Zavrieť

Porady

Nepretržitá prevádzka a dovolenka počas sviatku

Dobrý deň, poraďte, prosím, ako postupovať, keď zamestnanec pracujúci v trojzmennej nepretržitej prevádzke, 11,5 h zmeny (Deň, Noc, Voľno, Voľno) počas pracovnej zmeny, ktorá pripadla na sviatok(normálne by bol pracoval s príplatkom za prácu vo sviatok) čerpá dovolenku? Ak by si nevyžiadal dovolenku, bol by pracoval. Nemôžem mu dať náhradu za neodpracovaný sviatok, lebo on nepracoval nie preto, že bol sviatok, ale preto, že chcel v jeho obvyklý pracovný deň čerpať dovolenku. Ako postupovať? Môžem zamestnancovi účtovať dovolenku počas sviatku??Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Aj ja som mala taký istý prípad, ja som mu vypísala dovolenku, len neviem, či som robila správne, mohli by k tomu vyjadrovať aj skúsenejší poraďáci, ďakujem

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 112 Zák. práce

    (3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

    Takže má nárok na náhradu mzdy za sviatok.

    Oprava :
    Viď príspevok č. 5
    a ešte aj : http://www.porada.sk/444656-post4.html
    Naposledy upravil Andyke : 07.12.09 at 13:57

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Andyke Pozri príspevok
    § 112 Zák. práce

    (3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

    Takže má nárok na náhradu mzdy za sviatok.
    Nesuhlasim, to by platilo v pripade, ze by prevadzka ako taka bola vo sviatok zatvorena a on by nepracoval kvoli tomu.

    Pre neho bol dany den riadnym pracovnym dnom, ak v ten den z nejakej priciny nechcel pracovat, musel si vypisat dovolenku.

    Takze pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. case skutocne moze mat pracovnik dovolenku aj na den, ktory je statnym sviatkom.

    tttt je offline (nepripojený) tttt

    tttt
    Pre Andyke:O tomto viem, len mi to nesedí na dispečing, alebo strážnu službu, keď podstata jeho zamestnania je, aby bol k dispozícii aj v takéto dni sviatkov. Keby si nevybavil na daný deň dovolenku, bol by musel byť v robote. Ledva som im vysvetlila, že ak ostatní mesačne odmeňovaní zamestnanci majú odpracovať 172,5-15 h sviatky a majú 15 hod. sviatok zahrnutý v mzde, prečo oni majú pracovný rozvrh na 172,5 h, a nie na 157,5 h, keď ostatní pracujú len 21 dní, a teraz to s dovolenkou...keď zistia, že je to spôsob, ako cez víkendový sviatok nepracovať a ešte si aj zabezpečiť platené voľno...Neexistuje nejaká výnimka na zmenových pracovníkov s nerovnomerne rozvrhnutým časom?
    Naposledy upravil tttt : 07.12.09 at 14:08

    tttt je offline (nepripojený) tttt

    tttt
    ivka70 Pozri príspevok
    Nesuhlasim, to by platilo v pripade, ze by prevadzka ako taka bola vo sviatok zatvorena a on by nepracoval kvoli tomu.

    Pre neho bol dany den riadnym pracovnym dnom, ak v ten den z nejakej priciny nechcel pracovat, musel si vypisat dovolenku.

    Takze pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. case skutocne moze mat pracovnik dovolenku aj na den, ktory je statnym sviatkom.
    Toto mi sedí viac. Teoreticky mohol mať v taký deň skutočne aj iné voľno - napr.pohreb r. príslušníka, vtedy mu patrí náhrada za prekážku na strane zamestnanca a na sviatok sa neprihliadne. Tak?
    Je pre taký postup nejaká opora v § ?
    Naposledy upravil tttt : 07.12.09 at 14:07

    Nepretržitá prevádzka a dovolenka počas sviatku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.