Zavrieť

Porady

Pasivny-nulovy dom

Ahojte poradaci, tento rok chcem zacat so stavbou pasivneho, pripadne nuloveho domu, alebo sa k tymto hodnotam co najlepsie priblizit. Snazim sa o tom ziskat co najviac informacii, ale na roznych strankach su informacie pomerne stare. Ak mate niekto skusenosti so stavbou, byvanim v jednom z tychto domov, prosim napiste... Da sa vybudovat takyto dom aj s klasickym tvarom (nie krabica)? Dakujem
Usporiadat
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

220870 Pozri príspevok
Nehnevajte sa ale 10% viac viete vôbec o čom melete?
Jasne, dá sa aj o 10% menej.
Tepelnoizolačnú obálku postavím za cenu rovnakú alebo o cca 1000 € vyššiu, než "sa stavia". Pritom nemusím stavať komín, krb, zavádzať plyn, dostatočne dimenzovať radiátory či rúrky podlahovky (podaktorí do toho mixujú aj solár alebo lacné TČ vzduch voda) za 6-10.000 € (sú takí, čo neváhajú v mene úspor vyhodiť 10.000 € - dnešný zážitok). Miesto toho stačí jednoduchý systém vetrania+kúrenia+TUV za 3-4.000 €. No a pri dome, ktorý má rozpočet na 60.000 €, to tých 10% aj môže byť...
Viem, že ste to takto nemysleli. Ale ja zas viem, že aj takto sa to dá myslieť. Hovorím o svojpomoci, príp. formou partičiek a dedinských majstrov, nad ktorými ale investor musí stáť. Takouto formou stavia asi väčšina ľudí u nás.
V prípade firiem je to iné a nemám chuť o tom písať.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja som takýto dom staval presne tak ,ako píšete .Projektantke architektke,majiteľke malej "stavebnej" firmy. Nedá sa to za tie peniaze ,čo obyčajný RD. Sto percent sa píše z dvomi nulami. Niektorý porovnávajú cenu stavieb a percentá zo západom Nemeckom, Rakúskom. Ale to nevedomky ,alebo naschvál porovnávajú hrušky s jablkami. Zatiaľ čo v A ,DE, stojí výstavba "obyčajného" RD 300 000€ u nás postavíte za 100 000€.Pasívny v A,DE postavíte o 10% percent drahšie,to je možno pravda ,ale u nás o 100%. A v tom je rozdiel.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

220870 Pozri príspevok
Nehnevajte sa ale 10% viac viete vôbec o čom melete?
viem to velmi presne. Moji blizki znami maju pasivny dom, dokoncili ho pred rokom, ciastocne svojpomocou. Tych 10% je presnych, da sa presne vycislit, kolko by stal ten isty dom standardne, su na to software.
A prosim neurazat, toto forum nie je o urazani. ja velmi presne viem, o com pisem.
Ak by ho dali robit firme, bolo by tam tych 100-200% prirazka, zbytocne rozpisovat.
V tomto pripade ide o velmi maly pasivny dom. Aj s vypoctom PHPP s vysledkom 15, Blower door testom s vysledkom 0,35.
Majitelia maju vsetky blocky odlozene.
A v dome su spokojni, uz by iny ani nechceli.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Necital som celu diskusiu, no bolo by cenu a cenovy rozdiel medzi pasivnym a klasickym domom treba vztiahnut k nejakej mernej jednotke. Napriklad kubicky meter priestoru alebo podobne. Tazko porovnavat dom a dom
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
deli. Pozri príspevok
viem to velmi presne. Moji blizki znami maju pasivny dom, dokoncili ho pred rokom, ciastocne svojpomocou. Tych 10% je presnych, da sa presne vycislit, kolko by stal ten isty dom standardne, su na to software.
A prosim neurazat, toto forum nie je o urazani. ja velmi presne viem, o com pisem.
Ak by ho dali robit firme, bolo by tam tych 100-200% prirazka, zbytocne rozpisovat.
V tomto pripade ide o velmi maly pasivny dom. Aj s vypoctom PHPP s vysledkom 15, Blower door testom s vysledkom 0,35.
Majitelia maju vsetky blocky odlozene.
A v dome su spokojni, uz by iny ani nechceli.
Neccem urážať.Amatér čo to robí prvý krát a ešte bez skúseností v stavebníctve to nemôže postaviť dobre.
0 0
jano1993 jano1993

jano1993 je offline (nepripojený) jano1993

daj si urobit projekt architektovi, ktory sa do toho vyzna. Neskor, pri samotnej vystavbe to urcite ocenis. Som statik, ver mi.
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

220870 Pozri príspevok
Neccem urážať.Amatér čo to robí prvý krát a ešte bez skúseností v stavebníctve to nemôže postaviť dobre.
súhlas...

Toto mi silno pripomína stavebné úsilie p. Mgr. Juraja B. z IEPD, ktorý bez predchádzajúcich skúseností si začal stavať svoj "Pasívny dom" vo Veľkom Biely a pri blower door teste bol rád že má aspoň NED. Pritom sa pasuje za "pasívneho guru" v rámci SR odhliadnúc od toho že jeho dom je architektonický paškvil
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať