Zavrieť

Porady

Leasing

Mám jeden dotaz, leasing osobného auta u neplatcu DPH sa účtuje rovnako ako u platcu DPH? t.j. DPH na 548,568? Alebo je súčasťou obstarávacej ceny ???
Usporiadat
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Tu su odpovede na tvoju otázku treba si dať vyhladanie pred zadaním otázky

http://www.porada.sk/search.php?searchid=385149
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

Ďakujem ale nemám čas na hľadanie, tých príspevkov je tam obrovské množstvo,
stačí mi jedna vetička.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

DPH nie je súčasťou OC.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
danda danda

danda je offline (nepripojený) danda

martinez
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
danda
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.
v tomto sa mýli aj Cenigová - pozri ale najnovšie vydanie "jún 2005"
tie rôzne odpovede sú vývojom a zmenou v zákonoch, ale teraz jednoznačne platí názor, ktorý si citovala - Martinez.
Navrhujem, aby každý kto prezentoval iný názor, radšej vymazal svoj príspevok, lebo nového čitateľa to môže naozaj miasť.
Chcela som poslat ss, ale takých mylných príspevkov je viac.
Ja vymažem tento, len čo sa téme "vyčistí"
Dúfam, že to nie je proti etikete vopred sa ospravedlnujem.
Všímam si však, že pribúdajú nováčikovia, a tí z toho môžu byť riadne mimo, ak čítajú to i to. Diskutovať môžeme takto o halierovom vyrovnaní (len ako príklad) ale o takých zásadných otázkach by malo padnúť konečné slovo.
Cenigová má pravdu.
Naposledy upravil KEJKA : 27.09.05 at 16:14
0 0
imike imike

imike je offline (nepripojený) imike

podľa ods. 6 §25 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Avšak tu nepíše či je to v prípade platiteľa alebo neplatiteľa, ale podľa ods. 5 toho istého §-u daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH súčasťou vstupnej ceny je.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
imike
podľa ods. 6 §25 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Avšak tu nepíše či je to v prípade platiteľa alebo neplatiteľa, ale podľa ods. 5 toho istého §-u daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH súčasťou vstupnej ceny je.
ods. 6 hovorí o LZ
ods 5 hovorí o vstupnej cene všeobecne. Teda následne ods. 6 je výnimka z ods. 5

prečítal si si aj prechodné ustanovenia? To už je za nami ale bola dilema minulý rok či to už platí pre rok 2004, áno plati to od účinnosti tohto zákona
Naposledy upravil KEJKA : 23.09.05 at 05:15
0 0
imike imike

imike je offline (nepripojený) imike

martinez
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
Veď ani §25 ani 26 nehovorí o osobných automobiloch M1
0 0
imike imike

imike je offline (nepripojený) imike

Lida
prečítal si si aj prechodné ustanovenia?
no nevidím ja také ani v prechodných ustanoveniach.... keď niečo tak konkrétny ods. a §
0 0
imike imike

imike je offline (nepripojený) imike

Lida
ods. 6 hovorí o LZ
ods 5 hovorí o vstupnej cene všeobecne. Teda následne ods. 6 je výnimka z ods. 5

prečítal si si aj prechodné ustanovenia? To už je za nami ale bola dilema minulý rok či to už platí pre rok 2004, áno plati to od účinnosti tohto zákona
ja zásadne hovorím že nemá to logiku... nepresvedčila si ma...
da sá ma presvedčiť ale len konkrétnými argumentami... nemyslím si, že ods. 6 by bol výnimkou z ods. 5
napíš prosím ktoré prechodné ustanovenie o tom hovorí... presný § a ods.

asi máš pravdu ale z hľadiska základu dane nie je to jedno?
Naposledy upravil imike : 23.09.05 at 05:39
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
imike
ja zásadne hovorím že nemá to logiku... nepresvedčila si ma...
da sá ma presvedčiť ale len konkrétnými argumentami... nemyslím si, že ods. 6 by bol výnimkou z ods. 5
treba čítať zákon poriadne. Nemám v úmysle ťa "presvedčiť" vyjadrila som svoj názor a na tom trvám. Dokonca s citáciou zákona, takže čo viac?
Súhlasím, že to nemá logiku, ale logiku treba vidieť v tom že istina u nájomcu a prenajímateľa z LZ musí byť rovnaká. Prenajímateľ odvedie DPH aj z OA, takže u nájomcu tá DPH tiež nemá byť v obstarávacej cene.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 25 ods. 6 upravuje vstupnú cenu majetku prenajatého formou finančného prenájmu, takže jednoznačne do OC nejde DPH ,bez ohľahu na to , či sa jedná o platiteľa alebo neplatiteľa DPH. Je to nové ustanovenie, doplnené do zákona k 1.1.2005 práve kvôli tomu, že v roku 2004 to nebolo jednoznačné.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ako vidno o leasingu sa uz popisalo vela z pohladu najomcu,ja mam jeden problem,s ktorym by som potrebovala poradit pripadne rozdebatovat
sme prenajimatelia a uzatvorili sme LZ na 48 mes ale pocet splatok 24 /cize 24 splatok po 2979,-skk a 24 splatol len po 20skk- financne navysenie/ zaujima ma ako to bude u mna z uctovanym splatok-ci tiez rovnomerne,lebo neviem ci som zle citala u prenajimatela som sa nikde nedocitala o rovnomernosti splatok-vsetkym pekne dakujem za svoje nazpry budem vdacna kazdemu nazoru
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
boitana
ako vidno o leasingu sa uz popisalo vela z pohladu najomcu,ja mam jeden problem,s ktorym by som potrebovala poradit pripadne rozdebatovat
sme prenajimatelia a uzatvorili sme LZ na 48 mes ale pocet splatok 24 /cize 24 splatok po 2979,-skk a 24 splatol len po 20skk- financne navysenie/ zaujima ma ako to bude u mna z uctovanym splatok-ci tiez rovnomerne,lebo neviem ci som zle citala u prenajimatela som sa nikde nedocitala o rovnomernosti splatok-vsetkym pekne dakujem za svoje nazpry budem vdacna kazdemu nazoru
j
správne si sa nedočítala o rovnomernosti splátok - lebo nie je. Ešte som si to porovnala s Cenigovou.
Musíš vyhotoviť splátkový kalendár, kde ku každej splátke je vyčíslený úrok. A to je spoločný predpis pre nájomcu aj prenajímateľa. Priebežne úrok vyčíslený pri aktuálnej splátke zúčtuješ na 662-úroky. Ber to ako poskytnutie úveru, ľahšie sa to chápe. Pri úvere tiež strháva banka úroky a účtujú sa do nákladov.
Aj nájomca účtuje úrok zasa na 562-platené úroky. takže to zrkadlovo súhlasí. Ty máš výnos, on má v rovnakom období náklad.
Naposledy upravil KEJKA : 23.09.05 at 19:57
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ano je to novy LZ ja som aj nieco citala len nie som si ista -dakujem ti ,ak budes tak dobra pozri mi to prosim ta nech som si ista
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
danda
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.
Tak som pozrela aj to najnovšie vydanie, Ceniga uvádza dve varianty - ked je súčasťou OC aj ked nie je súčasťou OC (DPH), a to pri osobnom automobile.

V druhom prípade v jeho riešení je účet 381 na časové rozlišovanie neodpočítanej DPH do nákladov, čo nie je v súlade so všeobecne prezentovaným názorom - celá čiastka priamo do nákladov .
Dnes (27.9.2005) som hovorila s Ing. Cenigovou osobne, volala mi, lebo som ju na to upozornila. Vysvetlila mi svoje stanovisko. Určite z jej strany nejde o omyl. Je hlboko presvedčená, že DPH pri OA z leasingu má ísť tiež do OC tak ako pri kúpe za hotové (resp. na faktúru). Preto tam uvádza túto variantu. Ale sa prispôsobuje zneniu zákona o DP a uvádza preto aj druhú variantu s DPH do nákladov. Pri zvýšenej splátke ide o DPH na 3 roky dopredu a treba to časovo rozlišovať. O tomto je presvedčená.
Len som Vám to chcela sprostredkovať. Ja aj tak uprednostňujem do nákladov bez časového rozlíšenia, ale Cenigová je pre mňa autorita, tak si tento jej názor nechávam poriadne prejsť hlavou.
Naposledy upravil KEJKA : 27.09.05 at 08:09
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
existuje také usmernenie, v ktorom sa uvádza leasing aj na strane prenajímateľa aj nájomcu... neviem ho teraz v tejto hodine nájsť..
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pripojila som to. je to v príspevku č.109 na porade POzrite.... leasing od 1.1.2005
ak si to myslela.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať