Zavrieť

Porady

Faktura ako elektronicky dokument

Zdravim,

zaujimalo by ma, ci je faktura vo forme elektronickeho dokumentu (naskenovany original, PDF subor,...) zaslana klientovi mailom bez elektronickeho podpisu plnohodnotny danovy doklad.

A este jedna otazocka. Pokial klientovi fakturujem sluzbu, ktoru uz uhradil, je spravne, ked dam do faktury polozku "Uhradena zaloha ...... xy,- Sk" a fakturu ako taku teda vystavim na 0,- Sk? Je nutne potom evidovat aj zalohove faktury?

Dakujem za odpovede.
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som sa dost zdrahala uznat fakturu z internetu. Ani faxom poslana nie je podla mna regularny uctovny doklad. Mohla by som to zobrat ako informativny dokument, na zaklade ktoreho by bolo treba napr. okamzite zaplati ale do uctovnictva by som zalozila fakturu so vsetkymi nalezitostami a pockala by som si na to kym pride postou.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
K druhej casti otazky - tovar alebo sluzbu vyfakturuj tak, ako ma byt, len pod vyslednu sumu napis - uhradena zaloha XYZ, k uhrade 0.
Zalohove platby evidujem na ucte 324 a pri uctovani vyslej faktury, ktora je uz uhradena zalohou uctujem 324/311.
Este pripominam, ze z uhradenej zalohy sa odvadza DPH.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Faktúra nemusí byť podpísaná ani opečiatkovaná, mám to potvrdené od osoby, ktorá prednáša a tiež mi k tomu povedala, že sa na to pýtali na školení, ktoré robilo ministerstvo financií a tam im povedali, že faktúra podpísaná byť naozaj nemusí.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No aspon nieco som si z tej skoly odniesla, jedna ucitelka nam cele styri roky prizvukovala: Nepodpisany papier je zdrap papiera!
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Nam pri kontrole fakturu z faxu neuznali, museli sme dolozit original...
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

My ked faxujeme nejaku fakturu alebo posielame mailom, tak potom posielame do tej firmy aj postou original...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja skoro každý deň faxujem faktúry, aby si tovar mohli ihne)d prijať na sklad, ale vždy faktúry pošlem aj poštou. Ani ja sa neuspokojím iba s faxovou faktúrou.
0 0
mosat1 mosat1

mosat1 je offline (nepripojený) mosat1

podnikateľ - s.r.o.
Funguje vela subjektov, ktore pracuju iba s elektronickymi fakturami. Je to zakonom uznane a kto je proti, nech si nastuduje zakon o uctovnictve (§ 32). Ten tieto doklady uznava a tym ho uznavaju aj ostatne zakony (ak maju vsetky nalezitosti - ten podpis a peciatka nie je podmienkou, ale ani v elektronickej podobe nie je problem to tam uverejnit vo forme obrazku). Keby sme mali kazdemu klientovi posielat postou fakturu, bolo by to utrpenie... Na Slovensku je vela subjektov, ktore posielaju faktury iba elektronicky a nie su ani ochotne to poslat postou...
0 0
ggttaa ggttaa

ggttaa je offline (nepripojený) ggttaa

ja hovorim iba o elektronickom podpise. Dat do faktury podpis a peciatku je najmenej. Ide mi iba o to, ze ked poslem mailom fakturu (ako prilohu) bez ELEKTRONICKEHO podpisu, tak ze ci je to po pravnej stranke spravne. Co si bude o tom mysliet zakaznit je jeho vec I ked si myslim, ze sfalsovat papierovu fakturu nie je o nic tazsie ako elektronicku...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ZÁKON
č. 222/2004 Z. z.
o dani z pridanej hodnoty

§ 71
Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

§ 75
Vyhotovenie faktúry
(6) Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky.

§ 76
Uchovávanie faktúr a iných dokladov
(5) Elektronicky vyhotovené faktúry po dobu úschovy musia byť čitateľné a nesmú byť menené.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Na doplnenie:
V tejto oblasti dochádza k posunu názorov, spojených hlavne s kvalitou vyhotovaných záznamov - faktúr. Elektronika postupuje a tým aj kvalita dokladov a ich vyhotovovanie.
Prikláňam sa k nasledovnému:
- faxovaná faktúra nie je vždy faktúrou spracovanou elektronicky (pri kontrolách je vyžadované doplnenie faktúry bez znakov kópie) - aj kvalita faxov je rozdielna a inak sa pozerá na skrútený termopapier (aj také faxy ešte máme), inak na nakopírované faktúry a pod., pričom spravidla sa faxuje už vyhotovená faktúra, teda sa nejedná o elektronicky vystavenú faktúru, ale o faktúru odoslanú faxom. Ale aj v tejto oblasti je zaznamenávaný vývoj, takže, je to aj o kvalite prijatej faktúry. Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť preukaznosť účtovníctva a trvácnosť účtovných záznamov.
- mailová faktúra je dokladovaná (aspoň by podľa môjho názoru mala byť - aspoň na to by teda bola registratúra žiadúca), odosielateľom, čiže maily by mali byť evidované (postačuje elekronická forma, jej zálohovanie a archivovanie) a tlačí sa na tlačiarni rovnako, ako ostatná účtovná dokumentácia a účtovné knihy. Čiže viem kedy a ako bola faktúra doručená a ak má všetky náležitosti podľa zákona o DPH § 71 a nasl., nie je dôvod neuznať takúto faktúru pre účely DPH.
Za náležitosti účtovného dokladu zodpovedá účtovná jednotka a tie si podľa Zákona o účtovníctve a interných potrieb musí doplniť, čím urobí zadosť súvisiacim predpisom. Takže aj z hľadiska zákona o účtovníctve nevidím problém v zaúčtovaní faktúry prijatej mailom.
Je možné čerpať aj z praxe veľkých spoločností, ktoré k elektronickému vyhotoveniu a zasielaniu faktúr už pristúpili.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mosat1
Funguje vela subjektov, ktore pracuju iba s elektronickymi fakturami. Je to zakonom uznane a kto je proti, nech si nastuduje zakon o uctovnictve (§ 32). Ten tieto doklady uznava a tym ho uznavaju aj ostatne zakony (ak maju vsetky nalezitosti - ten podpis a peciatka nie je podmienkou, ale ani v elektronickej podobe nie je problem to tam uverejnit vo forme obrazku). Keby sme mali kazdemu klientovi posielat postou fakturu, bolo by to utrpenie... Na Slovensku je vela subjektov, ktore posielaju faktury iba elektronicky a nie su ani ochotne to poslat postou...
plne súhlasím s príspevkom. S tým podpisom a uznateľnosťou je to tak, že faktúra MUSÍ byť podpísaná, ale zodpovednou osobou vo firme odberateľa. T.J. Fakturovanú službu, tovar, materiál musí niekto potvrdiť, že naozaj bola dodávka zrealizovaná a fa má opodstatnenie. Ak je zaevidovaná, zaúčtovaná ako keby išlo o originálnu faktúru a teda má všetky náležitosti, nikto nemôže vyžadovať ORIGINÁL. Vo firme musí byť zabezpečené, že prípadný originál, ak dodatočne príde, nebude duplicitne odsúhlasovaný a evidovaný a nedajbože aj účtovaný. Práve z obavy tejto duplicity sa mnohí obávajú a radšej čakajú na originál, ale je to zbytočne. Raz darmo, vývoj ide dopredu...... juj ale som sa rozpísala.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Skoda, ze nie si kontrolorka na danovom urade. Ja som pri kontrole par dokladov musela doplnat - musela som predlozit danovemu uradu riadnu fakturu.
0 0
ggttaa ggttaa

ggttaa je offline (nepripojený) ggttaa

Dakujem za odpovede.

A este doplnujuca otazka - je nutnost archivovat a zasielat odberatelovi aj zalohovu fakturu pokial o nu nepoziada? Pokial viem, zalohova faktura nie je danovy doklad, alebo sa mylim? DPH sa ma netyka...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Zalohova faktura sa neuctuje, je to len podklad pre platbu vopred. Ja obycajne odberatelovi zalohovu fakturu posielam, ked pozadujem, aby zaplatil pred dodanim tovaru, najma kvoli tomu, aby sa nemohol vyhovarat, ze nepozna bankove spojenie.
Zalohovu fakturu potom prilozim k "ostrej" fakture.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
durisovad
Zalohova faktura sa neuctuje, je to len podklad pre platbu vopred. Ja obycajne odberatelovi zalohovu fakturu posielam, ked pozadujem, aby zaplatil pred dodanim tovaru, najma kvoli tomu, aby sa nemohol vyhovarat, ze nepozna bankove spojenie.
Zalohovu fakturu potom prilozim k "ostrej" fakture.
zálohovú faktúru odporúčam prikladať k banke kvôli identifikácii platby.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lida
zálohovú faktúru odporúčam prikladať k banke kvôli identifikácii platby.
Ty prikladáš k bankovému výpisu ku každej platbe doklad na identifikáciu platby?
Lebo ja to nerobím.... pokiaľ ide o ZA-FA, prikladám ju k ostrej.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
aj to je možné, v terajšej dobe elektroniky je normálne, že si firmy posielajú elektronicky svoje doklady, - faktúry. Aj v zákone je to menované, hore sa o tom hovorí, nemôže byť pochybnosť o tom, že takýto spôsob bude o niekoľko rokov prevládať, pretože to šetrí čas a papier.
3_8_11v.gif  
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Chcem sa spýtať, či niekto z daňovákov pri kontrole kontroluje aj Vami vystavené zálohové faktúry? Máme ich veľmi veľa, dajú sa rátať na tisíce, o chvíľu bude problém s ich uskladnením. Je možné, aby sme ich uchovávali len v elektronickej podobe a netlačili? Vytlačili by sme ich príp. až vtedy, ak by sa nám ohlásila kontrola.
Ďakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zálohová fa nie je účtovný doklad o ktorom by sa účtovalo. Účtujeme iba o platbách týchto fa, z toho vyplýva, že nie je povinnosť ich evidovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať