Zavrieť

Porady

SZČO

Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    grunt
    Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
    SZČO=označenie pre fyzickú osobu. Je to občan, ktorý sa rozhodol živnostníčiť, podnikať a dostal na to oprávnenie od živnoúradu. SZČO=subjekt práva (má právnu subjektivitu) asi tak ako napr. sro (právnická osoba). To, že má právnu subjektivitu je fakt spojený s tým, že je živnostníkom. Ak ním prestane byť, tak nebude ani existovať ani jeho právna subjektivita (a opačne).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    grunt
    Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
    Toto je veľmi obšírna téma a v duchu tvojho nicku, treba začať od "gruntu". Vďačne ti poradcovia poradia v konkrétnejších krokoch, ale skús najprv trošku prelúskať Obchodný zákonník a Živnostenský zákon, rady ti budú potom jasnejšie.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    SZČO je zľudovelý názov, označenie osoby, ktorá buď
    - platí dane z príjmu z "podnikania",
    - platí sociálne poistenie vďaka tomu, že dosiahne 78000 Sk obrat "z podnikania",
    - platí zdravotné poistenie lebo podľa zákona o ZP je považovaná za "SZČO".

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ale k téme. Treba sa trošku povŕtať v Obchodnom zákonníku a rozhodnúť sa pre založenie niektorej z obchodných spoločností. Povedzme takej a.s.
    Prípadne družstva. Alebo najpopulárnejšej - s.r.o.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    grunt
    Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
    Je to otázka pre právnika - ja ním nie som. Ale myslím si, že ty ako občan si subjektom práva, lebo si identifikovateľný menom, adresou, rodným číslom a predovšetkým máš spôsobilosť na právne úkony (=si svojprávny), máš právo vo svojom mene konať - napr. uzatvátrať zmluvy.
    SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) je označenie pre občana, ktorý podniká na základe živnostenského oprávnenia a tiež má právnu subjektivitu - je identifikovateľný menom, miestom podnikania, je registrovaný v živnostenskom registri, má pridelené IČO, pre daňové účely DIČ.
    Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.) je právnická osoba zapísaná v obchodnom registri (vždy musí byť nejakou fyzickou osobou zastúpená). Rovnako má pridelené IČO, DIč ale aj číslo - oddiel a vložku príslušného obchodného registra.
    Takto by sa dalo pokračovať ďalej, lebo foriem podnikania je viacero.
    Aby sme ti mohli naozaj aj poradiť, mali by sme poznať čo ťa naozaj trápi, aký je tvoj cieľ.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    grunt
    Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
    Ako chce zmeniť právnu subjektivitu ? Chce sa transformovať na právnicku osobu typu s.r.o. ? Ak áno, tak právny systém platný v SR to zatiaľ priamo neumožňuje, ale existujú spôsoby ako to spraviť .

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    grunt
    Ahojte!Veľmi by som potrebovala vedieť, čo vyplýva pre človeka ktorý je SZČO je to fyzická osoba a chce to zmeniť na právnu subjektivitu. Ako mám tomu rozumieť a čo všetko musí urobiť pre to aby to mohol zmeniť. A čo všetko pre neho z tej zmeny vyplýva. Nerozumiem tomu a už som z toho chorá. Ď.
    Dúfam, že si nám neochorela načisto. Piati sa snažíme, ale mám zato, že sme nič nevyriešili, potrebujeme viac informácií od teba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.