Zavrieť

Porady

Upovedomenie o začatí exekúcie

Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan
Usporiadat
dusan61 dusan61

dusan61 je offline (nepripojený) dusan61

Ahojte poraďáci, tak nikto mi nevie poradiť?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
dusan61 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan
Exekučné konanie
Právoplatný a vykonateľný rozsudok, príp. platobný rozkaz sa považuje za exekučný titul a na ich základe je možné domáhať sa zaplatenia dlžnej sumy cestou exekúcie. Advokát môže pred podaním návrhu na výkon exekúcie písomne vyzvať dlžníka k zaplateniu dlžnej sumy v dodatočnej lehote, ak je to účelné.

Exekučné konanie sa vedie a realizuje na základe Exekučného poriadku č. 233/1995 Z.z.

Aj v rámci exekúcie vznikajú ďalšie trovy konania a to trovy právneho zastúpenia advokáta, súdny poplatok za vydanie poverenia exekútorovi, ako aj trovy exekútora. Trovy konania v konečnom dôsledku zaťažia dlžníka – povinného.

Exekútor vykoná na základe exekučného titulu exekúciu, a to spôsobom, ktorý vo väčšine prípadov určí exekútor. Exekúciu možno vykonať nasledovnými spôsobmi:
zrážky zo mzdy a z iných príjmov
prikázanie pohľadávky
predaj hnuteľných vecí
predaj cenných papierov
predaj nehnuteľností
predaj podniku
Exekútor môže vykonať exekúciu v jednom exekučnom konaní aj niekoľkými spôsobmi.

Pokiaľ sa exekútorovi podarí vymôcť dlžnú sumu spolu s úrokom z omeškania a trovami konania, bez meškania prevedie tieto finančné prostriedky na účet klienta.

Čiže , k zvýraznenému :

Ak exekútor nebude mať na čo siahnuť v konaní , tak trovy konania v konečnom dôsledku znáša namiesto odporcu / dlžníka / navrhovateľ ....

Nie snáď ani potrebné zdôrazniť to , že v prvom rade , ak sa podarí vymôcť len čiastková suma z dlžnej celej sumy , tak najprv si exekútor odráta svoju odmenu a až tak bude vyplatený navrhovateľ ...
Exekútor si k vymáhanej pohľadávke pripočíta aj svoje náklady - viď vyššie ...
0 0
lenkaki lenkaki

lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

dusan61 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan
exekutor nema pravo vymahat dlznu ciastku od dietata. moze siahnut na majetok manzelky, manzela pokial nemaju rozdelene BSM.
Co myslis, preco vsetci "vychytralci" pisu vsetok svoj majetok na deti??
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

lenkaki Pozri príspevok
exekutor nema pravo vymahat dlznu ciastku od dietata. moze siahnut na majetok manzelky, manzela pokial nemaju rozdelene BSM.
Co myslis, preco vsetci "vychytralci" pisu vsetok svoj majetok na deti??
NO, len podla toho co bolo napisane - opravnenym na vyzivne podla exekucneho titulu nie je byvala manzelka ale nim bolo vtedy este malolete dieta, pricom len vyzivne sa platilo byvalej manzelke (to bolo "miesto" platenia, nie vsak osoba oprávneného). A kedze dlzne vyzivne bolo zaplatene, a teda exekucia nemala byt co vedena, mal opravneny zaplatit trovy (zbytocne podal navrh), kedze exekucia bola zastavena ako nedovodna.

A k vecI: podla mna lehota na podanie namietok proti trovam plynie od dorucenia (pricom pri FO musi byt dorucenie do vlastnych ruk, bez nahradneho dorucenia). Lenze tam je lehota 3 dni (§ 201 ods. 2 EXE POR), takze neviem ci je zachovana. Ak by aj bola, podla mna pri bezdovodnej exekucii tam realna sanca voci povinnosti uhradit trovy ani nie je, mozno len preskumat ci su vycislene spravne.
Naposledy upravil svetlik : 18.12.09 at 14:49
0 0
lenkaki lenkaki

lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

svetlik Pozri príspevok
NO, len podla toho co bolo napisane - opravnenym na vyzivne podla exekucneho titulu nie je byvala manzelka ale nim bolo vtedy este malolete dieta, pricom len vyzivne sa platilo byvalej manzelke (to bolo "miesto" platenia, nie vsak osoba oprávneného). A kedze dlzne vyzivne bolo zaplatene, a teda exekucia nemala byt co vedena, mal opravneny zaplatit trovy (zbytocne podal navrh), kedze exekucia bola zastavena ako nedovodna.

A k vecI: podla mna lehota na podanie namietok proti trovam plynie od dorucenia (pricom pri FO musi byt dorucenie do vlastnych ruk, bez nahradneho dorucenia). Lenze tam je lehota 3 dni (§ 201 ods. 2 EXE POR), takze neviem ci je zachovana. Ak by aj bola, podla mna pri bezdovodnej exekucii tam realna sanca voci povinnosti uhradit trovy ani nie je, mozno len preskumat ci su vycislene spravne.
Mas pravdu, aj ked vyzivne je kapitola sama o sebe. Mali sme obdobny pripad u nas na urade a nevyriesilo sa nic. Trovy nakoniec zaplatil navrhovatel...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Navrhovatelom v spore ako aj navrhovatelom v navrhu na podanie exekucie bola v tom case maloleta v zastupeni matkou. Takze peniaze si v tom case dlhoval dcere. Jej majetok v case jej neplnoletosti spravovala tvoja exmanzelka. A rovnako vykonavala vsetky ukony na zaklade toho ze to tak ustanovil sud. Na tuto situaciu sa primerane pouziju ustanovenia o zakonnom zastupeni. A teda konanie zastupujuceho zavazuje zastupovaneho, Teda konanie tvojej ex bolo na ucet v tom case neplnoletej dcery a konanie tvojej ex zavazovalo tvoju v tom case neplnoletu dceru. Tym ze dosiahla plnoletost, zaniklo zakonne zastupenie, avsak zavazky ktore jej vznikli konanim ex, ktora konala v mene a na ucet tvojej dcery samozrejme ostavaju. Cize rodic ked kona za dieta, kona na zaklade zakonneho zastupenia. a v takom pripade ak robi rodic pravny ukon za dieta, je z tohto pravneho ukonu zaviazane dieta. Saozrejme, ze ak by rodic postupoval preukazatelne v rozpore so zaujmami dietata, moze dieta zalovat rodica o sposobenu skodu.
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Mám dlh, nie mnou zavinený. Doposiaľ nebolo voči mne začaté žiadne konanie. Vlastním dom, na opravu ktorého som bral od banky hypotéku. Môže mi exekútor siahnúť na majetok, ktorý mám založený?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

Bardejovska Pozri príspevok
Mám dlh, nie mnou zavinený. Doposiaľ nebolo voči mne začaté žiadne konanie. Vlastním dom, na opravu ktorého som bral od banky hypotéku. Môže mi exekútor siahnúť na majetok, ktorý mám založený?
exekutor v takomto pripade moze zriadit exekucne zalozne pravo ako 2. v poradi za zaloznym pravom v prospech banky, ale predpokladam, ze banka mu neudeli suhlas na drazbu. takze bude musiet cakat, kym zalozne pravo banky nezanikne zaplatenim jej pohladavky...
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

To záložné právo sa myslí, kým nesplatím hypotéku? Tú mám na ešte 20 rokov.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

Bardejovska Pozri príspevok
To záložné právo sa myslí, kým nesplatím hypotéku? Tú mám na ešte 20 rokov.
hypotekárny úver je zabezpečený založným právom k domu, takže myslí
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Exekutor moze siahnut aj na nehnutelnost ku ktorej je zriadene zalozne pravo banky.
Exekutor si vyziada od banky informacie o hodnote pohladavky banky voci dlznikovi na zaklade hypotekarneho uveru, da urobit sudnoznalecky posudok ci je hodnota domu vyssia ako hodnota takejto poziadavky a rozdiel cini hodnotu, ktoru je mozne potencialne vyexekvovat. Banka suhlas na exekucnu drazbu da. Tato drazba a cely proces prebehne tak, ze nehnutelnost nebude moct byt predana v drazbe za cenu nizsiu ako je hodnota pohladavky banky voci dlznikovi. V pripade ak sa dom uspecne vydrazi, tak v prvom rade z drazobneho vynosu bude uspokojena banka a zvysok prostriedkov ide na ucet exekutora za ucelom ktoremu smeruje exekucne konanie. CIze na nehnutelnost moze exekutor siahnut aj v takom pripade aj ke zalozena v prospech banky. S tym ze ju moze predat na drazbe len za podmienky, ze vynos z drazby by bol vyssi ako hodnota pohladavky banky. Cize ak si niekto mysli ze ak je dom zalozeny v prospech banky ze o neho nepride, je na velkom omyle.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

profesional Pozri príspevok
Exekutor moze siahnut aj na nehnutelnost ku ktorej je zriadene zalozne pravo banky.
Exekutor si vyziada od banky informacie o hodnote pohladavky banky voci dlznikovi na zaklade hypotekarneho uveru, da urobit sudnoznalecky posudok ci je hodnota domu vyssia ako hodnota takejto poziadavky a rozdiel cini hodnotu, ktoru je mozne potencialne vyexekvovat. Banka suhlas na exekucnu drazbu da. Tato drazba a cely proces prebehne tak, ze nehnutelnost nebude moct byt predana v drazbe za cenu nizsiu ako je hodnota pohladavky banky voci dlznikovi. V pripade ak sa dom uspecne vydrazi, tak v prvom rade z drazobneho vynosu bude uspokojena banka a zvysok prostriedkov ide na ucet exekutora za ucelom ktoremu smeruje exekucne konanie. CIze na nehnutelnost moze exekutor siahnut aj v takom pripade aj ke zalozena v prospech banky. S tym ze ju moze predat na drazbe len za podmienky, ze vynos z drazby by bol vyssi ako hodnota pohladavky banky. Cize ak si niekto mysli ze ak je dom zalozeny v prospech banky ze o neho nepride, je na velkom omyle.
nehovorim, ze to nie je mozne, ale este som sa nestretol s tym, aby banka dala suhlas na drazbu, pokial bol uver splacany...
0 0
a170 a170

a170 je offline (nepripojený) a170

Mala by som tiež otézku, prišlo mi upovedomenie o začatí exekúcie, nemám žiadny príjem, som po skončení školy, ale vlastním nehnuteľnosť.
Dlžím 1300€, 800€ by som vedela zaplatiť ihned, ale celú čiastku nie.
Podávam žiadosť o zaplatenie exekúcie formou splátok, ale ak by mi náhodou exekútor respektíve oprávnený nevyšiel v ústrety, môže mi aj kvôli sume 500€ siahnuť na nehnuteľnosť?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

a170 Pozri príspevok
Mala by som tiež otézku, prišlo mi upovedomenie o začatí exekúcie, nemám žiadny príjem, som po skončení školy, ale vlastním nehnuteľnosť.
Dlžím 1300€, 800€ by som vedela zaplatiť ihned, ale celú čiastku nie.
Podávam žiadosť o zaplatenie exekúcie formou splátok, ale ak by mi náhodou exekútor respektíve oprávnený nevyšiel v ústrety, môže mi aj kvôli sume 500€ siahnuť na nehnuteľnosť?
ak zaplatis tych 800.- EUR a exekutorovi oznamis, ze tych 500.- EUR budes splacat a budes aj splatky platit, urcite ti nehnutelnost nebude drazit...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

profesional Pozri príspevok
A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
9 z 10 sudov neschvali takto udeleny priklep, tento problem bol uz temou nejednej konferencie slovenskej komory exekutorov. sudy si totiz § 61a ods. 2 EP vykladaju trosku inak...
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

profesional Pozri príspevok

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
pre doplnenie uz zmienovany § 61a ods 2 EP: exekučné konanie na záloh možno viesť iba vtedy, ak oprávneným je záložný veriteľ alebo ak záložný veriteľ s exekúciou súhlasí.

takze si myslim, ze tvoje tvrdenie je prinajmensom velmi diskutabilne...
0 0
a170 a170

a170 je offline (nepripojený) a170

profesional Pozri príspevok
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
Ďakujem za odpoveď, chcem poslať exekútorovi žiadosť o splatenie pohľadávky formou splátok, asi bude najlepšie keď to pošlem doporučene, aby som mala doklad. Len trochu mimo témy by ma zaujímalo doba, dokedy je doporučený list uložený na pošte, lebo ten exekútor, čo to má na starosti má do 6.1 zatvorené, takže to chcem poslať tak, aby mi to pošta nevrátila späť.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

18 dní, ale exekútor má iste na pošte zriadenú výhradu odnášky, čiže 6.1. si príde s nákladiakom na poštu pre všetky zásielky
0 0
ffarina ffarina

ffarina je offline (nepripojený) ffarina

žena
profesional Pozri príspevok
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
Ahoj profesional. Aj ja som dostala EX za soc.poistovnu.Bola som za nim sa poradit co ma caka a neminie a co mozem a co nie.Podla toho ako sa rozpraval,v jeho zaujme bolo len to,co je v jeho zaujme.Ex.prikaz bol na dve sumy,nizsia do 14dni a vyssia od 14.So splatkovym kalendarom suhlasil,ale vraj by som musela zaplatit tu vyssiu sumu, lebo pre tu nizsiu spl.kalendar neplati.Nechal si na mna cca 3min. s tym ze sa ponahla. Predomnou tam mal zensku s ktorou sa debatoval o oknach,dverach,kancelarii, hlavne ze v telefonne asi 5min.pred stretnutim povedal ze ma na mna len 5 min.,lebo ide na stretnutie.Nevyznam sa v exekuciach a pravach pre nas,preto som rezignovala.Tak kde je ten exekutor,ktory prijme od nas akykolvek navrh?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať