Zavrieť

Porady

DPH a nadmerný odpočet.

Matka 2 detí
Dobrý deň.

Minulý mesiac sme mali nadmerný odpočet napr. 150 eur.
Tento mesiac nám vychádza daňová povinnosť napr. 170 eur.
tých 150 eur nám nevrátili. Teraz stačí zaplatiť tých 20 eur.
A ako to zapísať do tlačiva DPH?
riadok 27 170 eur
riadok 31 150 eur
a riadok 32 20 eur.

Je to tak správne???

Ďakujem.
Usporiadat
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ahojte, nadviažem na túto tému a to s otázkou:
Ako v JÚ vysporiadať NO DPH a daňovou povinnosťou k DPH.
Za 1.Q. bol nadmerný odpočet, ktorý som zaevidovala do knihy pohľadávok. Za 2.Q. vznikla daňová povinnosť, ktorú som zaevidovala do knihy záväzkov. Cez BÚ bol uhradený rozdiel a teraz neviem ako ako vysporiadať pohľadávku a záväzok cez ID? S akými sumami...Vopred ďakujem skúsenejším za pomoc.

Zuzana
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
otázka Pozri príspevok
Ahojte, nadviažem na túto tému a to s otázkou:
Ako v JÚ vysporiadať NO DPH a daňovou povinnosťou k DPH.
Za 1.Q. bol nadmerný odpočet, ktorý som zaevidovala do knihy pohľadávok. Za 2.Q. vznikla daňová povinnosť, ktorú som zaevidovala do knihy záväzkov. Cez BÚ bol uhradený rozdiel a teraz neviem ako ako vysporiadať pohľadávku a záväzok cez ID? S akými sumami...Vopred ďakujem skúsenejším za pomoc.

Zuzana
Napríklad:
NO 1Q.2010 1000 euro - Kniha pohľadávok
DP 2.Q.2010 2000 euro - Kniha záväzkov


BV - úhrada rozdielu daňovej povinnosti banka výdaj 1000 Euro - výdavok neovplyvňujúci ZD . Úhradu sprárujeme so zápisom v Knihe záväzkov .V knihe záväzkov nám zostane k úhrade záväzok vo výške 1000 Euro .

V deň zápočtu (NO s daňovou povinnosťou v Knihe záväzkov účtujeme zápočet ručne vo výške 1000 Eur a do Poznámky uveďte- zápočet NO DPH za 1Q. s DP DPH 2.Q.2010. Zostatok záväzku k úhrade pri tomto účtovnom zápise sa bude rovnať 0.


V deň zápočtu v Knihe pohľadávok ručne zaúčtujte 1000 eur a do Poznámky uveďte - Suma započítaná z DP v 2Q./2010. Zostatok pohľadávky k úhrade bude 0.

Nezabudnúť na konci roka(31.12.2010) v rámci účtovných uzávierkových operácii zaúčtovať cez interné doklady a to sumu 1000 eur ako VNZD(to sa týka záväzkov) a 1000 eur ako PNZD(týka sa pohľadávky )

Preto tak komplikovane , lebo ..... Postupy JU
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1)Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska 29a) v deň predchádzajúci dňu vzájomného započítania.



P.S. Nedá sa mi modrá farba zmeniť na čiernu . Takže nechápte to , ako mnou zvýraznené .
3 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Presne toto som potrebovala 100 x srdečná vďaka.

Zuzana
0 0
jenny5 jenny5

jenny5 je offline (nepripojený) jenny5

Ja mám otázočku tiež k nadmernému odpočtu DPH. V predchádzajúcom 2.Q sme mali nadmerný odpočet a bol to prvý kvartál vykazovania od vzniku s r.o. Tento 3.Q máme tiež nadmerný odpočet. Musím uvádzať do tohto odpočtu aj predchádzajúcu sumu, resp. ich spočítať?
Vopred ďakujem za pomoc
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jenny5 Pozri príspevok
Ja mám otázočku tiež k nadmernému odpočtu DPH. V predchádzajúcom 2.Q sme mali nadmerný odpočet a bol to prvý kvartál vykazovania od vzniku s r.o. Tento 3.Q máme tiež nadmerný odpočet. Musím uvádzať do tohto odpočtu aj predchádzajúcu sumu, resp. ich spočítať?
Vopred ďakujem za pomoc


Neuvádzať, nespočítavať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Len doplním, že DÚ na základe podaného priznania za 3.štvrťrok automaticky vráti v zákone stanovenej lehote nadmerný odpočet za predchádzajúce obdobie.
0 0
jenny5 jenny5

jenny5 je offline (nepripojený) jenny5

Ďakujem krásne :-))
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
duplicitne zadavaš rovnakú otázku - k tomu si založil novú tému.
Stačilo posunúť............ak si sa nedočkal odpovede
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Prosím Vás o radu. Mesačný plátca DPH mal za 11/2010 nadmerný odpočet. Keďže má všetky odvody uhradené, dala som X do príslušného okienka.Teraz neviem - nie je mi jasné, či si mám tento nadmerný odpočt odrátať od daňovej povinnosti za 12/2010, alebo mi ho do 30 dní od podania DP za 11/2010 daňový úrad vráti a ja mám uhradiť celú daň. povinnosť za 12/2010.
Ďakujem za Váš názor.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

[QUOTE=Zita5;1539093]Napríklad:
NO 1Q.2010 1000 euro - Kniha pohľadávok
DP 2.Q.2010 2000 euro - Kniha záväzkov


BV - úhrada rozdielu daňovej povinnosti banka výdaj 1000 Euro - výdavok neovplyvňujúci ZD . Úhradu sprárujeme so zápisom v Knihe záväzkov .V knihe záväzkov nám zostane k úhrade záväzok vo výške 1000 Euro .

V deň zápočtu (NO s daňovou povinnosťou v Knihe záväzkov účtujeme zápočet ručne vo výške 1000 Eur a do Poznámky uveďte- zápočet NO DPH za 1Q. s DP DPH 2.Q.2010. Zostatok záväzku k úhrade pri tomto účtovnom zápise sa bude rovnať 0.


V deň zápočtu v Knihe pohľadávok ručne zaúčtujte 1000 eur a do Poznámky uveďte - Suma započítaná z DP v 2Q./2010. Zostatok pohľadávky k úhrade bude 0.

Nezabudnúť na konci roka(31.12.2010) v rámci účtovných uzávierkových operácii zaúčtovať cez interné doklady a to sumu 1000 eur ako VNZD(to sa týka záväzkov) a 1000 eur ako PNZD(týka sa pohľadávky )

Preto tak komplikovane , lebo ..... Postupy JU


Dobrý deň, mohla by som poprosiť o radu -v ramci uzáv.operácii- tieto zaevidovať v PNZD ako prijatá DPH a vo VNZD ako zaplatená DPH? Účtujem v ALFE.

Ďakujem




0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zuzka 335 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Mesačný plátca DPH mal za 11/2010 nadmerný odpočet. Keďže má všetky odvody uhradené, dala som X do príslušného okienka.Teraz neviem - nie je mi jasné, či si mám tento nadmerný odpočt odrátať od daňovej povinnosti za 12/2010, alebo mi ho do 30 dní od podania DP za 11/2010 daňový úrad vráti a ja mám uhradiť celú daň. povinnosť za 12/2010.
Ďakujem za Váš názor.
s tým mám zlé skúsenosti.
Nie, ked si si zaškrtla, DU má vrátiť a teda ty si ho už nemôžeš odpočítať v nasl. mesiaci.
Teda uhradíš celú DP za 12/2010.
Pokiaľ však DU zistí, že firma nesplnila podmienky, tak akurát vydá rozhodnutie, že nevráti.
Potom musíš žiadať.......píšem to komplikovane, že?
Totiž stalo sa, že u jeden klient meškal s platbou DP v minulosti, čo sme už samozrejme neevidovali a tým pádom stratil nárok. Odvtedy túto možnosť nevyužívame.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Zita5 Pozri príspevok
Napríklad:
NO 1Q.2010 1000 euro - Kniha pohľadávok
DP 2.Q.2010 2000 euro - Kniha záväzkov


BV - úhrada rozdielu daňovej povinnosti banka výdaj 1000 Euro - výdavok neovplyvňujúci ZD . Úhradu sprárujeme so zápisom v Knihe záväzkov .V knihe záväzkov nám zostane k úhrade záväzok vo výške 1000 Euro .

V deň zápočtu (NO s daňovou povinnosťou v Knihe záväzkov účtujeme zápočet ručne vo výške 1000 Eur a do Poznámky uveďte- zápočet NO DPH za 1Q. s DP DPH 2.Q.2010. Zostatok záväzku k úhrade pri tomto účtovnom zápise sa bude rovnať 0.


V deň zápočtu v Knihe pohľadávok ručne zaúčtujte 1000 eur a do Poznámky uveďte - Suma započítaná z DP v 2Q./2010. Zostatok pohľadávky k úhrade bude 0.

Nezabudnúť na konci roka(31.12.2010) v rámci účtovných uzávierkových operácii zaúčtovať cez interné doklady a to sumu 1000 eur ako VNZD(to sa týka záväzkov) a 1000 eur ako PNZD(týka sa pohľadávky )

Preto tak komplikovane , lebo ..... Postupy JU

Dobrý deň, mohla by som poprosiť o radu -v ramci uzáv.operácii- tieto zaevidovať v PNZD ako prijatá DPH a vo VNZD ako zaplatená DPH? Účtujem v ALFE.

Ďakujem


Posúvam
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať