Zavrieť

Porady

kúpa bytu s úverom

Dobrý večer, mám takýto problém.
Kupujem byt za 75 tis. V kúpnopredajnej zmluve je napísané, že na byte nie sú žiadne dlhy. Ale byt panelák prešiel rekonštrukciou a na každom byte je úver, Ja tvrdím:
1. kupujem byt a nie dlhy predávajúceho. Alebo nech zníži predajnú cenu o ten dlh, alebo nech si vyrovná úver. Veď v zmluve píše, že tam žiadne dlhy nie sú. Úver za zateplenie podľa mňa je dlžoba ako každá iná a aka keď sa spláca spolu s ostatnými mesačnými platbami, stále je to len dlžoba.
2. ak nezníži predajnú cenu, ja vlastne kúpim byt za 75 tis + 7 tis €.

Mám z toho nervy ako ma všetci presviedčajú, že úver za zateplenie nie je dlh.
Prosím, ako to vidíte vy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je neseriozne nového vlastníka neooboznámiť so splácaním úveru. Povedal ti aspoň sumu, ktorú mesačne platil do fondu? Neviem, či sa úver spláca zvlášť.

    Takéto otázky tu už boli. Myslím, že spoluvlastníci majú zábezpeku splácania práve v byte a budeš to musieť platiť.

    § 19
    Vlastníctvo spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva

    (1) Spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa nedohodnú vlastníci inak. S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome prechádza aj spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ako aj spoluvlastnícke alebo iné spoločné práva k pozemku, prípadne ďalšie práva a povinnosti spojené s vlastníctvom bytu a nebytového priestoru.

    (2) Práva a povinnosti pôvodného vlastníka domu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré sa týkajú spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva, pozemku zastavaného domom a priľahlého pozemku, najmä vecné bremeno prechádzajú na nových vlastníkov bytov a nebytových priestorov nadobudnutím vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    IvetaH Pozri príspevok
    Dobrý večer, mám takýto problém.
    Kupujem byt za 75 tis. V kúpnopredajnej zmluve je napísané, že na byte nie sú žiadne dlhy. Ale byt panelák prešiel rekonštrukciou a na každom byte je úver, Ja tvrdím:
    1. kupujem byt a nie dlhy predávajúceho. Alebo nech zníži predajnú cenu o ten dlh, alebo nech si vyrovná úver. Veď v zmluve píše, že tam žiadne dlhy nie sú. Úver za zateplenie podľa mňa je dlžoba ako každá iná a aka keď sa spláca spolu s ostatnými mesačnými platbami, stále je to len dlžoba.
    2. ak nezníži predajnú cenu, ja vlastne kúpim byt za 75 tis + 7 tis €.

    Mám z toho nervy ako ma všetci presviedčajú, že úver za zateplenie nie je dlh.
    Prosím, ako to vidíte vy?
    A už ho máš kúpený? Ak nie, nemusí ti ho predať, odstúpi od zmluvy.

    Uver na zateplenie si zobral celý dom a spláca ho cez tvorbu FOaU. Jednotlivé splátky sú rozpočítané na jednotlivé byty v tvorbe FOaU. V skutočnosti si kupuješ byt, ktorý ma zvýšenú tvorbu FOaU o podiel z úveru domu.

    Zateplenie je investícia s dlhodobým prínosom pre dom a jednotlivé byty.

    Povedzme predzchádzajúci vlastník splácal úver tri roky. Za tri roky mal určitý zisk, patril jemu, lebo aj byt mu patril. Ak byt predá, zisk bude mať kupec bytu. Logicky si kúpil byt aj s tvorbou FOaU. Ktorého súčasť je aj splátka úveru. Takže pokračuje kupec v úhrade do FOaU až do zmeny výšky tvorby FOaU.

    Ak nechceš, rešpektovať rozhodnutie 2/3 vlastníkov, Môže ti zvýšiť cenu bytu o predpokladaný zisk s ktorým môže splatiť úver, ale tak sa to nerobí. Proste nový vlastník bytu pokračuje v tvorbe FOaU.

    Snažíš sa s nim aj budúcimi susedmi vykývať.

    Prospech, áno! Splátky, nie?

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Prečo by som ja ako kupujúci sa snažil s niekým vykývať. to ste ako k tomu prišli?
    Len keď mi niekto tisne zmluvu do ruky a je tam napísané, že nie sú žiadne dlhy ani iné ťarchy a potom z LV zistím, že tam niečo je a chcem vedieť presne koľko a za čo, čo je na tom divné. U nás v paneláku si brali ľudia úver každý na svoje meno, a to je rozdiel. Doknca nie všetci si brali úver, niektorí sme to vyplatili v hotovosti, takže na žiadnej zvýšenej tvorebe FOaU sa nepodieľame.
    Ďakujem za názory.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    IvetaH Pozri príspevok
    Prečo by som ja ako kupujúci sa snažil s niekým vykývať. to ste ako k tomu prišli?
    Len keď mi niekto tisne zmluvu do ruky a je tam napísané, že nie sú žiadne dlhy ani iné ťarchy a potom z LV zistím, že tam niečo je a chcem vedieť presne koľko a za čo, čo je na tom divné. U nás v paneláku si brali ľudia úver každý na svoje meno, a to je rozdiel. Doknca nie všetci si brali úver, niektorí sme to vyplatili v hotovosti, takže na žiadnej zvýšenej tvorebe FOaU sa nepodieľame.
    Ďakujem za názory.
    Presne v tom zvýraznenom je rozdiel. Ak si zoberieš úver ako osoba, tak ho splácaš ako osoba a predajom bytu sa dlhu nezbavíš.

    Ak si ale bytovka zoberie úver, tak povinnosť splácania úveru (napr. cez zvýšený FO) sa prenesie na nového majiteľa. Tvrdenie, že na byt nie sú žiadne dlhy je v poriadku, pokiaľ si starý majiteľ poctivo platil zálohy do FO v určenej výške ako aj ostatné zálohy na služby spojené s užívaním bytu. Ty (ale doporučujem to aj všetkým, s ktorými o kúpe bytu diskutujem) pri kúpe bytu by si sa nemala pýtať len na cenu bytu, ale aj na tom, koľko sa platí do FO, čo bolo v dome rekonštruované a pod. Takže pôvodný majiteľ ti poskytol informáciu, že bolo zateplené a je na tebe, ako sa rozhodneš, či tú cenu bytu akceptuješ za podmienky zvýšeného odvodu do FO alebo si nájdeš iný byt v nezateplenom a nerekoštruovanom paneláku, ktorý nemá žiadny úver.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    IvetaH Pozri príspevok
    Prečo by som ja ako kupujúci sa snažil s niekým vykývať. to ste ako k tomu prišli?
    Len keď mi niekto tisne zmluvu do ruky a je tam napísané, že nie sú žiadne dlhy ani iné ťarchy a potom z LV zistím, že tam niečo je a chcem vedieť presne koľko a za čo, čo je na tom divné. U nás v paneláku si brali ľudia úver každý na svoje meno, a to je rozdiel. Doknca nie všetci si brali úver, niektorí sme to vyplatili v hotovosti, takže na žiadnej zvýšenej tvorebe FOaU sa nepodieľame.
    Ďakujem za názory.
    U nás sa tiež zateplilo. Tretinu sme mali na fonde a 1 450 000 sme si požičali na fond opráv. Úver sa rozpočítal podľa majetkového podielu bytov na 60 mesiacov. Bola možnosť 60 splátok splatiť aj jednorázovo, 7 bytov ju využilo, neplatilo úroky. Už je 15 mesiacov splatený. Kto získava? Žeby starý vlastník?

    V zmluve bolo uvedené, že pri predaji bytu je vlastník povinný splatiť zostatkovú hodnotu úveru. V priebehu tých piatich rokov sa predali v dome predali minimálne dva byty, ale ani jeden nesplatil úver.

    Starý a nový vlastník sa dohodli na pokračovaní splátok, správcovi to bolo jedno keď mu dali o tom písomnú dohodu, kto splatí, alebo bude splácať úver do konca jeho splatenia.

    Keď si, vlastne mu požičali od niekoho 2/3 vlastníkov na niečo, čo bude využívať niekto iný za čo má zaplatiť 200 000 a zaplatí ich, vyrovná si svoj podiel úveru. Musel by byť padnutý na hlavu, aby to predal za 75 000.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    dejavu333 Pozri príspevok
    A prečo to nehovoríš predávajúcemu. Posúď po svojom : cenu a úžitkovú hodnotu bytu a povedz áno - nie. My ho nemôžeme presvedčiť.

    Požiadala som o názor, nič viac, nie aby si predávajúceho presviedčala o niečom.
    Cenu a úžitkovú hodnotu po svojom môžem posúdiť až keď budem vedieť, čo je to za úver, v akej výške, od kedy do kedy.

    PS
    neviem prečo ste sa tu do mňa tak obuli. Chcela som vedieť aj iný názor, ale som sklamaná z tónu akým ho vyslovujete.
    Skončila som.
    Pekný večer prajem

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Trochu lepšie čítaj.
    Ja som ti napísala: Je neseriozne nového vlastníka neooboznámiť so splácaním úveru.
    Ty si na to odpísala: Prečo by som ja ako kupujúci sa snažil s niekým vykývať. to ste ako k tomu prišli?

    Pekný večer aj tebe!

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Mária prepáč, ak som sa ťa dotkla. Tvoju radu som ohodnotila tým zeleným prstom, máš tam aj jednotku. Z tvojho príspevku som to pochopila, reagovala som na SITO. Ten na mňa vyštartoval, že chcem vykývať so susedmi a aj s predávajúcimi.

    No a príspevok od dejavu333 je o čom. Chcela sa zapojiť do diskusie?
    Vážim si všetky názory aj rady, ktoré na porade dostávam, ale som slušný človek, nepotrebujem s niekým kývať.
    Už naozaj končím, to len pre poriadok, posledná veta.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Uplne zbytocne emocie, ktore zbytocne zatazuju hladanie vychodisk, na zaklade nazorov. Tarcha na byte moze byt aj uplne z ineho pravneho titulu, nez uver na zateplenie, za ktory sa moze, ale aj nemusi rucit bytom.Takze informacia nebola ani tak zavadzajuca, ak si ju nevykladame iba po svojom. Vychodiskom pre posudenie problemu, by malo byt predovsetkym posudenie ceny bytu, ci je cenou porovnatelnou za rovnaky, ci podobny byt v nezateplnom - zateplenom bytovom dome v rovnakom regione. A teda skutocnost, ci v danej cene bytu je, alebo nie je, zapocitane zhodnotenie bytu zateplenim, teda aj zaradenim bytu do nejakej energetickej triedy, ktora zvysuje cenu bytu. Ak je teda cena bytu porovnatelna s cenou obdobnych bytov nezateplenych, tak je iba pochopitelne, ze dalsie zhodnotenie bytu zateplenim, by si mal uhradit kupujuci, pretoze ten si zhodnotenie zuroci v pripadnom dalsom predaji. Druha skutocnost ale je, ze predavajuci predava byt za cenu, ktoru si sam stanovil, ktora moze byt nizsia, ci vyssia, nez ceny porovnatelnych bytov a zalezi iba na kupujucom, ci cenu akceptuje, alebo nie. Holt, trzny, ci trhovy mechanizmus funguje, najma, ak sa sami nechame dobrovolne otrhat....oskubat.Predavajuci ma byt, kupujuci zase peniaze a zalezi iba na nich, ci najdu konzensus. Takze si myslim, ze kazdy z predchadzajucich mal nejaku pravdu, s uplatnenim diskusie lodnej metody sa dalo prist aj k dobremu zaveru. Ale podmienkou lodnej metody je, ze nesmu byt ziadne emocie....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.