývať v hypermangáne. Historické, prevzaté zo starých herbárov.
- Uhorkové listy varené vo víne. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Pohryznutie koňom
- priložiť rozžutú fazuľu. Historické, prevzaté zo starých herbárov.

 Potenie rúk
- hrsť dubovej kôry variť pol hodiny v 2 litroch vody, vo vychladnutom kúpať ruky 10 minút denne cca 5 dní.
- 20 g listov šalvie lekárskej povariť 5 minút v 3/4 litri vody, odstaviť a po pol hodine zliať – robiť kúpele rúk 10 minút denne cca 5 dní.
- Potierať šťavou z pastierskej kapsičky.

 Potenie nôh
- 1/4 kg dubovej kôry variť 10 minút v 5 litroch vody – kúpeľ nôh 1 krát denne, dospelí 20 minút, deti 10 minút vo vlažnom odvare.

 Potenie privodí
- čerstvé brezové lístie dať v hrubej vrstve na telo a zabaliť sa do vlnenej prikrývky na dve hodiny.

 Polyp v nose
- na prášok utlčený sladičový koreň vkladať do nosa.

 Pomočovanie
- sedací kúpeľ v odvare vratiča – kvitnúce vŕšky. Na l liter vody 3 vŕšky, kúpeľ dospelí 20 minút, deti l0 minút.

 Potrat
- proti nemu – po 4. mesiaci tehotenstva l krát denne piť zápar z alchemilky obyčajnej. Jedna čajová lyžička na 2 dcl vody.

 Preležaniny
- natierať telo zriedeným liehom (prevencia).
- Dať pod posteľnú plachtu srnčiu kožu hore chlpami (prevencia).
- Natierať telo rozrezaným citrónom (prevencia).
- Natierať telo výživným kozmetickým krémom (prevencia).
- Obklady z odvaru šalvie, 1/2 litra vody, 3 lyžice šalvie (liečba).

 Priedušky
- inhalácia nad mätou piepornou,
- na žeravé uhlie vhodiť cukor a toto dýchať,
- upražiť na masle chren do ružova, pridať medu, zjesť a zapiť čajom,
- zápal – obklad zo záparu šalvie. Na 1/2 litra vody 2 lyžice šalvie. Teplý obklad na noc,
- zápal chronický – asi 2 týždne piť čaj zo záparu majoránky. Na 3 dcl vody 1 malú lyžičku čaju a súčasne 5 nocí obklad na priedušky alebo chodidlá nôh z bravčovej masti,
- zápar z mladých výhonkov borievky obyčajnej. Na 3 dcl vody l čajovú lyžicku výhonkov, cez deň vypiť na 3 krát, užívať 2 týždne,
- vyčistenie od usadených hlienov – najskôr treba piť denne ráno na lačno l šálku čaju z odvaru kvetu bazy čiernej + 1/2 žĺtka a trochu medu do toho. Vypiť naraz l hodinu pred raňajkami. Na noc dať ešte obklad z toho istého odvaru len silnejšieho bez žĺtka a medu na priedušky. Po týždňovej kúre sa hlieny odvlhčia. Potom ešte treba na noc rozotrieť l strúčik cesnaku s bravčovou masťou, natrieť na handričku, priložiť na chodidlá toľko nocí, koľkokrát sme pili čaj. Po tejto kúre sa priedušky vlhkým kašľom vyčistia. Aby sa ďalšie hlieny neusadili na prieduškách treba doplniť vitamín A a E, ktoré budujú dobrú sliznicu na prieduškách. U malých detí treba dávku znížiť až na jednu tretinu a cesnak na polovicu. Toto mnohokrát pomôže aj astmatikom.

 Prietrž u detí (pruh)
- bioterapeut môže prietrž sceliť energiou + obklady z alchemilky obyčajnej. Na 3 dcl vody l polievkovú lyžicu čaju cca 5 nocí.

 Prostata zväčšená
- aspoň 2 týždne piť čaj z myšieho chvostíka. Na 3 dcl vody 1 malá lyžička čaju, na 3 krát cez deň vypiť po jedle,
- tiež piť čaj z vrbovky a zlatobyľu v pomere 1:1. Pri ochorení prostaty veľmi škodí nosenie hodiniek a kľúčov u seba. Kovy priťahujú žiarenie a škodia.

 Prsia opuchnuté pri zápale
- pšeničné otruby varené s múkou – obklad,
- medzi handru (najlepšie konopnú) dať kyslé mlieko a prikladať. Keď sa mlieko zrazí na tvaroh, treba ho vymeniť.

 Prsia zatvrdnuté z nevyprázdneného prsníka pri kojení
- obklad z varenej šošovice vo vode a soli prikladať vlažné. Alebo obklad zo záparu mäty. Na 5 dcl vody 3 polievkové lyžice mäty, zápar.

 Prsia zapálené
- obklad zo silného liehu na konopnom, prípadne ľanovom plátne.

 Prsia zhnisané
- priložiť cesto z medu a ražnej múky. Keď cesto uschne, odlepí sa a priloží sa nové. Pri každom odlepení sa z kože uvoľní l vrstva, až sa nakoniec otvorí a hnis vytečie.

 Prsníky
- nádor zhubný – obklad z dvoch dielom sladkej smotany a l dielu medu. Obklady sa dávajú na celú noc. K tom sa pije čaj z myšieho chvostíka po dobu 6 týždňov. Na 3 dcl vody 1 malá lyžička čaju na 3 krát denne to vypiť po jedle. Pomocná liečba po porade s lekárom.
- Pomocná liečba – umývať odvarom benediktu lekárskeho. Na 1/2 litra vody 5 polievkových lyžíc 4 krát denne umyť. Potom priložiť obklad zo slivovice na 3 hodiny. Napadnuté tkanivo odumrie kým nie sú napadnutné mliečne žľazy. Pomocná liečba po porade s lekárom.
- Obklad z čerstvého listu vlkovca na noc.
- Obklad z pomliaždenej čerstvej vňate benediktu lekárskeho.
- Pri nádore na prsníku je dobré dať si skontrolovať aj vaječník. Obyčajne je napadnutý aj ten.

 Pupok keď vychádza
- obklad zo skoroceľa blškového rozdrvený zmiešaný s octom priložiť na 2 hodiny jeden krát denne. Opakovať podľa potreby.

 Pupoček u kojencov vyskočený
- lepiž náplasťou kým nespevnie. Tiež spevňovať bioenergiou. Dáva sa aj gombička s vystúpenou dierkou zabalená do vaty alebo gázy.

 Rak a vlk (Fándly)
- piť odvar veroniky lekárskej a z toho aj obklad. Na 4 dcl vody l polievková lyžica veroniky, na 3 krát to vypiť pred jedlom denne. Na obklad 5 dcl vody a 3 polievkové lyžice byliny. Prevzaté.

 Rakovina
- prevencia – najlepšie je jesť často cibuľu jemne udusenú na raňajky. Prevzaté zo starých herbárov.

 Rakovinové rany
- kvet nechtíka dobre rozmiešať s bravčovou masťou. Môže byť čerstvý alebo suchý. Natierať. Ako pomocná liečba po porade s lekárom.

 Rakovina kožná
- umývať kvetom kosatca modrého. Na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice kosatca, l minútu variť.

 Rany
- betonika lekárska čerstvá – obklad alebo umývať suchou vňatou varenou vo víne. Na obklad 1/2 litra vody, 3 polievkové lyžice betoniky.

 Rany všeobecne
- obklad z čerstvého listu bazy čiernej alebo umývať odvarom ktorejkoľvek horkej byliny.

 Rany, ktoré treba šiť
- stiahne jaseňová čerstvá kôra. Prevzaté zo starých herbárov.

 Rany staré - otvorené
- umývať odvarom šalvie. Na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice šalvie.

 Rany a vredy
- rozmačkaný čerstvý dubový list, alebo prášok zo suchého na obklad.
- Umývať odvarom hrachu.
- Vymývať odvarom rozmarínu alebo zasýpať práškom z neho. Na 4 dcl vody l malá lyžička rozmarínu.

 Rany vnútorné po pádoch
- koreň kostihoja varený v červenom víne. Na 1/2 litra červeného vína 2 polievkové lyžice koreňa. Na 3 krát do vypiť po jedle cez deň 3 dni po sebe.

 Rany s poškodením nervov
- hojí utlčená prášková vňa prasličky priložená na ranu. Zastavuje krvácanie.

 Rany na nohách
- staré – za hrsť dubovej kôry a za hrsť rezanej prasličky uvariť v bielom víne, naliať to do vysokej drevenej nádoby a urobiť v tom kúpeľ na nohy 45 minútový. Opakovať do zlepšenia.

 Rany ťažko hojiteľné
- čerstvý list skoroceľa prikladať.
- Zmeniť miesto na spanie kvôli geopatogónnej zóne.

 Rany hnisajúce
- umývať odvarom rumančeka, 2 minúty povariť.
- Natierať prevarenou sladkou smotanou.

 Rany staré hnisajúce
- rozdrvená surová alebo varená repa ako náplasť.
- Listy lopúcha čerstvé prikladať.
- Zasýpať spráškovanými tekvičnými semenami.

 Rana krvácajúca
- nakvapkať šťavu skoroceľa alebo myšieho chvostíka – zastavuje krvácanie.

 Rana sa rýchlo zahojí
- do teplého sladkého mlieka naliať trochu octu, aby sa zrazilo na tvaroh, potom prikladať obklady na ranu.

 Rebrá – konce na dotyk bolestivé
- postrúhaný chren l malú lyžičku v pol litri mlieka vylúhovať cez noc. Potom tým natierať bolestivé miesta. Použiť teplé.

 Reuma
- ražné otruby zohrievať a prikladať.
- Nakrájanú čerstvú žihľavu dať do pohára, zaliať olejom na 2 týždne a natierať tým.
- Preliečiť si ľadviny.
- Jedávať surovú cibuľu.
- Piť odvar kvetu bazy (pri horúčke).
- Kvet gaštana namočený do liehu (2 týždne vylúhovať), natierať.
- Mladé výhonky borievky (jalovca) namočiť do lieho na 2 týždne, natierať.
- Mladé šišky jedle rozdrviť, namočiť na 2 týždne do liehu, natierať.
- Mladé jedľové ihličie zaliať liehom na 3 týždne, natierať.
- Brezové listy čerstvé v období od 25. Mája do začiatku júna nazbierať, dať do vaničky a vyložiť na rannú rosu okolo tretej hodiny ráno. Nechá sa to do šiestej hodiny vonku. Potom také vlhké vysypeme na plachtu v posteli, nemocný si do toho ľahne chrbtom, prikryje sa perinou a leží v tom 6 hodín. Chorý sa začne potiť, po šiestich hodinách sa prezlečie do suchého a ľahne si na 6 hodín pod suchú perinu. Toto sa môže urobiť aj pri slabosti tela alebo úplnej nevládnosti (jednorázovo).

