Zavrieť

Porady

vyšetrenie u lekara

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    mmia Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
    Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
    ... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
    dakujem
    Presne tak..hodiny sa spočítavajú.
    Ak vyčerpal svojich 7 dní, tak existujú ďalšie tri riešenia.
    1. dovolenka
    2. náhradné voľno (nadpracuje čas u lekára)
    3. voľno bez náhrady mzdy

    Treba zamestnanocvi vysvetliť, že prvé dve varianty sú pre neho najvýhodnejšie....
    Naposledy upravil Martin Mocko : 30.09.09 at 10:56

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    odpovedať viem len na druhú časť - hodiny sa spočítavajú teda ide jeden deň na 2 hodiny další na 3 hodiny a o týždeň na 3 hodiny tak je to v súčte jeden deň. Záleží aj od pracovnej doby.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ZP par. 141
    ...
    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    Podla tohoto mu iba jednoducho ospravedlnis neucast v praci, nedas mu na ten cas mzdu, ale je to ine ako neplatene volno - neodhlasujes ho z SP.
    Podklad k tomu volnu je nadalej doklad od lekara o vysetreni.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    mmia Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
    Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
    ... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
    dakujem
    § 141 ZP
    Dôležité osobné prekážky v práci


    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času
    .
    .
    .
    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.


    Podľa môjho názoru, sa po vyčerpaní 7 dní (súčet jednotlivých neprítomností pre uvedený dôvod) poskytne prac. voľno, avšak nemusí byť preplatené = ospravedlnená neprítomnosť - viď odst.3) t.j. rozhodnutie podľa Mzdového predpisu /prípadne zvyklostí/ zamestnávateľa.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    ivka70 Pozri príspevok
    ZP par. 141
    ...
    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    Podla tohoto mu iba jednoducho ospravedlnis neucast v praci, nedas mu na ten cas mzdu, ale je to ine ako neplatene volno - neodhlasujes ho z SP.
    Podklad k tomu volnu je nadalej doklad od lekara o vysetreni.
    súhlas
    pracovali sme súbežne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.