Zavrieť

Porady

Projekt rodinneho domu

Mate skusenosti s individualnym alebo katalogovym projektom rodinneho domu? Co sa vam osvedcilo? Ako najst dobreho projektanta pri individualnom projekte RD? Ako sa pohybuju ceny individualnych projektov?
Usporiadat
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

ciners Pozri príspevok

Zaklady, podorys, rezy, strecha, odvodnenie strechy, pohlady, osadenie.
Len krov by si kreslil niekolko dni, tomu ver
alltracboy Pozri príspevok
dnes su makra na vsetko.. podla mna zada rozmery + nejake parametre a vypluje mu to hotovy krov..
Ak sa môžem pripojiť do tejto debaty,pridám aj svoj názor. Som strojár a pracujem s takými programami, ako AutoCad, SolidWorks, EdgeCam, ZwCad. Ak porovnávam rozdiel medzi spomínanými produktami v strojárstve, určite sú aj v stavebníctve. Verím tomu, že dnes už lepší projektanti nepoužívajú programy na 2D kreslenie. Ako napísal alltracboy, dnes väčšina špičkových programov má nadstavby alebo ako to nazval moduly a to nielen pre stavbárov, ale aj elektrikárov, vodárov atď., ktoré dokážu nielen jednoduchý náčrt, ale komplet stavbu a to aj v 3D. Ale nech je projektant ako chce dobrý, urobiť projekt za jeden deň asi nejde. Pokiaľ to naozaj iba neprekresluje. Aj keď mu program dokáže vypočítať všetko od základov až po strechu, všetko má svoje postupnosti a potrebuje čas.
Naposledy upravil kero64 : 09.10.09 at 11:17
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

aby sa nezvrtla ta debata uplne inym smerom. nikto neplati za kreslenie vykresov ale navrh domu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

kero64 Pozri príspevok
Ak sa môžem pripojiť do tejto debaty,pridám aj svoj názor. Som strojár a pracuje s takými programami, ako AutoCad, SolidWorks, EdgeCam, ZwCad. Ak porovnávam rozdiel medzi spomínanými produktami v strojárstve, určite sú aj v stavebníctve. Verím tomu, že dnes už lepší projektanti nepoužívajú programy na 2D kreslenie. Ako napísal alltracboy, dnes väčšina špičkových programov má nadstavby alebo ako to nazval moduly a to nielen pre stavbárov, ale aj elektrikárov, vodárov atď., ktoré dokážu nielen jednoduchý náčrt, ale komplet stavbu a to aj v 3D. Ale nech je projektant ako chce dobrý, urobiť projekt za jeden deň asi nejde. Pokiaľ to naozaj iba neprekresluje. Aj keď mu program dokáže vypočítať všetko od základov až po strechu, všetko má svoje postupnosti a potrebuje čas.
Ak si odmyslis par najvacsich atelierov, tak si skus nieco okrem Autocadu kupit. A zase clovek nemoze pod projektovou dokumentaciou vidiet len podorys RD. Kreslit detaily kovovych spojov, vystuz, su na to pomocky,ale aj tak to len trosku napomaha. Tu v tejto teme je jeden z paradnych statikov,co robili edenpark v BA, kreslili len statiku asi 4ludia cca rok, nieco vyse roka a nadstavby na vystuz,ocel a drevo maju.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

ciners Pozri príspevok
Ak si odmyslis par najvacsich atelierov, tak si skus nieco okrem Autocadu kupit. A zase clovek nemoze pod projektovou dokumentaciou vidiet len podorys RD. Kreslit detaily kovovych spojov, vystuz, su na to pomocky,ale aj tak to len trosku napomaha. Tu v tejto teme je jeden z paradnych statikov,co robili edenpark v BA, kreslili len statiku asi 4ludia cca rok, nieco vyse roka a nadstavby na vystuz,ocel a drevo maju.
Ak sa tu niekto chváli, že zarába 1000€ denne, za pár dní na ten soft má. Na druhej strane, ak to zoberiem vážne, ten program sa nekupuje na pár dní. Je to dlhodobá investícia, ale verím, že rozsiahle projekty sa robia celé mesiace. Projektant preberá záruku za všetko, čo vo svojom projekte ponúka. Preto by sa mal každý držať hesla, dvakrát meraj a raz "ponúkaj!"
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ako pisal Chandler, nekupuje sa kresba, ale navrh a myslienky. Starsi architekti kreslia aj rucne a beru za projekty viacej penazi ako mladsi. Vacsina tych drobnych zivnstnickov si aj ten Cad nikdy legalne nekupi,co na to nemaju
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

ciners Pozri príspevok
Ako pisal Chandler, nekupuje sa kresba, ale navrh a myslienky. Starsi architekti kreslia aj rucne a beru za projekty viacej penazi ako mladsi. Vacsina tych drobnych zivnstnickov si aj ten Cad nikdy legalne nekupi,co na to nemaju
Plne s tebou a hlavne Chandlerom súhlasím. Dnes je dôležitý nápad. Keď občas listujem v katalógoch, mám dojem, že sa už nič nové nedá vymyslieť. A vždy sa nájdu stále nové a nové návrhy. A ten, kto na taký návrh príde, je víťaz. Dnes už väčšina ľudí sníva o originalite. Mať niečo, čo iní nemajú. A samozrejme, aby to bolo v rozumnej cenovej kategórii.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

chandler Pozri príspevok
alltracboy: musim priznat, ze ti zavidim, lebo ked hovoris, ze za den by si taky projekt nakreslil a zobral za to 1000euro, ale nerobis to. a zivis sa niecim inym tak to ocividne musis zarabat podstatne viac ako ten ubohy litrik denne
mozno keby si vedel citat..alebo necital len to co chces vidiet.. pisal som , ze by som nakreslil prekreslil projekt v autocade za jeden den tak ako je to v katalogu. A mozno aj cosi navyse. O tom ze by som robil projekty za den a predaval ich za 1000eur som napisal ani ciarku.
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

alltracboy Pozri príspevok
mozno keby si vedel citat..alebo necital len to co chces vidiet.. pisal som , ze by som nakreslil prekreslil projekt v autocade za jeden den tak ako je to v katalogu. A mozno aj cosi navyse. O tom ze by som robil projekty za den a predaval ich za 1000eur som napisal ani ciarku.
chandlerova poznámka bola naopak veľmi trefná. Možno keby si vedel čítať...alebo nečítal len to čo chceš vidieť... vedel by si, že chandler práveže napísal, že asi máš ovela lepšie platenú prácu, ak si schopný urobiť projekt za jeden deň a aj tak sa tomu NEVENUJEŠ profesionálne. Zjavne máš teda niečo ešte lukratívnejšie.
Alebo si jeden z tých, ktorí si pozreli časopis katalógové domy a zadreli, že oni by to zbúchali za jeden deň i ked o tom nemajú ani páru?
PS: Neživím sa projektovaním RD. Z dlhodobého hladiska sa to totižto ani nedá (Moožno ešte architekti, ale promenádovať sa na bavorákoch ich neuvidíte - profesisti - no chance) Projektanti beru RD ako také promo, nemôžu to odmietnuť lebo to na nich hádže zlé svetlo, je to také nutné zlo.
Teraz letia katalogove domy, dá sa natom ludí pekne natiahnuť, najprv sa im predá za pár šupákov poloprojekt a ak nie sú dostatočne odborne zruční aby to z toho postavili, tak sa tie peniažky postupne z nich povytahujú, raz za to raz za ono. Nehovoriac o tom, že taky katalogovy dom je ziskový x-krat podľa toho, koľko krat sa predá.
Alebo potom osloviť študenta, poprípade niekoho kto prednedávnom skončil, absentujú síce skúsenosti, ale bude sa vám venovať a spraví to "za pusu".
Kvalitný projektant s x ročnou praxou vám može RD za 1300 eur viete čo.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

harris... ja vidim co napisal a zasa pisem, ze som nehovoril o kresleni komplet projektu. To ze nieco viem spravit neznamena ze to chcem robit. Ked sa mi paci nejake projekt tak si ho prekreslim do autocadu alebo arconu, aby som mohol pozriet ako to vyzera rozmerovo.. pripadne s nabytkom.. to mi trva par hodin. ale nieje to samozrejme kresnelnie projektu
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kero64 Pozri príspevok
Plne s tebou a hlavne Chandlerom súhlasím. Dnes je dôležitý nápad. Keď občas listujem v katalógoch, mám dojem, že sa už nič nové nedá vymyslieť. A vždy sa nájdu stále nové a nové návrhy. A ten, kto na taký návrh príde, je víťaz. Dnes už väčšina ľudí sníva o originalite. Mať niečo, čo iní nemajú. A samozrejme, aby to bolo v rozumnej cenovej kategórii.
da sa vymyslietnieco nove... ked mas debilny pozemok tak skusas veci ktore by si na beznom pozemku mozno neskusal. Ano kazdy sniva o originalite, preto som bol dnes zobrat na colnici hodinky za 1500 dolarov. A stavim sa, ze take nemate. Ale dom mi staci jednoduchy, lebo na iny nemam. Ja som pisal tna plamienkovy ze ked mi chce nakreslit projekt za menej ako 2tis eur tak nech da navrh. Zatial sa neozval.. a v pondelok idem kupit projekt.. takze asi tak.
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

