Zavrieť

Porady

Zakúpenie strojného zariadenia + oprava

Prosím , čo by ste poradili . 1/ Firma ide zakúpiť strojné zariadenie v hodnote 300 000,- Sk na základe KPZ . Dohodnutá suma bude vyplatená hneď po prevzatí zariadenia . Zaradí sa do 2.OS a bude sa odpisovať .
2/ Asi o dva mesiace sa na tomto zariadení prevedie generálna oprava v hodnote 300 000,- Sk . Ako sa bude považovať táto GO , bude to cena , ktorá navyšuje hodnotu stroja ? Vymenia sa tam opotrebené ND za také isté , ale samozrejme že nové .

Môj názor je , že sa navýši cena stroja o cenu GO a potom sa bude odpisovať zo sumy 600 000 Sk . Nuž , ale nedostala som súhlas , pretože oni tú GO chcú premietnúť do výdavkov. Tak čo fčul . Poraďte , alebo ma usmernite v uvedenom probléme .

Týka sa SZČO a JÚ .
Ďakujem .
Naposledy upravil Zita5 : 25.08.05 at 12:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Technické zhodnotenie by to bolo ,ak by išlo o rekonštrukciu - také zásahy do stroja, ktoré by mali za následok zmenu účelu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Ak by ste rozšírili vybavenosť alebo použiteľnosť stroja o nejaké súčasti, ktoré pôvodne neobsahoval, išlo by o modernizáciu.
    Ak chcú dať GO do nákladov ako opravu, musí byť dodržané, že ide iba o odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia stroja do prevádzkyschopného stavu.
    Mala som raz v rukách preberací protokol, ktorý bol prílohou KZ, kde bol uvedený technický stav zariadenia pri kúpe, bol tam popísaný stupeň opotrebenia a iné blbiny(napr. poškodenie povrchovej úpravy). Následne sa robila oprava , ktorá išla celá do nákladov. prešlo to cez kontrolu bez problémov - myslím, že sa im páčila tá príloha.
    Toto sú veľmi citlivé prípady, hlavne pri väčších sumách. To , či ide o TZ by mal hlavne posúdiť ten, čo "opravu" vykonáva.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Veď práve , že oni by chceli dať celú sumu za opravu dať do nákladov a vlastne u nás sa bude vyhotovovať aj KPZ a naša firma im bude aj prevádzať GO . Takže potrebujem to dať nejako do hromady . Teraz rozmýšľam , že jedna vec bude KPZ s uvedením a rozpisom opotrebenia stroja . A druhá vec by mala byť tá oprava, len teraz neviem , že či tú opravu dám osobitne na základe objednávky na G opravu , ktorú nám zašle vlastne kupujúci , alebo zhotovím zmluvu o vykonaní GO . Neviem ako by to bolo správne , aby sme tej proti strane pomohli . Záleží nám na tom , pretože od nás kupujú to strojné zariadenie .
    Naposledy upravil Zita5 : 26.08.05 at 08:17

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prosím , ak by sa našiel niekto , kto sa stretol s podobným prípadom , nech napíše pár riadkov . Potrebujem stanoviská dosť súrne .

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    My sme tiež robili GO niekoľkých strojov a keďže sme od opravcu požadovali, aby nám deklaroval, že sa žiadny z parametrov stroja opravou nezlepšil - nezhodnotil, účtovali sme 511. Odobrila to aj audítorka.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neviem či som dobre pochopila - vy predávate stroj, na ktorom neskôr vykonáte GO. Ide teda o 2 "akcie". Pre Vás je to jasné - predaj a potom poskytnutie služby. Možno by bola dobrá zmluva o dielo s predmetom diela rozpísaným tak, aby bolo jasné, že ide o opravu. To malo byť pre nich postačujúce na zdokumentovanie , že ide o opravu a nie o TZ.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Johanka
    Neviem či som dobre pochopila - vy predávate stroj, na ktorom neskôr vykonáte GO. Ide teda o 2 "akcie". Pre Vás je to jasné - predaj a potom poskytnutie služby. Možno by bola dobrá zmluva o dielo s predmetom diela rozpísaným tak, aby bolo jasné, že ide o opravu. To malo byť pre nich postačujúce na zdokumentovanie , že ide o opravu a nie o TZ.
    Áno , predávame strojné zariadenie za sumu 300 000 Sk ako som uviedla v zadaní . Stroj je vekom používania fyzicky opotrebený a je nutná oprava .
    Zákazník má záujem o toto zariadenie , preto sa snažím celú záležitosť uskutočniť tak , že aby cenu tej opravy si mohli uplatniť v nákladoch . Teraz robím návrh kúpnej zmluvy , kde bude jasné v bode " Obhliadka a vady predmetu kúpy " , že o aké opotrebenie sa jedná , konkrétne tam vypíšem časti stroja , ktoré treba opraviť . Čiže KPZ bude krok č1.

    Ako druhý krok chcem spísať Zmluvo o dielo /následne v nej bude vyčíslená aj hodnota opravy /, ktorá bude riešiť tú samostatnú opravu . Bude to tak správne ? Podotýkam , že jedná sa len o opravu opotrebených dielov , opravou sa nezvýši ani nezmení výkonnosť stroja .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ďakujem za príspevky a už som to spracovala a zaslala na vyjadrenie . Ešte raz vďaka .

    Zakúpenie strojného zariadenia + oprava

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.