Zavrieť

Porady

Ytong multpor- skúseosti a názory

Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Dobrý deń. Zaujal ma stavebný materiál ytong a samozrejme popri tom aj preklady ytong, schody atd. Chcel by som sa spýtať na Váš názor na dosky ytong multipor ako zateplovaciu zložku stavby- je pravda, čo výrobca proklamuje? Zdá sa byť výhodnejšie stavať z jedného typu materiálu a hlavne úplne kompatibilného, čím sa odstráni fenomén tepelných mostov, alebo aspon minimalizuje- čili: je výodnejšie stavať z jedného typu mat., využiť aj také veci ako prefabrik. preklady a hlavne izolačn. dosky? ev. aj pod strechu? ďakujem za Vaše názory edo
Usporiadat
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
alltracboy Pozri príspevok
tiez by som isiel do toho ytong 375 bez zateplenia. alebo tensi ytong + mineralna vlna alebo multipor. Podla ceny. a v pripade tehly neviem. v tom projekte mam dokonca napisane drevenne okna s trojsklom..a to som myslel ze si tam dam trojsklo ako bonus. Mne osobne sa velmi paci ytong.. aj praca s nim. Niekto tu vravel ze 375 je predrazeny hlupost ci co, ale mne sa tehli moc nepacia.. hlavne ked som videl tu rozpadnutu alfu.. to sa pri ytongu nestane ze drevo prejde do stredu tehly. co tie preklady nad okna? nemaju o dost horsie izolacne vlastnosti? Ako sa zatepluju okna ked sa osadia do ytongu?
Ja asi tiež budem stavať z Ytongu lambda 375 bez zateplenia ,alebo Ytong 300. Aku hrúbku multiporu by ste doporučili na Ytong 300.Nechcem stavať lacno ,ale ani nie príliš draho , aký variant je najvhodnejši , poprípade aj porotherm 38 resp. 38.
Ešte jedna otázka , ak by som staval Ytong 375 bez zateplenia a základy olepím XPS 10cm ako sa potom rieši obvodové murivo aby mi sokel nevytŕčal spod múru?Možem vysunúť Ytong 375 10-12cm mimo platňu?aby to bolo zarovno?
Naposledy upravil pivko : 05.11.09 at 18:33
0 0
mirec29 mirec29

mirec29 je offline (nepripojený) mirec29

misomiso Pozri príspevok
Ano, ale ja som mal na mysli, ci je napr. rozdiel medzi ruzovym a zelenym, alebo robia ruzovy iba z marketingovych dovodov, abi si mohli vybrat aj zakaznici roznych sexualnych orientacii.


Polystyreny sa delia na dve hlavne skupiny:

1. EPS - expandovany polystyren - je vzdy bielej farby, su to take zlisovane gulicky, je to najbeznejsi polystyren, vyraba sa aj na Slovensku
Najcastejsie pouzitie: tepelna izolacia, obalovy material

2. XPS - extrudovany polystyren - je roznej farby (zeleny, ruzovy, modry, zlty... - kazdy vyrobca ma svoju farbu, farba nie je podla sposobu pouzitia ani sexualnych orientacii, je to vzdy podla vyrobcu.) Napr. zeleny je od firmy BASF, ruzovy je AUSTROTHERM, modry je DOW CHEMICAL... Nie su to zlisovane gulicky, ma homogenny vzhlad, vyzera skor ako PUR pena s velmi malymi bublinkami.
XPS sa u nas nevyraba. Je cca 5x-12x drahsi ako EPS (biely) polystyren.
Najcastejsie pouzitie: tepelna izolacia v styku s terenom (takmer nulova nasiakavost) a pre vysoke zatazenia (pod zakladove dosky).



