Zavrieť

Porady

operatívny lízing

Teraz som sa zobudila a zistila som, že som uplatňovala DPH pri opreratívnom lízingu os. automobilov, budem podávať dodatočné DP. Chcela by som sa opýtať na faktúre mám rozdelené poplatky za nájom a nejaké služby /servis, údržba/, DPH z tých služieb môžem uplatniť? Už i tak som v depke z tých dodatočných...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Trochu neúplne naštylizovaná otázka (možno aj zmluva) a v tejto podobe neriešiteľná. Zákon o DPH vylučuje v § 49 ods. 7 odpočítanie dane pri nájme osobného automobilu (kategória M1). Doporučujem overiť v zmluve, čo je predmetom fakturácie, t.j. či fakturované služby sú súčasťou nájomného, alebo inou položkou nad rámec dohodnutého nájomného.
    To by mohlo byť východisko pre ďalší postup.

    Libi je offline (nepripojený) Libi

    Libi
    ďakujem, tie služby uvedené v zmluve sú nad rámec nájomného, aj vo faktúre sú uvedené zvlášť, tak čo myslíte, môžem uplatniť DPH?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Libi
    ďakujem, tie služby uvedené v zmluve sú nad rámec nájomného, aj vo faktúre sú uvedené zvlášť, tak čo myslíte, môžem uplatniť DPH?
    Nakoľko môžem vychádzať iba z predpokladu, že zmluvné podmienky sú dohodnuté jasne a bez spochybnenia mám za to, že:

    1) ak sa jedná o samostatnú službu (t.j. službu, ktorá nie je súčasťou nájomného), mohlo by sa to považovať za samostatné zdaniteľné plnenie a v tom prípade by sa to posúdilo aj vo vzťahu k odpočítaniu dane.
    Takto definované plnenie by malo byť jasne premietnuté do zmluvy v rámci definovania predmetu zmluvy.

    Je potrebné si overiť, aké služby sú predmetom zmluvy, t.j. uvádzaný "paušálny servis" auta (čo je v ňom zahrnuté) a ostatné služby ...
    Mohlo by sa stať, že by boli fakturované služby, ktoré by mali evidentne byť zapracované do kalkulácie nájomného a v tom prípade by mohol nastať problém.

    Doporučenie:
    Aby sa predišlo akejkoľvek diskusii o nároku na odpočítanie dane (a je možné si to dojednať a prenajímateľ má v predmete činnosti aj službu sprostredkovania) doporučovala by som dve zmluvy a dve samostatné fakturácie t.j.
    - samostatne nájomnú zmluvu (s kalkuláciou nájomného, t.j. s uvedením prípadných nákladov, ktoré sú do nájmu premietnuté ako napr. poistenie, poplatky, dane ...)
    - samostatne zmluvu o obstaraní servisu a údržby auta (opäť so zreteľom na opravy, t.j. s vylúčením prípadného technického zhodnotenia)
    Vychádzam z toho, že v prípade nejasnosti zmluvy môže byť plnenie posúdené ako nájomné a služba s tým súvisiaca a tým sa nájomca môže dostať do dôkaznej núdze pri obhajobe uplatneného odpočítania DPH.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 30.08.05 at 15:38 Dôvod: Oprava "gramatiky" a zdôraznenie textu.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    My máme tiež operatívny lízing. Čo sa týka nájomného, tam sa DPH neuplatňuje. K tomu nám vždy ku koncu mesiaca faktúrujú služby spojené s kartou (všetky nákupy PHM sa nakupujú cez CCS kartu)... Ak sa jedná o tento druh služby, je možné si uplatniť DPH na vstupe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.