Zavrieť

Porady

ľanový olej

Chcem sa spýtať nemá niekto skúsenosti s ľanovým olejom? Ako sa používa ?
Usporiadat
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ja si ráno dám do cca 1/2 litra kefíru 2 PL ľanového oleja a kopcom lyžicu ľan. semena, tyčkovým mixérom mixujem cca 1 minútu. Pijem to každé ráno a napriek tomu mi to chutí. Niekedy si do toho niečo pridám ale ráno sa mi nechce veľmi kombinovať. Preto väčšinou len tak ako som napísal.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... tiez podobne tu fermez pijem, vacsinou v domacom jogurte ci odstredenom kyslom mlieku. Este do toho nasekam cibulu kvoli sire, co spomina Budwigova. Trochu ma matu tu spominane zlte lanove semena, este som take cudo nevidel. Nie su olupane? :-)
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

To je taká sorta. Tiež ich mám z agro-el. Ide o to aby mali vysoký podiel omega3 čo nemá každý ľan.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Nemam prehlad, Budwigova ake pouzivala pri lieceni? Vsade v potravinach i biokutikoch som doteraz videl len tmave. Ak nie su vhodne na pokrm, kuwa, ministerstvo zdravotnictva by ich malo zakazat predavat medzi potravinami.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

alabut Pozri príspevok
... tiez podobne tu fermez pijem, vacsinou v domacom jogurte ci odstredenom kyslom mlieku. Este do toho nasekam cibulu kvoli sire, co spomina Budwigova. Trochu ma matu tu spominane zlte lanove semena, este som take cudo nevidel. Nie su olupane? :-)
http://zelenyobchodik.sk/eshop/catal...04755odbk8mo25 :
"Lněné semínko existuje v hnědé anebo zlaté variantě, mezi nimiž není žádný podstatný nutriční rozdíl. Většina konzumentů však upřednostňuje len zlatý kvůli jeho oříškovo-máslové příchuti."
lan-zlaty.jpg  
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

alabut Pozri príspevok
Nemam prehlad, Budwigova ake pouzivala pri lieceni? Vsade v potravinach i biokutikoch som doteraz videl len tmave. Ak nie su vhodne na pokrm, kuwa, ministerstvo zdravotnictva by ich malo zakazat predavat medzi potravinami.
A to si kde vyčítal ??? Daj link. ... alebo jedna baba povedala ...
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Par stran dozadu bola akasi hadka, vraj najlepsi je zlaty. V skanzenoch su objekty, kde sa lisoval lanovy olej, ale vobec som sa nezaujimal aky lan lisovali a na co ho pouzivali. Niektori stari ludia u nas hovorili, ze sa pouzival v kuchyni, ale nie namiesto masti na smazenie. Skusim sa povypytovat, ak si to este niekto pamata, ti najstarsi uz pomreli. Pouzivam aky kupim v potravinach, a citit ho riadne fermezou, ziadne arasidy. A arasidy mam radsej. :-)
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

http://www.centrumctm.sk/product/lan...-lan-zlaty-45/
http://www.centrumctm.sk/produkty/zdrava-strava/
Dr. Subotič predáva obidva druhy, zlatý aj tmavý. Ľudia skôr vykúpia zlatý ak je na výber, je im sympatickejší. Čo sa týka liečebného a výživového efektu, podľa jeho slov, je to úplne jedno.
V obchodoch sa najčastejšie vyskytuje tmavé, ale nie je problém ani so zlatým.
Teraz mi tak napadlo, či okrem jeho farby (psychológia farieb) ľudia po zlatom nesiahajú intuitívne i z nejakého iného dôvodu. :-)
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ľan sa pestuje aj na iné účely, napr. fermež nemusí mať vysoký podiel omega3. Niekde som videl nejakú tabuľku kde boli porovnávané viaceré sorty a obsah omega3 a omega6. Z tej tabuľky bolo jasne vidieť že iba niektoré odrody sú vhodné ako doplnok stravy.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

deane7 Pozri príspevok
Ľan sa pestuje aj na iné účely, napr. fermež nemusí mať vysoký podiel omega3. Niekde som videl nejakú tabuľku kde boli porovnávané viaceré sorty a obsah omega3 a omega6. Z tej tabuľky bolo jasne vidieť že iba niektoré odrody sú vhodné ako doplnok stravy.
Na tento účel sa ľan môže pestovať aj na nekvalitných, kontaminovaných pôdach. V ľanových semienkach určených na konzum obsah omega3 a 6 mastných kyselín môže byť rozdielny.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Ak Ti ide iba o zdravú výživu, potom je výhodnejšie konzumovať čerstvo mleté ľanové semiačko. Ja ho meliem v mlynčeku BOSCH na kávu. Ľanový olej je nestabilný a zbytočne drahý. Ale proti gustu....
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Môžeš jesť ľanového semena koľko chceš ale z oleja sa robí sírna patlanica podľa Dr. Budwig. Tam semeno nestačí. A samotné semeno bez napr. toho tvarohu akurát črevá prečistí a vo väčších dávkach dokonca škodí. A čo sa týka nestability ľanového oleja tak o tom vieš asi málo. Dá sa veľmi ľahko skladovať aj dlhodobo. Samozrejme nie na polici v špajzi.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Mackovka Pozri príspevok
Ak Ti ide iba o zdravú výživu, potom je výhodnejšie konzumovať čerstvo mleté ľanové semiačko. Ja ho meliem v mlynčeku BOSCH na kávu. Ľanový olej je nestabilný a zbytočne drahý. Ale proti gustu....
250 ml fľaša by sa mala, ak je po celý čas uložená v chladničke, skonzumovať po otvorení do 14 dní. Mne vďaka prvým dávkam vydržala fľaška iba 5 dní, neskôr ako sa znižovalo dávkovanie , tak samozrejme dlhšie. Ale do dvoch týždňov po otvorení určite. Cholesterol v norme skôr ako do dvoch mesiacov.
Pomletými semienkami si ľudia môžu posýpať zeleninové šaláty, ale skonzumovať od pomletia do max. 10 min.
Ľanový olej je predovšetkým veľmi užitočný, či je drahý si človek položí otázku ak ochorie.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Tu citam na ruskom serveri: Tusim si zasadim trocha lanu na poli. :-)
Льняное же масло можно получать и из не вполне зрелых семян;
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

korela Pozri príspevok
250 ml fľaša by sa mala, ak je po celý čas uložená v chladničke, skonzumovať po otvorení do 14 dní.
Pomletými semienkami si ľudia môžu posýpať zeleninové šaláty, ale skonzumovať od pomletia do max. 10 min.
Ľanový olej je predovšetkým veľmi užitočný, či je drahý si človek položí otázku ak ochorie.
Súhlasím, no zo skúseností ten olej vydrží aj 3 týždne. Záleží aj od toho, ako dlho bol mimo chladničky pred vložením a aká je v chladničke teplota. Ja som ho dával do pol litrových fľašiek, v budúcnosti ho budem dávať ale radšej do menších. Pre istotu.
alabut Pozri príspevok
Tu citam na ruskom serveri: Tusim si zasadim trocha lanu na poli. :-)
Nad tým uvažujem, len je potrebné získať semeno správnej odrody.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Nevadi, zasadim ake kupim, aby som ziskal ostruhy, o rok budem mudrejsi. Na poli sa piplem celkom rad, len zdravie aby sluzilo. :-)
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Vsetkeho vela skodi, z lanoveho oleja sa mozete otravit. Cize, maximalne dve polievkove lyzice za den. Zda sa, ze vyhodnejsie je uzivat odvary z lanovych semien. :-)

Надо понимать, что, несмотря на всю целебную пользу льна, длительное и чрезмерное по количеству его применение, может привести к отравлению. Также нужно помнить, что во льне содержится много фитоэстрогенов, переизбыток их в организме может привести к нежелательным последствиям. Поэтому народная медицина ограничивает суточное потребление льняного масла взрослым не более 2 ст. ложек, детям - 1-1,5 ст. ложки. Такие же ограничения существуют и на употребление семян льна.

Любые препараты изо льна нельзя употреблять - при усилении болей при холецистите, при острых нарушениях функции кишечника (неукротимый понос), при кератите (воспаление роговицы глаза), при завороте кишок.

При некоторых заболеваниях не рекомендуется принимать льняное масло, но можно принимать отвары и кисель изо льна. Например, больным с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, когда повышен уровень холестерина - рекомендуется принимать льняное масло, а тем больным, у которых в крови превалирует не холестерин, а триглецириды, льняное масло не рекомендуется. Поэтому такие больные предварительно должны сдать анализ крови, прежде чем приступать к лечению льном.

Также нельзя употреблять льняное масло при желчнокаменной болезни и панкреатитах, при язвенной болезни в стадии обострения, при язве желудка и 12-ти перстной кишки, при неспецифическом язвенном колите, синдроме раздражённого кишечника. Однако кисель из семян льна при данных заболеваниях - прекрасное лечебное средство.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Už konečne pochopte že ja ľanový olej nepijem ale si robím sírnú patlanicu Budwigovej ktorá doporučuje 4 lyžice s tvarohom, ja ho však beriem preventívnne a beriem dve lyžice.
http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=18&t=415
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Alabut, olej sa dávkuje podľa telesnej hmotnosti. Ja pod dohľadom lekára, naordinoval ráno aj večer po 3 PL (Budwig). Čiže 6 spolu denne. Ostatné iba zelenina a šťavy, takže sa dávky veľmi pomerne rýchlo znížili. Bez škrobov a cukrov.
Tesne predtým som pribrala, pretože som na problém išla z inej strany.
Nič sa mi nestalo pri takom dávkovaní, plus ešte - teraz už presne neviem spomenúť koľko PL pomletého semienka - musela by som si pozrieť poznámky, nesmierne mi to chutilo, zasýtilo, takže som nemala počas tejto kúry žiadny hlad.
Sestrička u všeobecného lekára vie, ako som naklonená k alternatíve, ako som sa u nich ukázala, tak - že pani...., čo robíte s pleťou, akú ju máte ...
Prakticky žiadne krémy, tvár vyživená zvnútra a zdravo pôsobiaca.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať