Zavrieť

Porady

Ako je to s daňou z príjmu za predaj bytu, ak som byt získal darovaním od mamy?

Ak mozem, vyuzijem tuto poradnu, mam problem s oslobodenim od dane z prijmu, no nasiel som v zákone "pokec" o tom, ze ak je to v dedeni a nasledne v rodine (ak som spravne pochopil) mohlo by to byt tiez oslobodene od dane, nie? Moj pripad je nasledovny:

Byt som dostal od mamy darovacou zmluvou a ona ho zdedila po otcovi (mojom dedovi). Nemam tu trvaly pobyt, ani ho nevlastnim 5 rokov, no zaujimalo by ma, ci sa tu nevztahuju tie stanovenia, resp. ci kedze je to priamo v rodine, to nemoze byt oslobodene od dane. Prosim nepisat kopiu co je uvedene v zakone, to som si precital, ale poprosim o vyklad. Teda ako sa to berie, ta rodina v lini, alebo kedy to konci... Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Patho Pozri príspevok
    Ak mozem, vyuzijem tuto poradnu, mam problem s oslobodenim od dane z prijmu, no nasiel som v zákone "pokec" o tom, ze ak je to v dedeni a nasledne v rodine (ak som spravne pochopil) mohlo by to byt tiez oslobodene od dane, nie? Moj pripad je nasledovny:

    Byt som dostal od mamy darovacou zmluvou a ona ho zdedila po otcovi (mojom dedovi). Nemam tu trvaly pobyt, ani ho nevlastnim 5 rokov, no zaujimalo by ma, ci sa tu nevztahuju tie stanovenia, resp. ci kedze je to priamo v rodine, to nemoze byt oslobodene od dane. Prosim nepisat kopiu co je uvedene v zakone, to som si precital, ale poprosim o vyklad. Teda ako sa to berie, ta rodina v lini, alebo kedy to konci... Dakujem.
    Doba vlastníctva nehnuteľnosti u poručiteľa by sa na účely oslobodenia mohla započítať iba v prípade, ak by byt predala vaša mama, ktorá získala vlastníctvo k bytu dedením v priamom rade po svojom otcovi. Keďže vy ste nadobudli byt darom od matky, doba vlastníctva bytu o poručiteľa sa u vás pre účely oslobodenia nedá započítať. Ak v byte nemáte trvalý pobyt, bude váš príjem z predaja bytu oslobodený až po piatich rokoch od nadobudnutia do vlastníctva (ak nebol zaradený do obchodného majetku).

    Ako je to s daňou z príjmu za predaj bytu, ak som byt získal darovaním od mamy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.