Zavrieť

Porady

rozvod, exekucia a predaj bytu v osobnom vlastinctve jedneho z manzelov

Dobrý den,
rada by som sa informovala, či by ste mi nemohli pravne poradit. Moja mamina podala žiadost o zrušenie bezpodieloveho vlastnictva manželov z dovodu, že nas otec začal podnikať. Mamina by sa chcela dat rozviest, pretoze manzelstvo proste nefunguje, a tiez by sa rada odstahovala a predala byt. Otcove podnikanie tiež nefunguje a mamina sa obava, že cez exekuciu mu zoberu vsetok jeho majetok. Mamina vlastni byt, ale je este nejaky iny majetok ktory vlastnia spolocne s otcom, ale ten mu asi zoberu v exekucii, kedze on si neplati ziadne zo svojich dlhov.
Rada by som sa informovala, ci ked je uvalena exekucia na otcov majetok, ci to nejako zasiahne aj maminu, a jej byt - kde ona figuruje ako jedina vlastnicka. V pripade ze by sa rozhodla byt predat, je mozne ho neskor prepisat na deti napriklad, z obavy aby o neho neprisla pri rozvode a exekucii? Ak by otec stratil trvale bydlisko pre predaj bytu, musi mu moja mamina najst nahradne ubytovanie, aj ked su manzelia alebo len v pripade ak sa rozvedu?
Vopred Vam velmi pekne dakujem za pomoc, radi by sme zacali situaciu riesit, ale nie sme si isty aky je ten spravny pravny postup, a ci by sme mohli zacat napr. s predajom bytu hned, alebo cakat, az ked sa skonci exekucia.
Vopred Vam dakujem za akukolvek radu

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    sundyo1 Pozri príspevok
    Dobrý den,
    rada by som sa informovala, či by ste mi nemohli pravne poradit. Moja mamina podala žiadost o zrušenie bezpodieloveho vlastnictva manželov z dovodu, že nas otec začal podnikať. Mamina by sa chcela dat rozviest, pretoze manzelstvo proste nefunguje, a tiez by sa rada odstahovala a predala byt. Otcove podnikanie tiež nefunguje a mamina sa obava, že cez exekuciu mu zoberu vsetok jeho majetok. Mamina vlastni byt, ale je este nejaky iny majetok ktory vlastnia spolocne s otcom, ale ten mu asi zoberu v exekucii, kedze on si neplati ziadne zo svojich dlhov.
    Rada by som sa informovala, ci ked je uvalena exekucia na otcov majetok, ci to nejako zasiahne aj maminu, a jej byt - kde ona figuruje ako jedina vlastnicka. V pripade ze by sa rozhodla byt predat, je mozne ho neskor prepisat na deti napriklad, z obavy aby o neho neprisla pri rozvode a exekucii? Ak by otec stratil trvale bydlisko pre predaj bytu, musi mu moja mamina najst nahradne ubytovanie, aj ked su manzelia alebo len v pripade ak sa rozvedu?
    Vopred Vam velmi pekne dakujem za pomoc, radi by sme zacali situaciu riesit, ale nie sme si isty aky je ten spravny pravny postup, a ci by sme mohli zacat napr. s predajom bytu hned, alebo cakat, az ked sa skonci exekucia.
    Vopred Vam dakujem za akukolvek radu

    Je tu strašne veľa otázok a málo informácií aby sa dalo na tvoju situáciu presne odpovedať... tak aspoň takto:
    1. rozdeliť BSM je možné ak jeden z manželov podniká avšak, ak počas manželstva vznikli dlhy, tvojej mamine to uz nepomôže, nakoľko za tieto ručí aj svojim majetkom ktorý nadobudla počas manželstva s tvojim otcom. (zabráni to len ručeniu pri nových dlhoch)
    2. Kedy a akým spôsobom nadobudla mama ten byt - ak pred uzatvorením manželstva, alebo dedením po svojich rodičoch, alebo darovaním od jej rodičov, tak je výlučne jej a môže si s ním robiť čo len chce, tvoj otec tam nemá žiadne právo a pri rozvode mu nemusí zháňať náhradné bývanie.
    3. ak sa byt nadobudol pocas trvania manzelstva t.j. spada do BSM - (je jedno či je len jeden uvedený na liste vlastníctva) v prípade rozvodu musí ten čo v byte zostáva vyplatiť polovicu hodnoty bytu tomu, ktorý odchádza.
    4. pri prepise bytu na deti je potrebne si uvedomiť, kedy sa byt nadobudol - ak spada do BSM tak polovicu bytu môže postihnúť exekúcia, resp. darovanie môže napadnúť aj otec, nakolko on nemusí súhlasiť s prevodom svojej polovice...

    rozvod, exekucia a predaj bytu v osobnom vlastinctve jedneho z manzelov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.