Zavrieť

Porady

Dedičstvo pre deti

Dobrý deň poraďáci,
chcela by som sa opýtať či sa dá nejako previesť budúce dedičstvo na deti už teraz. V budúcnosti budem mať nárok na 1/3 dedičstva po rodičoch-sme tri sestry. Mám pri rodičoch trvalý pobyt ale bývam s manželom a deťmi v byte, ktorý máme vo vlastníctve. Dá sa už teraz nejakou zmluvou časť môjho dedičstva rodičovského domu previesť na moje deti , aby som sa vyhla v budúcnosti nejakej exekúcie? Dá sa previesť aj časť môjho podielu z bytu, na ktorý vzal manžel hypotéku a ja som ako spoludlžník?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    s dedicstvom sa da cosi robit jedine po smrti - pred smrtou neexistuje dedicstvo, niet co prepisovat

    vseobecne sa da aj na neplnolete dieta previest majetok, je to vsak trochu problematicke, potrebuje niekoho, kto ho bude na sude zastupovat a da sa to len cez sud
    s prepisom podielu z bytu, na ktorom je hypoteka, musi suhlasit banka
    ta sa pravdepodobne bude riadit zvyskom uveru, aby ho mala stale kryty, nedovoli safarit s majetkom, ktory jej ruci za uver

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ffarina Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,
    chcela by som sa opýtať či sa dá nejako previesť budúce dedičstvo na deti už teraz. V budúcnosti budem mať nárok na 1/3 dedičstva po rodičoch-sme tri sestry. Mám pri rodičoch trvalý pobyt ale bývam s manželom a deťmi v byte, ktorý máme vo vlastníctve. Dá sa už teraz nejakou zmluvou časť môjho dedičstva rodičovského domu previesť na moje deti , aby som sa vyhla v budúcnosti nejakej exekúcie?
    Nie, nedá. Kým si to nezdedila, nie je to tvoje a tým pádom s tým nemôžeš disponovať. Nie je ani isté, či to vôbec zdedíš. Život môže priniesť rôzne prekvapenia...

    ffarina Pozri príspevok
    Dá sa previesť aj časť môjho podielu z bytu, na ktorý vzal manžel hypotéku a ja som ako spoludlžník?
    AK je ten byt tvoj, môžeš svoj podiel darovať deťom. Sú tam síce isté obmedzenia a komplikácie, ale dá sa to.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ffarina Pozri príspevok
    Dá sa previesť aj časť môjho podielu z bytu, na ktorý vzal manžel hypotéku a ja som ako spoludlžník?
    Máte s manželom byt v podielovom spoluvlastníctve? Asi nie. Takže pri BSM sa nedá určiť podiel, a nemôžete previesť niečo na deti lebo to vlastníte spolu s mng. Treba poprípade zrušiť BSM ( požiadať súd )alebo zúžiť BSM.
    ffarina Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,
    chcela by som sa opýtať či sa dá nejako previesť budúce dedičstvo na deti už teraz. V budúcnosti budem mať nárok na 1/3 dedičstva po rodičoch-sme tri sestry.
    Nie nedá sa previesť "budúce" dedičstvo na deti. V prípade dedenia vieš previesť darovacou zmluvou túto 1/3 majetku na deti. Tvoj mng. nemá právo na tvoj zdedený majetok, s ním môžeš nakladať podľa svojej lubovôle.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    ffarina Pozri príspevok
    Dá sa už teraz nejakou zmluvou časť môjho dedičstva rodičovského domu previesť na moje deti...
    Co sa tyka rodicovskeho domu, vlastnikmi su rodicia, za svojho zivota mozu so svojim majetkom narabat podla svojho uvazenia. Mozu napr. cast - urcity podiel (alebo aj cely, ked sa im paci ) prepisat na tvoje deti.

    V ziadnom pripade to vsak nie je ich povinnost, bola by to dobra vola.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nezabúdať, že BSM sa dá rozdeliť len budúce...
    Tiež, manžel by mohol dediť po nej časť majetku z pôvodne manželkinho dedičstva

    ffarina je offline (nepripojený) ffarina

    žena ffarina
    Ďakujem za reakciu, ale deti sú už dospelé a manžel s tým súhlasí. Ide o to aby nám v prípade exekúcií(mám svoju szčo aj sro) nemohli siahnuť na byt. To že musí súhlasiť aj banka som na tejto stránke niečo čítala, ale robila by banka problém aj keď som len spoludlžník a hypotéka je na manžela? Dá sa zrušiť alebo zúžiť BSM aj v prípade hypotéky.
    Všetkým ďakujem,

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ffarina Pozri príspevok
    Ďakujem za reakciu, ale deti sú už dospelé a manžel s tým súhlasí. Ide o to aby nám v prípade exekúcií(mám svoju szčo aj sro) nemohli siahnuť na byt. To že musí súhlasiť aj banka som na tejto stránke niečo čítala, ale robila by banka problém aj keď som len spoludlžník a hypotéka je na manžela? Dá sa zrušiť alebo zúžiť BSM aj v prípade hypotéky.
    Všetkým ďakujem,
    No s.r.o. ručí len svojím vkladom, ale ako szčo ručíš celým svojím majetkom, takže v prípade exekúcie môžu Ti siahnuť na byt.
    Nie je podstatné kto bol žiadateľ o hypo, brali ste ju v manželstve a tak ako byt aj hypo patrí do BSM. Byt by ste mohli spoločne prepísať na deti, až po zaplatení hypo. Ak by ste ho prepísali, tak vtedy exekútor nemôže siahnuť na byt.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.