 Reuma chronická (artróza)
- pri zmenách na kĺboch kúpele s pridaním hrste horkej soli (dostať v drogérii). Začínať s 15 minútovým kúpeľom, neskôr dlhšie každý tretí deň. Počet kúpeľov podľa potreby do zlepšenia stavu. Kúpeľ má byť dostatočne teplý. Keď má chorý postihnuté kĺby na rukách môže kúpeľ trvať až hodinu. Horká soľ rozpúšťa usadeniny na kĺboch. Asi po 30-tich kúpeľoch sa uľaví alebo nastane i úplné vyliečenie. Po každom kúpeli treba natriet telo gáfrovým liehom, ošetriť pokožku vhodným krémom. Ako doplnok piť čistiace (metabolické) čaje.

 Reuma so zablokovaním kĺbov
- 1 kg domácich zemiakov aj so šupou ešte pokiaľ neklíčia variť v troch litroch vody s kúskom zeleru. Cca 3 – 4 týždne podľa potreby piť tento odvar cez deň a k tomu jesť zemiaky rozmixované na kašu. Iné nič nekonzumovať. Táto kúra vyčistí celý organizmus, je účinná aj proti obezite.
- Octový odvar ihlice tŕnistej – natierať. Na 1 liter octu 4 polievkové lyžice postrúhaného koreňa aj sušeného 10 minút variť.

 Reumaticky zdúrené svaly
- liehový výťažok čerstvého koreňa kostihoja s masťou. Natierať. Na 1/2 litra liehu 3 polievkové lyžice koreňa, vylúhovať 14 dní.

 Rezák – bolestivé močenie
- vypiť 2 – 3 krát denne šálku čaju z nechtíka. Pri pití čaju treba ešte priložiť obklad zo zohriateho ovsa alebo ovsenných vločiek na podbruško.
- Odvar z listov hrušky – náparka.
- Obklad z odvaru vratiča alebo uvarenej rasce vo víne. Priložiť na pupok teplé. Na pol litra vody 5 polievkových lyžíc vratiča. Na pol litra vína 2 malé lyžičky rasce, 8 minút variť.
- Náparka nad slanou vodou, po náparke teplý obklad z čerstvého listu lopúcha na noc.
- Kapustný list teplý namastený masťou a posypaný zázvorom – priložiť ako obklad na podbruško na celú noc do zlepšenia.
- Teplé obklady z bieleho vína.
- Zjesť surový petržlen s orechom.

 Ruky keď sa trasú
- triež čerstvou vňaťou medovky lekárskej 2 krát denne. Prevzaté.

 Ruža
- 4 čerstvé deväťsilové listy sparené – ako obklady na postihnuté miesta.
- Priladať čerstvé listy púpavy lekárskej.
- Prikladať čerstvé, trocha pomliaždené listy podbeľa.
- Obklad zo zelenej kôry bazy čiernej a bravčovej masti. Po uschnutí opakovať. Prevzaté.
- Namočiť preložené červené plátno do vody a medzi to nasypať sódy bikarbóny ako obklad. Prevzaté.
- Šťavu z 2 citrónov + 8 lyžičiek brandy (koňak), obklad viackrát denne. Citrón pred tým namočiť do vody z pútnického miesta. Eliminuje škodlivinu.
- Obklad z uvarenej fazule za tepla.

 Semenotok
- jedávať často egreše.

 Semeno mužovi tvorí
- aníz spráškovaný + glukopúr zmiešať v pomere 1:2 a prášok užívať. 1/2 kávovej lyžičky jeden krát denne každý druhý deň. Podľa potreby opakovať do zlepšenia stavu.

 Senná nádcha
- kloktať odvarom majoránky. Na 1/2 litra vody l polievková lyžica, dva krát denne cca 10 dní.
- Denne zjesť kúsok (ako orech) panenského vosku natreného medom. Dlho žuť. Panenský vosk je plást, do ktorého idú včely klásť med. Jesť podľa potreby. Vyskúšané.
- U sennej nádchy vždy chýba vitamín A + E, treb doplniť z prirodzených zdrojov.

 Silenie na stolicu
- nemožnosť sa vyprázdniť – uvariť borievky vo víne a octe – náparka. Na liter vína 2 polievkové lyžice rozdrvených borievok, 10 minút variť, potom pridať 2 dcl octu.
- Posypať konečník práškom z majoránky.

 Skleróza ciev
- ruta nakrájaná na drobno do vína v pomere 1:10 (biele víno – rízling). Vylúhovať 10 dní, potom zliať. Užívať 2 krát denne za štamperlík.

 Skleróza multiplex
- mazať denaturovaným liehom a detským olejom v pomere 2:1. Stav zhoršuje nosenie hodiniek a kľúčov. Treba preliečiť štítnu žľazu.

 Slabé deti
- kúpať v odvare listu vlašského orecha 2 krát týždenne pri teplote 38 stupňov asi 10 minút niekoľko týždňov. Na liter vody 4 celé listy orecha čerstvé alebo sušené.
- Kúpeľ v odvare suchej vňate po zbere rasce. Na liter vody 3 hrste porezanej vňate, variť 5 minút, 10 minút vylúhovať. Kúpeľ každý druhý deň 10 minút. Doba podľa potreby, opakovať maximálne 10 krát. Odvar sa vyleje do kúpeľa a kúpe sa to čo je slabé (napr.nožičky).
- Kúpeľ v odvare jačmenného šrotu. Na liter vody 3 hrste jačmenného šrotu, 5 minút variť, potom rozriediť teplou vodou, v ktorej sa bude dieťa kúpať, precediť a 10 minútový kúpeľ každý tretí deň asi mesiac.

 Slabosť telesná
- kúpele v odvare dubovej kôry. Na liter vody 3 polievkové lyžice kôry, 15 minút variť, 5 litrov odvaru vyliať do kúpeľa, 15 minút kúpať každý tretí deň podľa potreby.

 Slabý žalúdok
- ktorý stále zvracia – kôrku z celého chleba posypať drvenou rascou a teplé priložiť ako obklad na žalúdok.
- Hrianky namočiť v dobrom vínnom octe, posypať drvenou rascou a teplé priložiť na žalúdok ako obklad.
- Zohriať biele víno, pridať do neho na špic noža čierne mleté korenie a piť na lačno l dcl kám sa stav neupraví.
- Piť plody borievky varené vo víne. Na liter vína 10 drvených plodov. Z toho užívať jeden krát denne l polievkovú lyžicu pred jedlom.

 Slepé črevo
- rumančekový obklad. Na 1/2 litra vody 5 polievkových lyžíc rumančeka, zápar. Obklad na noc do zlepšenia.
- Vínový obklad posypaný práškovým zázvorom, alebo čiernym korením. Prekrvenie prejde na pokožku, lebo korenie je jemné dráždidlo na kožu, ale tým sa uľaví zapálenému orgánu.
- Pri chronickom zápale obklad zo zriedeného liehu posypať zázvorom. Po porade s lekárom !


 Slezina chorá
- surovú kapustu s octom jedávať,
- obklad z odvaru čakanky na noc. Na 4 dcl vody 4 polievkové lyžice čakanky. Počet obkladov podľa potreby,
- treba si všimnúť, akého zafarbenia je oblečenie počas bolesti sleziny. Niektoré syntetické farby slezinu dráždia, najmä fialová. Treba sa tej farbe potom vyhýbať, alebo do prania pridať trochu vody z pútnického miesta. Eliminuje škodliviny. Ak je zväčšená slezina – priložiť na pás vo víne varenú majoránku až do zhustnutia výluhu. Na 1/2 litra vína 2 polievkové lyžice majoránky. Obklady by sa mali dávať vždy na noc.

 Slezina tvrdá
- kopytník máčaný vo víne. Do 1/2 litra vína 2 malé lyžičky byliny, 1 dcl ráno. Užívať asi 2 týždne,
- spráškovaná vňať veroniky lekárskej v octe ako odvar. Na 4 dcl octu 2 polievkové lyžice byliny, 4 minúty variť, 8 minút vylúhovať, potom obklad na slezinu. Cca 5 nocí.
- Obklad zo semena ľanu vareného vo víne. Na 1/2 litra vína 5 polievkových lyžíc semien, 10 minút variť. Cca 5 nocí.

 Smäd hasí
- čaj z feniklu. Na 1/2 litra vody l malá lyžička zarovnaná feniklu, variť 5 minút, 10 minút vylúhovať. Túto dávku treba vypiť na 3 krát pred jedlom cez deň. Opakovať podľa potreby,
- 3 litre vody, do toho pridať 230 g umytých hrozienok, vodu nechať vyvariť na 2 litre, vychladnúť, scediť a piť koľko chutí,
- niekedy stačí piť od smädu kyslú polievku. Najmä vtedy, keď človek pracuje na pracovisku, kde sa veľa potí a stráca z organizmu soľ.

 Spánok hlboký prináša
- 4 dcl vína, l polievková lyžica machu zo stromu, 8 hodín nechať vylúhovať. Vypiť za dva dni,
- studený mokrý obklad na žalúdok, navrch suchý obklad. Pretože žalúdok je veľmi citlivý na chlad, organizmus reaguje tak, že sa na to miesto ženie krv, aby sa to prehrialo a tým sa odkrví mozog, nastane útlm a človek zaspí (pokiaľ neleží v patogénnej zóne). Pomáha najmä u duševne prepracovaných ľudí.

 Srdce slabé posilňuje
- hrušky jedávať po jedle, nie na lačno,
- medovka lekárska varená vo víne. Niekoľko dní pitia zaháňa zármutok, odvracia mdloby, čistí krv. Na 1/2 litra vína 2 polievkové lyžice byliny, 2 minúty variť, 15 minút nechať postáť, piť 1 dcl po jedle jeden krát denne,
- čaj z kvetu lipy. Na 3 dcl vody 1 malá lyžička. Cca 2 týždne piť 3 krát denne l dcl,
- rozmarín lekársky vo víne. Na pol litra vína l malá lyžička sušených alebo čerstvných listov macerovať l0 dní alebo 2 minúty variť. Posilňuje starecké srdce, l dcl večer.

 Srdce – nepravidelný rytmus
- výborný je horčičný obklad. Rozomleté horčičné semeno zmiešané s vodou a múkou. Priložiť na l hodinu na oblasť srdca.

 Srdce a nervy posilňuje
- víno so škoricou. Na 1/2 litra vína na špic noža škorice, 2 minúty variť. Užívať jeden krát denne 0,5 dcl,
- v 1/2 litra vína odvar 2 minútový jednej polievkovej lyžice srdcovníka. Piť po l polievkovej lyžici pred jedlom, l krát denne, cca 2 týždne,
- obklad zo srdcovníka vareného vo víne. Na 1/2 litra vína 3 polievkové lyžice srdcovníka. Na 3 hodiny teplý obklad 4 dni po sebe.




 Srdcová vada
- prikladať teplý tvaroh v gáze jeden krát denne na l hodinu.. Nechať ho dotiaľ, kým nezačne byť nepríjemný. Vyťahuje jedy z tela, tiež sťahuje rozšírené srdce najmä vtedy keď má človek pocit dušnosti. Používať po porade s lekárom.

 Srdce – búšenie
- niekedy pomôže vypiť citrónovú alebo sladkú vodu.

 Srdce po infarkte
- lieči čaj z cibuľových šupiek vonkajších hnedých. Na 3 dcl vody l malá lyžička šupiek. Variť 2 minúty, na 3 krát vypiť túto dávku vždy pred jedlom cez deň po l dcl.

 Starecké svrbenie
- postihnuté miesto natierať kokosovým olejom.

 Stolica tuhá
- denne zjesť l malú lyžičku semena ľanu v akomkoľvek jedle. Surové a celé. Chuť jedla sa nezmení a kým príde do hrubého čreva uvoľní sa sliz a zmäkčí stolicu. Podľa potreby až 3 polievkové lyžice denne.

 Stredné ucho – zápal
- pár kvapiek jánovho oleja kvapnúť do ucha a prikladať teplý mäkký chlieb zohriaty na panve ako hrianka. Meniť podľa potreby. Keď nie je k dispozícii jánov olej, môže byť aj olivový.

 Suchoty – TBC
- 4 ks bobkového listu rozdrviť na prášok, pridať med a sladké víno, aby bol z toho riedky sirup. Užívať 2 krát denne l polievkovú lyžicu. Pomáha pri ťažkom dychu. Ako doplnok liečby.

 Suchoty v začiatkoch
- piť odvar z listov deväťsilu. Na 3 dcl vody l malá lyžička, zápar. Na 3 krát vypiť túto dávku denne po jedlo po dobu 3 týždňov. Prevzaté.

 Svrab (ako doplnok terapie)
- ruky držať v teplom pive,
- listy zo šťavelu rozdrvené a podusené na masle, natierať postihnuté miesta,
- ak sa svrab schová do tela, treba dať niečo na prehnanie (doliečenie),
- obklad z odvaru omanového koreňa na postihnuté miesta. Na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice strúhaného koreňa, 10 minúť variť, 15 minút nechať stáť,
- nejesť bravčové mäso, kapustu, údené mäso a nepiť víno. Môže sa len prevarené pivo,
- oplachovať, alebo na postihnuté miesta dávať obklady z odvaru mäty, červenej reďkovky alebo slezu,
- na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice mäty aj na oplachovanie aj na obklady.

 Svrbenie okolo konečníka a pohlavných orgánov
- natrieť 2 krát denne citrónom.

 Svrbenie – pupáky po komároch a muchách
- potierať ich čerstvou šťavou zo skoroceľu.

 Šarlach – doplnok terapie
- v prvých týždňoch nech nemocný pije len mlieko alebo čaj s mliekom Počas horúčky len tekutiny a zapražené polievky,
- l lyžička červenej papriky, 2 lyžičky soli, 8 dcl vody prevariť. Keď to vychladne, užívať z toho každú hodinu l malú lyžičku a vyplachovať si tým hrdlo. Pre deti slabšiu dávku.

 Škrabance hojí
- materina dúška vo víne – obklad. Na 3 dcl vína l polievková lyžica, macerovať 10 dní.
 Škŕkanie v črevách
- jesť rozomletú rascu na hriankach.

 Šestonedieľky po pôrode
- keď majú bolesti v bruchu do 1/2 litra vína 6 ks bobkových listov, 5 minút variť, vypiť 3 krát denne l dcl.

 Škrkávky – mrle
- večer zaliať vodou 2 polievkové lyžice celého maku. Ráno tento mak zjesť na lačno, l hodinu pred raňajkami. Opakovať 4 dni po sebe a po 2 týždňovej prestávke znova to isté zopakovať. Mrle sa od maku omámia a pustia sa z čreva, na ktorom sú prisaté. Ktoré sa nepustia, tie mak pri práci čreva zotrie dolu. Kto nemôže ráno jesť mak (najmä deti), nech si z toho istého množstva robí obklad na celú noc, ten sa však musí 8 minút variť v 1/2 litra vody.

 Škvrny na tvári
- ušľahaný bielok sa rozmieša s jemne nastrúhaným liadkom a za miernej teploty a ustavičného miešania zvariť na mastičku. Natierať 2 – 3 dni ráno a večer.

 Šľachy stiahnuté
- lačné sliny pomiešať s bravčovou masťou a tým masírovať postihnuté miesta.

 Štikávka ťažká
- vypiť vodu s citrónovou šťavou alebo vypiť šťavu z pol citróna vo víne.

 Štikávka od cholery (pri črevnom ochorení)
- 3 dcl vína, 1 polievková lyžica mäty, 1/2 minúty variť, popíjať po hltoch. Prevzaté.

 Štítna žľaza zväčšená
- do 1/2 litra vriacej vody dať 3 strúčiky rozotretého cesnaku na 10 minút, potom z toho obklad na štítnu žľazu na 3 hodiny 4 – 5 dní. Výluh vždy nový. Cesnak obsahuje jód.

 Trávenie narušené
- 200 g orechových listov (orech vlašský) namočiť do 1 litra bieleho vína na 8 dní. Potom zliať a pred jedlom vypiť z toho štamperlík. Upraví aj stolicu pri hnačke.

 Trávenie
- neschopnosť stráviť akúkoľvek stravu – jemne rozomleté surové ovocie s medom a kozím mliekom jesť.

 Triaška
- na 3 dcl vína 5 ks klinčekov, 2 minúty variť, na 3 krát vypiť počas dňa (silný dezinfekčný účinok).

 TBC pľúc
- ľanové semeno s hrozienkami jedávať,
- piť kozie mlieko,
- 10 čerstvých kvetom podbeľa na 1/4 litra vody, variť 3 minúty, piť 3 týždne na 3 krát po jedle (denná dávka),
- sušené kvety podbeľa – l polievková lyžica na 1/2 litra vody (zápar, alebo studený macerát cez noc),
- často natierať krk – hrtan (jabĺčko) bravčovou masťou a uviazať flanelom. Pri tom užívať 2 lyžičky sladkého mandľového oleja,
- 1,5 litra čierneho piva, l polievková lyžica pľúcnika, 2 polievkové lyžice medu a za hrsť sušených pšeničných otrúb prikryjeme pokrievkou v hrnčeku, oblepíme aby neunikla para a dáme variť (kuchta). Doba varenia má byť 3 minúty. Keď to ochladne precedíme cez plátno a denne sa pije na lačno l hodinu pred obedom a l hodinu pred spaním šálka,
- variť listy rozmjarínu v kozom mlieku, nechať to stáť celú noc – piť až na druhý deň. Na 1/2 litra kozieho mlieka l malá lyžička rozmarínu (denná dávka). Na 2 krát to vypiť cez deň cca 10 dní,
- jesť veľa surovej cibule,
- psie sadlo dávať do mlieka a piť. Všetko je iba doplnok liečby !

 TBC čriev
- tri týždne každý druhý deň piť čaj z odvaru nátržníka husieho. Na 1/2 litra vody 2 malé lyžičky čaju vypiť 3 krát po jedle cez deň + obklady l týždeň na celú noc z odvaru čistca, na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice na brucho. Ako doplnok liečby.

 TBC s kavernou
- škrupiny z desiatich vajec zaliať do citrónovej šťavy, dobra zamiešať, zaviazať a nechať stáť 10 dní. Potom zase premiešať a o 4 dni už možno užívať 1 polievkovú lyžicu pre dospelých. Pre deti l malú lyžičku. Možno pridať aj med. Užíva sa na lačno. Pred užívaním dobre premiešať.

 TBC ľadvín
- obklad z odvaru čistca. Na 5 dcl vody 4 polievkové lyžice čaju. Na celú noc cca 5 nocí.

 TBC bacily ničí
- inhalácia z odvaru mäty. Na 4 dcl vody 4 polievkové lyžice. Inhalovať jeden krát denne po dobu 2 týždňov. Ako doplnok liečby.

 Tučnota
- mnohokrát pomôže posunúť hodinu večere na skôr. Zistiť, či nie je pacient cez deň či v noci v patogénnej zóne lebo vtedy si telo nárokuje viac jedla, aby doplnilo energiu, o ktorú príde v noci, keď nemôže dobre spať.

 Trojklaný nerv
- bolesti – 1:2 slivovica a rybí olej, poliať tým ľanovú alebo konopnú handričku a priložiť. Dať na to igelit. Podľa potreby opakovať,
- 7 dcl pohár sa naplní mladými výhonkami zo smreku, pridá sa 1/2 dcl bieleho vína a 1 malá lyžička soli a obsah sa zaleje do plna alpou. Dobre uzavrieť a nechať 3 týždne vylúhovať – na migrénu, bolesti zubov, ischias a trojklaný nerv. Obklad, natierať.

 Údy skrčené aj zlámané
- palinu pravú utlčenú čerstvú vňať zmiešať s medom a trochou rozdrvenej rasce a dobrým vínom – náplasť, priložiť na postihnuté miesto,
- uvariť nahusto majoránku vo víne. Na 1/2 litra vína 4 polievkové lyžice majoránky, náplasť.

 Uhry mäkčí
- pred spaním si natrieť na ne kašičku z pšeničnej múky, na druhý deň umyť vlažnou vodou a opatrne vytlačiť.

 Ucho, keď v ňom pichá
- 20 g cesnaku jemne pokrájaného a 50 g olivového oleja sa trocha povarí, precedí cez plátno – teplé kvapkať do ucha a uzavieť vatou.

 Upchanie ciev
- obklady z čerstvého pomliaždeného listu podbeľa. Keď uschne, vymeniť. Podľa potreby opakovať.

 Únava očí
- od zvárania, pozerania televízora, od počítača – obklad zo sladkého mlieka.



 Úsad (ischias)
- kyslú kapustu zmiešať so starým sadlom – obklad,
- voda s octom – prikladať horúce obklady, meniť každých 10 minút.

 Úžeh (z tepla)
- na čelo priložiť vlažný obklad na 1 hodinu.

 Vetry zastavené
- strúčik cesnaku rozotrieť, zmiešať s mliekom, natrieť na chlieb a zjesť. Bolesti ihneď prestanú.

 Vlasy, aby nepadali a dobre rástli
- 3 menšie cibule na jemno pokrájať, dať do fľaše, zaliať pálenkou a na niekoľko dní dať na teplé miesto. Potom precediť, zmiešať s rovnakým množstvom repíkového odvaru. Na 3 dcl vody 1 polievková lyžica repíka. Týmto máčať hlavu viackrát za deň, hlavne na noc,
- natierať hlavu odvarom lipového kvetu. Na 1/2 litra vody 3 polievkové lyžice čaju,
- spálené orechové škrupiny rozdrviť na prach, zmiešať s vínom a octom – mazanie. Prevzaté.

 Vlasy kaderavé narastú
- kopičko kráľovské – na 6 dcl vody 5 polievkových lyžíc byliny l krát denne mazať.

 Vlasy mastné
- umývať odvarom rumančeka. Na 1 dcl vody 4 polievkové lyžice.

 Vlka lieči (zaparenie konečníka)
- na prach rozdrvená kôra z borovice sosny. Môže sa pridať aj kadidlo. Prevzaté.

 Voda v kolene
- obklady z tvarohu teplé na 2 hodiny, podľa potreby opakovať.

 Vodnatieľka
- postrúhaná červená reďkovka – priložiť na brucho. Opakovať podľa potreby asi 1 týždeň. Prevzaté.

 Vodnatieľka v začiatkoch
- koreň chábzdy (baza čierna) vo víne varený. Na 1/2 litra vína 1 polievkovú lyžicu koreňa variť 15 minút. Obklad na noc na brucho,
- rovnaké množstvo túžobníka a bobkového listu spráliť, potom to uvariť vo víne a priložiť z toho náplasť. Prevzaté,
- ruta s figami vo víne varená v 1/2 litri vody. Treba to uvariť na husto. 3 polievkové lyžice ruty, 7 ks fíg, variť to 15 minút – obklad.

 Vodnatieľka brušná
- 3-4 krát denne trieť telo olivovým olejom. Po tomto sa dostavi močenie a chorému sa uľaví,
- 2 dni v týždni (na lôžku) jesť ostrúhané, prezreté hrušky maslovky. Denná dávka 1,5 kg v šiestich porciách. Výsledok je prekvapujúci, ale pozor, pacient nesmie mať cukrovku.

 Vodu z tela ťahá (odvodnenie)
- jačnenný šrot zohriať na masti, vložiť do pláteného vrecka a prikladať po 4 noci na postihnuté miesto. Zohriaty šrot vodu z tela vytiahne.

 Vrásky na tvári
- dva krát denne umývať rozmarínovým čajom. Na 1/2 litra vody 2 lyžice rozmarínu,
- dva krát denne umývať čajom z kvetu bazy. Na 1/2 litra vody 1 polievková lyžica čaju,
- do oboch čajov treba pridať citrónovú šťavu,
- 4 lyžice vaječného bielka + 4 lyžice pálenky natrieť na plátno a priložiť,
- umývať sa domácim mliekom, najmä kozím. Obsahuje vitamín A.
 Vred všeobecne
- utlčený čerstvý list šalvie lekárskej – prikladať.

 Vred starý uvoľní
- utlčený čerstvý list šalvie lekárskej – prikladať.

 Vred otvorí
- priložené potlčené čerstvé listy ľanu. Prevzaté,
- cesto z ražnej múky s medom – priložiť, keď uschne vymeniť,
- náplasť z uvareného ľanového semena s medom a olejom,
- vymačkaná šťava z vnútornej kôry bazy čiernej s voskom a nesoleným maslom – obklad. Prevzaté,
- pokrájaný petržlen uvarený vo vode s bravčovým údeným sadlom. Z vychladnutého obklad,
- cibuľa s figami rozvarená – teplý obklad,
- jačnenná múka uvarená s figami – obklad.

 Vred žalúdočný lieči
- zelená kôra z dreva bazy čiernej (pod hnedou) dusená na mlieku – obklad na noc + piť čaj z repíka. Na 3 dcl vody l malá lyžička repíka na 3 krát to vypiť po 1 dcl pred jedlom,
- pojedať maslo s medom,
- obklad na žalúdok z odvaru semena ľanu. Na 3 dcl vody 1 polievková lyžica semena, 5 minút variť. Cca 10 nocí obklad. Pri tom pojedať maslo s medom, alebo postrúhané jablko s medom. Toto všetko by pomohlo iba načas, keby sa nedal napraviť žalúdok, lebo vredy sa tvoria skoro vždy iba v padnutom žaludku,
- 1. týždeň celé dni prikladať obklady z teplého bieleho vína, 2. Týždeň celé dni prikladať teplú ražnú múku v plátenom vrecku, 3. Týždeň celé dni prikladať teplú postrúhanú a na masti udusenú kŕmnu repu.

 Vredy na nohách
- kapustný list uvarený vo víne, odvarom umývať a teplý list prikladať.

 Vykĺbený úd
- sušený alebo čerstvý repík uvarený s otrubami vo víne – teplý obklad. Na 7 dcl vína 2 hrste repíka, 2 hrste otrubov, 4 minúty variť, použiť jednorázovo na celú noc ako obklad,
- rozomleté jadrá vlašských orechov (5 ks) zmiešané s medom a rutou čerstvou. Medy 2 polievkové lyžice a ruty 2 hrste. Obklad na pol hodiny. U alergických osôb môže čerstvá vňať ruty poškodiť pokožku.

 Vyrážky po prechladnutí
- do troj hviezdičkového koňaku (štoku) namočíme zemežlč, každý deň piť z toho 2 malé lyžičky. Na 1/2 litra štoku 2 polievkové lyžice zemežlče.

 Výtok dlhotrvajúci
- piť vo víne varený myší chvostík. Na 1/2 litra vína l polievková lyžica myšieho chvostíka 2 minúty variť, 2 polievkové lyžice dva krát denne po jedle. Opakovať podľa potreby,
- 5-6 nocí obklad na oblasť maternice ľanové alebo konopné plátno navlhčené čerešňovicou, navrch suché,
- na 1/2 litra vína 2 malé lyžičky rozmarínu, 2 minúty variť. 2 polievkové lyžice odvaru 2 krát denne pred jedlom užívať,
- 6-7 dní, len na 3 hodiny obklad na podbruško plátno navrhčené propolisom. Navrch suchý obklad.

 Výtok z ucha
- nakvapkať odvar z rumančeka. Na 3 dcl vody 2 polievkové lyžice rumančeka,
- môže ho spôsobovať výpadok činnosti ľadviny.



 Vysoký tlak
- denne pojedať niekoľko bobúľ hlohu,
- nenosiť hodinky ani kľúče na tele. Priťahujú žiarenie (všetky kovy), ktoré potom oslabuje cievy. Oslabené cievy nepomáhajú srdcu dopraviť krv do periférnych častí tela a srdce potom musí zvýšiť tlak. Hodnoty tlku sú iné, keď máme kovy u seba.

 Záduch (astma)
- piť čaj z kvetov bazy čiernej, med a maslo pojedať. Ako doplnok liečby.

 Záha
- každé ráno na lačno piť cukrovú vodu. Opakovať podľa potreby,
- v tehotenstve požuť trošku maku.

 Zachrípnutie
- 2-3 strúčiky cesnaku rozotrieme a podusíme na bravčovej masti. Pred spaním zohriať a natierať chodidlá, potom obviazať na celú noc.

 Zákal šedý
- obklad na viečka z kvetu ľalie macrovanej 10 dní v 15 % alkohole. Predtým namastiť viečka masťou. Pozor, nesmie sa dostať do očí.

 Zápal pľúc
- prevencia – 200 g cibule dusiť 10 minút. Priložiť na 20 minú na dolné hroty pľúc,
- obklad z teplej srvátky, alebo mlieka na 4 hodiny,
- teplé obklady z octovej vody na 2 hodiny.

 Zápal pľúc zastaralý
- do každého jedla 1 lyžicu masla, zachovať neslanú diétu, nepaprikovať, nekysliť, neponáhľať sa.

 Zápal prínosných dutín
- 1/2 litra čistého liehu, v ktorom sa vylúhoval kúsok nastrúhaného chrenu – natierať.

 Zápal lymfatických uzlín
- studené, mokré obklady a pokoj. Keď začne hnisať, obklad z ľanovej kaše,
- 5-6 nocí teplý obklad z vody z niektorého pútnického miesta. Ako doplnok liečby.

 Zápal mozgových žliaz (blán ?)
- obklady z kyslého mlieka medzi handrou. Vymeniť, keď sa mlieko zrazí na taroh,
- obložiť hlavu čerstvými listami z jelše. V zime sa môžu vyhrabať spod snehu,
- obklady z plátkov surovej kvaky (druh repy).

 Zápal jazyka
- kúsky ľadu ako orech, jeden za druhým dávať na jazyk, alebo studený obklad na hrdlo a na to vlnenú šatku.

 Zápal mandlí
- nahrievať ovos trochu navlhčený vodou alebo ovsené vločky – obklad. Keď vychladne, vymeniť. Po štvrtom obklade nový ovos.

 Zápal hrdla
- slané teplé obklady. Na 1 liter vody 100 g soli.

 Zápal žalúdka a čriev
- listy broskyne namočené do horúcej vody – obklad. Na 1/2 litra vody 10 listov.

 Zápal priedušiek chronický
- do 1/2 litra vody namočiť 4 strúčiky cesnaku na 24 hodín, piť 3 dní po hltoch.

 Zápal žlčníka bez kameňa
- piť srvátku a majoránkový časj. Na 4 dcl vody 1 polievková lyžica majoránky. Na 3 krát to vypiť cez deň pred jedlom, cca 2 týždne.

 Zápal ľadvín
- odvar prasličky piť, nátržník husí ako zápar zaliaty mliekom prikladať. Na 3 dcl vody 1 malá lyžička prasličky, na 3 krát to po jedle vypiť cez deň. Na 3 polievkové lyžice nátržníka 3 polievkové lyžice horúceho mlieka na navlhčenie.

 Žalúdočné kŕče
- teplé boklady z ľadovej kaše alebo z ovsených vločiek. Každú hodinu piť l dcl odvaru fenikla (10 ks) a medzi tým 10 kvapiek valeriánovej tinktúry na kocke cukru.

 Žlčníková kolika
- odvar rumančeka s citrónovou šťavou, na 2 dcl vody l malú lyžičku čaju, na to piť srvátku alebo studenú vodu. Sedacie kúpele: 5 hrstí narezanej ovsenej slamy v 1,5 litri vody variť 1/4 hodiny,
- teplý obklad z vody z niektorého pútnického miesta,
- tepl
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Pochváliť
Iba náhodou som natrafila na túto tému a v téme "Dobré rady pre zdravie" som čítala, že zakladateľka jednej ubka hľadala niečo v babičkinej lekárni a nenašla a hneď na začiatku chcela svoju tému zrušiť. Wegamizi nesúhlasila a mala pravdu...bolo by škoda rušiť ktorúkoľvek!!!
Navrhovala by som, ale po súhlase zakladateliek troch tém urobiť korekcie a témy zlúčiť. " Dobré rady pre zdravie " bola založena v roku 2010 a téma " Z babičkinej lekárne" - založená v roku 2006 Ivanou Š.
Jednotlivé príspevky v troch témach sú veľmi podobného charakteru a škoda je ich nemať v jednej téme... či? sa mýlim? prosím opravte ma. Len neviem, či to moderátorom nerobí veľkú a namáhavú prácu.
Čo Vy nato?.
prvá: Z babičkinej lekárne - od Ivany Š z roku 2006 ......http://www.porada.sk/t26237-z-babickinej-lekarne.html
d
ruhá: Dobré rady pre zdravie - od Wegamizy z roku 2009 ...http://www.porada.sk/editpost.php?p=2437043
tretia: Čo môžem urobiť aktuálne pre zdravie - od ubky z roku 2010 ...........http://www.porada.sk/t138676-co-moze...e-zdravie.html
Naposledy upravil Zitulda : 13.11.13 at 15:42
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Pochváliť
...posúvam na svetlo
0 0
Aanika Aanika

Aanika je offline (nepripojený) Aanika

Pochváliť

Prsty masírujte podľa potreby takto:
Palec: Pomasírujte si ho, ak cítite únavu, stres alebo vám hrozí výbuch hnevu.
Ukazovák: Jeho stimuláciou odstránite nervozitu, vyčerpanie a rozladenosť.
Prostredník: Masáž vám pomôže proti bolestiam hlavy, krku, pri poruchách spánku. Pomôže aj pri chudnutí!
Prstenník: Ak vás bolia kolená, máte zažívacie problémy alebo kašlete, pomôže práve tento prst.
Malíček: Masírujte ho, keď vás bolí chrbát, pomôže však aj zmierniť bolesti pri menštruácii.
0 0

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.