Zavrieť

Porady

návšteva lekára cez prázdniny

Riaditeľka našej školy odmieta povoliť zamestnancom počas prázdnin návštevu lekára na tzv. P-čko. Dôvodí, že zo zákona vyplýva počas prázdnin zamestnancom povinnosť čerpať dovolenku alebo náhradné voľno. Konkrétny príklad: Jesenné prázdniny 29.10. - 1.11. - zamestnanec má dohodnutú návštevu lekára na 29.10. - zamestnávateľ odmieta povoliť čerpanie P-čka.
Postupuje zamestnávateľ v súlade so zákonom?
Naposledy upravil walterova : 22.10.09 at 13:41
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
katica.vargova Pozri príspevok
Ak dobre viem, tak s polovicou dovolenky má právo narábať zamestnávateľ. V prípade učiteľa, keďže musím čerpať dovolenku počas letných prázdnin, čo je viac dní ako polovica našej ročnej dovolenky, nechápem, prečo by riaditeľ nemal uznať na niektorý deň napr. jesenných prázdnin lekárske vyšetrenie. Podľa mňa nemusím čerpať počas prázdninových dní len dovolenku.
Aspoň moje vedenie doteraz uznávalo LV počas prázdnin.
Neviem či to platí v školstve, ale v podnikatelskej sfére určite nie. Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel, pričom prihliada na oprávnené záujmy zamestnanca ...

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie. Sabadka
walterova Pozri príspevok
Riaditeľka našej školy odmieta povoliť zamestnancom počas prázdnin návštevu lekára na tzv. P-čko. Dôvodí, že zo zákona vyplýva počas prázdnin zamestnancom povinnosť čerpať dovolenku alebo náhradné voľno. Konkrétny príklad: Jesenné prázdniny 28. - 31. 10. - zamestnanec má dohodnutú návštevu lekára na 28.10. - zamestnávateľ odmieta povoliť čerpanie P-čka.
Postupuje zamestnávateľ v súlade so zákonom?
Len na upresnenie jesenné prázdniny sú štvrtok, piatok t. j. 29. a 30. 10. 2009. 28.10.2009 je ešte vyučovací deň.

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Nakolko vasa dovolenka je dopredu planovana, tzv. "paragraf" ju neprerusuje. Riaditelka postupuje v sulade so zakonom.
Dovolenku by prerusila iba pripadna PN alebo OCR.

Doslovne:
ZP § 114

Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
A čo § 112 Zákonníka práce - neviem či rovnako platí aj v školstve

§ 112
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
veronikasad Pozri príspevok
A čo § 112 Zákonníka práce - neviem či rovnako platí aj v školstve

§ 112
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.

(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Ale ak je dovolenka naplanovana skor ako zamestnanec potrebuje navstivit lekara /co v skolstve urcite je/, tak sa dovolenka neprerusi len kvoli jeho navsteve.

Takze ak mas naplanovanu navstevu u lekara a zamestnavatel ti namiseto toho chce nanutit neskor dovolenku, to nemoze, ale ak mas planovanu dovolenku a ty chces ist alebo si neskor naplanujes na rovnaky den lekara, tak ti nemusi uznat "P", lebo paragraf dovolenku neprerusuje, len PN a OCR.
Ak dobre viem, tak s polovicou dovolenky má právo narábať zamestnávateľ. V prípade učiteľa, keďže musím čerpať dovolenku počas letných prázdnin, čo je viac dní ako polovica našej ročnej dovolenky, nechápem, prečo by riaditeľ nemal uznať na niektorý deň napr. jesenných prázdnin lekárske vyšetrenie. Podľa mňa nemusím čerpať počas prázdninových dní len dovolenku.
Aspoň moje vedenie doteraz uznávalo LV počas prázdnin.

susann2 je offline (nepripojený) susann2

susann2
walterova Pozri príspevok
Riaditeľka našej školy odmieta povoliť zamestnancom počas prázdnin návštevu lekára na tzv. P-čko. Dôvodí, že zo zákona vyplýva počas prázdnin zamestnancom povinnosť čerpať dovolenku alebo náhradné voľno. Konkrétny príklad: Jesenné prázdniny 29.10. - 1.11. - zamestnanec má dohodnutú návštevu lekára na 29.10. - zamestnávateľ odmieta povoliť čerpanie P-čka.
Postupuje zamestnávateľ v súlade so zákonom?
Zdá sa mi to príliš prísny pohľad na vec. Kedy sa prerušuje dovolenka, je už uvedené v predchádzajúcich príspevkoch, samozrejme že nenamietam.

Zodpovedný učiteľ vie, že každá vymeškaná hodina mu bude chýbať, preto ak je to možné si plánuje vyšetrenie u lekára cez prázdniny.

Pre mňa je záväzný ods. z § 141
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Dovolenka je na zotavenie. Ak už má zamestnanec vypísanú dovolenku, nerobím problém, ak prinesie potvrdenie z vyšetrenia, dvolenku si prepíše na 2x. Neakceptujem akurát, keď mi takéto potvrdenie prinesie v auguste a vyšetrenie bolo z júla. Spätne nič neprerábam.

V jednom príspevku som už písala, že som prešla do školstva zo zdravotníctva, ani tam nebol problém dovolenku opraviť.

Zákon neprušujú tí čo neakceptujú vyšetrenie počas dovolenky, ale ani tí čo ju dovolia preprobiť. V tomto prípade to záleží len človeku.

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
susann2 Pozri príspevok
Zdá sa mi to príliš prísny pohľad na vec. Kedy sa prerušuje dovolenka, je už uvedené v predchádzajúcich príspevkoch, samozrejme že nenamietam.

Zodpovedný učiteľ vie, že každá vymeškaná hodina mu bude chýbať, preto ak je to možné si plánuje vyšetrenie u lekára cez prázdniny.

Pre mňa je záväzný ods. z § 141
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Dovolenka je na zotavenie. Ak už má zamestnanec vypísanú dovolenku, nerobím problém, ak prinesie potvrdenie z vyšetrenia, dvolenku si prepíše na 2x. Neakceptujem akurát, keď mi takéto potvrdenie prinesie v auguste a vyšetrenie bolo z júla. Spätne nič neprerábam.

V jednom príspevku som už písala, že som prešla do školstva zo zdravotníctva, ani tam nebol problém dovolenku opraviť.

Zákon neprušujú tí čo neakceptujú vyšetrenie počas dovolenky, ale ani tí čo ju dovolia preprobiť. V tomto prípade to záleží len človeku.
V tomto mas pravdu, zamestnavatel to moze urobit, moze kludne zaplatit paragraf namiesto dna dovolenky, su to jeho peniaze jeho dobra vola.
Ziadny zakon ho vsak nenuti to robit.
Je totiz vela spekulantov, ktori sa taketo cosi snazia robit napr. cez celozavodne dovolenky.

V skolstve by som to posudzovala obzvlast opatrne, nakolko peniaze, ktore rozdavas, nerozdavas svoje, ale peniaze nas vsetkych
A zasa - maloktory ucitel uci nepretrzite cely den, zvycajne ma cas/okno aj cez riadny tyzden, kedy moze navstivit lekara bez nutnosti vynechania vyucovacich hodin.
Nevidím dôvod prečo to v školstve posudzovať obzvlášť opatrne.

Ministerstvo školstva napr. v tomto šk. roku nariadilo 57 pracovných dní prázdnin, pričom dovolenka učiteľov činí aj s navýšením z vyššej kolektívnej zmluvy 45 dní. Kde máme vziať zvyšných 12 dní? Čerpať neplatené voľno? Odkladať si náhradné voľno? Čo ak nemám kedy a koho zastupovať, aby som vôbec nejaké náhradné voľno mala.

Zákon stanovuje, že zamestnávateľ môže disponovať (nariadiť) čerpanie až dvoch tretín mojej dovolenky. V školstve je nariadené čerpanie 100%. Nemôžeme využívať lacnejšie dovolenky napr. v júni, či septembri, lebo ak nám dovolenku aj zamestnávateľ schváli, musíme ju najprv mať.

Čo sa týka rozdávania peňazí - nás všetkých - Ak si ja vyčerpám paragraf cez prázdniny - zamestnávateľ mi zaplatí 1 deň (nárok mám na 7 do roka), ale ak si ja vyčerpám paragraf počas vyučovania, zamestnávateľ zaplatí môj paragraf + 130% za moje zastupovanie.

Každý zodpovedný učiteľ vie, že akokoľvek kvalitne odzastupovaná hodina je vždy len "odzastupovaná". Takže toto určite zneužívať nebude.

Re: okno - počas tzv. okna (mimochodom 45 minút) je možno schopný ísť k lekárovi učiteľ v meste, keď ambulancia sídli hneď vedľa školy a pritom zaplatí 7-15 € za objednávku na určitú hodinu. Z učiteľských platov? Učiteľ na dedine nemá ani takúto šancu a ošetrenie v popoludňajších hodinách nie je vždy možné.

susann2 je offline (nepripojený) susann2

susann2
ivka70 Pozri príspevok
V skolstve by som to posudzovala obzvlast opatrne, nakolko peniaze, ktore rozdavas, nerozdavas svoje, ale peniaze nas vsetkych
A zasa - maloktory ucitel uci nepretrzite cely den, zvycajne ma cas/okno aj cez riadny tyzden, kedy moze navstivit lekara bez nutnosti vynechania vyucovacich hodin.
Ja s tým súhlasím, každý zamestnávateľ by si mal zabezpečiť, aby § v ktorom sa hovorí, že je povinný umožniť zamestnancovi vyšetrenie v zdrav. zariadení na nevyhnutný čas, bol čo najmenej zneužitelný a to nielen v školstve.

U nás to máme ošetrené aj vo vnútornej smernici, aby bolo každému jasné, čo to je "nevyhnutný čas" poskytnutý na vyšetrenia. Napr. v mieste bydliska mu môže byť preplatené ošetrenie maximálne vo výške 3,75 hodiny. V prípade, že lekár uzná, že jeho stav si vyžaduje celodenný kľud, musí to uviesť na priepustke. Z priepustky alebo potvrdenia musí byť zrejmé kedy k lekárovi prišiel či už je to vyšetrenie v mieste alebo mimo miesta bydliska. Príchod k lekárovi si napíše zamestnanec a odchod od lekára, potvrdí lekár. Dobu počas ktorej bol zametnanec na vyšetrení si uvedie do mesačného mzdového výkazu, vedúci zamestnanec to skontroluje a overenie potvrdí svojim podpisom. 95 % zamestnancov nezneužíva vyšetrenia u lekárov, 3 % sú naozaj chorí a na tie 2% by mi nestačilo ani 10 smerníc.

U nás napr. riaditeľ zamestnancov požiadal, aby si preventívne prehliadky vykonávali počas prázdnin, aby bol vyučovací proces, čo najmenej narušovaný. Niektoré vyšetrenia, ktoré lekár odporučil, zamestnanec ani nedokáže obsolvovať za jeden deň a je samozrejmé, že ich má aj preplatené.

Niektorí zamestnanci mali už v septembri vyčerpaných tých 7 dní. Čo ak sú naozaj chorí ? Neskúmam to, viac im aj tak nepreplatím.

walterova Pozri príspevok
Ministerstvo školstva napr. v tomto šk. roku nariadilo 57 pracovných dní prázdnin, pričom dovolenka učiteľov činí aj s navýšením z vyššej kolektívnej zmluvy 45 dní. Kde máme vziať zvyšných 12 dní? Čerpať neplatené voľno? Odkladať si náhradné voľno? Čo ak nemám kedy a koho zastupovať, aby som vôbec nejaké náhradné voľno mala.
Zamestnávateľ nemôže zamestnancovi v žiadnom prípade nariadiť čerpať neplatené voľno. V zákonníku práce je aj tento §:
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.
(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Riaditeľ má možnosti, prideliť učiteľom náhradnú prácu resp. náhradný porogram, u nás tomu tak bude aj teraz počas jesenných prázdnin, nebude mať nikto žiadnu dovolenku.

Mimochodom tá nariadená dovolenka musí byť niekde písomne stanovená a podpísaná riaditeľom. Aj keď v školstve už každý je s tým uzrozumený, kedy môže čerpať dovolenku, dávať to na papier, že disponujem s celou dovolenkou zamestnancov, by som asi nerobila. Aj v smerniciach máme uvedené, že zamestnávateľ odporúča čerpanie dovolenky počas prázdnin, nie že ju nariaďuje.

tímea19 je offline (nepripojený) tímea19

tímea19
máš nárok na Pčko 7krát na jeden kalendárny rok plus 7krát P, ako doprovod,čo samozrejme môžeš čerpať aj cez počas prázdnin, to znamená, že tvoja riaditeľka poruší tvoje základné práva a môžeš na ňu podať aj sťažnosť (na dve po sebe nasledujúce dni môžeš tiež čerpať, ale nie u toho istého lekára, napr. 1 deň od zubára, 2 deň od praktického)

susann2 je offline (nepripojený) susann2

susann2
tímea19 Pozri príspevok
máš nárok na Pčko 7krát na jeden kalendárny rok plus 7krát P, ako doprovod,čo samozrejme môžeš čerpať aj cez počas prázdnin, to znamená, že tvoja riaditeľka poruší tvoje základné práva a môžeš na ňu podať aj sťažnosť (na dve po sebe nasledujúce dni môžeš tiež čerpať, ale nie u toho istého lekára, napr. 1 deň od zubára, 2 deň od praktického)
Tak toto sa tak jednoznačne nedá povedať.

V prvých príspevkoch je vysvetlené, kedy sa prerušuje dovolenka. Dovolenku naozaj neprerušuje vyšetrenie u lekára. Ja som upozorňovala nato, že v takomto prípade, musí byť ale čerpanie dovolenky písomne určené, riaditeľom podpísané, napr. v zápisnici z gremiálnej porady, všetci zamestnanci s tým oboznámení. Ak takéto niečo v organizácii nie je, vtedy môže ísť aj o porušenie zákona resp.práv zamestnanca.

V tomto prípade je všetko na riaditeľovi organizácie, ako sa k danej veci postaví, či mu záleží, aby bol vyučovací proces čo najmenej narušovaný, zamestnanci pokiaľ možno si naplánovali vyšetrenia na prádzniny, alebo z nejakých mne nevysvetliteľných dôvodov určí čerpanie dovolenky na presný dátum.

Dopĺňam to ešte o tento § ZP:
§ 111

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Naposledy upravil susann2 : 28.10.09 at 20:41

tímea19 je offline (nepripojený) tímea19

tímea19
máš pravdu čo sa týka tých paragrafov, zákonov atdˇ,ja len z druhého uhlu pohľadu, som myslela, že je dobre vedieť aj takéto banálne veci,vychádzam zo svojich osobných skúseností,som bola aj riaditeľka aj poľný učiteľ,takže veľa vecí záleží aj na danej situácie,osobe,rešpektovania zákonov ale i osobnom postoji toho vedúceho zamestnanca,ak rozumieš na čo narážam...
Na našej škole sa už P-čka zneužívajú, niektorí si presne vypočítajú, aby 7 dní vyčerpali a niekedy si tým predĺžia víkend.
Sú to spoločné peniaze a to je už voči ostatným nefér.

julia2 je offline (nepripojený) julia2

julia2
Na našej škole sa dovolenka vyberie cez letné a jarné prázdniny,, no a jesenné a zimné, veľkonočné a pod.dni nám strhnú z dohody o vykonanej práce, čiže z krúžkov. A tak z odpracovaných 70 hodín krúžkovej práce mi strhnú 40 a viac hodín za tieto prázdniny,....Dobré nie??!!

BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

BABYstar
Asi má na mysli, keď sú teraz vianočné prázdniny a učiteľ si chce vyčerpať P -čka školy sú bez prevádzky ,návštevou lekára / má na ne nárok / 7 do roka/ , tak si ušetrí dovolenku.Jasné, že musí čerpať cez tieto dni NV alebo P-čka alebo dovolenku. Ale neviem, kde v zákone je napísané, že učiteľ v čase zatvorenia škôl / vianočné , jarné/ prázdniny nemohol navštíviť lekára a dokladovať to P-čkom. Alebo sa mýlim?

julia2 je offline (nepripojený) julia2

julia2
Stále sa k tomu nijto kompetentný nevyjadrí??? Hovorí sa tu o P, alebo OČR cez jarné, alebo zimné prázdniny...

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
julia2 Pozri príspevok
Stále sa k tomu nijto kompetentný nevyjadrí??? Hovorí sa tu o P, alebo OČR cez jarné, alebo zimné prázdniny...
Na Porade sa nikto "kompetentný" nevyjadruje. Na Porade si radíme navzájom. Máš konkrétnu otázku ? Si v téme starej takmer dva roky.

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár lubko6394
julia2 Pozri príspevok
Stále sa k tomu nijto kompetentný nevyjadrí??? Hovorí sa tu o P, alebo OČR cez jarné, alebo zimné prázdniny...
Ja Ti teda odpoviem. Návštevu u lekára platí zamestnávateľ a podľa zákona vtedy ak návštevu nie je možné vykonať v mimopracovných hodinách. Takže to Tvoje šetrenie dovolenky by u mňa dopadlo tak, že v sumáre by si na tom nezarobila ani floka a veľmi rád by som sa s Tebou za takýto prístup k práci rozlúčil na trvalo. Máš predsa za svoj plat pracovať a hodiny využiť čo najefektívnejšie v prospech zamestnávateľa aby si mu dala šancu na svoje vyššie ohodnotenie, nie špekulovať ako inkasovať a nepracovať a aký papier by Ti na to bol dobrý.
ivka70 13.07.18 12:31 odstránil(a) z Porady

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.