Zavrieť

Porady

záv.činnosť+živnosť bez príjmu

Prosím o radu v tejto veci.
Celý rok 2009 pracujem ako zamestnanec, avšak od roku 2010 chcem ísť na živnosť. Chcem sa opýtať, že ked si otvorím živnosť už tento rok /nebudem mať príjem, žiadnu mandátnu zmluvu a pod., len budem mať živnostenský list/, či môžem požiadať zamestnávateľa v roku 2010 o ročné zúčtovanie dane za rok 2009 + vyplatenie zamestnaneckej premie. Takže ide o to, či samotná existencia živnosti nenesie so sebou povinnosť podania DP typ B, čím by som však prišiel o zamestnaneckú prémiu.

Podľa toho, čo som sa dočítal. Zamestnanecká prémia neprislúcha zamestnancovi, ktorý má príjem aj zo SZĆO(okrem iných príjmov). Podľa tohto ide o príjem zo SZČO a nie o to či je SZČO.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ak budeš mať živnosť už v tomto roku, tak si budeš musieť podať DP sám, môj názor

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Budete musieť podávať DP typ B nakoľko ste aj živnostník + si budete musieť robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, nakoľko ste boli v roku 2009 čo i len jeden deň živnostníkom...

    Ohľadom zamestnaneckej prémie sa podľa môjho názoru bude posudzovať či je dotyčný živnostník alebo nie... (či mal alebo nemal príjem je podľa mňa v tejto veci jedno - zamestnávateľ predsa nemá právo požadovať od Vás aké ste mali príjem zo živnosti... )

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    podľa toho čo som našiel na porade je to tak 50:50. Jeden hovorí ,že zamestnanec + SZČO (bez príjmu a bez straty) nemusí podať DP typ B, druhý , že musí. Tak už teraz neviem.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    daňovník /SZČO /, ktorý nedosiahne príjem 1/2 z NČ nemusí podávať DP - takže ak tento szčo nebude mať prijmy / ani stratu / tak nepodáva / môže zaslať prehlásenie o tom, že nedosiahol zdaniteľný príjem - v budúcnosti sa vyhne výzve na predloženie takéhoto potvrdenia /
    suma sumárum - vysporiadanie dane bude len zo závislej činnosti -RZD

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    hanelie Pozri príspevok
    daňovník /SZČO /, ktorý nedosiahne príjem 1/2 z NČ nemusí podávať DP - takže ak tento szčo nebude mať prijmy / ani stratu / tak nepodáva / môže zaslať prehlásenie o tom, že nedosiahol zdaniteľný príjem - v budúcnosti sa vyhne výzve na predloženie takéhoto potvrdenia /
    suma sumárum - vysporiadanie dane bude len zo závislej činnosti -RZD
    Takže nárok na zamestnaneckú prémiu nezaniká.
    A to vysporiadanie dane môže urobiť zamestnávateľ alebo musí zamestnanec sám podať DP typ A?
    Naposledy upravil dede2 : 30.11.09 at 11:54

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak zc vyplynie podať DP z nejakého dôvodu / dvaja zľ ai/ , tak potom by to už muselo byť "B"
    lebo má pridelené DIČ

    zdroj:net
    Nárok na zamestnaneckú prémiu vyplýva každému zamestnancovi, ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy zo súčasného alebo predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru alebo členského pomeru, alebo príjmy z prostriedkov sociálneho fondu vo výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy. Posudzované príjmy musel poberať aspoň 6 kalendárnych mesiacov.

    Nárok na zamestnaneckú prémiu preukazuje zamestnanec svojmu zamestnávateľovi čestným vyhlásením o tom, že spĺňa podmienky uvedené v zákone.

    Zamestnanecká prémia sa vypočíta ako rozdiel sumy nezdaniteľnej časti základu dane a základu dane, následne je upravená 19-percentnú sadzbou. Zamestnanecká prémia sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

    V prípade, ak zamestnanec poberal príjmy menej ako 12 kalendárnych mesiacov, vzniká mu nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie vzhľadom na počet mesiacov, za ktoré príjem poberal.

    Zamestnancovi prizná a vyplatí zamestnaneckú prémiu zamestnávateľ na jeho žiadosť, pokiaľ mu vykonáva ročné zúčtovanie. V prípade, že zamestnanec podáva za zdaňovacie obdobie daňové priznanie, zamestnaneckú prémiu mu vyplatí správca dane na jeho žiadosť.

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    podmienky nároku na zam.premiu som našiel tiež.
    Ide o to či živnosť popri zamestnaní hoc bez príjmu a bez straty k 31.12.2009 je dôvodom na podanie DP typ B. Podľa mňa nie a zamestnanec môže požiadať o roč. zúčtovanie zam-ľa.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    § 37 ods. 4 písm. a) zákona o dani z príjmov hovorí: Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 a odsek 2 hovorí: Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak
    a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
    b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
    c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
    d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.


    Takže ak máš len príjmy podľa § 5 a žiadne iné (aj keď máš živnostenský list, ale si bez príjmu zo živnosti) tak podľa mňa netreba podávať DP typu B, dokonca ani DP typu A, ale môžeš požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    Takže záver je, že v pohode môže požiadať o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa. Zo živnosti (bez príjmu a bez straty k 31.12.2009) mu neplinú žiadne povinnosti voči DÚ.
    Naposledy upravil dede2 : 30.11.09 at 13:01

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    hanelie Pozri príspevok
    ak zc vyplynie podať DP z nejakého dôvodu / dvaja zľ ai/ , tak potom by to už muselo byť "B"
    lebo má pridelené DIČ
    ak som správne pochopil skratkám, tak ak má zamestnanec 2 zamestnania (2 zamestnávateľov) má povinnosť podať DP typu B? prečo? a prečo by mu malo byť pridelené DIČ za to, že má 2 zamestnávateľov, ak je stále len zamestnanec?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak som správne pochopil skratkám, tak ak má zamestnanec 2 zamestnania (2 zamestnávateľov) má povinnosť podať DP typu B? prečo? a prečo by mu malo byť pridelené DIČ za to, že má 2 zamestnávateľov, ak je stále len zamestnanec?
    DP "B" - otázka znela, či musí podať takéto priznanie ak má aj živnosť , ale žiadne prijmy z tejto živnosti nie sú - preto moja odpoveď - v tomto znení
    Ja mam tiez prípad, ze v roku 2009 bol SZCO a zaroven zamestnanec. Ako zamestnanec dosiahol príjmy cca 3800 €, zo zivnosti nemal ziaden príjem. V roku 2009 dokonca ukoncil svoju podnikatelsku cinnost. konecne stavy vo vykazoch majetu a zavazkoch a príjmoch a výdavkoch ma ku koncu nulove. Keby mu urobim danove priznanie Bckove, príde o zamestnanecku premiu, na kotrú má nárok, nakolko splnil vsetky podmienky uvedene v zakone. Jednou z podmienok je ze nema príjmy zo zivnosti, tak je to aj v tomto pípade, ze bol síce szco,ale nemal zdanitelne príjmy. Takze som si to overila aj na danovom úrade a:
    -podavame danove priznanie Ackove
    -do poznámky uvedieme, ze nemal príjmy zo zivnosti a nepodavame ani nulove vykazy
    -uplatnime si zamestnanecku premiu.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?
    určite môžeš spraviť zamestnancovi ktorý má aj živnosť no nemá z tej živnosti príjem.
    v žiadosti oddiel II. písm b)vlastne zamestnanec prehlasuje:
    b) nepoberal príjmy uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 zákona, z ktorých sa da
    ň vyberá zrážkou podľa
    § 43 zákona, pri ktorých by som uplatnil postup pod
    ľa § 43 ods. 7 zákona;

    prehlasuje že namá príjmy a nie že nemá oprávnenie podnikať.
    danový úrad podáva takéto vysvetlenie preto aby nemuseli potom vyzývať dotyčného na podanie daňového priznania.

    najlepšie je požiadať si o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela a pritom poslať na danový úrad oznámenie, že som nemal príjmy zo živnosti a požiadal som o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Nutricia Pozri príspevok
    určite môžeš spraviť zamestnancovi ktorý má aj živnosť no nemá z tej živnosti príjem.
    v žiadosti oddiel II. písm b)vlastne zamestnanec prehlasuje:

    b) nepoberal príjmy uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 zákona, z ktorých sa da
    ň vyberá zrážkou podľa
    § 43 zákona, pri ktorých by som uplatnil postup pod

    ľa § 43 ods. 7 zákona;

    prehlasuje že namá príjmy a nie že nemá oprávnenie podnikať.
    danový úrad podáva takéto vysvetlenie preto aby nemuseli potom vyzývať dotyčného na podanie daňového priznania.

    najlepšie je požiadať si o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela a pritom poslať na danový úrad oznámenie, že som nemal príjmy zo živnosti a požiadal som o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávatela.


    Ďakujem za odpoveď, urobím mu a upozorním ho aby oznámil DÚ, že nemal príjmy zo živnosti.
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Tiež mám pracovníka, ktorý celý rok pracoval ako zamestnanec a bol SZČO, nemal žiadne príjmy, skrátka nepodnikal. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že mu môžem urobiť ročné zúčtovanie dane a môže si uplatniť zamestnaneckú prémiu. No v príspevku č. 15 sa už píše, že takýto zamestnanec si musí podať daňové priznanie typ A. Tak čo je správne?
    v príspevku č. 15 sa nepise, ze si MUSI podat Ackove priznanie, je to uvedene ako moznost, v prípade, ze si chce podat danove priznanie. Islo o to ci podat Ackove alebo Beckove. Takez v tomto prípade poda Ackove priznanie, alebo poziada zamestnavatela o rocne zuctovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.