Zavrieť

Porady

Darovanie 1/2 domu

Dobrý deň poraďáci,
prosím o radu, moja sestra a ja máme rodinný dom kde vlastnime každá ½ domu, môže hociktorá z nás darovať svoju časť domu niekomu inému (napr. svojím deťom) tak aby sme o tom navzájom nevedeli? Ďakujem.

Maja
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok
Ale to je teória, vieme, že v praxi život prinesie úplne neštandardné situácie...
Presne ako píšeš, život prinesie fakt čudné situácie. Neviem zákon nedostatočne chráni tých čo takto darujú nehnuteľnosť.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Chobot Pozri príspevok
A to vecné bremeno doživotného užívania nebolo zapísané do katastra? Lebo ak by bolo, tak za kratší koniec by ťahal ten nový majiteľ, ktorý by musel strpieť prítomnosť babičky v dome. Nemohol by ju z domu vyhodiť. Ale to je teória, vieme, že v praxi život prinesie úplne neštandardné situácie...
Podrobnosti neviem. V telke bola reportáž, skús pohľadať
0 0
maja47 maja47

maja47 je offline (nepripojený) maja47

Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

maja47 Pozri príspevok
Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?
Nie.

Tým ,že si jej niečo darovala, je to už jej majetok, s ktorým môže nakladať podľa vlastného rozhodnutia. Práve bránenie práva nakladať s jej majetkom by bolo naopak porušenie jej ústavných práv. Na to, aby darovala niečo niekomu, čo patrí jej, nemusí mať od teba súhlas.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
maja47 Pozri príspevok
Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?
Občiansky zákonník v § 630 hovorí, že sa darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo k členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Z toho vyplýva, že právo žiadať dar späť má iba darca.
Pokiaľ ide o to, či správanie obdarovaného naozaj naplnilo znaky hrubého porušenia dobrých mravov, treba vychádzať z konkrétnej situácie.
Zákon totiž pojem „dobré mravy“ nikde nedefinuje. Zmieňuje sa o ňom § 3 Občianskeho zákonníka, keď hovorí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
Možno povedať, že tu ide o základné pravidlá slušnosti, morálky a vzájomného rešpektu. V spoločnosti sa však tieto pravidlá občianskeho spolunažívania časom menia, teda pri posudzovaní „hrubého porušenia dobrých mravov“ bude smerodajný objektívny spoločenský náhľad na vec skôr ako subjektívny.


Požadovanie vrátenia daru najmä jeho úspešnosti je veľký nevďak zo strany darovaného, ktorý sa prejavuje v takom jeho správaní, ktoré možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Ide o porušenie značnej intenzity alebo o porušenie sústavné, ktoré vzhľadom na trpenie, priebeh a pôsobenie na darcu alebo členov jeho rodiny má povahu hrubého porušenia dobrých mravov. Napr. fyzické násilie, hrubé urážky, neposkytnutie pomoci, starostlivosti a pod. Je však potrebné vedieť, že právo darcu na vrátenie daru sa premlčuje ako každé iné majetkové právo. Premlčacia doba je trojročná a začne plynúť odo dňa, keď darca mohol uplatniť svoje právo prvý raz, to je odo dňa, keď obdarovaný sa začal správať ako je to uvedené vyššie.
Z uvedeného vyplýva, že darca predtým, ako sa rozhodne prenechať niečo obdarovanému si musí zvážiť všetky skutočnosti, čim môže minimalizovať prípadne nepríjemnosti, resp. vyhnúť sa súdnemu sporu o neplatnosť darovacej zmluvy a ďalším následkom s takýmto sporom súvisiacimi.
0 0
maja47 maja47

maja47 je offline (nepripojený) maja47

Ďakujem Vám za všetko, tak to by bolo asi dosť ťažké domáhať sa vrátenia daru, asi to teda radšej nechám tak, veď bude ako nebolo či ako je to.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Xanti Pozri príspevok
Neviem zákon nedostatočne chráni tých čo takto darujú nehnuteľnosť.
Madam, zrejme mnohí nerozumejú inštitútu darovania a potom filozofujú o nesmrteľnosti chrústa
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Watson Pozri príspevok
Madam, zrejme mnohí nerozumejú inštitútu darovania a potom filozofujú o nesmrteľnosti chrústa
Ta počkajú mladý pán, téma o pavúkoch je predsa tu http://www.porada.sk/t60871-p5-pavuk...ml#post1119038 ak vieš porad.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Xanti Pozri príspevok
Ta počkajú mladý pán, téma o pavúkoch je predsa tu http://www.porada.sk/t60871-p5-pavuk...ml#post1119038 ak vieš porad.
Madam, a mnohí dokonca ešte ani nevideli chrústa a pletú si ho s pavúkmi
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Watson Pozri príspevok
Madam, a mnohí dokonca ešte ani nevideli chrústa a pletú si ho s pavúkmi
No strašný mrník, ale ja mladý pán chrústa som videla. V petržkeeeeee od Draždiaka lietali.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Xanti Pozri príspevok
No strašný mrník, ale ja mladý pán chrústa som videla. V petržkeeeeee od Draždiaka lietali.
Madam, ak Vás bližšie zaujíma hmyz, konkrétne chrústy a máte pocit, že ste ich už niekedy naozaj videli a nie ste si tým istá, tak Vám odporúčam založiť si samostatnú tému, kde bude nato priestor, lebo nás tu za tieto kacírske príspevky vyzmizíkujú podobne ako mňa v téme "hluční susedia pri sexe"

P.S.: Dúfam, že to nebude čítať ujo Chobot
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Watson Pozri príspevok
Madam, ak Vás bližšie zaujíma hmyz, konkrétne chrústy a máte pocit, že ste ich už niekedy naozaj videli a nie ste si tým istá, tak Vám odporúčam založiť si samostatnú tému, kde bude nato priestor, lebo nás tu za tieto kacírske príspevky vyzmizíkujú podobne ako mňa v téme "hluční susedia pri sexe"

P.S.: Dúfam, že to nebude čítať ujo Chobot


Ale čítam, čítam. Keďže ste stále slušní a nenadávate na seba, tak vás nebudem mazať.
Naposledy upravil Chobot : 08.08.09 at 22:57
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok


Ale čítam, čítam. Keďže ste stále slušní a nenadávate na seba, tak vás nebudem mazať.
o vďaka Chobot snažili sme sa a mrníkovali sme si vlastné odkazy.
0 0
maja47 maja47

maja47 je offline (nepripojený) maja47

Dobrý deň poraďáci, prosím o ďalšiu radu, len ma prosím nezvozte ak sa to zle pýtam.
Môžem požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia na zastavenie návrhu na vklad vlastníckeho práva v Správe katastra?

Lebo ta moja sestra už darovala tú jej ½ domu (ktorú som jej darovala ja) svojej dcére a podala aj návrh na vklad bez toho aby ma o tom aspoň informovala čo sa mi zdá dosť neférové od nej.
Ak by som súd žiadala o zrušenie darovacej zmluvy to by asi trvalo dlho a za ten čas to kataster aj zavkladuje a potom to už určite nebudem môcť zrušiť, lebo vlastníčka už nebude moja sestra, ale jej dcéra.
Vopred ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

maja47 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci, prosím o ďalšiu radu, len ma prosím nezvozte ak sa to zle pýtam.
Môžem požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia na zastavenie návrhu na vklad vlastníckeho práva v Správe katastra?
Môžeš. Otázne je, či ti vyhovie.

maja47 Pozri príspevok
Lebo ta moja sestra už darovala tú jej ½ domu (ktorú som jej darovala ja) svojej dcére a podala aj návrh na vklad bez toho aby ma o tom aspoň informovala čo sa mi zdá dosť neférové od nej.
Prečo sa ti to zdá neférové? Raz si jej tú polovicu darovala, tak je jej a môže s ňou nakladať, ako chce. Alebo si jej dala nejakú podmienku, že s tým nesmie nakladať? A prečo by ťa mala informovať o tom. Veď to už nie je tvoja nehnuteľnosť.

maja47 Pozri príspevok
Ak by som súd žiadala o zrušenie darovacej zmluvy to by asi trvalo dlho a za ten čas to kataster aj zavkladuje a potom to už určite nebudem môcť zrušiť, lebo vlastníčka už nebude moja sestra, ale jej dcéra.
Vopred ďakujem.
Zrušenie darovacej zmluvy nie je možné (aspoň ja tu nevidím dôvod, prečo by súd mal zrušiť darovaciu zmluv). Môžeš akurát žiadať vrátenie daru, ale k tomu si neuviedla dôvody - dôvodom v zmysle zákona môže byť jedine to, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať