Zavrieť

Porady

Zmena výplatného termínu

Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem zmeniť výplatný termín zamestnancom na iný dátum, musím to nahlasovať aj poisťovňam? Ďakujem... Či stačí len dodatkom k prac.zmluvám..
Usporiadat
janka marenistakova janka marenistakova
Ja by som osobne urobila zmenu pracovnej zmluvy zamestnancov a potom by som to nahlásila aj poisťovniam, pretože to súvisí so splatnosťou poistného - je splatné v deň vyplácania mzdy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenkage Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem zmeniť výplatný termín zamestnancom na iný dátum, musím to nahlasovať aj poisťovňam? Ďakujem... Či stačí len dodatkom k prac.zmluvám..
Dodatkom k PZ, tieto termíny si už raz nahlásila, ale pre prípadnú kontrolu z poisťovní by som tam nahlásila.
0 0
janka marenistakova janka marenistakova
Tweety, prečo dodatkom a nie zmenou PZ ? My máme v PZ uvedený termín výplaty 30.dňa nasledujúceho mesiaca, keby sa to menilo,urobila by som písomnú zmenu pôvodnej PZ.ďakujem, Janka
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
janka marenistakova Pozri príspevok
Tweety, prečo dodatkom a nie zmenou PZ ? My máme v PZ uvedený termín výplaty 30.dňa nasledujúceho mesiaca, keby sa to menilo,urobila by som písomnú zmenu pôvodnej PZ.ďakujem, Janka
Dodatok PZ, alebo písomná zmena pôvodnej PZ, ......... každý z nás tomu nadáva ináč, ale ono t v skutočnosti je aj tak Dohoda o zmene pracovných podmienok, ktorou sa riešia všetky zmeny týkajúce sa pracovného pomeru. Len máme viac zaužívaný názov dodatok, je to kratšie.
0 0
janka marenistakova janka marenistakova
Ja som vždy rozlišovala dodatok a zmenu PZ, teraz som trochu na pochybách, napr. chcem k zmluve niečo doplniť, napr. zákaz o zverejnení platu, tak to nazvem dodatok, ale ak niečo mením, čo je už v zmluve dané, tak urobím tlačivo s názvom zmena.Ja viem, že to nie je nejaký kardinálny problém, ale aj tak by chcela mať v tom jasno.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
janka marenistakova Pozri príspevok
Ja som vždy rozlišovala dodatok a zmenu PZ, teraz som trochu na pochybách, napr. chcem k zmluve niečo doplniť, napr. zákaz o zverejnení platu, tak to nazvem dodatok, ale ak niečo mením, čo je už v zmluve dané, tak urobím tlačivo s názvom zmena.Ja viem, že to nie je nejaký kardinálny problém, ale aj tak by chcela mať v tom jasno.
Máš to ošetrené dobre, každá z nás to ináč volá ty to napríklad voláš dodatok ja to mám ošetrené názvom " Oznámenie o ďalších podmienkach vyplývajúcich z pracovno právnych vzťahov. - ktorou ošetrím napr. to zverejnenie o platoch. a zásadné zmeny napr. pracovná doba určitá na neurčitú, zaradenie, skrátenie pracovného času a pod. robím dohodou...
PS nestresuj, život je príliš krátky
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Nedá mi sa nepripojiť do tohto bloku. Mala som teraz kontrolu z IP - výsledok kontroly síce bez nálezu, ale s vytknutím bodu v PZ. Poviem Vám, riadne mi to vyrazilo dych, lebo naozaj PZ máme 100% ošetrené - aspoň som si to myslela doteraz. Vypracovali to renomovaní právnici z oblasti pracovného práva.
Takže, v zmysle ZP ň 43 ods. 2 musí byť
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
My máme v PZ:
"Mzda zamestnanca je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V prípade ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi mzdu pozadu za mesačné obdobie v ktorom zamestnanec ukončil pracovný pomer, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca."
IP vykázal nedostatok s odôvodnením, že sme neuviedli výplatný termín zamestnanca. Stanovisko IP je: výplatný termín je najneskôr do posledného dňa nasledujúceho mesiaca, ale splatnosť môže byť aj o 2 mesiace, čiže výplata sa dá vyplácať iba každý druhý mesiac za 2 mesiace naraz napr.
Ako to máte Vy poraďáci v PZ? Náš právnik skoro z nôh spadol,nečakali, že by IP požadovali obe veci uviesť do PZ - dôležitá je splatnosť .... aké máte Vy skúsenosti prosím?
Podotýkam, že "závadu" musíme odstrániť do týždňa, tak som zvedavá, ako sa právnici popasujú s touto požiadavkou IP... lebo 129 ods. 1
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Takže dáme zamestnancom splatnosť mzdy 60 dní od dátumu výplatného termínu to bude srandy kopec
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pandorasbox Pozri príspevok
Nedá mi sa nepripojiť do tohto bloku. Mala som teraz kontrolu z IP - výsledok kontroly síce bez nálezu, ale s vytknutím bodu v PZ. Poviem Vám, riadne mi to vyrazilo dych, lebo naozaj PZ máme 100% ošetrené - aspoň som si to myslela doteraz. Vypracovali to renomovaní právnici z oblasti pracovného práva.
Takže, v zmysle ZP ň 43 ods. 2 musí byť
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
My máme v PZ:
"Mzda zamestnanca je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V prípade ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi mzdu pozadu za mesačné obdobie v ktorom zamestnanec ukončil pracovný pomer, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca."
IP vykázal nedostatok s odôvodnením, že sme neuviedli výplatný termín zamestnanca. Stanovisko IP je: výplatný termín je najneskôr do posledného dňa nasledujúceho mesiaca, ale splatnosť môže byť aj o 2 mesiace, čiže výplata sa dá vyplácať iba každý druhý mesiac za 2 mesiace naraz napr.
Ako to máte Vy poraďáci v PZ? Náš právnik skoro z nôh spadol,nečakali, že by IP požadovali obe veci uviesť do PZ - dôležitá je splatnosť .... aké máte Vy skúsenosti prosím?
Podotýkam, že "závadu" musíme odstrániť do týždňa, tak som zvedavá, ako sa právnici popasujú s touto požiadavkou IP... lebo 129 ods. 1
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Takže dáme zamestnancom splatnosť mzdy 60 dní od dátumu výplatného termínu to bude srandy kopec
V PZ ste mali mať výplatný terním uvedený - § 43 odst. 2., to je fakt. Ale to ich odôvodnenie , že splatnosť môže byť o 2 mesiace, je v rozpore s § 129 ZP.
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Tweety Pozri príspevok
Ale to ich odôvodnenie, že splatnosť môže byť o 2 mesiace, je v rozpore s § 129 ZP.
Uvažujem nad tým, či to naozaj je v rozpore so ZP...?
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Čítajúc tento odstavec zisťujem, že sa to dá pochopiť 2 rôznymi spôsobmi, a teda aj tak, že ak sa v pracovnej zmluve dohodnem inak, tak to môže byť inak, t.j. aj 2-3 mesačná splatnosť.
Tohto sa týka aj môj problém. Ak by firma chcela dohodnúť so zodpovedným zástupcom splatnosť mzdy 1x za 3 mesiace, myslíte že by to nebolo možné? Zodpovedný zástupca musí mať jednoznačne len pracovný pomer, nemôže byť zamestnaný na dohodu, preto sa uvažuje o úväzku 1 hod./mesačne, t.j. 0,25 hod./týždenne. Bolo by to však pre spoločosť veľmi neefektívne robiť výplaty mesačne (napríklad už aj kvôli plateniu za samotné spracovanie mzdovej agendy živnostníkovi), a preto by sa chcela dohodnúť s týmito zodpovednými zástupcami na kvartálnom vyplácaní. Oni s tým súhlasia, však odmena je naozaj minimálna suma. Myslíte, že to nie je vôbec možné?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Prosím Vás, keď firma zmení výplatný termín z 17 na 30-ty deň v mesiaci,oznámi to na Sociálnej+Zdravotnej poisťovni - treba túto zmenu nahlásiť aj na Daňovom úrade

ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Prosím Vás, keď firma zmení výplatný termín z 17 na 30-ty deň v mesiaci,oznámi to na Sociálnej+Zdravotnej poisťovni - treba túto zmenu nahlásiť aj na Daňovom úrade

ďakujem
Nie. Zmena výplatného termínu musí byť riešená cez dodatok k PZ.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem.
A keď firma doteraz zamestnávala iba dohodárov - treba urobiť aj dodatok k DOhodám?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem.
A keď firma doteraz zamestnávala iba dohodárov - treba urobiť aj dodatok k DOhodám?
Nepíšeš nič o tom, či a ako ste to mali uvedené v dohode. Ak len jednoducho, že je splatná vo výplatnom termíne, tak tu by som to dodatkom neriešila.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem Vám pekne za rady
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Prosím o radu : na ako tlačive nahlasujem zmenu výplatného termínu firmy na sociálnu a zdravotnú poisťovňu? Myslím že to ani elektronicky nejde ,len v papierovej forme alebo sa mýlim ? Ďakujem.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

AdaMtiM Pozri príspevok
Prosím o radu : na ako tlačive nahlasujem zmenu výplatného termínu firmy na sociálnu a zdravotnú poisťovňu? Myslím že to ani elektronicky nejde ,len v papierovej forme alebo sa mýlim ? Ďakujem.

Zmena výplatného termínu musí byť ošetrená v PZ, do sociálky dávaš RL zamestnávateľa, zaškrkneš "zmena", v oddieli 4 napíšeš nový dátum výplaty... Do ZP zmenu nahlasuješ cez Oznámenie zamestnávateľa o vzniku, zmene a zániku platiteľa - dôvod zmeny zaškrkneš "4"... dá sa aj elektronicky !
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

aj socka sa dá elektronicky? tak buď som slepá alebo nevidím pre oči.... inak ZP som neskúšala ale na socke to fakt nikde nevidím a prihlásená som. Ďakujem evuš
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

AdaMtiM Pozri príspevok
aj socka sa dá elektronicky? tak buď som slepá alebo nevidím pre oči.... inak ZP som neskúšala ale na socke to fakt nikde nevidím a prihlásená som. Ďakujem evuš
...tak vyplň na nete a pošli DOPORUČENE na poisťovne, kópiu uschovaj ... Cez elektronické služby to nejde ani mne...
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Tak ale hlavne že treba podávať čo najviac vecí elektronicky .... a takáto vec sa nedá. OK ďakujem.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Tweety Pozri príspevok
Nie. Zmena výplatného termínu musí byť riešená cez dodatok k PZ.
aj toto stále platí, že na DU sa nenahlasuje zmena výplatného termínu? postačujú údaje na prehľade?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať