Zavrieť

Porady

Dan z nehnutelnosti a moja povinnost voci Mestsk. Uradu

Ahojte poradaci, kupil som v septembri nehnutelnost (z katastra sa uz zmluva vratila) a zaujima ma, aky je postup na Mestskom Urade pri danovom priznani pre ucely dane z nehnutelnosti. Bol som na mestskom urade a ziadali odo mna kopiu kupnopredajnej zmluvy, pricom sa odvolavali na to, ze postupuju podla zakona. Mam vsak pocit, ze moja kupnopredajna zmluva nie je verejna listina a preto sa pytam, ake doklady som povinny dolozit pre oznamenie pre ucely predmetneho danoveho priznania a dokedy je potrebne danove priznanie podat? Odkedy budem platit dan z nehnutelnosti za kupenu nehnutelnost?

Za rady vopred dakujem.
Naposledy upravil robovi : 05.11.09 at 07:14 Dôvod: zabudol som carovne slovicko dakujem
Usporiadat
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte poraďáci, má povinnosť podať DP z nehnuteľnosti Talian, bez trvalého aj bez prechodného pobytu v SR, ktorý v roku 2009 kúpil nehnuteľnosť v SR?
Prosím, prosím.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, má povinnosť podať DP z nehnuteľnosti Talian, bez trvalého aj bez prechodného pobytu v SR, ktorý v roku 2009 kúpil nehnuteľnosť v SR?
Prosím, prosím.
Samozrejme, je vlastník. § 5 ods. a) zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ďakujem, ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Vopreed ďakujem za odpoveď. Kúpila som nehnuteľnosť v roku 2009 a zároveň som ju aj v tom istom roku predala. DP teda podať nemusím do 31.1.2010 ale mala som si splniť oznamovaciu povinnosť teda Vznik aj Zánik ? Odpovedala som si správne?
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ešte by sme mali spomenúť tzv. stavebné pozemky. Titul " stavebný pozemok" nadobúda pozemok okamihom vystavenia stavebného povolenia a končí vydaním kolaudačného rozhodnutia ... ide o prípady, keď vlastním pozemok, a rozhodnem sa pre stavbu napr. rodinného domu ... vtedy dochádza k zmene, ktorú je potrebné oznámiť správcovi dane ( zmení sa viditeľne výška dane z nehnuteľností) a ( v tom si nie som načistom) podať daňové priznanie ... ja osobne sa napokon vždy rozhodnem a predmetné priznanie podám.
0 0
bijou bijou

bijou je offline (nepripojený) bijou

takže v prípade vydania kolaudačného rozhodnutia v 07/2009 vzniká nejaká oznamovacia povinnosť a k 31.1.2010 povinnosť podať DP?
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

bijou Pozri príspevok
takže v prípade vydania kolaudačného rozhodnutia v 07/2009 vzniká nejaká oznamovacia povinnosť a k 31.1.2010 povinnosť podať DP?
Áno.

Oznamovacia povinnosť vyplýva z tohto odseku zákona č. 582/2004 Z.z.:

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Povinnosť podať daňové priznanie vyplýva aj z tohto odseku zákona č. 582/2004 Z.z.:

(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len „priznanie“) je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane sa nepovažuje zmena sadzieb dane z nehnuteľností, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, zmena oslobodenia od dane z nehnuteľností alebo zmena zníženia dane z nehnuteľností, zmena vekovej hranice občanov, ktoré sú určené vo všeobecne záväznom nariadení11) a uplynutie lehôt na oslobodenie od dane z nehnuteľností podľa § 104 ods. 2 až 4. Daňovník, ktorý nadobudne nehnuteľnosť vydražením v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný podať priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie, ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome oslobodený od dane podľa § 17 ods. 1 písm. a) a b).
0 0
bijou bijou

bijou je offline (nepripojený) bijou

ďakujem, ELAST.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať