Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

Ďakujem p. Mihál za odpoveď aj za články, už som ich nedávno čítala. Len som sa chcela poradiť, keby som sa náhodou nedohodla so zamestnávateľom napr. na tom jednom pracovnom dni, čo s preplatenou dovolenkou. Takže tomu správne rozumiem, že keď neodpracujem ani jeden deň, z preplatenej dovolenky sa odvody neplatia? Takže keď ukončím PP dohodou k 30.4. a od 1.5. sa dobrovoľne poistím na pár dní, tak 12.5. (syn má 3 roky 11.5.) sa môžem ísť hlásiť na ÚP?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, len náhodou som našla na konikovi taktúto tému a hladam aj tu na porade. Táto novela sa týka len zamestnaných mamičiek? Ja som SZCO, ale fond nezamestnanosti som si neplatila. Od 1.11.2009 som na MD a od 1.5. preruším živnost a budem na RD. Mám aj ja šancu ešte niečo riešiť, ked mi MD skončí az v r. 2012? Oplatí sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? ked túto dieru určite rýchlo zaplataju? Dakujem
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

aj mne skončila RD. 14.2.2010, vypoved som dostala 15.2.2010 a tvrdia mi, že podporu v nezmestnanosti dostanem. 50% z VZ., asi sa to pocita z 307,70 €.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mata82 Pozri príspevok
Ďakujem p. Mihál za odpoveď aj za články, už som ich nedávno čítala. Len som sa chcela poradiť, keby som sa náhodou nedohodla so zamestnávateľom napr. na tom jednom pracovnom dni, čo s preplatenou dovolenkou. Takže tomu správne rozumiem, že keď neodpracujem ani jeden deň, z preplatenej dovolenky sa odvody neplatia? Takže keď ukončím PP dohodou k 30.4. a od 1.5. sa dobrovoľne poistím na pár dní, tak 12.5. (syn má 3 roky 11.5.) sa môžem ísť hlásiť na ÚP?
Ak neodpracujete ani jeden deň, tak z náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa odvody do SP neplatia.

Môžete to riešiť aj tak, že po skončení zamestania súčasne so skončením RD sa prihlásite ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, dáte si VZ nejakých 1200 eur a po pár dňoch sa odhlásite z dobrovoľného poistenia (samozrejme poistné 2% za tie dni treba zaplatiť) a požiadata o dávku, bude vysoká.

Mimochodom zamestnávateľ Vás nemôže zo zamestnania len tak prepustiť, nepoznám bližšie okolnosti ale ak budete prepustená pre nadbytočnosť, máte nárok na odstupné plus výpovednú dobu.
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

:
Naposledy upravil saminka6 : 12.03.10 at 20:25
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, len náhodou som našla na konikovi taktúto tému a hladam aj tu na porade. Táto novela sa týka len zamestnaných mamičiek? Ja som SZCO, ale fond nezamestnanosti som si neplatila. Od 1.11.2009 som na MD a od 1.5. preruším živnost a budem na RD. Mám aj ja šancu ešte niečo riešiť, ked mi MD skončí az v r. 2012? Oplatí sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? ked túto dieru určite rýchlo zaplataju? Dakujem
Nezdá sa, žeby bola snaha niečo zaplátať, preto môžete zvážiť možnosť dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Platiť si ho ale treba najmenej 2 roky, ak chcete získať nárok na dávku a predtým ste poistenie v nezamestnanosti nemala.
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

nie nemal. :-(
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saminka6 Pozri príspevok
aj mne skončila RD. 14.2.2010, vypoved som dostala 15.2.2010 a tvrdia mi, že podporu v nezmestnanosti dostanem. 50% z VZ., asi sa to pocita z 307,70 €.
Ak ste boli tri roky doma pri dieťati na MD, RD, tak dávku v nezamestnanosti dostanete ale ozaj len 50% z 307,70, čiže cca 155-160 eur mesačne.

Škoda, mohli ste mať vyše 1000 eur mesačne.
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

Skoda, ale dakujem za info.Poradim ostaným mamičkám. :-)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nezdá sa, žeby bola snaha niečo zaplátať, preto môžete zvážiť možnosť dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Platiť si ho ale treba najmenej 2 roky, ak chcete získať nárok na dávku a predtým ste poistenie v nezamestnanosti nemala.
Takže mam to risknut a prihlasit sa dobrovolne poistenie v nezamestnanosti? Tak by som si mala určit aky VZ a platit dva roky a ked mi skonci RD (viac ako o dva roky)tak poziadam o podporu v nezamestnanosti? A ked nahodou ten zakon opravia tak uz peniažky čo zaplatim neuvidim asi čo? Ale sak skusit treba.
A keby som medzitym nahodou sla na druhu matersku tak tiez nič z toho. A ani za materskej asi kedze prerušujem zivnost a nebudem mat platene odvody. Jedine ze dobrovolne z minima a pol roka pred nastupom na MD z maxima ze? dakujem pekne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príliš veľa otázok a kombinácií, odporúčam nechať si to prejsť hlavou a pár krát si sama prečítať príslušné paragrafy. Šikovná ste na to dosť, tu ste dostali príslušné "nakopnutie".
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Príliš veľa otázok a kombinácií, odporúčam nechať si to prejsť hlavou a pár krát si sama prečítať príslušné paragrafy. Šikovná ste na to dosť, tu ste dostali príslušné "nakopnutie".
tak aj tak velmi pekne dakujem, určite budem studovat, len som chcela vediet či sa to oplati hladat ked som szco bez poistenia v nezaemstnanosti.

len este tolko ze teda nemusim sa hned prihlasit , ale aby som mala aspon dva roky platene tak si to musim vypočitat kedy sa prihlasit ze?
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak neodpracujete ani jeden deň, tak z náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa odvody do SP neplatia.

Môžete to riešiť aj tak, že po skončení zamestania súčasne so skončením RD sa prihlásite ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, dáte si VZ nejakých 1200 eur a po pár dňoch sa odhlásite z dobrovoľného poistenia (samozrejme poistné 2% za tie dni treba zaplatiť) a požiadata o dávku, bude vysoká.

Mimochodom zamestnávateľ Vás nemôže zo zamestnania len tak prepustiť, nepoznám bližšie okolnosti ale ak budete prepustená pre nadbytočnosť, máte nárok na odstupné plus výpovednú dobu.
ďakujem za odpoveď. Už len posledná otázka: aký VZ sa uvádza v registračnom liste dobrovoľne poistenej osoby, denný VZ, či mesačný?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? A stači platit z minima a potom az z maxima? keby platim z min. mzdy 307,70 tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika... takáto otázka nesvedčí o poctivom prečítaní si paragrafov. Šup sem:

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...009-a.html#104
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tinika... takáto otázka nesvedčí o poctivom prečítaní si paragrafov. Šup sem:

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...009-a.html#104
priznavam, čitam len tu a na konikovi diskusiu zatial, aby som zistila trocha blizsie info, lebo sa obavam ze s tych paragrafov budem zase jelen .(
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

zatial som si nasla tu novelu z 2.12.2009 a idem lustit čo tam pridali
tu som zatial čitala len o zamestnanych mamičkach takze asi len zakon presprtat musim
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

toto zvyraznene je to čo ste mi včera radili, ze si mam platit dva roky. Ak tomu dobre rozumiem tak dva roky pred zaradenim do evidencie na UP, čiže v mojom pripade sa stači na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti prihlasit az koncom roka 2010. Maly bude mat tri roky 26.11.2012.
Len neviem teraz či ako pri materskej to je ze z minima platim a potom zrušim a znova z maxima alebo su tam ine pravidla.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

§108(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.

toto je to ze ak by som prerušila DP v nezam. a znovu sa prihlasila s max. VZ, tak splnim podmienku 2 roky poistenia v nezamestnanosti, ale dávka by sa mi počítala z posledného poistenia, teda z max. VZ?
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

pozeram ze aj do naroku na materske sa počita doba prerušenia poistenia z dovodu RD

opravujem
Naposledy upravil Tinika : 14.03.10 at 08:23
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať