Zavrieť

Porady

Môžu byť zverejnené údaje o spotrebe vody a tepla?

a to všetkých vlastníkov bytového domu v rámci ročného vyúčtovania, resp. môže jednotlivý vlastník nahliadať do týchto údajov týkajúcich sa ostatných vlastníkov, ak v zmluve o SVB sa o tom nič nehovorí?
Usporiadat
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

V ročnom vyučtovaní sa uvádza okrem iného sumárne spotreba vody a tepla za celý bytový dom. Tvoja otázka však smeruje, či je možné nahliadnúť do konkrétnej spotreby ostatných vlastníkov. Myslím, že to nie je možné, nakoľko by došlo k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov. Podobné témy sme tu rozoberali viackrát napr. tu
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

Neviem, či všetci vlastníci, ale ak je v 6 bytovom SVB predseda, ktorý áno, nejaký účtovník, ktorý tiež a trojčlenná dozorná rada, tak potom okrem 1 vlastníka všetci. Možno sa mýlim.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

vd1 Pozri príspevok
Neviem, či všetci vlastníci, ale ak je v 6 bytovom SVB predseda, ktorý áno, nejaký účtovník, ktorý tiež a trojčlenná dozorná rada, tak potom okrem 1 vlastníka všetci. Možno sa mýlim.
Ak máš nejaké podozrenie, dohodni sa, že si sadnete všetci 6ti a pozrite si to navzájom, ak budú súhlasiť asi si ten jediný. ak nebudú súhlasiť je tam nejaký zadrheľ, tak sa prihlás, že ty budeš odpisovač meračov, keďže už všetci majú funkciu.
0 0
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

Len som odpovedal na predchádzajúci príspevok. Nie, nie som ten jediný. Ten jediný má funkciu neplatič.
0 0
miroPP miroPP

miroPP je offline (nepripojený) miroPP

K téme v úvode: ospravedlňujem sa, tak teda doplním.
Vlastníkov je 64, ja som predseda SVB a jeden podozrievavý vlastník sa dožaduje info o spotrebách ostatných vlastníkov. Ja osobne s tým problém nemám, ale ak to nie je povinnosť, myslím si, že zverejnenie by bolo nekorektné voči tým, ktorí si to neprajú.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Zák.428/2002
http://www.slpk.sk/dokumenty/02-z428.pdf
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ja neviem,
naše spotreby teplej a zimnej vody sú vycapené aj pol roka na nástenke a nikomu to nevadí.
Navyše sú tam aj spotreby z roku minulého na porovnanie. Aspoň sa skôr odhalia čierny nájomníci. Teda ak je na byt prihlásených menej ludí ako tam skutočne býva. Lebo za napr. užívanie výťahu sa platí od osôb. A raz sme takto odhalili rodinu čo za rok mala 0 spotrebu vody, a pritom bývali v byte. Len ked prerábali jadro tak sa napojili pred merač a tým pádom okrádali nás všetkých a robili sa .."ja nič ja muzikant".

Alebo začnem na najbližšej schôdzi proti tomu bojovať? Asi by si mysleli, že čosi skrývam. A vodomery sú dobré ociachované, a hlavne plastové
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Xanti Pozri príspevok
No ja neviem,
naše spotreby teplej a zimnej vody sú vycapené aj pol roka na nástenke a nikomu to nevadí.
Navyše sú tam aj spotreby z roku minulého na porovnanie. Aspoň sa skôr odhalia čierny nájomníci. Teda ak je na byt prihlásených menej ludí ako tam skutočne býva. Lebo za napr. užívanie výťahu sa platí od osôb. A raz sme takto odhalili rodinu čo za rok mala 0 spotrebu vody, a pritom bývali v byte. Len ked prerábali jadro tak sa napojili pred merač a tým pádom okrádali nás všetkých a robili sa .."ja nič ja muzikant".

Alebo začnem na najbližšej schôdzi proti tomu bojovať? Asi by si mysleli, že čosi skrývam. A vodomery sú dobré ociachované, a hlavne plastové
Hlavne si to dobre napísala: nikomu to nevadí. Takže v pohode si to vylepujete, ani ja s tým nemám problém.Ale sú takí čo majú s tým veľký problém a sú to buď zlodeji, alebo rypáci... a vedia narobiť veľa problémov.Takže treba sa zariadiť podľa toho.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

slavica Pozri príspevok
Hlavne si to dobre napísala: nikomu to nevadí. Takže v pohode si to vylepujete, ani ja s tým nemám problém.Ale sú takí čo majú s tým veľký problém a sú to buď zlodeji, alebo rypáci... a vedia narobiť veľa problémov.Takže treba sa zariadiť podľa toho.
No presne ak nemám čo skrývať tak prečo sa budem ondieť s ochranou osobných údajov. Podľa mňa osobný údaj je rodné číslo a nie koľko vody spotrebujem.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Xanti Pozri príspevok
No presne ak nemám čo skrývať tak prečo sa budem ondieť s ochranou osobných údajov. Podľa mňa osobný údaj je rodné číslo a nie koľko vody spotrebujem.

Ja by som to nazval, podiel bytu na hospodárskom výsledku domu. Ak si v dome určia, zvolia, dohodnú dôveryhodnú osobu, nemusia byť stavy zverejnené osobne k bytu, môžu byť informačné zoradené od naj väčšej po najmenšiu spotrebu, pripadne naopak, a každý si môže porovnať svoj podiel s ostatnými bytmi, no nikto nevie kto je kto. To sa jedná o služby, ktoré sú merané, studená, teplá voda, teplo.

Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
1/Ja by som to nazval, podiel bytu na hospodárskom výsledku domu. Ak si v dome určia, zvolia, dohodnú dôveryhodnú osobu, nemusia byť stavy zverejnené osobne k bytu, môžu byť informačné zoradené od naj väčšej po najmenšiu spotrebu, pripadne naopak, a každý si môže porovnať svoj podiel s ostatnými bytmi, no nikto nevie kto je kto. To sa jedná o služby, ktoré sú merané, studená, teplá voda, teplo.

2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

3/Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.
1/ aj ja som to takto riešila
2/ to sa mi páči...máš môj bod
3/ neuznávam skrývanie sa za osobné údaje

0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Sito vysvetlíš prosím?...nerozumiem, prečo by bolo dobré ten počet nahlásených osôb v bytoch vyvesiť a nechápem to pripomienkovanie...to akože súsedia by sa mali ohradiť, že ten a ten má zlý počet, lebo tam bývajú štyria a nie traja? U nás sa počet nahlasoval tak pred 15-timi rokmi a nikde sa vo vyúčtovaní nepočíta na osobomesiace. My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja. čo v prípade, ak je u súsedov na MÚ nahlásených na trvalý pobyt 5 osôb a v byte žijú iba tri? A inde sú napr. nahlásené osoby 3, a v skutočnosti žijú tam 4 osoby? A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka. Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.
1 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Je to dosť dôležité vedieť počty osôb v bytoch, veď sa rozpočitávajú napr. spotreba el. v spoločných priestoroch, niekde odvoz smetí, atď. A zákon o ochrane osobných údajov rieši podľa mňa úplne iné veci ako počty osôb v byte a spotrebu energií.... tam kde sa uplatňuje, má byť vypracovaný podrobný predpis na miestne podmienky.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zitulda Pozri príspevok
2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Sito vysvetlíš prosím?...nerozumiem, prečo by bolo dobré ten počet nahlásených osôb v bytoch vyvesiť a nechápem to pripomienkovanie...to akože súsedia by sa mali ohradiť, že ten a ten má zlý počet, lebo tam bývajú štyria a nie traja? U nás sa počet nahlasoval tak pred 15-timi rokmi a nikde sa vo vyúčtovaní nepočíta na osobomesiace. My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja. čo v prípade, ak je u súsedov na MÚ nahlásených na trvalý pobyt 5 osôb a v byte žijú iba tri? A inde sú napr. nahlásené osoby 3, a v skutočnosti žijú tam 4 osoby? A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka. Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.
Jasné, Zitka. Aj Tebe. Počet osôb nahlásených na trvalý pobyt je jedná vec a počet osôb nahlásených k spracovaniu ročného vyúčtovania, druhá vec. Podľa prvej veci správca napočítavá zálohové platby, podľa druhej veci rozdeľuje náklady za za služby v konkrétnom roku.

My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja.

Takže, zálohu platíš za rtoch, ale ak si na konci roku nahlásiš 2 osoby z ročnom vyúčtovaní Ti zaplatenú zálohu vrátia ako preplatok.

A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...

Jasné, nemôžeš zakázať vlastníkovi akúkoľvek návštevu. Ani to, aby si z bytu nespravil borde. No, taktne mu je možné naznačiť, že by si mal na výťah, osvetlenie nahlásiť viac osôb a tým zaplatí za návštevníkov. Predpokladám, že tú garzonku neposkytuje zadarmo, teda má z čoho.

alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka.

Ak ich na konci roka nenahlási do podkladov ročného vyúčtovania, tak koná tak, aby vytiahol peniaze z peňaženiek ostatných! Vlastne ich okradne! Ale, ak ostatní vlastníci nemajú námietky voči nahlásenému počtu osôb na ročné vyúčtovanie, nie je to krádež. Proste súhlasia, že on i to zaplatia za neho.

Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.

Nie, nemýliš sa, ale na to sú pomerové merače, keď sa niekto pred sexom osprchuje, platí to vlastník bytu. Ak neberie vodu načierno?

Osoba a osobomesiace.

Študent má trvalý pobyt, platí si zálohu na celý rok. No býva na internáte, domov príde raz za mesiac. Je rozdiel, keď je nahlásená osoba, alebo tri osobomesiace. Osobomesiace vyjadrujú, že študent vlastne 3/4 roka v domé nebýval, nepoužíval výťah, osvetlenie, prípadne ďalšie služby, ktoré sa rozdelujú podľa nahláseného počtu osôb k spracovaniu ročného vyúčtovania. Teda za ne ani neplatí!

Zmysel je v tom, že vidia. A ak nevidia, tak platia.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

petmar Pozri príspevok
Je to dosť dôležité vedieť počty osôb v bytoch, veď sa rozpočitávajú napr. spotreba el. v spoločných priestoroch, niekde odvoz smetí, atď. A zákon o ochrane osobných údajov rieši podľa mňa úplne iné veci ako počty osôb v byte a spotrebu energií.... tam kde sa uplatňuje, má byť vypracovaný podrobný predpis na miestne podmienky.
petmar, naopak, zákon o ochrane osobných údajov tieto veci veľmi presne rieši. Ochrana súkromia patrí k základným princípom spoločnosti a súčasťou ochrany súkromia je ochrana osobných údajov.

sito Pozri príspevok
Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.
Sito, podša mňa je akékoľvek pripomienkovanie počtov osôb v bytoch nevhodné a to z dvoch dôvodov.
1) V našom dome sa podľa osobomesiacov rodeľujú už len náklady na elektrinu v spol. priestoroch. Smeti sa od nového roku uhrádzajú mestu podľa výmeru na základe evidencie trvalého pobytu. Náklady na elektrinu v sp. priestoroch v prepočítaní na môj byt predstavujú podstatne menej ako 1% z celkových nakladov za užívanie bytu za rok. Ide teda o zanedbateľnú položku z pohaľdu rozúčtovania celkových nákaldov. Ľudia častokrát prikladajú dôležitosť veciam, ktoré sú zanedbateľné a nepodstatné. Nechcem teraz rozpisovať aké smiešne veci sme preberali na schôdzi pred týždňom.

2) Chceme sa vrátiť o 20 rokov späť, chceme podporovať aby sused donášal na suseda? Vieš si predstaviť tie spory v dome? Je predsa vyhradne mojou vecou, koľko osôb býva v mojom byte a je mojou povinnosťou tieto skutočnosti riadne ohlásiť správcovu. Tak sa to deje pri odpočtoch, kde svojím podpisom potvrdzujem pravdivosť údajov. Ide určitým spôsobom o čestné vyhlásenie. Ak uvedieš nepravdivý údaj nesieš za to občianskoprávnu zodpovednosť. Potom si ostaní vlastníci môžu na súde uplatňovať náhradu škody a prípadne aj nemajetkovú ujmu. Potom v priebehu konania môžu susedia svedecky dokazovať či v byte XY bývalo 11 osôb alebo len 1.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majkii, nerozdeluje sa podľa osobomesiacov aj rozdiel spotreby studenej vody medzi domovým vodomerom a bytovými vodomermi ?
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

veronikasad Pozri príspevok
majkii, nerozdeluje sa podľa osobomesiacov aj rozdiel spotreby studenej vody medzi domovým vodomerom a bytovými vodomermi ?
u nás nie, ten rozdiel sa rozučtováva vo forme koeficientu
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkii Pozri príspevok
petmar, naopak, zákon o ochrane osobných údajov tieto veci veľmi presne rieši. Ochrana súkromia patrí k základným princípom spoločnosti a súčasťou ochrany súkromia je ochrana osobných údajov.



Sito, podša mňa je akékoľvek pripomienkovanie počtov osôb v bytoch nevhodné a to z dvoch dôvodov.
1) V našom dome sa podľa osobomesiacov rodeľujú už len náklady na elektrinu v spol. priestoroch. Smeti sa od nového roku uhrádzajú mestu podľa výmeru na základe evidencie trvalého pobytu. Náklady na elektrinu v sp. priestoroch v prepočítaní na môj byt predstavujú podstatne menej ako 1% z celkových nakladov za užívanie bytu za rok. Ide teda o zanedbateľnú položku z pohaľdu rozúčtovania celkových nákaldov. Ľudia častokrát prikladajú dôležitosť veciam, ktoré sú zanedbateľné a nepodstatné. Nechcem teraz rozpisovať aké smiešne veci sme preberali na schôdzi pred týždňom.

2) Chceme sa vrátiť o 20 rokov späť, chceme podporovať aby sused donášal na suseda? Vieš si predstaviť tie spory v dome? Je predsa vyhradne mojou vecou, koľko osôb býva v mojom byte a je mojou povinnosťou tieto skutočnosti riadne ohlásiť správcovu. Tak sa to deje pri odpočtoch, kde svojím podpisom potvrdzujem pravdivosť údajov. Ide určitým spôsobom o čestné vyhlásenie. Ak uvedieš nepravdivý údaj nesieš za to občianskoprávnu zodpovednosť. Potom si ostaní vlastníci môžu na súde uplatňovať náhradu škody a prípadne aj nemajetkovú ujmu. Potom v priebehu konania môžu susedia svedecky dokazovať či v byte XY bývalo 11 osôb alebo len 1.
Pokiaľ býva v bytovom dome jeden je to osobná vec.

Zvyčajne to býva tak, že nie. Preto si myslím, že je to vec všetkých vlastníkom, no nie vec verejná. Preto je zákon 182/1993 a jeho
novelizácie.

Máš pravdu, svetlo je zanedbateľná položka v každom dome. Ale čo výťah, tam môžu byť náklady aj 800 - 1 000 Sk. Ak majú v byte osoby, študentov, pracujúcich v týždni mimo bydliska a sú dve, tak to nie je taká zanedbateľná položka. Alebo pre Teba, keď ju nemusíš uhradiť, áno?

Nevidím v tom bonzovanie, ale súhlas vlastníkov v konkrétnom dome, môžeme sa okrádať. Kto má čisté svedomie, nemá s tým problém. Kto kradne, okráda spoluvlastníkov sa bude vždy ohrádzať na to, že to je jeho vec, osobný údaj. Ak ostatní súhlasia?

Pokiaľ niektorý vlastník, vlastníci nie sú v dome spokojní s rozhodnutím schôdze v dome, môžu, môže požiadať súd, aby vo veci rozhodol. Podľa Teba to neplatí? Alebo je to hlúposť?
Naposledy upravil sito : 15.11.09 at 11:26
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

miroPP Pozri príspevok
a to všetkých vlastníkov bytového domu v rámci ročného vyúčtovania, resp. môže jednotlivý vlastník nahliadať do týchto údajov týkajúcich sa ostatných vlastníkov, ak v zmluve o SVB sa o tom nič nehovorí?
Nerozumiem dosť dobre tomu, na čo by to bolo dobré? Podľa mňa je jedno, ktorá domácnosť koľko vody či tepla spotrebuje - však keď si to zaplatí, čo ja mám s tým spoločné ako vlastník?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Blankake Pozri príspevok
Nerozumiem dosť dobre tomu, na čo by to bolo dobré? Podľa mňa je jedno, ktorá domácnosť koľko vody či tepla spotrebuje - však keď si to zaplatí, čo ja mám s tým spoločné ako vlastník?

Vlastník bytu v bytovom dome nikdy neplatí za vodu, teplo, ktoré minul. Ale za podiel zo spotreby domu. Nikdy to nie je presné, vždy je to +/- . Spoločný vodomer, fakturačný. Fakturačný merač tepla na päte domu. Je pravda, že domu nepatria, ale patrí sa domu, vlastníkom v ňom uhradiť za spotrebovanú vodu a teplo náklady dodávateľom. Ako ich rozdeliť na jednotlivé byty?

Ak má dom človeka, ktorý to všetko dokáže ustrážiť, ešte lepšie, ak sú všetci v dome korektní, nie je treba! Sú???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať