Zavrieť

Porady

Občianske združenie a príjem z prenájmu

Prosím o radu skúsenejších. Poprosili ma, aby som viedla účtovníctvo občianskemu združeniu pri ZŠ, kde chodí moja dcéra. Už som aj oľutovala, že som sa na to dala, ale dúfam, že sa tu nájde niekto kto mi bude vedieť poradiť.
OZ vedie jednoduché účtovníctvo, ale peňažný denník bol doteraz vedený značne chaoticky a sú tam mínusové zostatky v pokladni, ktoré vznikli tým, že faktúry platili učitelia zo svojich peňazí a boli im preplatené niekedy aj po dvoch mesiacoch. Výdavkový doklad je zaúčtovaný s dátumom, ktorý je na faktúre ale v skutočnosti boli peniaze vyplatené neskôr. Je nejaký spôsob ako to opraviť? Môžem opraviť dátum na výdavkovom doklade? Ďalej mám pochybnosti, či netreba viesť podvojné účtovníctvo ak OZ vlastní nehnuteľnosť - chatu, ktorú od začiatku r. 2009 prenajíma a má príjmy z prenájmu - cca. 500 EUR/ročne. Môžem viesť aj ďalej jednoduché účtovníctvo? Predpokladám, že tieto príjmy z prenájmu budú zdaniteľnými príjmami? Ďalší problém vidím v tom, že spomínaná chata nie je zaradená do majetku OZ - (nie je ani vo výkaze majetku a záväzkov za r.2008, hoci bola nadobudnutá už v r.2007). Nepoznám jej hodnotu obstarania (OZ ju získalo ako dar ). Akým spôsobom a s akou obstarávacou cenou ju zaradiť do účtovníctva? OZ nemá inak žiadne iné príjmy, ktoré by podliehali zdaneniu okrem príjmov zdaňovaných zrážkou. Vopred veľmi pekne ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Občianske združenie a príjem z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.