Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Karolina06 Pozri príspevok
Tak ešte raz sa spýtam ak zamestnanec poberal 3 mesiace príjem so zrážkovou danou podla § 43 ods. 3 písm. j) a l) môže sa zahrnút do RZ a vrátit dan? ak zvyšok roka pracoval na HPP?
Áno, môže sa mu vrátiť daň.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Karolina06 Pozri príspevok
Tak ešte raz sa spýtam ak zamestnanec poberal 3 mesiace príjem so zrážkovou danou podla § 43 ods. 3 písm. j) a l) môže sa zahrnút do RZ a vrátit dan? ak zvyšok roka pracoval na HPP?
Áno može. Prvý krát za rok 2009 je možné u príjmoch zo závislej činnosti, ktoré boli zdaňované zrážkovou daňou, použiť postup podľa §43 ods.7 aj v Ročnom zúčtovaní dane. Doposiaľ to bolo možné urobiť iba pri podaní daňového priznania.
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

matafe Pozri príspevok
Áno može. Prvý krát za rok 2009 je možné u príjmoch zo závislej činnosti, ktoré boli zdaňované zrážkovou daňou, použiť postup podľa §43 ods.7 aj v Ročnom zúčtovaní dane. Doposiaľ to bolo možné urobiť iba pri podaní daňového priznania.

Ak v RZ zamestnancovi uplatním aj zrážkovú dan z dohôd nárok na zamestnaneckú prémiu nestratí??????
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Tamila Pozri príspevok
Nárok posúdiš podľa základu dane.
Ďakujem za odpoveď. Podľa základu dane nárok má. Len ma veľmi mýli to, že som nerozdeľovala tie príjmy. Pred zdanením som ich spočítala. A teda aj keď náhodou vyšla platiť nejaká daň tak som ju považovala za preddavkovú. Keby som príjem z dohody brala ako samostatný tak by som s neho odpočítavala zrážkovú daň. Len takto žiadna daň nevychádzala. A práve preto mám s toho trošku chaos.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

ingridpa Pozri príspevok
Ak v RZ zamestnancovi uplatním aj zrážkovú dan z dohôd nárok na zamestnaneckú prémiu nestratí??????
Nestratí nárok na ZP.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

vrámci ZP mám otázku - predpokladám, že ZP nemusí byť urobená
iba zamestnávateľom, ale môže sa o ňu požiadať aj formou DP
za odpoveď ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anik Pozri príspevok
vrámci ZP mám otázku - predpokladám, že ZP nemusí byť urobená
iba zamestnávateľom, ale môže sa o ňu požiadať aj formou DP
za odpoveď ďakujem
Áno. V DP typ A na to slúžia riadky 45 a - d...
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Môžem poprosiť odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie na konkrétnom príklade?

Zamestnanec zamestnaný 6 mesiacov v roku
6 mesiacov - podpora z úradu práce - príjem oslobodený
HM 3109,99 (celkový úhrn za 2009)
poistné 309,5
základ dane 2800,49
preddavky 177,42

Splna podmienky na zamestnaneckú premiu
Podáva si danové priznanie typu A

Výsledok:

vrátia sa mu preddavky v sume 177,42 eur
a zamestnanecká prémia 181,03/12*6 =90,52 eur (úhrnný príjem od 1773 do 3546 eur)

čiže z DÚ sa mu vráti celkovo 267,94 eur

Prosím odsúhlasiť prípadne vyjadriť sa k chybám. dakujem
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Tina855 Pozri príspevok
Môžem poprosiť odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie na konkrétnom príklade?

Zamestnanec zamestnaný 6 mesiacov v roku
6 mesiacov - podpora z úradu práce - príjem oslobodený
HM 3109,99 (celkový úhrn za 2009)
poistné 309,5
základ dane 2800,49
preddavky 177,42

Splna podmienky na zamestnaneckú premiu
Podáva si danové priznanie typu A

Výsledok:

vrátia sa mu preddavky v sume 177,42 eur
a zamestnanecká prémia 181,03/12*6 =90,52 eur (úhrnný príjem od 1773 do 3546 eur)

čiže z DÚ sa mu vráti celkovo 267,94 eur

Prosím odsúhlasiť prípadne vyjadriť sa k chybám. dakujem
Máš to správne.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Ďakujem. :-)
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Dobrý deň, stále mám v tom mierny chaos, nakoľko zamestnanec mal podpísané len jedno vyhlásenie. A všade sa píše o tom, že na zamestnaneckú prémiu má nárok len ak nemal podpísané vyhlásenie pri zdaňovaní zrážkovou daňou. Môžem preto poprosiť o skontrolovanie výpočtu zamestnaneckej prémie?:
Zamestnanec zamestnaný na pracovnú zmluvu a zároveň na dohodu. Podpísané mal len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Príjmy sa mu pred zdanením napriek tomu spočítali a tak mu nevychádzala platiť mesačná daň. Keby sa mu nespočítali tak by mu zo zamestnania nevychádzali preddavky ale z dohody by sa mu už zrážala zrážková daň. Daň sa mu počítala vlastne ako keby mal len jeden príjem a nie dva.
Takto sa mu mzda počítala preto, lebo to mesačne bolo pre neho výhodnejšie akoby si mal potom požiadať o vrátenie dane pri ročnom zúčtovaní.
Pracoval na zmluvu celých 12 mesiacov.
Výpočet:
Príjmy zo zamestnania: 2.935,98 Eur
Príjmy z dohody: 1.129,56 Eur
Poistné: 390,71 Eur
Daň z takto uvedených príjmov mu vyšla za celý rok platiť 0,38 Eur.

Celkový príjem: 4.065,54 Eur
Poistné: - 390,71 Eur

Zdaniteľná mzda: 3.674,83 Eur
Zamestnanecká prémia: (4.025,70 - 3674,83)x 19% = 66,67 Eur

ďakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Podľa môjho názoru to máš správne. Súbežné príjmy sa pre daň sčítavajú, vyhlásenie môže mať každý zamestnanec iba jedno.
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Tamila Pozri príspevok
Podľa môjho názoru to máš správne. Súbežné príjmy sa pre daň sčítavajú, vyhlásenie môže mať každý zamestnanec iba jedno.
Ďakujem teda veľmi pekne. Bála som sa mu to priznať, aby som neurobila niečo zlé. Ale zároveň ho o to nechcem pripraviť. =)
Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň..
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

beika Pozri príspevok
Dobrý deň, stále mám v tom mierny chaos, nakoľko zamestnanec mal podpísané len jedno vyhlásenie. A všade sa píše o tom, že na zamestnaneckú prémiu má nárok len ak nemal podpísané vyhlásenie pri zdaňovaní zrážkovou daňou. Môžem preto poprosiť o skontrolovanie výpočtu zamestnaneckej prémie?:
Zamestnanec zamestnaný na pracovnú zmluvu a zároveň na dohodu. Podpísané mal len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Príjmy sa mu pred zdanením napriek tomu spočítali a tak mu nevychádzala platiť mesačná daň. Keby sa mu nespočítali tak by mu zo zamestnania nevychádzali preddavky ale z dohody by sa mu už zrážala zrážková daň. Daň sa mu počítala vlastne ako keby mal len jeden príjem a nie dva.
Takto sa mu mzda počítala preto, lebo to mesačne bolo pre neho výhodnejšie akoby si mal potom požiadať o vrátenie dane pri ročnom zúčtovaní.
Pracoval na zmluvu celých 12 mesiacov.



Výpočet:
Príjmy zo zamestnania: 2.935,98 Eur
Príjmy z dohody: 1.129,56 Eur
Poistné: 390,71 Eur
Daň z takto uvedených príjmov mu vyšla za celý rok platiť 0,38 Eur.

Celkový príjem: 4.065,54 Eur
Poistné: - 390,71 Eur

Zdaniteľná mzda: 3.674,83 Eur
Zamestnanecká prémia: (4.025,70 - 3674,83)x 19% = 66,67 Eur

ďakujem
súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

<BASEFONT>

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
</BASEFONT>
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Nutricia Pozri príspevok
súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti

<BASEFONT>

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
</BASEFONT>
Ďakujem aj Vám. Konečne som to pochopila. =)
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá pracuje na 6 hod. denne.
Základ dane má 3777,86 eur.
4025,70-3777,86x19%=47,09. Takto by mi vychádzalo, že jej mám vyplatiť zam.premiu. Je to správne. Dúfam, že to platí aj keď je zamestnaná na 6 hod. Ak to mám zle, prosím opravte ma.Ďakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ivana 1511 Pozri príspevok
dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá pracuje na 6 hod. denne.
Základ dane má 3777,86 eur.
4025,70-3777,86x19%=47,09. Takto by mi vychádzalo, že jej mám vyplatiť zam.premiu. Je to správne. Dúfam, že to platí aj keď je zamestnaná na 6 hod. Ak to mám zle, prosím opravte ma.Ďakujem
Máš to správne, má nárok na ZP.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
[QUOTE=Nutricia;1291237]súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.

Dobrý večer, aj ja mám jednu zamestnankyňu, ktorá v tom istom podniku má aj prac. pomer aj dohodu, a príjmy zdaňujem jednotlivo, lebo do mzdového programu MRP dos je možné zapísať u jedného zamestnanca len jeden PP. To znamená, že to nerobím dobre? A keď už mala tú zrážkovú daň, môžem jej to počítať ako za preddavkovú, a poprípade vrátiť? Za odpovede ďakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Áno, v MRP sa nedá nahodiť súbežný pracovný pomer. Dalo by sa jedine dohodiť ručne. Ale podľa môjho názoru, keď si je zrazila zrážkovú dań, tak ju aj v RZP uveď ako zrážkovú a samozrejme, ak jej vyjde preplatok, tak ho vráť.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
ďakujem za odpoveď, ináč aj soc.poisť. vyžaduje, kto má u jedného zamestnávateľa aj PP aj dohodu, aby na mesačnom výkaze bol vykázaný dvakrát
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať