Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poistenie-tehotenstvo

Viem že tieto otázky tu už boli.Ale chcem sa opýtať či sa nemocenské nedá doplatiť .alebo v druhom prípade :po narodení dieťaťa platiť ešte dobrovolné nemocenské do 270 a potom požiadať o materske.Dá sa to.Lebo v zákone sa uvádza že o materské pôžte požiadať do 6 mesiacov od narodenia.Ja som cca v 6 tyždni ,chcem si dať dobrovolné nemocenské teta po porode mi bude chýbať cca 1 mesiac-30 dni.Dalo by sa poberať prvý mesiac rodičovský príspevok a potom požiiadať o materskú ked už budem 270 dni nemocensky poistená.?dakujem za rýchlu odpoved. Inak teraz som studentka denného stúdia na materskej-poberám rodičovský príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nikusska213 Pozri príspevok
    Viem že tieto otázky tu už boli.Ale chcem sa opýtať či sa nemocenské nedá doplatiť .alebo v druhom prípade :po narodení dieťaťa platiť ešte dobrovolné nemocenské do 270 a potom požiadať o materske.Dá sa to.Lebo v zákone sa uvádza že o materské pôžte požiadať do 6 mesiacov od narodenia.Ja som cca v 6 tyždni ,chcem si dať dobrovolné nemocenské teta po porode mi bude chýbať cca 1 mesiac-30 dni.Dalo by sa poberať prvý mesiac rodičovský príspevok a potom požiiadať o materskú ked už budem 270 dni nemocensky poistená.?dakujem za rýchlu odpoved. Inak teraz som studentka denného stúdia na materskej-poberám rodičovský príspevok.
    bohužial, to nejde. Podmienka 270 dní poistenia musí byť splnená pred nástupom na materskú.
    ale ja stále poberám rodičovský príspevok až do 6.3.2011 od prvého dieťaťa. druhé sa má narodiť 15 augusta 2010. nedá sa požiadť o materskú až v septembri kedy by mi na nu vznikol nárok:?

    a manžel by nemohol poberať materskú ak je neustále nemocensky poistený?ale momentálne nezamestnaný.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nikusska213 Pozri príspevok
    ale ja stále poberám rodičovský príspevok až do 6.3.2011 od prvého dieťaťa. druhé sa má narodiť 15 augusta 2010. nedá sa požiadť o materskú až v septembri kedy by mi na nu vznikol nárok:?

    a manžel by nemohol poberať materskú ak je neustále nemocensky poistený?ale momentálne nezamestnaný.
    manžel si platí dobrovolné nemocenské poistenie ?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    podmienka 270dní musí byť splnená do pôrodu a to nestihneš, ked si v 6tt, lebo tehotenstvo od prvého dna posled.menštr. trvá obvykle 38-42týždnov t.j. napr. 38x7dní = 268dní alebo 294dní mínus tvojich 6týžd. 6x7 = 42dní, a to 270dní nedáva.

    A po pôrode nemôžeš žiadať o materské.
    veronikasad Pozri príspevok
    manžel si platí dobrovolné nemocenské poistenie ?
    ano manzel si platí i ked neviem preco.Ak by sa to dalo isiel by na materskú on.ja som student a som aj zamestnaná na dohodu.

    ja som pracovala od 13.6.2007-11.1.2008 co je 212 dní nárok na materské mi nevznikol potom som nastúpila na rodičovskú dovolenku dieťa sa narodilo 6,3,2008 co bolo v ochrannej lehote 42 dni. podla clánku ktorý som tu nasla:sa do obdobia nemocenského poistenia zapocítava aj obdobie poberania rodičovského príspevku:

    Pani Ivana počas rodičovskej dovolenky znovu otehotnie. Lekár stanoví očakávaný deň pôrodu na 1.3.2008. V posledných dvoch rokov pred druhým pôrodom, teda v čase od 1.3.2006 do 29.2.2008, bola pani Ivana poistená ako zamestnanec len v období od 1.3.2006 do 30.9.2006 – do nástupu na rodičovskú dovolenku. Toto obdobie trvalo spolu 214 dní, čo je menej, ako 270 dní. Podľa § 49a zákona sa však započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, teda obdobie od 1.10.2006 do (potenciálne) 29.2.2008. Pri započítaní obdobia rodičovskej dovolenky dostávame spolu 730 dní, čo je samozrejme viac ako 270 dní.

    Pani Ivana preto bude mať nárok na materské z nemocenského
    poistenia zamestnanca i pri druhom dieťati.


    este sa chcem spýtať mašla som:Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak. fakt si nemožem uplatniť nárok v tejto lehote.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nikusska213 Pozri príspevok
    ano manzel si platí i ked neviem preco.Ak by sa to dalo isiel by na materskú on.ja som student a som aj zamestnaná na dohodu.
    ako je to s oteckom .. pozri tu § 49 odst2 b ..http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2009-a.html

    no a podmienkou poberania materského je, že poistenie musí trvať 270 dní - za posledné 2 roky do pôrodu..
    .. a tvoj PP už netrvá (predpokladám)- poistená nie si (treba zadať všetky údaje).
    Škoda, že si sa nespamätala trošku skôr (ani tak veľa nechýba) ... a nepoučila sa z predchádzajúcej materskej...
    ale po tých siestich týždnoch ako tam píšu ked moze kedy moze ist otecko na matersku .bude mat nárok na tú materskú alebo zasa len na rodičovský príspevok i ked je nemocensky poistený za posledné 2 roky viac ako 270 dní?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nikusska213 Pozri príspevok
    ale po tých siestich týždnoch ako tam píšu ked moze kedy moze ist otecko na matersku .bude mat nárok na tú materskú alebo zasa len na rodičovský príspevok i ked je nemocensky poistený za posledné 2 roky viac ako 270 dní?
    .. však sa bavíme o materskej, či nie .. podľa zák o SP
    Ak splní podmienky ... má nárok
    Rodičovský príspevok je štátna dávka ... nie dávka SP.

    Dobrovolné nemocenské poistenie-tehotenstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.