Zavrieť

Porady

Rozvedený priateľ - platenie výživného a iné povinnosti voči deťom

Ahoj.Chcela by som Vas poprosit o radu.Mam priatela ktori je rozvedeny jeho ex je riadna zmykacka penazi!!!Ked sa zoberieme ma nejaky narok na jeho majetok???napr- aj v pripade nejakeho nestastia.Maju spolu 2 deti.Vopred Dakujem.A aj čo sa tyka vyzivneho ktore plati.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivka70 Pozri príspevok
Nie, neznamena.
ak dieta zije s oboma rodicmi, tak do 25 rokov zaevidovane na UP, nema narok ani na socialne davky, lebo pre ich potreby je posudzovane spolu s rodicmi a nezaopatrenymi detmi.
A rodicia ho musia zivit. Tak su postavene nase zakony. Takze u dietata rozvedenych rodicov to nemoze byt ine.
Preco by zrazu mala padnut vyzivovacia povinnost len na rodica, u ktoreho dieta byva?
willma Pozri príspevok
lenže ona tá vyživovacia povinnosť voči potomkovi platiteľovi výživného v prípade rozvedených naozaj padá.
ivka70 Pozri príspevok
A to podla akeho zakona?
Vyzivovaciu povinnost urcuje sud a rovnako ju sud musi aj zrusit.
Ivka70,
vieš o niekom komu súd určil platiť výživné ak dieťa prestalo byť zaopatreným, a súd prikázal rozvedenému rodičovi aby nadalej platil na to dospelé dieťa výživné?

Ja naozaj neviem o nikom. Poznám kopu prípadov, že ak dieťa skončí školu tak povinný rodič prestane platiť výživné a o "dieťa" ( dospelú osobu ) sa "stará" rodič ktorému bolo zverené do opatery.
Tu záleží na rodičovi, či bude podporovať dieťa vo flákaní - tj. úplný nezájem o prácu, alebo ho bude tlačiť aj do krátkodobých brigád aby malo aspoň na základné svoje potreby.

Btw. tam kde sa najedia 2 naje sa aj ďalší, ale kupovať oblečenie a platiť mobili aj dospelému dieťaťu čo nemá zájem o prácu je silná káva.

Ja súhlasím s ostatnými, dieťa prestáva byť nezaopatreným dňom ukončenia štúdia. Pri vysokoškolákovi je to dňom štátnic, pri stredoškolákovi je to 31.08. v roku kedy ukončil stredoškolské štúdium.

Ono celý zákon o dávkach v hmotnej núdzi je postavený dosť nešťastne práve kvôli rozvedeným rodičom, ale štát sa chráni, a snaží sa nútiť deti aby po skončení škôl šli pracovať, a nečerpali peniaze zo štátnej kasy.
Pamätám časy ked som skončila ja strednú školu, tak som šla na UP, vyrátali mi dokonca podporu v nezamestnanosti. Tú som mala pol roka a potom som mala dávky v hmotnej núdzi v tej istej výške ( v roku 1997 a bola to suma 3012 sk, potom určili rovnaké pravidlá a znižovali rapídne dávky v hmotnej núdzi ). Ako naozaj nič ma nedonútilo pracovať už aj kvôli tomu, že som chcela ísť na výšku ( rok som bola doma ) a živili ma rodičia.
1 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

rodina1 Pozri príspevok
Willma, k tomuto by som ti chcela napísať nasledovné:
Tá pani na úrade práce vôbec nemá pravdu! Tým, že tvoja dcéra skončila školu, vôbec nepadá jej otcovi vyživovacia povinnosť. Ak bolo výživné určené súdom, toto môže zase zrušiť len súd na návrh buď otca, ktorý má povinnosť platiť výživné, alebo už plnoletej dcéry. Ak však otec prestal platiť výživné z titulu, že dcéra skončila školu a nepožiadal súd o zrušenie vyživovacej povinnosti, môže dcéra nezaplatené výživné vymáhať od otca buď ohlásením na polícii, že otec neplatí výživné, alebo požiada ktoréhokoľvek exekútora v rámci SR o uplatnenie dlžného výživného.
Moja sesternica mala podobný problém. Jej synovi prestal platiť otec výživné (tiež nepožiadal súd o zrušenie vyživovacej povinnosti). Syn bol na polícii, vyčíslili dlžnú čiastku na výživnom a teraz polícia celý spis predložila na prokuratúru.
Napr.
http://hnonline.sk/c1-38137680
Lenže takýto prípad môže mať aj neblahé pokračovanie... Platiteľ podá na súd návrh na zrušenie výživného a bude požadovať aby súd zrušil dňom ukončenia štúdia. Je na 99,99% pravdepodobné že mu vyhovejú v plnom rozsahu. Po právoplatnosti rozhodnutia môže od dcéry vymáhať výživné ktoré podľa rozhodnutia jej už nepatrilo a napr. tiež pošle exekútora. Navyše podá trestné oznámenie, lebo dcéra konala v úmysle získať neoprávnený prospech, napriek vedomosti, že podľa zákona ho otec už nebol povinný ho živiť a zneužila právoplatné rozhodnutie súdu, ktoré v danom prípade už nebolo relevantné.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Flinstone Pozri príspevok
Lenže takýto prípad môže mať aj neblahé pokračovanie... Platiteľ podá na súd návrh na zrušenie výživného a bude požadovať aby súd zrušil dňom ukončenia štúdia. Je na 99,99% pravdepodobné že mu vyhovejú v plnom rozsahu. Po právoplatnosti rozhodnutia môže od dcéry vymáhať výživné ktoré podľa rozhodnutia jej už nepatrilo a napr. tiež pošle exekútora. Navyše podá trestné oznámenie, lebo dcéra konala v úmysle získať neoprávnený prospech, napriek vedomosti, že podľa zákona ho otec už nebol povinný ho živiť a zneužila právoplatné rozhodnutie súdu, ktoré v danom prípade už nebolo relevantné.

Tak to teda urcite nie.
Aj keby cisto teoreticky sud rozhodol, ze zrusi vyzivne ukoncenim skoly (co vsak pochybujem, lebo sa otcovi nepodari dokazat, ze dcera je schopna sa sama zivit - lebo nezarobi ani halier), tak jej ten isty sud nariadi aj vratenie zaplateneho vyzivneho.
Kedze dcera nema ziadny majetok ani prijem, ziadny exekutor jej nebude mat co zobrat.
Peniaze na zivobitie potrebuje teraz, ked bude zarabat ,nebude mat problem ich vratit. A o neopravnenom prospechu pises uplne zbytocne, lebo dcera bude pozadovat len vykonanie pravoplatneho rozhodnutia sudu, o ktoreho zrusenie mohol otec poziadat, keby chcel. Kedze to neurobil, konala v tom zmysle, ze vyzivne je nadalej definovane povodnym sudnym rozhodnutim.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ivka70 Pozri príspevok
Tak to teda urcite nie.
Aj keby cisto teoreticky sud rozhodol, ze zrusi vyzivne ukoncenim skoly (co vsak pochybujem, lebo sa otcovi nepodari dokazat, ze dcera je schopna sa sama zivit - lebo nezarobi ani halier), tak jej ten isty sud nariadi aj vratenie zaplateneho vyzivneho.
Kedze dcera nema ziadny majetok ani prijem, ziadny exekutor jej nebude mat co zobrat.
Peniaze na zivobitie potrebuje teraz, ked bude zarabat ,nebude mat problem ich vratit. A o neopravnenom prospechu pises uplne zbytocne, lebo dcera bude pozadovat len vykonanie pravoplatneho rozhodnutia sudu, o ktoreho zrusenie mohol otec poziadat, keby chcel. Kedze to neurobil, konala v tom zmysle, ze vyzivne je nadalej definovane povodnym sudnym rozhodnutim.
Ono to takto nefunguje... Ak si myslí, že potrebuje peniaze, nech požiada otca o pôžičku s tým, že mu v budúcnosti vráti. (možno že ich nakoniec nebude chciet späť) ale ak sa bude oháňať súdnym rozhodnutím, napriek tomu, že podľa zákona jej už výživné nepatrí, šikovný právnik by v tom našiel aj dôvod na vydedenie podľa zákona.
A na súde nepotrebuje dokazovať jej schopnosť živiť sa... to že nezarobí ani halier je irelevantné. Ukončila prípravu na budúce povolanie, čiže ukončila štúdium a ak nieje telesne postihnutá resp. mentálne, súd to bude považovať že už je schopná sa živiť sama.
A exekutora by som nepodceňoval, lebo jedného dňa jej bude mať čo zobrať a zoberie. Aj s úrokmi.
0 0
jano72 jano72

jano72 je offline (nepripojený) jano72

nie všetky ex-manželky sú žmýkačky, ale tá moja je.. a obr-žmýkačka. Máme spolu dve deti,z toho jedno je u nej a druhé u mňa, ja platím ex 200,- eur výživné a ona mne 35,-. Pritom si myslím, že deti približne v rovnakom veku majú aj rovnaké výdavky na výživu. Áno, namietali by ste, že mám väčší príjem, no to mám, len neviem čo to má spoločné s nárokmi dieťaťa, tie sú predsa u oboch rovnaké. Takže moja ex je naozaj obržmýkačka.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jano72 Pozri príspevok
nie všetky ex-manželky sú žmýkačky, ale tá moja je.. a obr-žmýkačka. Máme spolu dve deti,z toho jedno je u nej a druhé u mňa, ja platím ex 200,- eur výživné a ona mne 35,-. Pritom si myslím, že deti približne v rovnakom veku majú aj rovnaké výdavky na výživu. Áno, namietali by ste, že mám väčší príjem, no to mám, len neviem čo to má spoločné s nárokmi dieťaťa, tie sú predsa u oboch rovnaké. Takže moja ex je naozaj obržmýkačka.
Co to ma spolocne s narokmi dietata?
to, ze dieta sa ma podielat na zivotnej urovni svojich rodicov.
Takze ak by aj ty platil 35 EUR, tak tvoje dieta u manzelky by sa na tvojej zivotnej urovni podielalo ovela menej ako tvoje dieta u teba .....
kazdy rodic prispieva podla svojich moznosti ...
0 0
jano72 jano72

jano72 je offline (nepripojený) jano72

Hm celkom to tak nie je, práve teraz je to tak, že na úkor dcéry nie som schopný dávať sporenie aj pre syna, tak ako to dávam dcére. Je to smutné, ale je to pravda. A dcéra nemala o nič menej ako syn, čo je u mňa, na výlety zásadne chodíme spolu, ošatenie výlučne kupujem dcére len ja, hračky tak isto, školské výlety zase len ja, na dovolenku bez nej nejdem, nejdem bez nej ani na krok, takže má takú istú úroveň ako ja, avšak takú istú neviem zabezpečiť synovi, nemám mu už z čoho šetriť. Áno, nemusíme chodiť na výlety, ale chúďatá, nikam nechodia, ak sú pri matke. Alebo mám prestať jesť, hm aj to je riešenie. Ja viem, že každý sa podiela na výchove ako najviac vie, ale niekedy treba poznať hranice.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať