Zavrieť

Porady

Kupujem nehnutelnost od zenateho, na LV nie je bezpodielovy spoluvlastnik (manzelka)

Chystam sa kupit nehnutelnost, viem ze predavajuci je zenaty ale na liste vlastnictva vystupuje ako vyhradny vlastnik s podielom 1/1. Nemyslim, ze by mal zrusene bezpodielove spoluvlastnictvo.
Je mozne, ze by jeho manzelka po predaji napadla kupnu zmluvu a prevod vlastnickeho prava by bol anulovany?
Da sa niekde preverit, ze ma zrusene bezpodielove spoluvnastnictvo?

Mozem sa nieako poistit, ze ku napadnutiu predaja tomu nedojde? Napr. by som od manzelky predavajuceho ziskala cestne prehlasenie, ze predaj nenapadne alebo nieco podobne...
Uvedomila som si to az teraz, zajtra sa chystame na kataster ;(

...a este: ked mam zmluvu napisanu v sulade so starym zakonom, prejde aj "po novom"? Netreba tam pripisat nieake maslicky ako zmluvna volnost alebo tak?

dik za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    To, že je ženatý nevylučuje, že nemože byť výlučným vlastníkom. Nehnuteľnosť mohol nadobudnúť pre uzavretím manželstva, prípadne počas trvania manželstva darom alebo dedením. Skús si pozrieť na liste vlastníctva titul nadobudnutia, podľa toho sa dá vyčítať ako to nadobudol a kedy.
    aksas2 Pozri príspevok
    To, že je ženatý nevylučuje, že nemože byť výlučným vlastníkom. Nehnuteľnosť mohol nadobudnúť pre uzavretím manželstva, prípadne počas trvania manželstva darom alebo dedením. Skús si pozrieť na liste vlastníctva titul nadobudnutia, podľa toho sa dá vyčítať ako to nadobudol a kedy.
    Zial nie ;( nadobudol to pocas trvania manzelstva (pred par mesiacmi) normalne kupou. Ma vyznam vyziadat si od jeho manzelky napr. cestne vyhlasenie, ze s predajom suhlasi?

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Výlučným vlastníkom nehnuteľnosti môže byť jeden z manželov aj v tom prípade, ak nehnuteľnosť kúpil za trvania manželstva z peňažných prostriedkov, ktoré neboli súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
    Ste opatrná a to je dobre, kľudne si dajte do zmluvy doložku, v ktorej predávajúci vyhlási, že nehnuteľnosť, ktorá je predmetom kúpnopredajnej zmluvy je v jeho výlučnom vlastníctve a prípadne dajte zmluvu podpísať aj jeho manželke ako svedkovi. Poistíte sa tým.
    Správy katastra, žiaľ, na škodu veci, nemajú povinnosť zo zákona zisťovať, či účastník právneho vzťahu žije v manželstve a či predmetná nehnuteľnosť, ktorej vlastnícke právo sa prevádza, je alebo nie je súčasťou BSM. Takže toto pre prípad budúcich rozporov si treba ustriehnuť svojpomocne.


    Viď k tomu aj § 43 zák. č. 40/1964 Zb. Obč. zák. v platnom znení:

    Účastníci sú povinní dbať, aby sa pri úprave zmluvných vzťahov odstránilo všetko, čo by mohlo viesť k vzniku rozporov.
    Watson Pozri príspevok
    Výlučným vlastníkom nehnuteľnosti môže byť jeden z manželov aj v tom prípade, ak nehnuteľnosť kúpil za trvania manželstva z peňažných prostriedkov, ktoré neboli súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
    No parada! Ako moze manzel prist ku peniazom (za ktore to kupil) ktore nie su v bezpodielovom spoluvlastnictve?
    To si dam na toho svojho pozor

    Ten jej podpis na kupnej zmluve staci len tak, nepotvrdeny?
    ...akurat davam dohromady cestne prehlasenie, ze vie o vlastnictve (LV č X, vedeny tamatam na ktorom je vedene toato) , ze vie o predaji a ze s nim suhlasi.
    Este som zvedava, ci to podpise...
    Naposledy upravil hannahRybicka : 03.09.09 at 18:26 Dôvod: typo

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    hannahRybicka Pozri príspevok
    No parada! Ako moze manzel prist ku peniazom (za ktore to kupil) ktore nie su v bezpodielovom spoluvlastnictve?
    To si dam na toho svojho pozor

    Ten jej podpis na kupnej zmluve staci len tak, nepotvrdeny?
    ...akurat davam dohromady cestne prehlasenie, ze vie o vlastnictve (LV č X, vedeny tamatam na ktorom je vedene toato) , ze vie o predaji a ze s nim suhlasi.
    Este som zvedava, ci to podpise...
    K peniazom, ktoré nie sú súčasťou BSM môže prísť ako ku akejkoľvek inej majetkovej hodnote, ktorá nie je súčasťou BSM - darovaním alebo dedením.
    Či dáte overiť aj podpis jeho manželky je už na vás. Ak bude overený, tak nemusíte v prípade sporu preukazovať autenticitu podpisu.
    Dakujem, chlapik nakoniec vyhlasil ze ma s manzelkou vysporiadane BSM. Papier nam sice neukazal ale na katastri to preslo tak snad je vsetko v poriadku uz nadobro.

    Kupujem nehnutelnost od zenateho, na LV nie je bezpodielovy spoluvlastnik (manzelka)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.