1. EPS

Vysvetlivky:
λ - sucinitel tepelnej vodivosti [W/m.K] (hovori o tom, ako dobre dany material tepelne izoluje - cim mensia hodnota, tym lepsia tepelna izolacia)
λ niektorych materialov:
polystyren - 0,032-0,042
mineralna vlna - priblizne to iste ako polystyren, nebudeme sa tu natahovat o stotinky
polyuretan - 0,021-0,040
drevo - 0,2-0,45
korok - 0,06
slama - 0,045
Ytong - 0,09-0,11
Ytong Lambda - 0,087
PORFIX (P3 - 520) - 0,28-0,46
PORFIX Plus (P2-420) - 0,17-0,32
POROTHERM 44 P+D - 0,29
POROTHERM 44 Si - 0,22
POROTHERM Profi 44 - 0,27
beton - 1,05-1,74
vzduch - 0,025
zelezo - 73
hlinik - 229
med - 395

Rozdelenie (napr. podla www.polyform.sk):
(ini vyrobcovia maju podobne rozdelenie)

EPS 50 Z
λ=0,04 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 50 kPa (5 t/m2)
Pouzitie: Šikmé strechy medzi a pod krokvami, zavesené podhľady.
"Z" znamena, ze je nestabilizovany, moze sa casom prehnut, deformovat

EPS 70 Z
λ=0,038 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 70 kPa (7 t/m2)
Pouzitie: Steny s výnimkou kontaktných zatepľovacích systémov.

EPS 100 S
λ=0,036 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 100 kPa (10 t/m2)
Pouzitie: Ploché strechy a podlahy s bežným zaťažením, šikmé strechy nad krokvami.
"S" znamena, ze je stabilizovany, nemal by sa uz deformovat.

EPS 150 S
λ=0,034 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 150 kPa (15 t/m2)
Pouzitie: Ploché strechy a podlahy s vysokým zaťažením.

EPS 200 S
λ=0,034 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 200 kPa (20 t/m2)
Pouzitie: Ploché strechy a podlahy s vysokým zaťažením, izolácie suterénnych konštrukcií bez izolácií proti vode.

EPS 70 F
λ=0,038 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 70 kPa (7 t/m2)
Pouzitie: Kontaktné zatepľovacie systémy.
"F" znamena, ze je fasadny

EPS T 3500
EPS T 5000
λ=0,037
Pouzitie: Plávajúce podlahy (betonove potery) s utlmením hluku so zaťažením max. EPS T 3500 - 3,5 kN/m2, EPS T 5000 - 5,0 kN/m2.

EPS P Perimeter
EPS 200 Perimeter
λ=0,034 pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 200 kPa (20 t/m2)
Pouzitie: Ploché strechy a podlahy s vysokým zaťažením, obvodové steny pod terénom bez izolácie proti vode. (niekde sa udava, ze izoluje aj proti vode, asi je to nieco medzi EPS a XPS - farebne zlisovane gulicky, aj cena je nieco medzi EPS a XPS)



2. XPS

Rozdelenie (napr. podla www.austrotherm.sk):
(ini vyrobcovia maju podobne rozdelenie, ide hlavne o pevnost v tlaku )

Austrotherm TOP 30
λ=0,035 pre hrubku 3-8 cm
λ=0,037 pre hrubku 9-10 cm
λ=0,039 pre hrubku 11-16 cm
λ=0,042 pre hrubku 17-20 cm
pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 300 kPa (30 t/m2)
Pevnost v tlaku pri 2% deformacii za 50 rokov) 130 kPa (13 t/m2)
(tato hodnota sa pouziva pre vypocty zatazenia)
Pouzitie: tepelná izolácia obvodových stien v trvalo vlhkom prostredí napr. vonkajšie steny pivníc, rôzne medzistenové izolácie a pod.

Austrotherm TOP 50
λ=0,035 pre hrubku 3-8 cm
λ=0,037 pre hrubku 9-10 cm
λ=0,039 pre hrubku 11-16 cm
pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 500 kPa (50 t/m2)
Pevnost v tlaku pri 2% deformacii za 50 rokov) 180 kPa (18 t/m2)
Pouzitie: tepelná izolácia betónovch základových platní s vysokým zaťažením, tepelná izolácia ciest a komunikácii, železníc a podobne.

Austrotherm TOP 70
λ - asi to iste
pevnost v tlaku (pri 10% deformacii) 700 kPa (70 t/m2)
Pevnost v tlaku pri 2% deformacii za 50 rokov) 200? kPa (20? t/m2)
Pouzitie: tepelná izolácia betónovch základových platní s vysokým zaťažením, tepelná izolácia ciest a komunikácii, železníc a podobne.

dalsie typy (SF, GK, P) sa lisia tvarom hran a povrchu.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

divne ze hrubsi XPS ma vysiu tepelnu vodivost ako tensi
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať