Zavrieť

Porady

Vklad hotovosti v ERP a účtovanie

Dobrý deň,
aj po prečítaní niektorých príspevkov na tému evidovania tržby a hotovosti v ERP mi nie je jasné, ako evidovať v JU v PD, ak podnikateľ každé ráno vloží do ERP nejakú sumu. Táto sa zobrazí na dennej uzávierke ako vklad hotovosti, ale v podstate ide o peniaze, ktoré on večer predtým vybral (alebo vybral len časť) a ráno tam znovu časť vložil, resp. vybral večer predtým len časť, a tento zvyšok mu tam vlastne ostane. Je toto potrebné takto viesť aj v peňažnom denníku? Myslím tým, že večer vyberie celú tržbu aj s daným vkladom, aby pokladňa bola na nule a ráno zase časť peňazí vloží? Nemal by potom niekde na ERP evidovať aj výber hotovosti? Je ERP zhodná s pokladňou v účtovníctve? Ak áno, nemajú sa potom niekde evidovať aj všetky výbery z nej napríklad na drobné nákupy? Možno tomu nerozumiem, ale nemám ešte toľko skúseností, tak budem vďačná za každú radu od skúsenejších...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Cez ERP eviduješ denné tržby. Sumu denných tržieb potom zapíšeš ako príjem toho dňa do pokladnice v účtovníctve. Do denných tržieb sa nezarátava vklad do ERP, ktorý si tam dala ráno z dôvodu, aby bolo z čoho zákazníkovi vydávať.
    V ten istý deň v účtovnej pokladnici môžeš mať samozrejme aj výdavky /nákupy, výplaty miezd atď/.
    Takže zostatok v ERP nie je totožný so zostatkom pokladnice v účtovníctve. Je to len zo zákona povinná evidencia tržieb za hotové.

    tibetan je offline (nepripojený) tibetan

    tibetan
    Zdenka ďakujem. Čize ten vklad hotovosti sa tam nahadzuje len evidencne. Aby v pripade nejakej kontroly sedela hotovost v kase. Cize ak to spravne chapem, do pokladnice v uctovnictve evidujem len dennu trzbu na zaklade PPD, a teda nerobim ziadny VPD na sumu toho hotovostneho vkladu do ERP na druhy den rano.. Teda si tie vklady do ERP v podstate vobec nevsimam, ano?

    Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

    :) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac Pepe73Lopez
    Tak táto odpoveď ÁNO (nevšímať si vklad do ERP) ma zmiatla. Rád by som si to upresnil.
    (pre istotu uvádzam moje podmienky: neplatca DPH, predaj tovaru, poskytovanie služieb, ERP, JÚ, bankový účet, elektronické účto)

    Rozoznávam
    1) Pokladnicu (toto je pre mňa globálna pokladnica účtovnej jednotky)- príjmy a výdavky zaznamenávam v PD, k nim vystavujem vlastné PPD, VPD (k týmto pripájam zodpovedajúce FA, doklady z ERP a pod.);
    2) Účet v banke - príjmy a výdavky zaznamenávam v PD na základe výpisov z BÚ (k nim zodpovedajúce FA);
    3) vlastnú ERP na prevádzke - príjmy a výdavky zaznamenávam v PD na základe dokladov z tejto ERP (k nim zodpovedajúce FA, doklady z iných ERP...)

    prevod medzi nimi účtujem s využitím PRIEBEŽNÝCH POLOŽIEK:
    napr. "Vkladám hotovosť do vlastnej ERP" - uskutočňujem vlastne prevod z globálnej pokladnice účtovnej jednotky do vlastnej ERP, ale neznižujem stav finančných prostriedkov účtovnej jednotky a teda uskutočňujem výdavok na priebežnú položku, čo zaznamenám v PD, tento pohyb doložím mnou vystaveným VPD a pripojím doklad z vlastnej ERP (o uskutočnení vkladu).


    ...rovnako ako v prípade bankového účtu môžu vznikať a aj vznikajú v ERP pohyby FP, napr.: rozhodnem sa vybrať hotovosť z ERP a kúpiť si kancelárske potreby:

    V PD zaznamenám výdavok v ERP, ktorý doložím bločkom výberu z vlastnej ERP (tu chcem podotknúť, že spĺňa náležitosti v zmysle Zákona o účtovníctve) a pripojím doklad z ERP, ktorý som dostal od predávajúceho, kde som si bol niečo kúpiť. Tým pádom nevypisujem VPD ani PPD, pretože doklady mi vyrobia moja ERP a ERP tam kde som nakupoval + pohyb v PD je zaznamenaný.


    Jedna otázka: zneistela ma odpoveď, že nie je potrebné si všímať vklad/výber z ERP, robím to teda dobre alebo nie?

    Pzn.: Viem, že je tu plno odpovedí, no exaktnú odpoveď pre JÚ (aj keď je tento topic zaradený v PÚ) na postup zaúčtovania pohybu FP medzi globálnou pokladnicou a vlastnou ERP som nenašiel...

    Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

    :) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac Pepe73Lopez
    To je pekná blbosť, čo... asi nikto to nerieši tak, že v PD má:

    1. Bankový účet (banka)
    2. Hotovosť (globálna pokladnica)
    3. ERP (ako valutová pokladnica s menou EUR a kurzom 1.000)

    ...to robíte tak, že účtovný záznam vkladu do ERP je podložený VPD z pohľadu Hotovosti (Globálnej pokladnice) s pripojeným pokladničným dokladov (bločkom) z ERP? Analogicky výber z ERP je príjem do Hotovosti (globálnej pokladnice) a teda účtovný záznam v PD podložený PPD s pripojeným pokladničným dokladom (bločkom) z ERP?

    Som sa nejako stratil, keď som zapojil do podnikania ERP, he-he ...tápem, no, síce to tu preliezam na porade hore-dole, ale tápem

    Ale ak to tak je, tak to je z pohľadu Hotovosti výdavok na priebežnú položku - peniaze na ceste (vo vzduchu), nechápem...?
    Naposledy upravil Pepe73Lopez : 15.03.10 at 14:03 Dôvod: Doplňujúca Question, dík.

    Vklad hotovosti v ERP a účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.