Zavrieť

Porady

Fiktívne vydávanie stravných lístkov

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom stravných lístkov.Účtujem firmu, ktorá si zo mzdy strháva za výdaj stravných lístkov, zistila som, že oni si tie stravné lístky vôbec nevydávajú, teda sa neuskutočnuje ich nákup a robí sa to ako keby fiktívne,upozornila som ich na mínusoví stav SL v účtovníctve a chýbajúce stravné lístky dokúpia(jedná o firmu, kde je konateľom jeden pán a zamestnancom jeho žena).
Chcela by som poprosiť o radu, či je podľa zákona možné, aby si stravné lístky nevydávali(keďže to robia fiktívne), alebo je iný spôsob ako to vyriešiť bez toho, aby museli nakupovať stravné lístky????
Ďakujem dopredu veľmi pekne za odoveď
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Xanti Pozri príspevok
No áno, ale ked zamestnávateľ vyplatí diety nemusí kupovať stravný lístok od spoločnosti, kt. ich predáva. Lebo zamestnanec má nárok len na diety, alebo len na stravné lístky.
ešte raz: na dieéty má nárok ak bol na pracovnej ceste, a to podľa časových pásiem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

liba2 Pozri príspevok
ešte raz: na dieéty má nárok ak bol na pracovnej ceste, a to podľa časových pásiem.
ano ja viem, a ak si tú pracovnú cestu vytvorí? viem už zachádzam pridaleko. Ale nie je to spôsob ako dať zamestnancovi stravné?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nina0074 Pozri príspevok
Tak ale zamestnávateľ im nemá potom inak zabespečiť stravné?
nina, pýtaš sa stále dokola
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Xanti Pozri príspevok
ano ja viem, a ak si tú pracovnú cestu vytvorí? viem už zachádzam pridaleko. Ale nie je to spôsob ako dať zamestnancovi stravné?
... už sme mimo etikety porady .
... a čo v dňoch keď neboli na pracovnej ceste ? a odpracovali viac ako 4 hod. práce...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

liba2 Pozri príspevok
nina, pýtaš sa stále dokola
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť.
A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal.
0 0
nina0074 nina0074

nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

liba2 Pozri príspevok
Stačí, ak zamestnanci písomne prehlásia, že nemajú záujem o stravné lístky. Potom netreba SL nakupovať.
liba2 Pozri príspevok
nina, pýtaš sa stále dokola
zamestnávateľ im môže ponúknuť napr. možnosť nákupu gastrolístkov (veď doteraz im ich "akože" vydával - to treba ešte usporiadať)
zamestnanci môžu poďakovať a neprijať...
tým si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť.
Aha tak teraz chápem, len ma zmýlili tie predošle odpovede
Tak som sa s nimi dohodla, že chýbajúce lístky dokúpia.
Naozaj díki za radu
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Xanti Pozri príspevok
A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal.
... len neviem prečo cituješ mňa ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

liba2 Pozri príspevok
... len neviem prečo cituješ mňa ?
Liba2 ja som len chcela doplniť tvoju super odpoved, s ktorou som súhlasila, a ty si citovala zadávateľku témy.
0 0
nina0074 nina0074

nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

Xanti Pozri príspevok
A ešte pripomeniem, nemôže im sťahovať z miezd vydané stravné lístky. Ked ich nevydal.
No ale vidíš, pokojne sa im to strhávalo, ja som len pred nedávnom dostala túto firmu na účtovanie a pred tým to nikto neriešil.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nina0074 Pozri príspevok
No ale vidíš, pokojne sa im to strhávalo, ja som len pred nedávnom dostala túto firmu na účtovanie a pred tým to nikto neriešil.
Ak Ti napíšu odmietnutie SL, tak nesmieš strhávať. Nezabudni na to. Preto som to napísala, lebo toto si nikto zdá sa nevšimol.
0 0
nina0074 nina0074

nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

Xanti Pozri príspevok
Ak Ti napíšu odmietnutie SL, tak nesmieš strhávať. Nezabudni na to. Preto som to napísala, lebo toto si nikto zdá sa nevšimol.
Však to už viem, že sa to potom nemá strhávať,ale to už robia mzdárky na základe podkladov čo im firma pošle.
Ešte raz dík
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

nina0074 Pozri príspevok
Však to už viem, že sa to potom nemá strhávať,ale to už robia mzdárky na základe podkladov čo im firma pošle.
Ešte raz dík

Chcela by som vidieť podklad pre tie mzdárky, na ktorom sú vlastnoručné podpisy o prevzatí neexistujúcich SL dňa.....
0 0
nina0074 nina0074

nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

Paula Pozri príspevok
Chcela by som vidieť podklad pre tie mzdárky, na ktorom sú vlastnoručné podpisy o prevzatí neexistujúcich SL dňa.....
Chii.
No najprv som si myslela, že nám asi chýba neaká Fa za nákup SL, lebo tiež som rozmýšľala, že ako môžu vydávať keď nemajú SL, ale keď mi to objasnili, tiež som zostala udivená, ale hádam, že to dám neak do poriadku na základe toho čo tu bolo citované
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

liba2 Pozri príspevok
§152 ZP: z-eľ je povinný zabezpečiť.... (nie poskytnúť, to je rozdiel).
Libuška, ja viem, len som to písala v električke cez mobil
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mzdarka renca Pozri príspevok
Libuška, ja viem, len som to písala v električke cez mobil
ja som vedela že ty to vieš, bol to odkaz pre ninu
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

miriza Pozri príspevok
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky.
Ty si hmotne zodpovedná za tieto lístky? ak nie, máš zato, že SL sú u toho kto ich spravuje.
Niekto vo firme je zodpovedný za vykonávanie inventarizácie; ty by si mala požadovať Invent. zápis.
Vykonaním inventúry sa zistí schodok na ceninách, na základe zápisu zaúčtuješ ako pohľadávku voči tomu, kto je hmot. zodpovedný 335 al. 365/213; resp. 569/213 čo bude nedaňový náklad.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miriza Pozri príspevok
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom tak toto je sila, fakticky ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie ja by som nepodpísala a pekne upovedomila IP. , ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky.
som smutná.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

miriza Pozri príspevok
Ja mám zase opačný prípad, firma nakupovala stravné lístky ale nedávala ich zamestnancom ale si ich konatelia rozdávali medzi sebou brávali si po 20 ks mesačne niekedy aj viac, vôbec nie podľa odpracovaných dní. Na konci roku majú na účte 213 zostatok 1462,50 EUR čiže v tej hodnote majú byť ešte lístky ale tie už dááávno nie sú. Zamestnancom by som dala spätne podpísať odmietnutie, ale čo z počiatočným stavom na tomto účte keď nemám lístky.
Miriza, a to prečo? Ja - ako ekonómka - by som nevyvíjala žiadnu iniciatívu, len to čo potrebujem k účtovníctvu, t.j. výsledok inventúry.
Zamestnanci sú ukrátení a ešte to majú aj spätne podpísať ?
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Za lístky som zodpovedná až od 1.5.2010 nakoľko som tu nastúpila a mám to dať do poriadku . Nakúpili 300 lístkov s tým, že doplatia aj za mesiace 1-4 2010 nakoľko to už chcú mať v poriadku. Mali externých účtovníkov, tak sa to zrejme domotalo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať