Zavrieť

Porady

auto v nájme pre podnikateľskú činnosť

Máme auto v nájme pre podnikateľsku činnosť, na ktorej jazdí konateľ spoločnosti, ktorý nie je jej zamestnancom. Robí si cestovn príkazy s vyúčtovaním náhrad za PHM a stravného. Dočítala som sa, že ak má firma auto v nájme má nárok účtovať si PHM samostatným výdajom s nárokom na odpočet DPH. Teda mám opraviť celý rok cestovné príkazy a uplatniť si DPH s čerpania PHM a tým pádom nemá nárok na uplatnenie náhrady za PHM v cestovnom píkaze, alebo to nechať tak a pokračovať len: nákup PHM do výdaja s uplatnením DPH a cestovný príkaz len s nárokom na stravné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Predpokladám že auto má firma v dlhodobom prenájme, nie že si ho spoločník prenajme na pár dní niekde v cieľovej destinácii /to by bolo v cesťáku/. Podľa mňa spotrebu treba účtovať rovnako ako keby vozidlo bolo vo Vašom majetku, čiže 501AE a 343AE na uplatnenie DPH, treba tak isto sledovať spotrebu voči najazdeným kilometrom a priemernej spotrebe auta. Ak Váš zamestnanec alebo spločník použije toto auto na SC a bude tankovať, tak by som bločik za PHM preplatil zvlášť, a na SC dal len diety.
    Nevidím ale problém ak to software umožňuje dať PHM do SC a v ňom rozúčtovať DPH k PHM, len je treba PHM účtovať na 501AE a nie 512AE.

    auto v nájme pre podnikateľskú činnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.