Zavrieť

Porady

Povinnosť platiť daň ??

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu .
Živnostník preradil svoj osobný automobil z vlastného používania do podnikania (živnostník je od 4/2009 držiteľom vozidla zapísaný v technic.preukaze). Napriek tomu počas roka auto nezaradil do podnikania, v JU neúčtoval žiadne výdavky na spotrebu phm (následne neuplatňoval DPH), na konci roka si nebude uplatňovať odpisy.
Je povinný platiť za rok 2009 daň z motorových vozidiel, nakoľko toto vozidlo nepoužíval na činnosti, z kt. príjmy sú predmetom dane z príjmov?
(Podľa § 84 ods 1): predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M,N, O 38), ktoré sa používa v SR... na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (podľa § 6 ods. 1, 2 zákona O dani z príjmov)).
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka84 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem vás poprosiť o radu .
    Živnostník preradil svoj osobný automobil z vlastného používania do podnikania (živnostník je od 4/2009 držiteľom vozidla zapísaný v technic.preukaze). Napriek tomu počas roka auto nezaradil do podnikania, v JU neúčtoval žiadne výdavky na spotrebu phm (následne neuplatňoval DPH), na konci roka si nebude uplatňovať odpisy.
    Je povinný platiť za rok 2009 daň z motorových vozidiel, nakoľko toto vozidlo nepoužíval na činnosti, z kt. príjmy sú predmetom dane z príjmov?
    (Podľa § 84 ods 1): predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M,N, O 38), ktoré sa používa v SR... na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov (podľa § 6 ods. 1, 2 zákona O dani z príjmov)).
    Ďakujem.
    V príspevku najprv píšeš, že ho preradil z vlastného používania do podnikania a potom vzápäti, že ho nezaradil do podnikania a ho na podnikanie nepoužíva, tak to prosím upresni.
    Ale či už je to tak, alebo onak, ak ho nepoužíval na podnikanie, daň v MV nie je povinný zaplatiť, ani podať DP. Ani oznámenie na DÚ nepodával?

    katka84 je offline (nepripojený) katka84

    katka84
    Aby som to upresnila, včera som sa dozvedela, že si auto v apríli prepísal na živnosť. Preto to ešte nebolo oznamené na DU. Oznámenie sa chystám podať, len som si nebola istá, či bude musieť platiť daň z MV (lebo je držiteľom vozidla, ale ho nepoužíva na podnikanie).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka84 Pozri príspevok
    Aby som to upresnila, včera som sa dozvedela, že si auto v apríli prepísal na živnosť. Preto to ešte nebolo oznamené na DU. Oznámenie sa chystám podať, len som si nebola istá, či bude musieť platiť daň z MV (lebo je držiteľom vozidla, ale ho nepoužíva na podnikanie).
    Ako som už napísala v predch. príspevku, ak ho na podnikanie nezačal používať, oznamovacia povinnosť a tým aj DP sa ho netýkajú.

    katka84 je offline (nepripojený) katka84

    katka84
    Tweety, ďakujem veľmi pekne !!. Tvoja odpoveď ma potešila . Čiže nemá ani oznamovaciu povinnosť?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katka84 Pozri príspevok
    Tweety, ďakujem veľmi pekne !!. Tvoja odpoveď ma potešila . Čiže nemá ani oznamovaciu povinnosť?
    Áno, nemá.

    ivamon je offline (nepripojený) ivamon

    ivamon
    Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať ako postupovať v prípade, že osobné auto bolo v decembri 2009 napísané na SZČO, ale nezaradené do majetku firmy. SZČO ho chce zaradiť do majetku od roku 2010. Keby ste mi dali podrobnú / polopatisickú / odpoveď, veľmi by ste mi pomohli.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivamon Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať ako postupovať v prípade, že osobné auto bolo v decembri 2009 napísané na SZČO, ale nezaradené do majetku firmy. SZČO ho chce zaradiť do majetku od roku 2010. Keby ste mi dali podrobnú / polopatisickú / odpoveď, veľmi by ste mi pomohli.
    Ale na akú otázku?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivamon Pozri príspevok
    otázka je, ako postupovať, teda kedy sa má registrovať, platiť daň,...
    Ak ho používal na podnikanie už v decembri, musí jeho používanie oznámiť DÚ, aj keď ho nemal zaradené, podať DP a daň aj zaplatiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.