Zavrieť

Porady

Právo na doživotné užívanie bytu

Dobrý deň!
Potreboval by som poradiť. Brat kúpil od otca 3-izbový byt. V zmluve bolo dohodnuté, že otec má právo na doživotné užívanie bytu. Neskoršie sa dostali do sporu, brat sa odstahoval do podnájmu. Jednu izbu zamkol, kde skladuje nábytok, čo nevedel zobrať zo sebou. Chcel by som vedieť, či otec má nárok na časť nájomného, za tú izbu, čo nepoužíva, a či má právo vymknúť majiteľa z bytu. Jednoducho vymeniť zámok vo vchodových dverách, aby brat, bez jeho vedomia, tam nechodil.
Usporiadat
polod polod

polod je offline (nepripojený) polod

Prajem Vám všetkým krásny den

Mal by som pár otázok čo sa týka vecného bremena práva doživotného užívania.
Zaujímalo by ma či musí byť zmluva o doživotnom užívaní/teda vecné bremeno/ urobená samostatne, a či musi ,alebo mala by byť vyzanačena na LV.??? Moja otázka vychádza z toho, že som odkúpil byt od st.rodičov normálne kúpno predajnou zmluvou a v nej je klauzula o doživotnom užívaní zahrnutá.teda vecné bremeno. Je to tak právne v poriadku? No lebo na byt je ťarcha v prospech banky /Hyp./ zapisana na LV a nič viac.

Ďakujem za odpovede
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

polod Pozri príspevok
Prajem Vám všetkým krásny den

Mal by som pár otázok čo sa týka vecného bremena práva doživotného užívania.
Zaujímalo by ma či musí byť zmluva o doživotnom užívaní/teda vecné bremeno/ urobená samostatne, a či musi ,alebo mala by byť vyzanačena na LV.??? Moja otázka vychádza z toho, že som odkúpil byt od st.rodičov normálne kúpno predajnou zmluvou a v nej je klauzula o doživotnom užívaní zahrnutá.teda vecné bremeno. Je to tak právne v poriadku? No lebo na byt je ťarcha v prospech banky /Hyp./ zapisana na LV a nič viac.

Ďakujem za odpovede
Prevod bytu (darovanie či kúpa) a právo doživotného užívania sú 2 samostatné veci. Môžu byť uvedené v jednej zmluve a nemusia.

Právo doživotného užívania môže ale aj nemusí byť zapísaná v LV. Ak sa nezapíše, bude ťažké domáhať sa tohto práva, jedine že by ten, čo poctený výhodou užívania sa domáhal užívania preukázaním právoplatnej zmluvy, kde bolo užívanie dohodnuté.

Ak je to zapísané v katastri, je to jednoznačne preukázateľné, že toto právo existuje a nedá sa len tak zrušiť. Ak v zmluve bolo dohodnuté právo užívania a nie je to zapísané, tak sa to asi nedalo zapísať, alebo to kataster nedopatrením nezapísal. Otázne je, čo chceš docieliť - chceš to nechať dodatočne zapísať, alebo ti vyhovuje to, že to nie je zapísané?

VIac sa dočítaš v tejto téme:

http://www.porada.sk/t117255-darovanie-1-2-domu.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať