Zavrieť

Porady

Neprevzatie dobierky

Dobry den poradaci,

Prevadzkujem internetovy obchod a dnes ma absolutne vytocilo, ze sa mi vratili 3 kusy dobierok a zaroven som zistil, ze dalsie 3 sa mi v najblizsej dobe vratia, pretoze zakaznici si ich proste odmietaju prevziat. Na slovensku existuje ochrana spotrebitela, ale co podnikatelia? Je mozne pozadovat nahradu vzniknutej skody? Postovne a balne nie je zadarmo+musim platit aj za kazdu vratenu zasielku minimalne 1,20€. Ako sa chranit voci neserioznym zakaznikom? Zatial sa mi vratilo 55 zasielok a skoda len na postovnom je min. 200€. Je mozne, ze by som napriklad uctoval 10€ ako pokutu za neprevzatie objednavky a v pripade nezaplatenia pohladavky to vymahat napr.exekutorom? Skuste nieco efektivne poradit. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Co sa tyka neprevzatia dobierky, tak podla zakona budes postupovat rovnako ako keby si zakaznik neprevzal tovar ktoreho kupu zazmluvnil normalne papierovou zmluvou. Tym ze doslo k uskutocneniu objednavky, doslo k uzatvoreniu kupnej zmluvy podla Obcianskeho zakonnika. A teda zakaznik je povinny tovar prevziat a zaplatit.

    Zakon o ochrane spotrebitela umoznuje zakaznikovi tovar vratit do 7 dni OD PREVZATIA. Neumoznuje mu tovar neprevzat. Neprevzatim tovaru sa pravo na vratenie tovaru bez udania dovodu neda uplatnit.

    Preto posli normalne ludom co neprebrali dobierku, ze ich vyzyvas, aby si na svoje naklady prisli prevziat tovar nakolko tento su povinni si prevziat podla kupnej zmluvy. A ze v pripade ak si tovar neprevezmu v nahradnej lehote, ze podas zalobu na miestne a vecne prislusny sud.

    V pripade ak si zakaznik nepreberie tovar, tak mas aj tak narok na zaplatenie kupnej ceny. Preto aj ked zakaznik tovar neprevzal, tento po marnom uplynuti 30 dni od vyzvy na prevzatie tovaru, zlozis do uschovy prislusneho sudu. Ide o takzvany institut sudnej uschovy. Odo dna kedy takyto tovar das do sudnej uschovy, bude sa tovar podla zakona povazovat za prevzaty zakaznikom.

    Na zaklade uvedeneho budes moct na zakaznika podat normalne zalobu, teda navrh na vydanie platobneho rozkazu, nakolko zasielka bude povazovana po odovzdani do sudnej uschovy za odovzdanu. A sud vyda platobny rozkaz a v pripade ak klient nepoda dovodny odpor, mas v rukach pravoplatny exekucny titul.
    Ak poda dovodny odpor, tak sud zrusi platobny rozkaz, vytyci pojednavanie, ale nakolko bude preukazane ze tovar si dodal a zakaznik nezaplatil, sud rozhodne v tvoj prospech.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Pechrová, lachiM, taiko, patrik luptak, blavaciko
    5

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Juhele Pozri príspevok
    Dobierku vylucit nemozem. 95% vsetkych objednavok je posielanych na dobierku a zakaznici si to vyzaduju. Ide mi o to, ci mozem zakaznikov pokutovat za neprevzatie dobierky. Je to zrejme neriesitelne.
    Keď neprevezme zásielku, ako chceš od neho vymámiť pokutu?
    A s 10 eurovou záležitosťou sa ti nebude ani exekutor zaoberať.

    patusik3 je offline (nepripojený) patusik3

    patusik3
    Potvrdenie objednávky nie je uzavretím kúpnej zmluvy pretože zákazník má možnosť sa oboznámiť s obchodnými podmienkami, ale nemôže meniť ich obsah. Čiže zase nevymožiteľné ako všetko u nás, Viď záznam z kontroly SOI
    http://www.menshop.sk/sub/menshop.sk...nam_plteam.pdf

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    To že ľudia nepreberajú zásielky, alebo tovar občas vrátia musíš brať ako fakt. Je to normálne a treba s tým žiť.

    Problém je ak sa ti vracia veľké množstvo zásielok vzhľadom na počet objednávok.
    Ak sa ti vrátilo 55 objednávok z 5000, tak to nie je problém, ale normálny stav a nerieš to.
    Ak sa ti vrátilo 55 objednávok z 500, tak je to vyše 10% a to už problém je.
    A problém bude u teba a nie u zákazníkov. Dôvodov môže byť veľa:
    - neposielaš notifikácie o stave objednávky
    - neposielaš notifikácie o odoslaní objednávky
    - ak je problém s dodacou dobou, tak možno nekomunikuješ so zákazníkom (on si neskoro dodanú objednávku už neprevezme)
    - nemáš dobre označené balíky a zákazníci nevedia podľa oznámenia, kto im balík poslal

    Väčšinou sú to chyby v komunikácii a v procesoch vybavovania objednávok čo zvyšuje mieru neprevzatých objednávok.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    V potravinách skončí záruka na tovar ... tu by podľa teba aká mala byť ochrana podnikateľa?

    Alebo pri spotrebnom tovarr:
    obchodník nakúpi tovar - do istej doby má záruku od svojho dodávateľa, ale on to predá neskôr a spotrebiteľ môže požadovať riešenie závady v záruke, keď obchodníkovi už skončila napr. predvčerom!

    To je riziko podnikania.

    Juhele je offline (nepripojený) Juhele

    Juhele
    Celkom som tvoj prispevok nepochopil som ale aj tak dakujem ....ale hladam nejake konkretne postrehy a rady. Plne si uvedomujem riziko podnikania.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja síce nemám internetový obchod, ale občas niečo predám na nete cez aukčné servery. Zo spôsobov dodania som vylúčil dobierku, práve pre rovnaké skúsenosti ako píšeš ty. Zatiaľ som nezaregistroval pokles dopytu.
    Čo tak neponúkať dobierku, len platbu vopred alebo niečo podobné.

    Juhele je offline (nepripojený) Juhele

    Juhele
    Dobierku vylucit nemozem. 95% vsetkych objednavok je posielanych na dobierku a zakaznici si to vyzaduju. Ide mi o to, ci mozem zakaznikov pokutovat za neprevzatie dobierky. Je to zrejme neriesitelne.

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    treba sa s tym jedine zmierit, toto pozna bohuzial kazdy eshop

    Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

    Aankaa
    ...neviem aký máš e-shop, ale dám ti TIPA : keď predávaš "niečo" aj cez MMB, rozumej mimibazar.sk: platíš si tam svoju reklamu aj za webstránku- ak chceš samozrejme - je to odstupňované podľa možností predávajúceho , a vďaka hodnoteniam od nakupujúcich a predávajúcich neexistuje také množstvo neprebratých zásielok..... také verejné hodnotenia sú veru dobrá vec ...

    marian152 je offline (nepripojený) marian152

    marian152
    ...tak podľa zákona to asi nepôjde, ale skús to trocha inak...niekde tak, aby si to každý zákazník pri uskutočňovaní objednávky na dobierku všimol, umiestni text asi niečo vo význame že za neprevzaté zásielky budeme účtovať pokutu podľa platného sadzobníka v rámci zákona....neuvedieš zákon, lebo asi ani žiadny nieje, ale každý si potom dvakrát rozmyslí, či ti zásielku vráti...ak ti ju aj tak vráti, nezostáva ti nič, len to preglgnúť a nechať tak.

    j.sch je offline (nepripojený) j.sch

    Man j.sch
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Keď neprevezme zásielku, ako chceš od neho vymámiť pokutu?
    A s 10 eurovou záležitosťou sa ti nebude ani exekutor zaoberať.
    No a poslať vymáhačov ??????

    Nie to som ani nemyslel vážne ... ja robím kvety len na platbu vopred .......... objednávku zruší len špekulant..... a včera volali z nadnárodnej spoločnosti že majú záujem o 250 kytíc pre zákazníkov , ale len na faktúru so splatnosťou minimálne 30 dní .....
    PS: A mohol som byť v balíku....... mohol...... mohol.....

    j.sch je offline (nepripojený) j.sch

    Man j.sch
    Juhele Pozri príspevok
    Dobry den poradaci,

    Prevadzkujem internetovy obchod a dnes ma absolutne vytocilo, ze sa mi vratili 3 kusy dobierok a zaroven som zistil, ze dalsie 3 sa mi v najblizsej dobe vratia, pretoze zakaznici si ich proste odmietaju prevziat. Na slovensku existuje ochrana spotrebitela, ale co podnikatelia? Je mozne pozadovat nahradu vzniknutej skody? Postovne a balne nie je zadarmo+musim platit aj za kazdu vratenu zasielku minimalne 1,20€. Ako sa chranit voci neserioznym zakaznikom? Zatial sa mi vratilo 55 zasielok a skoda len na postovnom je min. 200€. Je mozne, ze by som napriklad uctoval 10€ ako pokutu za neprevzatie objednavky a v pripade nezaplatenia pohladavky to vymahat napr.exekutorom? Skuste nieco efektivne poradit. Dakujem.
    Daj zlavu za platbu vopred......... a keď máš dobré skóre na nete ..... ešte sa ti pohrnie aj viac objednávok......

    PS: Ľud prostý kupuje na 70% podľa zľavy a len 30 podľa ceny........

    Juhele je offline (nepripojený) Juhele

    Juhele
    Nepredavam cez mimibazar ani cez aukcie. Mam vlastny eshop. Uz som to skusal s tou platbou vopred. Za dobierku uctujem 3 EUR a pri platbe vopred to bolo 2 EUR a napriek tomu bolo 90% objednavok na dobierku. Tak som to vratil na 3 EUR pre vsetky typy objednavok. Mnozstvo ludi este stale nedoveruje eshopom. Stava sa mi, ze ludia prestrasene volaju, ci mi prisla a platba a ci im tovar naozaj poslem.

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Juhele Pozri príspevok
    Nepredavam cez mimibazar ani cez aukcie. Mam vlastny eshop. Uz som to skusal s tou platbou vopred. Za dobierku uctujem 3 EUR a pri platbe vopred to bolo 2 EUR a napriek tomu bolo 90% objednavok na dobierku. Tak som to vratil na 3 EUR pre vsetky typy objednavok. Mnozstvo ludi este stale nedoveruje eshopom. Stava sa mi, ze ludia prestrasene volaju, ci mi prisla a platba a ci im tovar naozaj poslem.
    Ja v eshope uctujem podstatne vyssie ceny za postovne, ale zas pri nakupe nad 50€ je postovne zadarmo. Pri mojom druhu tovaru ide vacsina objednavok aj tak bez postovneho. Zaviedol som aj moznost platenia cez on-line platby najvacsich bank na Slovensku a aj tak vacsina ludi plati dobierkou. Preco nedoveruju eshopom? Lebo je X podvodnikov na nete a ludia to denne vidia v telke.
    korela Snáď za tých pár rokov už niečo zmenilo s platbami on-line. Hlavne ak je potom doprava zadarmo.

    Juhele je offline (nepripojený) Juhele

    Juhele
    camozzi Pozri príspevok
    Ja v eshope uctujem podstatne vyssie ceny za postovne, ale zas pri nakupe nad 50€ je postovne zadarmo. Pri mojom druhu tovaru ide vacsina objednavok aj tak bez postovneho. Zaviedol som aj moznost platenia cez on-line platby najvacsich bank na Slovensku a aj tak vacsina ludi plati dobierkou. Preco nedoveruju eshopom? Lebo je X podvodnikov na nete a ludia to denne vidia v telke.
    Ja mam postovne zdarma pri objednavkach vyssich ako 70€ a prave sa mi stava, ze objednavky za vyssie sumy sa nakoniec vratia naspat. Co mrzi este viac. Uvazoval som nad on-line platbami, ale asi je to zbytocne. Za cely cas fungovania som mal len jedneho zakaznika, co sa pytal ci moze platit kartou.
    korela Podľa toho, aký tovar predávaš. Pretože objednávateľ je lákaný sumou za ušetrenie pri dosiahnutí určenej vyššej hranice, ale v konečnom dôsledku na to nemusí mať, tak to jednoducho neprevezme.

    jozefm30 je offline (nepripojený) jozefm30

    jozefm30
    No naskor tuk, tuk. Mne sa nestalo ze by neprebrali dobierku a objednavok bolo viac ako 1000 za tych niekolko mesiacov. Pisem preto ze som mal takych, ktory si kupili nieco najlacnejsie co nasli (par EUR), vsetko prebrali, zaplatili a o tyzden vratili s tym ze chcu vratit peniaze, ze niesu spokojny s tovarom. To mi pripada, ze niekto si otvara obchod a zistuje ako to funguje :-)
    Dokonca jeden toto urobil (objednavka za 12EUR). Od objednania az po vratenie a nakoniec si o mesiac objednal za niekolko stoviek EUR a bol spokojny - zeby testovanie dodavatela? O neprevzti dobierok je dost popisane na: w e b t r h (.) c z, aj ako to niektory riesia.

    Juhele je offline (nepripojený) Juhele

    Juhele
    jozefm30 Pozri príspevok
    No naskor tuk, tuk. Mne sa nestalo ze by neprebrali dobierku a objednavok bolo viac ako 1000 za tych niekolko mesiacov. Pisem preto ze som mal takych, ktory si kupili nieco najlacnejsie co nasli (par EUR), vsetko prebrali, zaplatili a o tyzden vratili s tym ze chcu vratit peniaze, ze niesu spokojny s tovarom. To mi pripada, ze niekto si otvara obchod a zistuje ako to funguje :-)
    Dokonca jeden toto urobil (objednavka za 12EUR). Od objednania az po vratenie a nakoniec si o mesiac objednal za niekolko stoviek EUR a bol spokojny - zeby testovanie dodavatela? O neprevzti dobierok je dost popisane na: w e b t r h (.) c z, aj ako to niektory riesia.
    Dakujem za odkaz. Zaujimava stranka. Ja mam ciernu listinu a ludom, co si zasielky neprevezmu uz nikdy nic neposlem. Ale sa mi to aj vypomstilo, lebo su spekulanti, co z pomsty objednaju na vymyslene meno a adresu.
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.