alltracboy Pozri príspevok
da sa vymyslietnieco nove... ked mas debilny pozemok tak skusas veci ktore by si na beznom pozemku mozno neskusal. Ano kazdy sniva o originalite, preto som bol dnes zobrat na colnici hodinky za 1500 dolarov. A stavim sa, ze take nemate. Ale dom mi staci jednoduchy, lebo na iny nemam. Ja som pisal tna plamienkovy ze ked mi chce nakreslit projekt za menej ako 2tis eur tak nech da navrh. Zatial sa neozval.. a v pondelok idem kupit projekt.. takze asi tak.

Áno, skutočne také hodinky nemám. A priznám sa, že nenosím žiadne už aspoň 18 rokov. Nepotrebujem ich. Pravdou je, že ak je "divný" pozemok, veľmi si nenavyskakuješ. V takom prípade sa musíš prispôsobiť rozmerom pozemku a aj veľkosti peňaženky, keďže na iný nemáš. Ale to je problém väčšiny ľudí, ktorí riešia bytovú situáciu. Pri platoch okolo 400€ si vziať hypotéku, tak to je veľká odvaha. Ale bývať treba a ak nieje iné východisko.........
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

alltracboy Pozri príspevok
harris... ja vidim co napisal a zasa pisem, ze som nehovoril o kresleni komplet projektu. To ze nieco viem spravit neznamena ze to chcem robit. Ked sa mi paci nejake projekt tak si ho prekreslim do autocadu alebo arconu, aby som mohol pozriet ako to vyzera rozmerovo.. pripadne s nabytkom.. to mi trva par hodin. ale nieje to samozrejme kresnelnie projektu
Lenže toto uplne mení situáciu. Chytit nejaky časopis s katalogovymi projektami a len pre svoju potrebu si to "zdigitalizovať" skutočne trvá pár hodín. Lenže Tvoj prvý príspevok k tejto podtéme vyznel akoby to čo vyprodukuješ za tých pár hodín bol komplet celý projekt RD na základe ktorého to postavím do posledneho detailu. Nehovoriac o tom, že to prakticky stále len "pajcuješ" a robota "pajcovača" stojí nejakych 100sk/hod a najímaju sa nato študáci.
Ja som ale mal pocit, že sa tu bavíme o full original projekte od architekta, ktorý nad tým aj premýšla. A toto proste za 1300eur nedostanete, nech budete robiť čokolvek.
Možno sa nakoniec aj dohodneme
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Harris Pozri príspevok
Lenže toto uplne mení situáciu. Chytit nejaky časopis s katalogovymi projektami a len pre svoju potrebu si to "zdigitalizovať" skutočne trvá pár hodín. Lenže Tvoj prvý príspevok k tejto podtéme vyznel akoby to čo vyprodukuješ za tých pár hodín bol komplet celý projekt RD na základe ktorého to postavím do posledneho detailu. Nehovoriac o tom, že to prakticky stále len "pajcuješ" a robota "pajcovača" stojí nejakych 100sk/hod a najímaju sa nato študáci.
Ja som ale mal pocit, že sa tu bavíme o full original projekte od architekta, ktorý nad tým aj premýšla. A toto proste za 1300eur nedostanete, nech budete robiť čokolvek.
Možno sa nakoniec aj dohodneme
somnou sa dohadovat nepotrebujes.. ja som zahlasil ze idem kupovat projekt bungalovu katalogovy za dajme tomu 800eur naco tuna par projektant povedal ze taky projekt na kluc spravi ani nie za 2000 eur do troch mesiacov komplet. Naco som ja povedal ze pokial spravy obdobny maly dom ktory by oproti katalogovemu bolo treba trochu upravit, tak ze to za 1300 E beriem.. a potom tu zacali debaty ohladne pracovnej sily a pod. Ja si myslim, ze pokial niekto chce tak dokaze spravit projekt maleho domu za tu cenu, lebo na to nieje vela prace, pokial si vezmes, ze vecsina veci ako detaily a pod su predkreslene veci. O hladne toho kreslania domu.. ja som pisal, ze ako amater dokazem prekreslit dajme tomu podorys za jeden den a myslim, ze profik este skor. ja ani neviem co tu teraz obhajujem.. je to uplne jedno asi jedina vec som sa tu stale snazil napisat je to, ze sikovny architekt spravi projekt jednoducheho domu za par dni tak nevidim problem v tej cene do 2000E. Neviem preco by mal niekto kto sa s tym zivi kreslit obycajny bungalov typu alfa 105 napriklad viac ako mesiac.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

alltracboy Pozri príspevok
Neviem preco by mal niekto kto sa s tym zivi kreslit obycajny bungalov typu alfa 105 napriklad viac ako mesiac.
lebo tych vykresov je viacej ako vidis v katalogu, musi ti vsetko sediet, vela veci robis viac krat, kvoli zmenam, pripomienkam od profesii alebo investora. a popri kresleni musis aj rozmyslat. ale jasne ze taky maly dom trva kratsie. na druhej strane som uz pocul historky o tom ako to sice zacalo megalomanskou stavbou a skoncilo malym domom, ked sa investor najprv tvari, ze dom bez squashoveho kurtu ani nie je dom .... a ked potom zisti co to stoji
0 0
plamen4 plamen4

plamen4 je offline (nepripojený) plamen4

alltracboy

na tvoj mail som poslal 2 studie.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Uz tu bolo x-krat pisane, ze projekt robi team ludi a nie jeden architekt. Po slovensky Tím ľudí a nie jeden architekt. Kto tvrdi,ze spravi za 1300eur, ten si zvysok tímu nevazi a hadze im supky. Po zdaneni cca 1000eur, lutujem toho statika, TZBara, elektrikara,kurenara a poziarnika, co s clovekom, co preda projekt za 1300eur spolupracuju.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Co sa tyka reklamy... nedame si sem hned firemne loga? Bude prca. My sme s kolegom do reklamy natlacili prachy a cas, detto ostatni. Toto sa fakt nepatri sliedit na porade a cihat po zakazkach. dovi dopo slusnost
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kazdy tu v podstate hlada reklamu a ten kto nieco ponuka podsuva reklamu.. urcite ja ty ciners.. pokial teda nieco ponukas. Neche sa mi prehladavat tvoje prispevky. Potom rovno mazte topiky ako "poradi mi niekto elektrikara" a pod. Od toho je snad porada. Keby si tie prachy natlacil do reklamy sem na poradu tak nepoviem ani slovo.. ale ziadne tvoje bannery tu nevidim
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy, jedna vec je,ked niekto sa pyta na elektrikara a ludia,co stavali dom im odporucia a druha vec je tu vyslovene sliedit, ci niekto hlada projekt. Su tu ludia, co do ziadnej temy nedavaju rady,iba cihaju,kedy niekto hlada projekt. A od toho porada podla mna nie je. Ked chce niekto reklamu, nech dava zmysluplne rady a ludia si mozno vsimnu,ze je to clovek veci znaly a pohodak.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja napriklad som rad ze som natrafil na toho architekta. Nemal som odvahu niekoho oslovit, nemal som tusenia o cenach a pod.. mozno su jeho ceny nerealne co tu pisal, ale casom by som sa dozvedel realnu cenu. Poslal mi dva navrhy, relativne dobre, ale na moj pozemok stavane niesu, respektive nieje to to co by som cakal od projektu na mieru. Porada a celkovo takato komunikacia myslim trochu odburava v ludoch zabrany a ja vas vsetkych respektujem, citam vase nazory a beriem si z nich rozne skusenosti. A pride mi dobre, ze sa mozem porozpravat s architektom tak, ako by som sa s nim v reale asi nebavil. Alebo s murarom. To, ze niekto povie, ze je nejaky majster a spravil by to za taku a taku cenu beriem skor ako plus. Pokial mas stavebnu partiu a robis dobre stavby za rozumne ceny tak mozno by som vyuzil aj tvoje sluzby, lebo ja fakt neviem ci mam chodit po stavbach a pytat sa robotnikov co su a kedy budu mat cas.. proste neviem ako najst dobru partiu. Murarov je dost, ale podla toho co mi hovori kolega ako mu stavaju dom, tak ja ako detailista by som asi zo stavby vyhodil kazdeho.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať