Zavrieť

Porady

Faktura ako elektronicky dokument

Zdravim,

zaujimalo by ma, ci je faktura vo forme elektronickeho dokumentu (naskenovany original, PDF subor,...) zaslana klientovi mailom bez elektronickeho podpisu plnohodnotny danovy doklad.

A este jedna otazocka. Pokial klientovi fakturujem sluzbu, ktoru uz uhradil, je spravne, ked dam do faktury polozku "Uhradena zaloha ...... xy,- Sk" a fakturu ako taku teda vystavim na 0,- Sk? Je nutne potom evidovat aj zalohove faktury?

Dakujem za odpovede.
Usporiadat
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Aj ja mám pochybnosti z došlých faktúr, ktoré majú znaky kópie. Riešim momentálne problém z dodávateľom, ktorý nám začal vystavovať faktúry
s naskenovanou pečiatkou a podpisom ( a nie je to Orange ani ST ).
Informovala som sa na daňovom úrade a bolo mi odporučené, že vo vlastnom záujme mám dodávateľa žiadať o zaslanie originálu, pretože doklad so znakmi kópie znižuje hodnovernosť nášho účtovníctva. V týchto prípadoch potom požadujú od daňového subjektu doložiť aj originál faktúry. Prípadne si idú skontrolovať aj toho, kto takýto doklad vystavil.
Zo svojho pohľadu majú pravdu. Môžu to považovať za podvod a faktúra môže byť falzifikát. Ale náš dodávateľ argumentuje zákonom o účtovníctve, zákonom o DPH,..., že to ani jeden zo zákonov neukladá. V odpovedi nám citoval aj § 32 zákona o účtovníctve :
§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Tu asi pomôže len oficiálne vyjadrenie daňového úradu, čo je "obdobný preukazateľný účtovný záznam ", ktorý nahrádza vlastnoručný podpis.
Je to niekde definované ?
Má niekto oficiálne písomné stanovisko daňového úradu k tejto záležitosť ?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

[QUOTE=Viera]Aj ja mám pochybnosti z došlých faktúr, ktoré majú znaky kópie. Riešim momentálne problém z dodávateľom, ktorý nám začal vystavovať faktúry
s naskenovanou pečiatkou a podpisom ( a nie je to Orange ani ST ).

V tomto prípade by bolo dobré, keby ste takúto formu zasielania faktúr mali písomne dohodnuté s dodávateľom, kde bude presne vyšpecifikovaná forma podpisu alebo znaky, ktoré potvrdia pravdivosť takto zasielanej faktúry.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

[QUOTE=Denda]
Viera
Aj ja mám pochybnosti z došlých faktúr, ktoré majú znaky kópie. Riešim momentálne problém z dodávateľom, ktorý nám začal vystavovať faktúry
s naskenovanou pečiatkou a podpisom ( a nie je to Orange ani ST ).

V tomto prípade by bolo dobré, keby ste takúto formu zasielania faktúr mali písomne dohodnuté s dodávateľom, kde bude presne vyšpecifikovaná forma podpisu alebo znaky, ktoré potvrdia pravdivosť takto zasielanej faktúry.
To by bolo asi akceptovateľné aj pre daňový úrad...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko v § 75 ods. 6 dochádza k zmene právnej úpravy od 1.1.2006, ktorá sa priamo dotýka elektronicky vyhotovovaných faktúr dávam do pozornosti, že "vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu", ktorým je zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 679/2004 Z.z.

Uvedené platí tak ako uvádzam s účinnosťou od 1.1.2006.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať