Zavrieť

Porady

Prakticky pripad uctovanie na konci roku

Prosim Vas o radu ohladne nasledovneho pripadu.
V januari 2010 vystavim fakturu za sluzby ktore boli vykonane za 12.2009.
Cislo faktury bude este z cislovacej rady 2009 alebo uz r. 2010?
Prijem mi pojde do DP v r. 2009 alebo 2010? Ak do r. 2009, ako zauctujem prijem ked mi fakturu uhradi cca vo februari 2010?
Kedy mam vykonat rocnu zavierku?
Da sa sucasne uctovat aj stary aj novy rok tak aby neboli problemy pri zavierke? Mam SW MRP, vediem JU a som neplatca DPH.

Dakujem
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Lianka Pozri príspevok
...Bola som presvedcena o tom, ze ked nie som platitelom DPH, pohladavka mi vznikne dnom vystavenia faktury.
Lianka, deň vystavenia faktúry nie je rozhodujúci... To by sa veľmi ľahko ovplyvňovali skutočnosti, keby sme podľa toho postupovali. V našom prípade prípade deň splnenia dodávky, dodania služby.

§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

§ 5 Kniha pohľadávok a kniha záväzkov
(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Stefan, co je splnenie dodavky v mojom pripade? Fakturujem vlastne este skor, ako som pracu vykonala, vid. moj prispevok c. 19. Nie je ziadna pisomna zmluva, fakturacia je dohodnuta ustne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lianka, ak ide o faktúry vystavené v januári 2010 za službu vykonanú v januári, zahrnieš ju do pohladávok roku 2010. (to je tvoj prípad)
Myslím, že celá táto debata je okolo faktúr za službu vykonanú v decembri a vyfaktúrovanú v januári. Vtedy musíš neuhradené faktúry zahrnúť do pohľadávok roku 2009.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lianka, ak fakturuješ za skutočné položky, pohľadávka vznikne dňom uskutočnenia služby. Nemôžeš fakturovať 31.12., ak ti doklady prinesú až 5.1., skôr ani nemôžu, chýba im minimálne výpis z účtu k 31.12.
Ak sa fakturuje paušálne, potom deň dodania = posledný deň mesiaca, za ktorý sa dodáva (to už zabieham do DPH - píšem to sem, kým ma niekto neupozorní)
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Ak sa fakturuje paušálne, potom deň dodania = posledný deň mesiaca, za ktorý sa dodáva (to už zabieham do DPH - píšem to sem, kým ma niekto neupozorní)
Prave o toto ide, ze pausalne a za december, posledny den = 31.12.2009.

Dakujem vsetkym velmi pekne za odpovede. Este skusim o tom popremyslat.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mozno som to prehliadla, ale zadavatel sa pytal, ci sa da uctovat stary rok a sucastne novy v SW MRP a tusim mu nebolo odpovedane. Ak mate, multiverziu tak ano, urobite si kopiu r. 2009 a v tej kopii si spravite rocny prevod. V r. 2009 robite do 31.3.2010 uctovnu zavierku, v kopii mozete uctovat r. 2010, kde po dokonceni uctovnej zavierky upravite pociatocne stavy.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Aj v priloženom linku je "prevod roka" 1, 2
http://www.porada.sk/t24751-p3-mrp-w...k-z-ju-pu.html
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

mohla by som sa opýtať, možno blbosť, do akej doby od vykonania služby môžem/musím vystaviť faktúru?
napr. urobím stavebné práce v 10/08 a faktúru vystavím v 2/10?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Do 14 15 dní od dodania služby. Ten február 2010 je trochu neskoro.
Naposledy upravil JarkaL : 03.01.10 at 21:35
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JarkaL Pozri príspevok
Do 14 dní od dodania služby. Ten február 2010 je trochu neskoro.

Tak podľa zákona o DPH je to najneskôr 15 dní.
A keď sa to tak vezme, tak by nemusel vystaviť faktúru vôbec. Potom si však nemôže dať do výdavkov všetky náklady, ktoré súviseli s tou službou. V prípade stavby aj materiál. Ale to by zase skreslil výsledok účtovníctva.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
nika.sum Pozri príspevok
Mozno som to prehliadla, ale zadavatel sa pytal, ci sa da uctovat stary rok a sucastne novy v SW MRP a tusim mu nebolo odpovedane. Ak mate, multiverziu tak ano, urobite si kopiu r. 2009 a v tej kopii si spravite rocny prevod. V r. 2009 robite do 31.3.2010 uctovnu zavierku, v kopii mozete uctovat r. 2010, kde po dokonceni uctovnej zavierky upravite pociatocne stavy.
Dá sa aj účtovať aj pri jednoduchej verzii, ale pri prevode rokov prídete o dáta minulého roku.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ego.mc Pozri príspevok
Dá sa aj účtovať aj pri jednoduchej verzii, ale pri prevode rokov prídete o dáta minulého roku.
to ja viem, ale zadavatel sa pytal, ci mozno subezne uctovat r. 2010 a dokoncovat 2009, tak najlepsie mat multiverziu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať